سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 16

موضوع: باربی به ذهن بچه ها می اندیشد . . .

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  آبان 1388
  شماره عضویت
  207
  نوشته
  1,217
  تشکر
  4,500
  مورد تشکر
  1,993 در 887
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  باربی به ذهن بچه ها می اندیشد . . .

  <div align="right">
  عروسکی که اصلا شبیه بچه نیست . . .


  "باربی" به ذهن دختر بچه ها می اندیشد

  خبرگزاری بین المللی زنان "ایونا": باربی ، به ذهن کودک می اندیشید و می خواست به فکر او رسوخ کند و دختر بچه ها را به همان شکلی که می خواهد،تربیت کند و آموزش دهد؛ اینکه چگونه لباس بپوشند، به چه فکر کنند، به دنبال چه دوستی باشند و چه بخورند !
  به گزارش
  خبرگزاری زنان ، «باربی ، عروسکی است که به هیچ وجه شبیه بچه نیست» می خواهم از عروسکی بگویم که برای کودکان و دختر بچه ها آمد،اما برای آنها نبود، بلکه هدف او ، الگوسازی برای فردای آنها بر اساس عقاید و باورهای گروهی خاص بود، فردای کسانی که مادران آینده یک ملت بودند . باربی،به ذهن کودک می اندیشید و می خواست به فکر او رسوخ کند و دختر بچه ها را به همان شکلی که می خواهد،تربیت کند و آموزش دهد؛ اینکه چگونه لباس بپوشند، به چه فکر کنند، به دنبال چه دوستی باشند و چه بخورند !
  کودکان به خصوص دختر بچه ها که هر عاملی در رفتار آینده آنها و تفکرشان موثر است،خیلی زود تحت تاثیر این عروسک قرار گرفتند، اما باید به این نکته توجه داشت که چه باید کرد که آنها را با الگویی صحیح آشنا کرد تا به شناخت و بصیرت دست یابند. مسوولان و طراحان جامعه نیز در این زمینه باید وارد عمل شوند و به دنبال راهکارها و الگوهای جایگزین همچون عروسک های سارا و دارا باشند. همچنین به برنامه ریزی برای مقابله با این جنگ نرم و شبیخون فرهنگی که کار خود را از مادران فردای ما آغاز کرده بپردازیم تا بتوانیم فردایی روشن را برای کودکان مان متصور شویم .
  امضاء

  بهار همه طراوتش را مدیون یک گل است
  گل نرگس

 2.  

 3. Top | #2

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  آبان 1388
  شماره عضویت
  207
  نوشته
  1,217
  تشکر
  4,500
  مورد تشکر
  1,993 در 887
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : باربی به ذهن بچه ها می اندیشد . . .

  سمبلی از یک کشور بیگانه
  باربی،نماد و سمبلی از یک کشور بیگانه است که کودکان و مادران آینده کشور را هدف قرار داده و آرام آرام قلب آنها را تسخیر می کند. الگوسازی یکی از عوامل اصلی روش های تعلیم و تربیت است و هر سن و جنسی ، به دنبال الگوی خاصی خواهد بود . اما در این میان ، تربیت و الگوسازی برای کودکان که حساس ترین دوران سنی خود را می گذرانند،از اهمیت ویژه ای برخودار است و هر الگویی که در این سن برای آنها انتخاب شود، در بزرگسالی آنها و در اخلاق و رفتارشان نقش خواهد داشت. عروسک ، اسباب بازی ای است که دختر بچه ها علاقه خاصی به آن دارند و این علاقه ، به دلیل عاطفه ویژه ای است که در وجود آنهاست . این اسباب بازی که دختر بچه ها، زنان و مادران آینده کشور هستند . این مادران آینده که نقش مهمی در اعتلای کشور دارند، همواره مورد توحه دشمنان بوده و از هر ابزاری برای تغییر تفکرات آنها استفاده می کنند. یکی از این ابزارها ، عروسک است که می تواند نقش مهمی در جنگ نرم و شبیخون فرهنگی داشته باشد .
  امضاء

  بهار همه طراوتش را مدیون یک گل است
  گل نرگس

 4. Top | #3

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  آبان 1388
  شماره عضویت
  207
  نوشته
  1,217
  تشکر
  4,500
  مورد تشکر
  1,993 در 887
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : باربی به ذهن بچه ها می اندیشد . . .

  چگونگی ساخت باربی
  کمپانی متل در سال 1945، توسط زوج هندلر و مت در ایالت کالیفرنیای جنوبی آمریکا تاسیس شد . این شرکت،ابتدا قاب عکس تولید می کرد و سپس به ساخت مبلمان خانه و در نهایت ، تولید اسباب بازی روی آورد.
  این کمپانی تقریباً 10 سال بعد،برای تبلیغ اسباب بازی های در نمایش های تلویزیونی،با کلوپ میکی ماوس به همکاری پرداخت که موجب دگرگونی ساختاری در تجارت اسباب بازی شد. در سال 1959، بدلیل علاقه دختر هندلر به عروسک های کاغذی،این شرکت طرح ساخت عروسک را دنبال کرد که منجر به عقد قراردادی برای دریافت امتیاز عروسک آلمانی «لی لی» شد؛ این عروسک در واقع برگرفته از شخصیت و اندام و چهره یک زن خیابان گرد آلمانی به همین نام بود . کمپانی متل، امتیاز عروسک لی لی را از آلمان خرید و پس از تغییر آن، صورت بندی نژادی آن را مانند نژاد آنگلوساکسون کرد و به تولید انبوه آن در آمریکا پرداخت . این عروسک ، باربی نام گرفت . بررسی ها از این حکایت دارد که باربی،اسم خلاصه شده باربارا؛ دختر کوچک رییس کمپانی متل یعنی آقای هندلر بود، اما این عروسک،به سرعت طرفداران بسیاری پیدا کرد و دختر بچه ها به دنبال آن بودند. نکته حایز اهمیت،این است که طراح تغییرهای باربی،جک رایان ، طراح موشک های اسپارو و هاوک در پنتاگون است .
  امضاء

  بهار همه طراوتش را مدیون یک گل است
  گل نرگس

 5. Top | #4

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  آبان 1388
  شماره عضویت
  207
  نوشته
  1,217
  تشکر
  4,500
  مورد تشکر
  1,993 در 887
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : باربی به ذهن بچه ها می اندیشد . . .

  دوست پسر باربی هم آمد
  کمپانی متل پس از ساخت باربی و طرفدارانی که پیدا کرد،به فکر ساخت عروسک دیگری با نام «کن» افتادند و به این ترتیب،باربی،یک دوست پسر پیدا کرد. نام «کن» نیز برگرفته از نام پسر آقای هندلر، رییس کمپانی متل بود.بر این اساس به اعتقاد بسیاری از کارشناسان فرهنگی ، تبلیغ و ترویج دوستی با پسران در دستور کار باربی قرار گرفت و با لباس هایی تقریباً نیمه عریان و آرایش های آن چنانی و انواع اشکال دیگر ، وارد عرصه تبلیغات و جنگ نرم شد. کمپانی متل سال ها بعد اقدام به تولید عروسک های سیاه و زردی کرد که از نظر هیکل مانند باربی بودند و در این راستا، به این فکر می اندیشید که باربی را وارد عرصه تجارت جهانی کند. در این میان ، کمپانی متل در کنار ساخت و تولید باربی،به تهیه فیلم هایی که نقش اصلی آن این عروسک بود ، می پرداخت . « باربی در فندق شکن » نخستین فیلم کامپیوتری است که تهیه شد،اما باربی در طول سال های گذشته ، در نقش ها و شخصیت های مختلفی همچون پرستار، افسرپلیس ، آموزگار، پزشک و ... بازی کرده است . از سوی دیگر ، این عروسک حتی وارد حوزه سیاست شده و در طول جنگ عراق و آمریکا، یونیفرم نظامی آمریکایی پوشیده و پس از 11 سپتامبر نیز یونیفرم نیروهای ضد تروریست را بر تن کرد و به این ترتیب،سعی کرد در افکار عمومی نفوذ داشته باشد . اما این نفوذ فکری،از کودکان آغاز شده بود؛ دختر بچه هایی که مادران آینده بودند.
  امضاء

  بهار همه طراوتش را مدیون یک گل است
  گل نرگس

 6. Top | #5

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  آبان 1388
  شماره عضویت
  207
  نوشته
  1,217
  تشکر
  4,500
  مورد تشکر
  1,993 در 887
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : باربی به ذهن بچه ها می اندیشد . . .

  ورود به عرصه تعلیم و تربیت
  حال این عروسک تغییر شکل یافته که می توانستیم آن را به شکل های مختلف ببینیم ، وارد عرصه تعلیم و تربیت شد. لباس هایی در اشکال مختلف برای باربی تولید و در اختیار کودکان قرار گرفت تا بتوانند عروسک خود را به شکل های مختلف در آورند. در واقع ، باربی به دختران یاد می داد که جامعه مدرن از آنها به عنوان یک زن چه انتظاری دارد و چه الگویی را برای آنان می پسندد. هیکل باربی موجب شده بود که دختران نوجوان برای اینکه اندامی شبیه این عروسک داشته باشند،از خوردن غذا در سن رشد خود امتناع ورزند امروزه ،تصویر باربی را می توان روی همه وسایل کودکان و دختر بچه ها اعم از لوازم التحریر و پوشاک دید و حتی خوردنی ها همچون آدامس و شکلات نیز از حضور باربی بی نصیب نمانده است ؛ عروسکی که به هیچ وجه تداعی کننده بچه نبوده و دارای چهره بچه گانه نیست . این گونه بود که باربی وارد استراتژی فرهنگی،اجتماعی،سیاسی و حتی اقتصادی کشورها شد. به این ترتیب دخترانی که به این عروسک وابستگی دارند، زمانی که به سن انتخاب می رسند،دارای سلیقه ای همانند باربی هستند.  امضاء

  بهار همه طراوتش را مدیون یک گل است
  گل نرگس

 7. Top | #6

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  آبان 1388
  شماره عضویت
  207
  نوشته
  1,217
  تشکر
  4,500
  مورد تشکر
  1,993 در 887
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : باربی به ذهن بچه ها می اندیشد . . .

  هنوز خیلی از آن زمان ها نگذشته که بچه ها با شور و حال خاص و وصف ناپذیری اسباب بازی هایشان را وسط حیاط خانه پخش کرده و بازی می کردند. یکی می شد مادر و یکی می شد پدر و عروسک ها هم نقش بچه ها را بازی می کردند. بچه ها مدام ادای پدر و مادرشان را در می آوردند، کسی که نقش مادر را بازی می کرد به آشپزی، تمیز کردن خانه، صحبت، دیدن کارتون و بازی با بچه ها می پرداخت و کسی که نقش پدر را بازی می کرد، صبح زود برای کار به بیرون از خانه رفته و نزدیک غروب و اوایل شب به خانه بر می گشت و همه دور هم جمع می شدند. پس از چیدن سفره شام توسط مادر خانه، همگی کنار هم شام را خورده و پدر بابت غذای خوشمزه ای که مادر پخته بود از او تشکر می کرد. پس از آن بچه ها با پدرشان در مورد مدرسه، کارهایی که در طول روز انجام داده بودند صحبت می کردند و پدر هم با مهربانی خاصی به صحبت هایشان گوش می داد. سپس شب، هنگام خواب فرا می رسید و پدر و مادر عروسک ها را بوسیده و در کنارشان می خواباندند و برایشان قصه می گفتند و این گونه بنیان خانواده ها محکم می شد . هم چنین فیلم ها و کارتون هایی که در آن دوران پخش می شد، در راستای تحکیم همان بنیان ها بود. برای مثال در آن زمان شخصیت های محبوب دختربچه ها حنا، کوزت، ممول، دختر مهربون، پرین، پسر شجاع و بسیاری از این قبیل شخصیت های کارتونی بودند که همه شان رفتاری آموزنده و تقریبا مطابق با فرهنگمان را به کودکان می آموختند. این ها الگوهای بچه های آن دوران بودند که تصاویرشان بر روی جلد دفتر ها، جامدادی، برچسب ها و ... حک می شد و بچه ها با دیدن آن ها به یاد مهربانی دختر مهربون ، کمک های پسر شجاع به دیگر حیوانات و غیره می افتادند . در نهایت این افراد برای کودکان در نقش الگو ظاهر می شدند، الگوهایی که حداقل تاثیر گذاری مثبتشان بیش از تاثیر گذاری منفی شان بود .این بود دوران کودکی بسیاری از بچه های هم سن و سال من در حدود پانزده سال پیش و قبل از آن که زمان زیادی از آن نمی گذرد.
  دیگر نه پسر از وظایف پدرانه خود چیزی یاد می گیرد و نه دختر از وظایف مادرانه خود که مهم ترین آن عاطفه و احساس مادریست چیزی می فهمد، این یعنی سر آغاز بی زندگی در زیر چتر زندگی نوین ...!!!
  اما هم اکنون دیگر نه از مادر دیروز خبری است نه از فرزند دیروز. بازی بچه ها و به عبارت دیگر زندگی بچه ها بسیار متفاوت تر از زندگی بچه های دهه قبل شده است. بچه های امروزی صبح ها که از خواب بیدار می شوند باید تا پایان ساعت کاری پدر و مادر در مهد کودک ها حبس شوند. تنها زمانی که اعضای خانواده می توانند دور هم جمع شوند، ساعات پایانی شب آن هم حول محور سفره و غذاست، که در آن زمان هم پدر و مادر و هم فرزند خسته و در انتظار یک خواب راحت پس از یک روز تلاش در بیرون از منزل هستند، در نتیجه روابط و تعاملات احساسی و عاطفی بین اعضای خانواده محدود شده و فرصتی برای انتقال تجربیات از والدین به فرزندان باقی نمی ماند و با این روش دیگر نه پسر از وظایف پدرانه خود چیزی یاد می گیرد و نه دختر از وظایف مادرانه خود که مهم ترین آن عاطفه و احساس مادریست چیزی می فهمد، این یعنی سر آغاز بی زندگی در زیر چتر زندگی نوین ...!!!
  امضاء

  بهار همه طراوتش را مدیون یک گل است
  گل نرگس

 8. Top | #7

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  آبان 1388
  شماره عضویت
  207
  نوشته
  1,217
  تشکر
  4,500
  مورد تشکر
  1,993 در 887
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : باربی به ذهن بچه ها می اندیشد . . .

  الگو سازی

  در روش های تعلیم وتربیت، کلیدی ترین عامل بحث «الگو سازی» است. در واقع افراد در هر سن و جنسی به دنبال یافتن الگو برای خود هستند تا کارهایشان را مطابق با کارهای آن افراد و اشخاص انجام دهند. در این میان مهم ترین سن دوران کودکی است. بدیهی است که الگوهای برگزیده دوران کودکی بدون بهره گیری از گزاره های عقلانی و بیشتر بر مبنای مولفه های عاطفی و احساسی است. در نتیجه کودکان بیش از گروه های سنی دیگر در معرض هجوم الگوهای ناشایست و مخرب هستند و بیشتر تحت تاثیر آن ها قرار می گیرند.

  در زمان حاضر الگوی بچه ها و خصوصا دختران ما نه دیگر دختر مهربون، پسر شجاع، ممول و... بلکه باربی شده است. باربی با اندام زنانه ، وسایل زنانه، رفتارهای زنانه. باربی های بالغی که دوست پسر دارند و باردار هم می شوند ...!

  اولین فیلم کامپیوتری باربی، باربی در فندق شکن نام داشت. این فیلم بیش از همه در پی تحریک انگیزه کودکان در یادگیری رقص غربی باله بود. در ادامه این فیلم ها و در راستای کارکرد تربیتی باربی، فیلم هایی که در آن باربی نقش هایی چون فاحشه، دزد، رقاص، مهمان دار هواپیما و ... داشت، تولید شد. این در حالی است که اغلب مخاطبان فیلم های باربی، کودکان و نوجوانانی هستند که به طور فعال در حال الگوپذیری از محیط اطرافشان هستند، محیطی که در آن نقش والدین بسیار کمرنگ شده است و این الگو پذیری اغلب با معیارهای غیرعقلانی و صرفا با معیارهای احساسی صورت می گیرد.  هجوم این عروسک نیمه عریان با ژست های زننده نشان از تهاجم فرهنگی خاص است که اختصاصا دختربچه ها را هدف قرار داده است که و در تلاش است نوعی زندگی آمریکایی را به کودکان و نوجوانان جهان تحمیل کند
  امضاء

  بهار همه طراوتش را مدیون یک گل است
  گل نرگس

 9. Top | #8

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  آبان 1388
  شماره عضویت
  207
  نوشته
  1,217
  تشکر
  4,500
  مورد تشکر
  1,993 در 887
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : باربی به ذهن بچه ها می اندیشد . . .

  عروسک و تهاجم فرهنگی
  یکی از مهم ترین کالاهای فرهنگی که در تعلیم و تربیت کودکان نقش دارد اسباب بازی است. به عبارت دیگر اسباب بازی و هر چیز فرهنگی دیگر ، با رد پایی از عقاید و فرهنگ و تمدن کشور سازنده آن به بازار عرضه می شود. اسباب بازی های بچه ها هم از چنین شخصیت های کارتونی الگوبرداری شده است. یکی از مهم ترین این اسباب بازی ها عروسک است که دارای تاثیرگذاری فرهنگی، اخلاقی و تربیتی بسیاری است. کودکان به طور غیرمستقیم از عروسک های خود الگو و سرمشق می گیرند و از آموزه های نهانی آن ها تبعیت می کنند. در نتیجه عروسک بالاترین عامل در شکل دهی به شخصیت کودکان و علی الخصوص دختران است . دختران و زنانی که آینده یک ملت هستند و پیروزی و انحطاط یک ملت بستگی به نحوه تربیت دختران و زنان آن دارد (البته می توان از عروسک مرد عنکبوتی و بن10، برای الگودهی به پسران هم یاد کرد ولی در این مقاله تمرکز ما بیشتر بر روی عروسک باربی و دختران است ).

  عروسک هایی که بچه های دیروز به آن عشق می ورزیدند، عروسک هایی با سایز و اندام بچه گانه و کودکانه بودند و دیگر خبری از لباس های فشن، موهای رنگ شده و... نبود. اما عروسک باربی که در زمان حاضر یکی از مهم ترین همبازی های کودکان و دختران ما شده، دیگر تداعی کننده چهره پاک و معصوم بچه گانه نیست، بلکه عروسک باربی نمایانگر یک زن 20ساله آمریکایی با تمام مشخصات اندام های جنسی است.
  هجوم این عروسک نیمه عریان با ژست های زننده نشان از تهاجم فرهنگی خاص است که اختصاصا دختربچه ها را هدف قرار داده است که و در تلاش است نوعی زندگی آمریکایی را به کودکان و نوجوانان جهان تحمیل و مردان و زنان آینده جهان را با فرهنگ و ارزش های خود به ویژه در مورد نحوه لباس پوشیدن و آرایش کردن در مقابل حجاب نماد بارز زنان مسلمان تربیت کند و در نتیجه نیازهای واقعی انسان ها را در این گونه تجملات خلاصه می کند. به همین منظور شرکت متل، تولید کننده عروسک باربی، برای تاثیر گذاری بیشتر و عمیق تر عروسک های باربی با پوست قهوه ای، سیاه و زرد تولید کرده تا دختران کشورهای گوناگون را به سوی خود جلب کند ، این باربی ها با وجود داشتن پوست تیره، فاقد خصوصیات نژاد سیاه پوستان هستند و همگی قدی بلند و اندامی لاغر دارند .
  نکته قابل توجه این است که عروسک باربی نه تنها الگوی دختر بچه ها بلکه الگوی خانم های جوان و بزرگسال هم شده است


  وارد شدن این عروسک ها به دنیای دختربچه ها باعث می شود که آن ها از دنیای بچگی شان لذت نبرند، زیرا هدف سازندگان این عروسک پیش از جنبه سرگرمی ، کنترل ذهن کودکان و هدایت آن به سمت تحریک غرائز جنسی بوده است. در نتیجه دختران ما بچگی نکرده بزرگ می شوند و بزرگ نشده وارد دنیای زنانه می شوند و شور و شوق از سنوات عمرشان حذف شده و آن ها بدون تغذیه روحی، روانی، آموزشی و دینی بی مقدمه وارد معرکه زنانه می شوند.
  این تهاجم فرهنگی صرفا در تولید عروسک خلاصه نمی شود ، بلکه انواع لوازم و وسایلی که مورد استفاده کودکان قرار می گیرد مانند لوازم التحریر، کیف، لباس و... را که به ظاهر تامین کننده نیاز کودکان ولی در اصل در پی بر آوردن اهداف پلید فرهنگ غربی است شامل می شود . استفاده از این وسایل در طول زمان تاثیرات کوتاه مدت و بلند مدت بر ذهن کودکان گذاشته و باعث تغییر ذائقه فرهنگی و ارزشی شان شده و در نهایت نوعی احساس بی هویتی و بی اعتمادی و از خود بیگانگی در آن ها به وجود می آورد و پایه و اساس ارزش های پذیرفته شده آنان را فرو ریخته و الگوی برنامه ریزی شده خود را به آن ها عرضه می کنند.
  نکته قابل توجه این است که عروسک باربی نه تنها الگوی دختر بچه ها بلکه الگوی خانم های جوان و بزرگسال هم شده است، به طوری که در غرب الگوپذیری از باربی تا حدی شده است که بسیاری از خوانندگان و هنرپیشه ها خود را به تیغ جراحان سپرده تا چهره و اندامی باربی گونه برایشان درست کنند. در حالی که اگر باربی واقعی وجود داشت می بایست قدی حدود 190سانتی متر و وزنی حدود 54کیلوگرم می داشت که انسانی با این اندام به هیچ وجه حتی قادر به راه رفتن هم نخواهد بود.
  جالب است بدانید که یک ضرب المثل انگلیسی می گوید انسان هرچقدر پولدارتر و لاغرتر شود باز هم کم است . در نتیجه تمامی این افکار و عقاید در دهه 90 میلادی به علت کاهش نرخ تولید مثل در غرب و به ویژه آمریکا، فکر چاره را در آن دیدند که در سال 1995 باربی با جنینی در شکم به بازار عرضه کنند تا در دختران نوجوان و زنان نوعی اشتیاق به مادر شدن ایجاد کنند. زیرا به اعتقاد آنان بارداری و زایمان تناسب اندام را ازبین برده و باعث بد هیکل شدن و چاقی می شد.
  ملاحظه دقت و ظرافت در طراحی این سلاح موثر و فراگیر فرهنگی نشان از رصد دائمی تغییرات فرهنگی و سیاسی دنیا توسط سازندگان عروسک باربی دارد


  امضاء

  بهار همه طراوتش را مدیون یک گل است
  گل نرگس

 10. Top | #9

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  آبان 1388
  شماره عضویت
  207
  نوشته
  1,217
  تشکر
  4,500
  مورد تشکر
  1,993 در 887
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : باربی به ذهن بچه ها می اندیشد . . .  دقت در پدیده عروسک باربی و تاثیرگذاری آن در طول بیش از نیم قرن هر انسان خردمندی را به تامل وا می دارد که چگونه یک عروسک می تواند این همه تاثیرات مخرب فرهنگی ، اجتماعی ، روانی و …. داشته باشد و چه ماهرانه توانسته از غفلت میلیون ها انسان سوء استفاده کرده و در قلعه ی ذهن آن ها خانه کند . نتیجه اینکه در میان عروسک هایی که تاکنون ساخته شده باربی از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است چرا که باربی تنها یک عروسک نیست بلکه یک سلاح کارآمد در صحنه ی جنگ فرهنگی است و به همین خاطر برای تولید و تبلیغ و توزیع آن متخصصین فراوانی گرد هم جمع شده و نهایت تلاش خود را کرده اند و در نهایت تلاششان به ثمر رسیده است .
  ملاحظه دقت و ظرافت در طراحی این سلاح موثر و فراگیر فرهنگی نشان از رصد دائمی تغییرات فرهنگی و سیاسی دنیا توسط سازندگان عروسک باربی دارد . در همین راستا این جمله از براندا آندولینا بازار یاب کمپانی متل بسیار تکان دهنده است که گفته بود : «ما همواره با دقت آمار نوزادان متولد شده را بررسی می کنیم و ترکیب والدین و فرهنگ و زبان آن ها را کاملا در نظر می گیریم».
  از این نکته نباید غفلت کرد که غرب و به ویژه آمریکا ، برای تعریف انسان معیار خود از همه ی ابزارهای فرهنگی ، سیاسی ، اقتصادی و... خویش بهره می برد و البته به کمک رسانه های ارتباط جمعی پذیرش این مدل و معیار را مطلوب و قابل دستیابی جلوه می دهد .
  اما روی دیگر سکه مقابله با این هجوم گسترده و استفاده از قابلیت های فراوان اسباب بازی در الگو سازی برای دختران و مادران آینده جامعه است، چنانچه در فرهنگ غنی اسلامی و ایرانی زن از جایگاه ویژه برخوردار بوده و سلامت او تضمین کننده سلامت جامعه محسوب می شود. اگر چه دارا و سارا و دیگر اعضای خانواده او آغاز قابل تقدیر و موثری در ورود به این مسیر بوده اند اما به هیچ وجه کافی نبوده و پاسخگوی این هجمه عظیم فرهنگی نخواهد بود . موفقیت این امر و دستیابی به الگویی برای تربیت دختران در گرو یک عزم ملی و سامان دهی همه ی توان فکری ، فرهنگی ، اقتصادی و … برای تحقق آن است و تردیدی نیست که اگر در مسیر تربیت مادران فردای سرزمینمان موفق شویم آن روز است که می توانیم مدعی ترسیم آینده ای روشن و جامعه ای آباد توام با سلامت اخلاقی و روانی برای همه ی مردم باشیم .

  امضاء

  بهار همه طراوتش را مدیون یک گل است
  گل نرگس

 11. Top | #10

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  آبان 1388
  شماره عضویت
  207
  نوشته
  1,217
  تشکر
  4,500
  مورد تشکر
  1,993 در 887
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : باربی به ذهن بچه ها می اندیشد . . .

  چهره باربی:
  طراحی چهره باربی به گونه ای اغراق گونه صورت گرفته که جامع اکثر زیبایی های متصور باشد و البته این طراحی بسیار ماهرانه صورت پذیرفته است. «موی بور و طلایی، گردن باریک و کشیده، گونه های برآمده، دماغ و دهان کوچک، چشمانی درشت و آبی، لبانی پرگوشت، چهره شاداب، پوست روشن، پیشانی و سری متناسب و ... مجموع اعضای چهره ی باربی را تشکیل می دهد که به ندرت- حتی با هنرمندی تیغ جراحی پزشکان حاذق- هم زمان در یک فرد جمع می شود.


  فرم لباس باربی:
  لباس های ظریف، خوش رنگ و خوش دوخت باربی محصول هنر و دستان بزرگترین طراحان لباس دنیاست که در کمپانی متل گرد هم آمده اند. هیچ عروسکی تا به حال به اندازه باربی لباس متنوع، زیبا و اشرافی به تن نکرده و این تنها اختصاص به دختری دارد که نماینده فرهنگ آمریکایی و نمایشگر یک زن تمام عیار آمریکایی است.
  «عریان گرایی، اشرافی گرایی و مصرف گرایی سه مولفه اصلی لباس های باربی است؛ لباس هایی که زرق و برق خیره کننده اش، جلوه ی شهوانی اندام باربی را مضاعف می کند.»


  تنوع باربی:
  باربی برای اینکه بتواند نقش تربیتی خود را ایفا کند باید پاسخگوی تمامی سلایق و علاقه ها باشد و در نقش های گوناگونی ظاهر شود.
  باربی پرستار، باربی معلم، باربی خلبان، باربی ژیمناست، باربی خواننده و ... برای تحکیم الگوسازی این عروسک متولد شده اند. همچنین برای پذیرش این عروسک از سوی ملیت های گوناگون باربی با حفظ استیل بدنی اش (اصالت آمریکایی) در رنگ ها و ملیت های گوناگون نیز ظاهر شد؛ باربی هندی، آفریقایی، چینی، لهستانی و ...


  امضاء

  بهار همه طراوتش را مدیون یک گل است
  گل نرگس

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی