سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
صفحه 5 از 5 نخستنخست 12345
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 45 , از مجموع 45

موضوع: ###((متن زیارت جامعه کبیره همراه با ترجمه و تفسیر))###

 1. Top | #41

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  خرداد 1389
  شماره عضویت
  449
  نوشته
  1,785
  تشکر
  1,289
  مورد تشکر
  2,012 در 773
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ###((متن زیارت جامعه کبیره همراه با ترجمه و تفسیر))###

  نقش ((امام)) در جهان هستى
  ما معتقديم نقش امامان معصوم فراتر از هدايت انسان هاست يعنى اين تنها بخشى از رسالت آنهاست.

  از ديدگاه روايات بقاى نظام طبيعى جهان هستى مرهون وجود امام معصوم است به گونه اى كه اگر زمين لحظه اى از انسان كامل خالى شود نظم طبيعى آن از هم گسسته خواهد شد. امام باقر(ع) مى فرمايد:
  ((جعلهم الله عزوجل اركان الارض ان تميد باهلها; خداوند عزوجل امامان را ستون هاى زمين قرار داد (تا زمين نظم و آرامش خود را حفظ كند) و موجب دلهره و پريشانى مردم نگردد ((ولو ان الامام رفع من الارض ساعه لماجت باهلها كما يموج البحر;(15) اگر امام لحظه اى در زمين نباشد, زمين اهل خود را زير و رو مى كند آن گونه كه موج هاى دريا, دريانوردان را در خود فرو مى برد.))
  حسن بن على الوشإ مى گويد: از امام رضا(ع) پرسيدم آيا زمين بدون امام پا برجا مى ماند؟ فرمود نه, گفتم: براى ما رويات شده كه زمين بدون امام پا برجا نمى ماند مگر خداوند متعال بر بندگان خود خشم گيرد فرمود: در اين هنگام زمين باقى نمى ماند و فرو مى ريزد.(16)
  امام صادق(ع) از پيامبر اكرم(ص) روايت كرده كه خداوند عزوجل فرمود:
  ((لو لم يكن من خلقى فى الارض فيما بين المشرق والمغرب الا مومن واحد مع امام عادل لاستغنيت بعبادتهما عن جميع ما خلقت فى ارضى و اقامت سبع سموات و إرضين بهما; اگر در سراسر زمين از ميان آفريده هايم جز يك با ايمان به همراه امامى عادل, با عبادت اين دو از هر آن چه روى زمين آفريده ام بى نيازم و هفت آسمان (و هفت) زمين به خاطر اين دو نفر برپا مى ماند.))(17)
  از اين منظر نبايد نقش امامان را تنها در عرصه هدايت و راهنمايى انسان ها محدود كنيم.  15. اصول كافى, ج1, ص198, باب ان الائمه اركان الارض.


  16. اصول كافى, ج1, ص179, باب ان الارض لاتخلو من حجه.

  17. اصول كافى, ج2, ص350, بحارالانوار, ج75, ص151.


  امضاء

 2. Top | #42

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  خرداد 1389
  شماره عضویت
  449
  نوشته
  1,785
  تشکر
  1,289
  مورد تشکر
  2,012 در 773
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ###((متن زیارت جامعه کبیره همراه با ترجمه و تفسیر))###

  نقش امامان(ع) در رهبرى انسان ها

  ولى با پذيرش نكته فوق نمى توان از اين مطلب چشم پوشيد كه نقش امامان, نقشى كليدى در سعادت اين جهانى و آن جهانى انسانهاست سعادت و سيادت انسان ها از رهگذر رهروى راه امامان معصوم(ع) تإمين مى شود و اين اختصاص به عرصه اى خاص ندارد, آنها در همه عرصه ها امامند و با هدايت آن هاست كه مى توان در تمامى عرصه ها به توفيق بايسته دست يافت. آنان ((صراط مستقيم)) دنيا و آخرتند.
  از امام صادق(ع) روايت شده است كه در تفسير آيه ((اهدنا الصراط المستقيم)) فرمود: ((الطريق و معرفه الامام; منظور, راه و شناخت امام است)).(1
  Cool در حديث ديگرى حضرت فرمودSad(والله نحن الصراط المستقيم))(19) به خدا سوگند مائيم صراط مستقيم.))
  نيز در روايتى از حضرت امام صادق(ع) رسيده است.  ((هى الطريق الى معرفه الله و هما صراطان صراط فى الدنيا و صراط فى الاخره; صراط مستقيم راه به معرفت خداوند است و اينها دو راه است يكى راهى در دنيا و ديگرى راهى در آخرت.))  ((فاما الصراط فى الدنيا فهو الامام المفترض الطاعه من عرفه فى الدنيا واقتدى بهداه مر على الصراط الذى هو جسر جهنم فى الاخره; صراط مستقيم دنيا امامى است كه اطاعتش واجب است هر كه او را در دنيا بشناسد از صراطى كه پل جهنم در آخرت است خواهد گذشت.))
  و من لم يعرفه فى الدنيا زلت قدمه فى الاخره فتردى فى نار جهنم;(20) و هر كس او را در دنيا نشناسد قدمش در آخرت خواهد لرزيد و در آتش جهنم سقوط خواهد كرد. ))  آرى امامان (ع) ((قاده الامم)) رهبران همه امت ها براى زندگى انسانى و به تعبير قرآن كريم ((حيوه طيبه)) در اين جهان هستند تفسير درست زندگى را بايد در مكتب آن ها يافت.


  قرآن آئين نامه زندگى سعادتمندانه است و آنان مفسر و تجسم عملى زندگى اين چنين در مكتب آنان است كه انسان مى يابد روابط خود را با خالق هستى چگونه تنظيم نمايد و چگونه رسم بندگى را به جاى آورد, در مكتب آنان است كه مى توان شيوه درست تعامل اجتماعى با همه انسان ها را يافت و روابط انسانى را با آنان تنظيم نمود, در مكتب آنان است كه مى توان ((سياست اسلامى)) را ديد و رفتار يك سياستمدار مكتبى را يافت, و در يك كلمه ((سعادت اين جهانى)) انسان در سايه رهروى راه امامان است.
  18. تفسير نورالثقلين, ج1, ص20 و21.

  19. همان.

  20. تفسير الميزان, ج1, ص41, چاپ اعلمى بيروت.

  امضاء

 3. Top | #43

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  خرداد 1389
  شماره عضویت
  449
  نوشته
  1,785
  تشکر
  1,289
  مورد تشکر
  2,012 در 773
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ###((متن زیارت جامعه کبیره همراه با ترجمه و تفسیر))###  از سوى ديگر سعادت اخروى انسان هم از رهگذر رهروى راه آنان است.

  قرآن كريم مى فرمايد:  ((يوم ندعو كل اناس بامامهم...;(21) روزى كه هر گروهى را با پيشوايان مى خوانيم.))  پيوند ((رهبرى)) و ((پيروى)) در اين جهان به طور كامل در آن جهان منعكس مى شود, يعنى آنان كه رهبرى پيامبران و جانشينان آنان را در هر عصر و زمان پذيرفته اند همراه پيشوايان خود خواهند بود و آنها كه رهبرى شيطان و ائمه ضلال و پيشوايان جبار و ستمگر را انتخاب كردند همراه آنها خواهند بود. از اين آيه شريفه استفاده مى شود سعادت و شقاوت آن جهانى به اين گره خورده است كه انسان رهبرى چه كسانى را مى پذيرد.
  از آيه به خوبى استفاده مى شود تشخص و شناسنامه انسان ها را در قيامت رهبران رقم مى زنند بر اين اساس است كه انسان در انتخاب رهبر و جلودار زندگى اش بايد نهايت دقت را مبذول دارد.
  در روايتى آمده است:

  ((إورد على الحسين بن على(ع) رجل يقال له بشر بن غالب فقال يابن رسول الله(ص) اخبرنى عن قول الله عزوجل ((يوم ندعوا كل اناس بامامهم)) قال امام دعا الى هدى فاجابوه اليه و امام دعا الى ضلاله فاجابوه اليها;(22) شخصى به نام بشر بن غالب وارد بر امام حسين(ع) شد و به حضرت عرض كرد مقصود از آيه شريفه ((يوم ندعوا...)) چيست؟

  حضرت فرمود: امامى به سوى هدايت دعوت مى كند پس عده اى دعوتش را اجابت مى كنند و امامى به سوى گمراهى دعوت مى كند پس گروهى دعوت او را اجابت مى كنند.))
  از اين آيه شريفه استفاده مى شود كه امامت و ولايت در متن زندگى مطرح است نه آن كه صرفا موضوعى اعتقادى و در حاشيه زندگى باشد , رهبرى است كه سعادت و يا شقاوت را رقم مى زند.  در روايتى كه مفسر بزرگ قرآن آن را چنين توصيف مى كند:

  ((رواه الخاص والعام عن الرضا على بن موسى عليه السلام بالاسانيد الصحيحه انه روى عن آبائه عليهم السلام عن النبى صلى الله عليه و آله و سلم انه قال فيه,
  خاص و عام از امام رضا على بن موسى(ع) به سندهاى صحيح روايت كرده اند كه حضرتش از پدران بزرگوارش و آنها از پيامبر(ص) روايت مى كنند كه حضرت فرمود:


  ((يدعى كل اناس بامام زمانهم و كتاب ربهم و سنه نبيهم;(23) هر گروهى را به امام زمانشان و كتاب خدايشان و سنت پيامبرشان مى خوانند.)) چون اين مجموعه اند كه نقش رهبرى دارند.

  21. سوره اسرإ, آيه71.

  22. امالى صدوق, ص131, حديث1, مجلس30, تفسير نورالثقلين, ج3, ص192, حديث335.

  23. تفسير مجمع البيان, ج6, ص316, ذيل آيه 72 اسرإ, چاپ مجمع التقريب.  امضاء

 4. Top | #44

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  خرداد 1389
  شماره عضویت
  449
  نوشته
  1,785
  تشکر
  1,289
  مورد تشکر
  2,012 در 773
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ###((متن زیارت جامعه کبیره همراه با ترجمه و تفسیر))###

  رهبران نور

  امامان سلام الله عليهم اجمعين ((قاده الامم))اند و تنها شايستگى آن را دارند كه امت ها را به سعادت برسانند چرا كه امامان نورند, امامان از زمره آنانند كه قرآن مى فرمايد: ((وجعلنا منهم ائمه يهدون بامرنا لما صبروا وكانوا بآياتنا يوقنون))(24) و از آنها امامان (و پيشوايانى) برگزيديم كه به فرمان ما (مردم را) هدايت مى كردند به خاطر اين كه شكيبايى نمودند و به آيات ما يقين داشتند.))
  در اين آيه شريفه ((صبر)) و ((يقين)) دو ويژگى از ويژگى هاى برجسته رهبران نور بيان شده است.
  امام صادق(ع) از پدر خود امام باقر(ع) نقل فرموده است كه:


  ((الائمه فى كتاب الله امامان امام عدل و امام جور قال الله ((وجعلنا منهم ائمه يهدون بامرنا)) لا بامر الناس يقدمون امر الله قبل امرهم و حكم الله قبل حكمهم قال ((وجعلناهم ائمه يدعون الى النار))(25) يقدمون امرهم قبل امرالله و حكمهم قبل حكم الله و يإخذون باهوائهم خلافا لما فى كتاب الله)).(26)  امام در كتاب خدا بر دو قسم است:

  امام عدل و امام ظلم, خداى تعالى مى فرمايد: ((وجعلناهم....)) يعنى از ميان آنان امامانى قرار داديم كه به امر ما هدايت مى كنند امر خدا و حكم او را بر امر و حكم خود مقدم مى دارند.


  در مقابل فرمود: ((وجعلناهم ائمه يدعون الى النار)) اينها امر خود را بر امر و حكم خدا مقدم مى دارند و برخلاف آنچه در كتاب خدا وجود دارد, مطابق هواى نفس خودشان حكم مى كنند.
  رهبران نور در اين جهان پيشاپيش پيروان خود هستند در آن جهان هم چنين است. رهبران نار هم در اين جهان جلودار پيروان خويش اند در قيامت هم پيشاپيش آنان به سوى جهنم حركت مى كنند.
  فرعونى كه در دنيا پيشاپيش روى پيروانش حركت كرد و آنها را در امواج نيل غرق نمود , در قيامت نيز پيشاپيش آنها حركت مى كند و خود و آنها را وارد درياى آتش مى سازد ((يقدم قومه يوم القيامه فاوردهم النار;(27) پيشاپيش قومش در روز قيامت حركت مى كند و آنها را وارد دوزخ مى سازد.
  اما امتى كه امامان معصوم سلام الله عليهم اجمعين را به پيشوايى برگزيد, آن چنان كه در اين جهان افتخار رهروى راه آنها را دارند, در آن جهان هم اين ((قاده الامم)) آنها را به سوى بهشت خواهند برد.

  24. سوره سجده, آيه24.

  25. سوره قصص, آيه41.

  26. تفسير قمى, ج2, ص171, ذيل آيه 24 سجده, بحارالانوار, ج24, ص156.

  27. سوره هود, آيه98.

  امضاء

 5. Top | #45

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  خرداد 1389
  شماره عضویت
  449
  نوشته
  1,785
  تشکر
  1,289
  مورد تشکر
  2,012 در 773
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ###((متن زیارت جامعه کبیره همراه با ترجمه و تفسیر))###

  در روايتى از حضرت امام صادق(ع) مى خوانيم:  ((إلا تحمدون الله اذا كان يوم القيامه فدعا كل قوم الى من يتولونه و دعانا الى رسول الله و فزعتم الينا فالى اين ترون يذهب بكم؟ الى الجنه و رب الكعبه قالها ثلاثا)).(28)
  آيا شما حمد وسپاس خدا را به جا نمىآوريد؟ هنگامى كه روز قيامت مى شود خداوند هر گروهى را با كسى كه ولايت او را پذيرفته مى خواند, ما را همراه پيامبر و شما را همراه ما, فكر مى كنيد شما را در اين حال به كجا مى برند؟ به خداى كعبه به سوى بهشت ((سه بار اين جمله را تكرار فرمود)).
  آرى! امامان معصوم ((قاده الامم))اند كه با رهبرى الهى خود, انسان ها را به ساحل نجات و سعادت و سربلندى مى رسانند و تنها با پذيرش عملى امامت آنان است كه انسان به اين قله مى رسد.

  اميد كه خداوند اين توفيق را به همه ما عنايت فرمايد.
  ان شاءالله  28. تفسير مجمع البيان, ج6, ص316, ذيل آيه 72 سوره اسرإ
  امضاء

صفحه 5 از 5 نخستنخست 12345

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی