سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: سبکهای یادگیری

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو كوشا
  تاریخ عضویت
  آبان 1389
  شماره عضویت
  877
  نوشته
  117
  تشکر
  253
  مورد تشکر
  375 در 125
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  سبکهای یادگیری


  به رغم ارتباط میان سبک ها و روش های تدریس،این دو با هم تفاوت دارند.راه انجام دادن هر کاری را روش می گویند. روش تدریس، راه سارمان دادن و متشکل ساختن یاد گیری می باشد.بنابراین روش تدریس و یاد گیری با یک دیگر رابطه مستقیم دارند.اینکه دانش آموزان چگونه یاد می گیرند،یعنی سبک یاد گیری.به لحاظ تفاوت های فردی هر دانش آموز شیوه ی انفرادی و خاصی برای یادگیری دارد. هماهنگی میان روش های یاددهی و سبک های یادگیری دانش آموزان به اثر بخشی بهتر می انجامد.


  الف)سبک های یاد گیری
  1-دانش آموزان پیوسته: این قبیل دانش آموزان به طور منظم و گام به گام موضوعات یادگیری را دنبال می کنند و به آرامی بر دانستنی ها ،معلومات و نگرش خود می افزایند.اینان به طور پیوسته بر اطلاعات خود می افرایند.
  2-دانش آموزان شهودی:در این گروه بصیرت ناگهانی وخودانگیختگی به وجود می آید،و به یادگیری می پردازند چنین دانش آموزانی با بهره گیری از تجربه های پراکنده،توجه به محیط خویش و اطلاعات غیر اصولی به درک و توضیح یک مفهوم می پردازند.
  3-دانش آموزان یک حسی:این دسته از دانش آموزان از یک حس،بیش از سایر حواس استفاده می کنند این نوع یاد گیری بخشی کوچک از حوزه ی یادگیری را پوشش می دهد.از آن جایی که یاد گیری ابعاد مختلفی دارد استفاده از چندین حس به یاد گیری پایدار تری می انجامد.
  4-دانش آموزان چند حسی:برای یاد گیری حواس پنجگانه خود را به کار می برند.
  5-دانش آموزان تعاملی:همکاری و رابطه صحیح میان معلم و شاگردانش به یاد گیری پایدار و فعال می انجامد.مشارکت جویی دانش آموزان،بحث های گروهی و...زمینه را برای تعامل ایجاد می کند.
  6-دانش آموزان ساختار روش:هرگاه دانش آموزان در مدرسه احساس آرامش کنندودر آن جا روابطی دوستانه برقرار
  باشدوساختار درس برایشان به خوبی و با استدلال روشن شود،در این صورت درس ها را به خوبی فرا می گیرند.بنابراین معلم باید بکوشد ساختار یاد گیری را از ابهام دور سازد و از حاشیه روی بپرهیزد.
  7ـدانش آموزان انتخابی:برخی دانش آموزان با توجه به شرایط زمان و مکان قادرند، سبک مناسبی را انتخاب کنند وخود را با آن هماهنگ سازند
  • <LI style="TEXT-ALIGN: justify; LINE-HEIGHT: normal" dir=rtl class=MsoNormal>تفاوت روش تدریس باسبک تدریس : معلمان تدریس خود را براساس روش انجام می دهند و آن را بهبود می بخشند. روش تدریس جنبه یعمومی دارد اما سبک تدریس دارای جنبه ی شخصی و اثر گذار بر دانش آموزان می باشد. با ترکیب سبک های یاددهی و یادگیری می توان به نتایج ارزنده تری دست یافتب)سبک های تدریس:
   1-سبک تکلیف مدار:معلم برای همه دانش آموزان تکالیف یکسانی تعیین می کند تا یاد بگیرنددر صورتی که هر دانش آموز بر اساس ویژگی های خود یاد می گیرد.
   2-سبک هم کاری:معلم از طریق برقرار تعامل و همکاری بین دانش آموزان برنامه ها رااجرا می کندو آنان را به یاد گیری و یاری رساندن به هم تشویق و رهنمون می سازند.
   3-سبک دانش آموز محور:معلم شرایطی را به وجود می آورد که دانش آموزان به فعالیت های مورد علاقه ی خود بپردازند .از آنجا که دانش آموزان در آینده نیاز های متنوعی خواهند داشت،ضروری است با مهارت های متفاوتی آشنا شوند و درستی ها را از نادرستی ها تشخیص دهند.این سبک فاقد کارایی لازم است.
   4ـسبک یادگیری محور:این سبک به استقلال دانش آموزان در یاد گیری تأکید دارد،اما در سبک دانش آموز محور به خواست دانش آموز توجه می شود .این سبک در مقابل سبک دانش آموز محور قرار دارد.
   5ـسبک احساسی:معلم می کوشد تا نسبت به یاد گیری ،فضایی عاطفی ایجاد کند تا دانش آموزان با احساس مسئوولیت به یادگیری بپردازند و هدف ها تحقق یابد.در این سبک معلم از طریق احساس و هیجان می کوشد تا دانش آموزان درگیر موضوع درس شوند.
   • معلم می تواند در موقعیت های مختلف از سبک های متنوعی بهره بگیرد.
   • استفاده از سبک های متفاوت تدریس هوش دانش آموزان را در زمینه های مختلف تقویت می کند.
   • منبع: لوازم یاددهی - یاد گیری اثربخش

  ویرایش توسط negin_javdan : 23-09-1389 در ساعت 23:38

 2. تشكرها 3


 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  عضو كوشا
  تاریخ عضویت
  آبان 1389
  شماره عضویت
  877
  نوشته
  117
  تشکر
  253
  مورد تشکر
  375 در 125
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  compiyoter پاسخ : سبکهای یادگیری


  سبك یادگیری دیداری:
  ۶۵ درصد جمعیت را شامل می‌گـردد. خــصوصیات این نوع افراد به قرار زیر است:
  ـ بـا مشـاهـده و تـركیـب تـصـاویـر بـا اطلاعات، اطلاعات را به‌خاطر می‌سپارند.
  ـ بـرای بـرقـراری ارتـبـاط با دیگران و همچنین سازماندهی اطلاعات از تصاویر، نقشه‌ها و نمودارها استفاده می‌كنند.
  ـ مـعـمـولا بـرای بـه خـاطـر آوردن مطـلبی چشمان خود را برای تجسم آن در ذهن خود می‌بندند.
  ـ معمولا افرادی مرتب و منظمی می‌باشند.
  ـ این‌گونه افراد در تجسم اشیاء، طرحها و نتایج در ذهن خود توانا می‌باشند.
  ـ معمولا در كلاس درس نیمكتهای ردیف جلو را اشغال می‌كنند.
  ـ تمایل به برداشتن یادداشت‌های مفصل و با جزئیات فراوان دارند.
  ـ جذب كتابهای مصور میگردند.
  ـ در به‌خاطر آوردن لطیفه‌ها مشكل دارند.
  ـ برای برجسته ساختن نكات كلیدی از ماژیكهای با رنگ روشن استفاده می‌كنند.

  تكنیك‌های یادگیری:
  ۱- در روند آموزش از رنگها، تصاویر، اشكال، نمادها، اسلایدها و جداول استفاده كنید.
  ۲- برای یادگیری بهتر به حركات و چهره آموزگار نگاه كنید.
  ۳-یك محیط آرام و بدون سرو صدا را برای مطالعه برگزینید.

  سبك یادگیری شنیداری:
  ۳۰ درصد جمعیت را شامل می گـردد. خصوصیات این گونه افراد به قرار زیر است:
  ـ تمایل دارند بیشتر با اصوات و موسیقی سرو كار داشته باشند.
  ـ قادرند ریتم و تن صدا را تشخیص دهند.
  ـ از طریق گوش دادن یاد میگیرند.
  ـ برای به خاطر سپردن اطلاعات آنها را با یك صدای خاص تركیب میكنند.
  ـ در محیطهای شلوغ و پر سرو صدا تمركز خود را از دست میدهند.
  ـ به یادداشت برداشتن تمایلی ندارند.
  ـ تمایل دارند مطالب را با صدای بلند بخوانند.
  ـ برای به‌خاطر سپردن مطالب دروس خود را با صدای بلند مكررا روخوانی میكنند.

  تكنیك‌های یادگیری:
  ۱- در مباحث گروهی كلاس خود مشاركت كنید.
  ۲- از اصوات و موسیقی در یادگیری خود بهره گیرید.
  ۳-عوض نت برداری از ضبط صوت برای ثبت مطالب كمك بگیرید.

  سبك یادگیری جنبشی-بساوایی:
  ۵ درصد جمعیت را شامل میـگـردد. خصوصیات این گروه به قرار زیر است:
  ـ بـرای یادگیری و بخاطر سپردن اطلاعات از جسم و حس لامسه خود بهره میگیرند.
  ـ به فعالیتهای بدنی و ورزش علاقه مندند.
  ـ در هـنگام بر قراری ارتباط و گفتگو مكررا دستهای خود را تكان داده و از ژستهای جسمانی استفاده میكنند.
  ـ از آنكه در كلاس درس بی حركت بنشینند و به درس گوش دهند بیزارند.
  ـ برای یادگیری و بخاطر سپردن اطلاعات به تحرك و تمرینات عملی نیازمندند.
  ـ هنگام مرور مطالب درسی خود مرتبا راه میروند و نكات كلیدی را با صدای بلند تكرار میكنند.

  تكنیكهای یادگیری:
  برای یادگیری بهتر از حس لامسه، حركت و تمرینات عملی بهره گیرید.


  refrence: Noorportal


 5. تشكرها 2


 6. Top | #3

  عنوان کاربر
  عضو كوشا
  تاریخ عضویت
  آبان 1389
  شماره عضویت
  877
  نوشته
  117
  تشکر
  253
  مورد تشکر
  375 در 125
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  compiyoter پاسخ : سبکهای یادگیری  بررسی مطالعات انجام شده در زمینه روانشناسی شناخت بیانگر ‌این نکته است که افراد دارای تفاوتهای فردی مهمی‌در زمینه مسائل شناختی هستند که در حل مشکلات و تصمیم‌گیری به آنها اتکا می‌کنند. یکی از‌این ابعاد سبکهای شناختی هستند که در میان‌این طبقه‌بندی‌ها از جایگاه مهمی‌‌برخوردارند.
  کلین و هلزمن معتقد بودند که هر تجربه‌ای اثر خود را در حافظه افراد به جا می‌گذارد که بر اساس‌این تجارب افراد اطلاعات را درک می کنند و توان جذب و ترکیب ‌ایده‌ها و مفاهیم را به دست می‌آورند. این وضعیت تاثیر زیادی در برخورد فرد با وقایع جدید دارد.

  تعریف سبک
  سبک مانند بسیاری از تواناییهای افراد امری مادرزادی نیست و حاصل تعاملات فرد با محیط پیرامونش در فرایند رشد و اجتماعی شدن است. سبک یک ویژگی فردی بخصوص در انجام امور است که امکان اجرای فعالیتهای ارادی را می‌دهد. بنابراین بسیاری از باورهای اخلاقی بارز افراد، افکار اقتصادی آنان، رفتارهای اجتماعی و به طور کلی ویژگیهای بنیادین شخصیت افراد را شکل می‌دهد.سبک در حقیقت ناشی از سرشت فرد، ارتباط فرد با سایرین، اجتماع ، خلاقیت و تطبیق پذیری است.
  تمایلات افراد در پردازش اطلاعات و ارتباط با محیط به منظور بهبود عملکرد بیانگر‌این مطلب است که هیچ سبک شناختی خوب یا بدی وجود ندارد. تفکیک افراد در سبکهای مختلف تنها نوعی طبقه‌بندی است و به معنی برتری قدرت یادگیری گروهی بر دیگری نیست و بیشتر به بررسی اثر‌این سبکها بر موفقیت در شرایط خاص دلالت دارد.
  سبک شناختی از بسیاری جهات با هوش متفاوت است.هوش بیانگر قابلیت فرد برای اندیشیدن به طور سازنده، استدلال کردن و حل مسئله است. در حالی که سبک شناختی به پردازش رفتارها می‌پردازد .برای سنجش رفتارها باید ابتدا وظایف و فعالیتهایی که نشان دهنده تفاوت افراد هستند، مشخص شود؛ وظایفی که همه از عهده انجام آن برآیند، اما هر کس به روش متفاوتی آن را انجام دهد.
  تعریف سبک شناختی

  سبک‌شناختی ویژگیهای شخصیتی را شامل می شود که سبب تفاوت افراد از یکدیگر می‌شود. همچنین سبک‌شناختی به طریقه دریافت، ذخیره سازی، پردازش و انتقال اطلاعات توسط فرد اشاره دارد. گولداشتاین و بلکمن معتقدند که سبک شناختی ساختاری فرضی به منظور توضیح فرایند واسطه بین محرک و پاسخ است و آن را به عنوان فرایند انتقال اطلاعات از محرکهای عینی تا مفاهیم تفسیر شده توسط فرد می‌دانند.
  ویتکین، مور، گودنف، کاکسدر سبک شناختی را تفاوت افراد در مشاهده، تفکر و حل مشکلات، یادگیری و ارزیابی دیگران تعریف کرده‌اند .
  به عقیده آزوبل سبک‌شناختی موجود در فرد عامل اصلی حاکم بر میزان معنی‌دار بودن مطلب جدید و مقدار دریافت و نگهداری آن در ذهن اوست.
  درتعریفی دیگر سبک شناختی یکی از انواع مهارتهای ذهنی است که اهمیت بخصوصی در یادگیری دارد.بر اساس نظریه نوین یادگیری، سبک شناختی یک فرایند کنترل است، فرایندی درونی که براساس آن یادگیرندگان، روشهای توجه، یادگیری، یادآوری و تفکر خود را انتخاب می کنند وتغییر می‌دهند.

  انواع سبک شناختی

  سبک شناختی وابسته
  این سبک که توسط ویتکین(۱۹۵۰) بیان شد دربرگیرنده افرادی است که محیط‌های آموزشی را ترجیح می دهند که مشارکت با دیگران و مسائل انسانی بیشتر مورد توجه است. افراد دارای سبک‌شناختی وابسته در مقایسه با افراد مستقل، نسبت به محرکهای اجتماعی و اطلاعات جدید بسیار تاثیرپذیرترند، پذیرش بیشتری نسبت به اطلاعات جدید از خود نشان می‌دهند و از نظرات دیگران استفاده بیشتری می‌کنند . افراد وابسته، در پردازش و استخراج اطلاعات به منابع و مراجع خارجی توجه دارند و رفتارهای احساسی تری از خود نشان می‌دهند. این افراد برای پردازش اطلاعات از روشهای پذیرفته شده در اجتماع استفاده می‌کنند. همچنین در برقراری ارتباط با گروههای مختلف اجتماع بهتر از دیگران عمل می‌کنند. عملکرد افراد وابسته که بیشتر تمایل به اندیشیدن به صورت کل گرا تا تحلیلگرانه دارند، به شدت تحت تاثیر قضاوت دیگران از توانایی آنها قرار دارد.

  سبک شناختی مستقل
  افراد مستقل در کسب اطلاعاتی که با گذشته و تجارب آنان همخوانی ندارند، تواناتر از سایرین هستند. این افراد ساختار یافته هستند و ابهام در کار آنها کمتر وجود دارد. ‌این افراد از فرایندهای درونی برای حل مسائل استفاده و اغلب ساختار اطلاعاتی مورد نظر خود را به محیط تحمیل می‌کنند. افراد مستقل قادر به ساختار دهی مسائل منطقی هستند و رفتارهای وظیفه‌گرا از خود بروز می‌دهند و نسبت به نظر دیگران سرد و بی عاطفه هستند. اگرچه مهارتهای اجتماعی زیادی ندارند، ولی دارای مهارت تحلیل منطقی هستند.  مدل yong
  مدل جانگ(۱۹۷۱) دو سبک کسب اطلاعات (حسی – شهودی) و دو سبک تصمیم‌گیری ( فکری – احساسی) را تعریف می کند. در واقع سبکهای شناختی جانگ حاکی از آن است که افراد دارای سبکهای شناختی گوناگون، هنگام تصمیم‌گیری به دنبال انواع مختلف اطلاعات هستند. جانگ معتقد است سبک شناختی افراد در قالب یک ماتریس دو در دو، چهار سبک که بنا به تعریف به شرح زیر است را به وجود می‌آورد.

  ـ شیوه شناختی حسی-فکری:
  افرادی را دربرمی گیرد که ازحواس پنجگانه برای دریافت پدیده‌ها استفاده می‌کنند و دارای تفکر منطقی در قضاوت هستند.این افراد از حقایق و تحلیلهای غیرشخصی استفاده می‌کنند و توانایی زیادی در ارتباط با مسائل فنی دارند. ‌این افراد در تفکر استقرایی توانا هستند، مدل‌های تئوریک خوبی ارائه می‌دهند و می‌توانند عقاید و دیدگاههای متفاوت را در یک چارچوب کلی گردهم آورند. بر اساس مطالعات انجام شده، ‌این افراد در مسائل بازرگانی و در امور تحقیق و تحلیل بازار، موفقتر از سه سبک دیگر جانگ هستند.

  ـ شیوه شناختی شهودی- فکری:
  افراد دارای‌این سبک بیشتر از آنکه به محسوسات یا واقعیات تکیه داشته باشند، بر احتمالات توجه دارند و در مسائل نظری توانمند هستند. افراد دارای‌این سبک به افراد خلاق و محقق علاقه بیشتری دارند تا افراد واقع‌بین و به جای تحت تاثیر ارزشها یا عواطف قرار گرفتن به منطق توجه می‌کنند.‌این افراد در اجرا و انجام امور موفق و ریسک پذیرهستند. این افراد در ارتباط با دیگران موفق اند و در محیط کاری ،کارمحور هستند و در کارهای بازاریابی و فروش موفق عمل می‌کنند.

  ـ شیوه شناختی حسی- احساسی:
  اگرچه ‌این افراد به جمع آوری اطلاعات و عینیات یا امور واقعی علاقه مند هستند، اما با سایر افراد گرم می گیرند و همدردی نشان می‌دهند. احساس همدلی و همدردی و همکاری با سایرین از ویژگیهای دیگر‌این افراد است و همچنین در حین داشتن تمایلات جمع‌گرا، به زمانبندی نیز توجه دارند.هدف اصلی‌این افراد مفید واقع شدن است.

  ـ شیوه شناختی شهودی – احساسی‌:
  افراد دارای‌این سبک ترجیح می‌دهند مطالب را از طریق مباحثه و یا داستان گونه بیاموزند. این افراد در عین‌ کمال‌گرا بودن در فرضیه سازی توانا و به دنبال افکار جهان شمول هستند. و هدفشان حداکثر توجه به مسائل انسانی است و به شدت به الهامات شخصی خود تکیه دارند تا به واقعیات موجود. همچنین تمایل به ریسک در‌این افراد زیاد نیست.


 7. تشكرها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی