سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: جواهرات سلطنتی ایران

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  مهر 1388
  شماره عضویت
  127
  نوشته
  1,150
  تشکر
  122
  مورد تشکر
  739 در 462
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض جواهرات سلطنتی ایران

  وقتی کسی میگه جواهرات سلطنتی همه فکرشون میره سمت انگلستان! اما بهتر بدونین ایرانیان از دوران باستان مهر و جواهرات سلطنتی رو در تمام دوران تاریخی داشته اند.در زیر تعدادی از آنها که به دوران ما نزدیک تر هستند را توضیح میدهیم.
  تاج کیانی

  تاج کیانی تاج مخصوص سلاطین قاجار است که به دستور فتحعلی شاه ساخته شد و مورد استفاده سلاطین بعدی از نسل وی قرار گرفت. باانقراض ساسانیان، شاهان ایران دیگر هیچگاه از تاج به این شکل استفادهننموده بودند و طی آن دوران تاج بصورت جقه بوده است. عناصر به کار رفته در این تاج الماس، زمرد، یاقوت و مروارید می‌باشد.

  تاج پهلوی

  رضاشاه پس از رسیدن به سلطنت، حاضر نشد که از تاج کیانی (که مخصوص شاهان قاجار بود) برای تاجگذاری استفاده کند. لذا دستور ساختاین تاج را داد. این تاج توسط گروهی از جواهرسازان ایرانی زیر نظرسراج‌الدین جواهری (اصلاً اهل قفقاز) در سال ۱۳۰۴ خورشیدی ساخته شده‌است. بدنهٔ این تاج از طلا و نقره مرصع ساخته شده و در چهار طرف دارای گنگره پله پله به سبک شاهان ساسانی است. در ساخت این تاج ۳۳۸۰ قطعهالماس جمعاً به وزن ۱۱۴۴ قیراط، ۵ قطعه زمرد جمعاً به وزن ۱۹۹ قیراط و ۲آنه، ۲ قطعه یاقوت کبود به وزن ۱۹ قیراط و ۳۶۸ حبه مروارید استفادهشده‌است. وزن تاج با احتساب کلاه مخمل داخلی حدود دو کیلو و هشتاد گرم است.

  جقه نادری

  جقه نادری، آراسته به الماس و زمرد، که در وسط آن یکتخمه زمرد دامله درشت خوشرنگ نصب شده است. در زیر جقه، سه آویز زمردخوشرنگ امرودی آویخته شده است. قسمت بالای جقه، هفت شقهاست و در دو طرف شقه‌ها نیز دو ریسه و برگ و گل الماس نشان ساخته اند و ازنوک شقه‌های جقه، دو آویز زمرد بسیار اعلای سعیدی امرودی آویخته شده است. دربالای تخمه وسط، هلال الماس نشان و در پایین، در دو سو، شبیه درفش، طبل،لوله توپ و سرنیزه روی زه زین نصب شده است. پارچه درفش به سه ردیف یاقوت،الماس و زمرد کمرنگ تقسیم شده است. تمام جقه، آراسته بهالماس های فلامک خوش آب و درشت و ریز است. رضاخان پهلوی، از جقه مزبورگاهی استفاده می‌کرد. وزن جقه ۳۳ مثقال و ۱۶ نخود است. ( ساخت ایران، سده ۱۲ ﻫ. ق. )

  تخت نادری

  اسمش تخت نادری است.و هیچ ربطی به نادر شاه ندارد ودر زمانفتحعلی شاه ساخته شده است.و علت نامگذاری نادری بر روی آن به دلیل نادربودن جواهرات بکار برده شده در آن است که به حدود 26733 قطعه می باشد.

  کمربند زرین

  یک قطعه زمرد منحصر بفرد به وزن حدود یکصد و هفتاد و شش قیراط که با شصت قطعه الماس برلیان و ۱۴۵ قطعه الماس فلامک تزئین شده است، اساس این کمربند را تشکیل داده است. طول بند زربافت آن ۱۱۹ سانتیمتر بوده و به دستور ناصرالدین شاه ساخته شده است

  کره جواهرنشان

  پنجاه و یکهزار و سیصد و شصت و شش قطعه جواهر نصب شده بر روی یک کره سی و چهار کیلوگرمی به قطر ۶۶ سانتیمتر از طلای ناب. این کره در سال ۱۲۹۱ خورشیدی به دستور ناصرالدین شاه ساخته شده‌است. اقیانوس‌ها و دریاها زمردنشان و آسیا مرصع به یاقوت و لعل‌، ایران مرصع به الماس، اروپا مرصع به یاقوت، آفریقا مرصع به یاقوت سرخ و کبود و آمریکای شمالی و جنوبی، استرالیا مرصع به یاقوت و لعل است و خط استوا به وسیله الماس نشان داده شده و دو حلقه زرین ساده که در روی آن‌ها گل‌های الماس نشان نصب شده‌، به طور متقاطع کره را در میان گرفته است‌. بر روی کره القاب ناصرالدین شاه منبت و الماس نشان شده است‌. در این کره‌، کوه دماوند بایاقوت درشتی مشخص و شهر تهران با یاقوت معروفی به نام اورنگ‌زیب نمایاناست‌. این کره در حال حاضر در موزه جواهرات ملی ایران قرار دارد.

  دریای نور

  دریای نور، زوج الماس معروف کوه نور است و هر دو از قدیمی ترین جواهرات شناخته شده جهان می‌باشند. این الماس صورتی رنگ، یکی از بزرگترین الماسهای شناخته شده جهان است. تاریخچهاین الماس به اساطیر و افسانه‌ها می‌رسد. نقل است که بر دسته شمشیرافراسیاب نصب بوده و رستم آنرا در جنگ با تورانیان تصاحب نموده است.درحمله امیر تیمور به ‌غارت رفت و به دست محمدشاه هند رسید. این الماس بههمراه زوج دیگرش کوه نور (که اکنون روی تاج ملکه انگلستان نصب شده‌است) توسطنادر شاه افشار در جنگ با هند به دست آمده و در سال ۱۷۳۹ میلادی به ایرانآورده شدند. ظاهرا محمدشاه به هنگام تسلیم به نادر آنرا در عمامه خود مخفی نموده که توسط سربازان یافته می‌شود. دریاینور پس از قتل نادر به نوه او شاهرخ‌میرزا (آخرین پادشاه افشار) رسید وسپس به دست امیر علم خان خزیمه و بعد به محمد حسن خان قاجار و بعدبه لطفعلی‌خان زند و سر انجام به دست آغا محمدخان قاجار افتاد. ناصرالدینشاه (با استدلالاتی که منطقی می‌نماید) معتقد بود که این جواهر یکی از گوهر‌های تاج کورش کبیر بوده‌است. او برای تولیت این گوهر قیمتی منصبی مخصوص قرار داده بود.
  این جواهر در زمان محمدعلی شاه و هنگام شکست وی از مشروطه خواهان به سفارت روسیه برده شد که خوشبختانه به همت مشروطه خواهان
  بازپس داده شد و هم اکنون در موزه بانک مرکزی واقع در خیابان فردوسی تهران قرار دارد. دریای نور تا زمان ناصرالدین شاه در وسط یکی از بازوبندهای سلطنتی نصب می‌شد، ولی در زمان او که استفاده از بازوبند منسوخ شد، آنرا به صورت پیش کلاه درآوردند و در قابی زرین با شیر و خورشید و تاج مرصعبه ۴۵۷ قطعه برلیان ریز و عالی و چهار قطعه یاقوت قرار دادند. اینالماس برلیان از دو سو تراش خورده و به شکل هرم مثلث‌القاعده‌ای است کهقاعده آن چهار سانتی‌متر درازا و سه سانتی‌متر پهنا دارد و دو سوی دیگرحدود دو سانتی‌متر است‌. همه سطوح دریای نور صاف و یک نواخت است‌، جز یکسمت آن که فتحعلی‌ شاه با کندن عبارت <سلطان صاحب‌قران فتحعلی‌شاه قاجار ۱۲۴۴>، از ارزش آن کاسته است دریاینور که درشت‌ترین و زیباترین الماس برلیان در میان گوهرهای سلطنتی ایران ویکی از گوهرهای معروف جهان است‌. گفته می‌شود این الماس هزار سال پیش کشف و استخراج شده است‌. وزن آن اکنون هفت مثقال و ۲۰ نخود، یعنی در حدود ۱۸۲ قیراط وصورتی است ولی پیش از تراش زیادتر از این بوده‌است.رنگ این الماس یکی از استثنایی ترین وکمیابترین رنگها میان الماسهای برلیان شناخته شده جهان است.

  گردنبند فرح


  تاج فرح پهلوی


  نیمتاج فرح پهلوی


  نیمتاج فاطمه پهلوی


  _________________
  امضاء
  12سال اهنگر نفس خود بودم برکوره ریاضت می نهادم و بر اتش مجاهده می تافتم و بر سندان مذمت می نهادم و پتک ملامت بر او می کوفتم تا نفس خویش را اینه ساختم و اسلامی تازه اوردم و همه خلق مرده دیدم.
  *بایزید بسطامی*
  مركز انجمنهاي اعتقادي گنجينه الهي:http://ganjineh-elahi.com/
  مركز انجمنهاي تخصصي گنجينه دانش:http://www.ganjineh-danesh.com/forum.php

 2. تشكر

  ملکوت (23-10-1391)

 3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی