سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: به كودك اعتماد به نفس بدهيد

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو كوشا
  تاریخ عضویت
  مهر 1388
  شماره عضویت
  114
  نوشته
  147
  تشکر
  1,912
  مورد تشکر
  669 در 150
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض به كودك اعتماد به نفس بدهيد
  به كودك اعتماد به نفس بدهيد

  بگذاريد كودك به خودش و به شما اعتقاد داشته باشد. به خود متكي بودن و اعتماد به نفس يكي از عوامل مهم رشد ذهني و روحي و عاطفي كودك است و اين امر نقش مهمي در زندگي و آينده او دارد. بگذاريد فرزندتان باور كند كه مي‌تواند روي پاي خود بايستد. اگر خواست چيز سنگيني را از جا بلند كند، سرش داد نكشيد و نگوييد نمي‌تواني. مثلا اگر خواست ظرف غذا را سر سفره بياورد، فرياد نزنيد. ظرف كوچك‌تري به او بدهيد تا سر سفره بگذارد. او مي‌خواهد خودش را نشان بدهد و ابراز وجود كند. هرگز او را سرزنش نكنيد و نزنيد. به‌خصوص اگر مهمان داريد جلو آن‌ها كودك را كوچك نكنيد و اگر غذا را ريخت و چيزي را شكست او را «بي‌عرضه و بي‌ دست و پا» خطاب نكنيد. غذايي كه ريخت يا چيزي كه شكست ارزش آن را ندارد كه با زندگي و شخصيت كودك بازي كنيد؛ آسمان كه به هم نخورده است. با لبخند به او بگوييد وقتي كمي بزرگ‌تر بشوي ديگر غذا را نمي‌ريزي. حالا آن قاشق‌ها را ببر يا ...

  از وقتي كودك مي‌تواند بگذاريد خودش غذا بخورد؛ آزادانه و با لذت. يك زيرانداز برايش بيندازيد تا او راحت غذا بخورد.
  گاهي مي‌خواهيد چيزي را از كودك خردسال بگيريد و او نمي‌دهد؛ با اين كار مالكيت خود را اثبات مي‌كند و ابراز شخصيت مي‌كند.

  اسباب‌بازي خود را به كسي نمي‌دهد و از لوازم خانه مراقبت مي‌كند و نمي‌گذارد كسي به آن دست بزند. اين كارها حس استقلال‌طلبي و شخصيت‌سازي او را تقويت مي‌كند و با او به خشونت رفتار نكنيد و غرور او را نشكنيد.


  بعضي از مادرها تا هنگام مدرسه رفتن فرزندشان لقمه را در دهان او مي‌گذارند. او را حمام مي‌كنند! بند كفش او را مي‌بندند و لباس به او مي‌پوشانند. اين كارها دوستي نيست بلكه دشمني است!

  با اين كارها كودك به مادر وابسته شده و هميشه مي‌خواهد مادر در كنارش باشد و كارهايش را انجام بدهد. اين‌گونه كودكان حتي در موقع درس خواندن و امتحان و شايد تا دوران دانشگاه اعتماد كافي به خود نداشته و هميشه منتظر كمك ديگران باشند. هم‌چنين در زندگي اعتماد به نفس كافي نخواهند داشت و از عهده مشكلات زندگي بر نخواهند آمد و اين زمينه بسياري از مشكلات و اختلافات زندگي زناشويي است.

 2.  

 3. Top | #2

  عنوان کاربر
  عضو كوشا
  تاریخ عضویت
  مهر 1388
  شماره عضویت
  114
  نوشته
  147
  تشکر
  1,912
  مورد تشکر
  669 در 150
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : به كودك اعتماد به نفس بدهيد


  يكي از راه‌هاي ايجاد اعتماد در كودك، اعتماد كامل به پدر و مادر است. او هميشه پدرش را مورد اعتمادترين، قوي‌ترين و راست‌گوترين فرد حس مي‌كند. ولي اگر از او دروغي شنيد يا رفتاري خلاف باور خود مشاهده كرد به اعتماد خود شك خواهد كرد. وقتي به كودك خردسال مي‌گوييد شيريني تمام شد و بعد مي‌بيند آن را براي مهمان مي‌آوريد مي‌فهمد به او دروغ گفته‌ايد. چرا به او نمي‌گوييد برايت ضرر دارد؟! اگر به او بفهمانيم كه برايش ضرر دارد خودش نخواهد خورد. دروغ‌گويي را به كودك ياد ندهيم.

  او بايد پدر و مادر خود را پناه‌گاهي مطمئن بداند. وقتي اعتماد كودك نسبت به پدر و مادر از بين رفت يا كم شد ممكن است خيلي چيزها را به آن‌ها نگويد و خيلي كارها و چيزهايي كه پدر و مادر بايد از آن‌ها باخبر باشند از آن‌ها پنهان بماند.

  پدر و مادر بايد به حرف‌ها و آرزوها و درددل‌هاي كودك خوب گوش بدهند و با او هم‌كاري و هم‌فكري و هم‌دردي كنند. اگر مشكلي هست كه آن‌ها نمي‌دانند چگونه بايد آن را حل كرد به يك مشاور باتجربه مراجعه نمايند. خيال‌ها و آرزوهاي كودك را مسخره نكنيد. همين خيال‌پردازي‌هاي بچه‌گانه و آرزوهاي دور، كودك را به سوي تفكر و دنبال سؤال رفتن و كشف و پيشرفت رهنمود مي‌سازد. اگر كودك حرفي را به مادر مي‌زند و از او مي‌خواهد به پدر نگويد مادر نبايد راز كودك را بگويد. اگر گفتن آن مطلب به پدر لازم بود نبايد كودك بفهمد كه مادر راز او را به پدر گفته است. زيرا ديگر رازش را به مادر نخواهد گفت و پنهان كردن راز از پدر و مادر در آينده خطرات بسياري به دنبال خواهد داشت. در اين‌گونه موارد در عين حال كه پدر در جريان موضوع قرار مي‌گيرد بايد طوري رفتار كند كه كودك نفهمد مادر راز او را افشا كرده است. معمولاً كودكان خود راز خود را زود آشكار مي‌كنند و حرف مهمي هم ندارند كه نگران كننده باشد. شما عجله نكنيد و اعتماد كودك نسبت به خود را از بين نبريد!

  علاوه بر اين كه اعتماد كودك را نسبت به خود تقويت و اثبات مي‌كنيد، به خود كودك نيز اعتماد به نفس بدهيد. هرگز او را دروغ‌گو، بي‌عرضه، بد و تنبل نخوانيد. اگر شما او را با اين صفت‌ها خوانديد، شخصيت او را متزلزل كرده‌ايد. اگر شما كودك را بد و يا دروغ‌گو خطاب كرديد، او از كار بد و گفتن دروغ پرهيز نخواهد كرد.
  امام هادي عليه‌السلام مي‌فرمايند: از شر كسي كه براي خود شخصيتي قائل نيست، در امان مباش. (حديث تربيت كودك، 119)

  افرادي كه دست به كارهاي خلاف و زشت مي‌زنند؛ اكثراً افرادي ضعيف و بي‌اراده و بي‌هويت هستند كه براي آبرو و شخصيت خود احترامي قائل نيستند. اگر دزد از زندان و مجازات نمي‌ترسد چون براي خود آبرو و احترامي احساس نمي‌كند. كارهاي خلاف و رو آوردن به اعتياد اكثراً به وسيله كساني انجام مي‌شود كه اعتماد به نفس ندارند، خود را بي‌هويت و پوچ احساس مي‌كنند يا چون مورد احترام نيستند مي‌خواهند با اعمال خود مورد توجه ديگران قرار گيرند.
  هميشه به نكات مثبت كودكان اشاره كنيد. مثلاً بگوييد تو كه دختر خوب و باادبي هستي نبايد داد بزني!

  همواره به كودك گوشزد كنيد كه روزي بزرگ شده و مرد يا زن جامعه خواهد شد و بايد قوي، درست‌كار، مهربان و دانشمند و دانا باشد.
  از همان كودكي آداب معاشرت، احترام به بزرگ‌ترها، سلام كردن و تشكر كردن و ... را به كودك بياموزيد. كودكي كه آداب معاشرت را بداند مورد احترام ديگران قرار گرفته و داراي شخصيت مثبت و مطمئن خواهد شد.
  سلام كردن خود يك هنر بزرگ و يك ارتباط كلامي بسيار مهم است.

  بعضي‌ها بزرگ شده‌اند ولي خجالت مي‌كشند يا غرورشان اجازه نمي‌دهد كه سلام كنند! اين‌گونه افراد مهم‌ترين راه ارتباط و كسب محبت را ياد نگرفته‌اند. اگر كسي وارد اداره‌اي بشود و بدون سلام كردن حرف بزند كاركنان اداره او را به خوبي تحويل نخواهند گرفت. اگر بدون سلام و رعايت ادب وارد مهماني يا اجتماعي بشود به او احترام نخواهند گذاشت. آداب معاشرت در زندگي انسان بسيار مهم است.

  علت موفقيت افراد در زندگي و ارتباط با مردم و معاملات و غيره بستگي زيادي به طرز رفتار و چگونگي ارتباط او با ديگران دارد.

  بايد ادب، شخصيت، اخلاق و مهرباني را با رفتار خودمان به كودك بياموزيم، به زور و خشونت هم نمي‌شود. بايد استعدادها و عواطف فطري و خدادادي كودك را پرورش بدهيم. كودك ذاتاً مهربان و محبت‌طلب است ولي اگر اطرافيان او خشونت به خرج بدهند و يا دائم صحنه‌هاي خشن و فيلم‌هاي خشونت‌آميز ببيند، كم‌كم خشن و بي‌محبت خواهد شد. اگر رفتار والدين بد بود، بايد بدانند كه در كودك تأثير خواهد كرد.

  از بدبختي‌ها و ناكامي‌هاي خود براي كودكان حرف نزنيد و آن‌ها را از زندگي دل‌سرد نكنيد. هميشه موفقيت‌هاي خود را بگوييد. از كارهايي كه باعث شده تا شما به مشكلات پيروز شويد حرف بزنيد. زندگي بزرگان را براي كودك شرح بدهيد و آن‌ها را سرمشق كودك افسرده و نااميد مي‌شود. اگرچه براي جوانان هم گفتن شكست‌ها و حوادث دردناك زندگي گاه باعث دل‌سردي و نااميدي آن‌ها از زندگي مي‌شود مگر آن‌كه شكستي را با صبر و چاره‌انديشي عاقلانه جبران كرده باشيد.

  منبع: شكوفه‌ها باران مي‌خواهند، محمد نيكوبي
اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی