سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: چهار ویژگی انقلاب سیدالشهداء (علیه السلام)

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  39
  نوشته
  450
  تشکر
  949
  مورد تشکر
  1,338 در 429
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض چهار ویژگی انقلاب سیدالشهداء (علیه السلام)

  چهار ویژگى انقلاب حسین، (علیه‏السلام )

  هیچ حماسه انسانى در گذشته و حال به اندازه حماسه شهادت حسین، علیه‏السلام، در کربلا مورد تحسین و توجه عاطفى قرار نگرفته و جنبه آموزشى نداشته است. این حماسه به عنوان یک رویداد عاطفى و احساسى نقطه عطف مؤثرى در روند عقاید اسلامى شده است. حماسه‏اى که اگر نبود اسلام نه تنها نمى‏توانست‏به عنوان یک عقیده ریشه دار و ایمان محکم در باطن مسلمانان جایگیر شود; بلکه در حد یک مذهب کم فروغ و ضعیف در میان انسانها معرفى مى‏شد.
  قیام حسین بن على، علیه‏السلام، زلزله‏اى شگرف بود که توانست پایه‏هاى امت اسلامى را تا دورترین نقطه‏ها به لرزه درآورد، چشمها را بگشاید و وجدانها را علیه هیمنه و اقتدار دروغ و شر ستم پیشگان بیدار کند، همانان که در صددند ظلم و ستم را در اعماق جان انسانها مستولى کنند و ارزشهاى دینى را با عناوین پوشالى از بین ببرند و با تباه کردن حقوق دینداران، انوار ذاتى و جوهرى جذابیت دین را خاموش کنند.
  حماسه حسینى، انقلاب به تمام معنى کلمه بود چیزى که به هیچ وجه قابل قیاس با دیگر انقلابها نیست، چرا که عظمت آن فراتر از معناى محدود واژگان و بزرگتر از معیارهاى قابل قیاس بشرى است. انقلابى است که به درجاتى بالاتر از حماسه ارتقاء یافت و این حقیقتى است که براى شکل گیرى حماسه‏ها معمولا انسانها فدا مى‏شوند اما در آفرینش این حماسه نه انسانهاى معمولى که خاندان و اهل بیت پیامبر شرکت داشتند.
  عاشورا قیامى است که هدفش حفظ کیان امت محمد، صلى‏الله‏علیه‏وآله، و مصون داشتن عقاید مسلمانان و حمایت از سنت مقدس رسول اکرم و دور ساختن دست متجاسران از آن است. باید گفت آن کس که انقلاب حسینى را به عنوان حماسه بپذیرد بزرگتر از آن نمى‏یابد; زیرا حماسه‏ها و انقلابهایى که جهت‏حرکت تاریخ و امتها را تغییر داده‏اند به سبت‏بزرگى اهداف و امکان تبدیل شدنشان به یک عقیده و یا اصل اعتقادى براى گروه یا گروههایى قابل سنجش‏اند. با این معیار، انقلاب حسین، علیه‏السلام، از زمان پیدایش تا ابدالآباد در نوع خود هم اولین انقلاب تاریخ و هم بى‏نظیرترین انقلابها در تاریخ انسانیت است‏به عبارت دیگر این انقلاب تا جهان باقى است و نوع انسان زنده است جاودانه خواهد ماند چرا که شکل گیرى آن به خاطر انسان بوده است.
  اگر مى‏گوییم انقلاب حسینى «نخستین‏» انقلاب است از آنروست که در چارچوب وقایع جهان اسلام و در تاریخ ادیان آسمانى نخستین انقلابى است که بر مبناى اصول و ارزشهاى عقیدتى به وقوع پیوسته است.
  اگر مى‏گوییم «پیشتاز» است از اینروست که نه تنها زمینه را براى روح انقلابى آماده کرده، بلکه خود یک انقلاب روحى است که دلهاى مسلمانان را شیفته و بى‏قرار خود ساخته و معنى بزرگمنشى و پایمردى انسان مؤمن را در برابر فتنه‏گرانى که به نام دین رگه‏هاى شرک و بیهودگى را در پیکره عقاید اسلامى تزریق مى‏کنند; یادآور شده است.
  انقلاب حسینى، دعوت آشکارى بود براى زدودن این رگه‏ها و تخریب پایه‏هاى گمراهى و ایستادگى در برابر اهداف کسانى که از صراط مستقیم‏شریعت منحرف شده و با آبروى شریعت و دین بازى مى‏کردند همانان که بر سر کیان آئین نوظهور اسلام قمار کردند تا بتوانند آن را پیش از رشد و بالندگى به خاک بسپارند.
  اگر مى‏گوییم «یگانه‏» است از اینروست که با تسخیر وجدانهاى مسلمین تاثیرات عقیدتى محکمى بر جاى گذاشت. درست در زمانى که پایه‏هاى حکومت‏حکام اسلامى و حکومتگران بنام دین به واسطه اعمالشان نیازمند وارد آمدن شوک و ضربه‏اى کارى بود; قیام شهادت طلبانه حسین، علیه‏السلام، همان ضربه کارى بود که تاثیرى برق‏آسا در آن دوران و دورانهاى بعد گذاشت. صاعقه‏اى بود که چشمهاى عشق و محبت را در وجدانهاى بیدار نسلهاى بعد جارى خواهد کرد.
  و بالاخره اگر مى‏گوییم انقلاب عاشورا انقلابى «جاودانه‏» است از اینروست که یک انقلاب انسانى به تمام معنى است. از انسان است‏براى انسان، این انقلاب با خون پاک حسین گلگون شد و از همین رو در نهاد تمام مسلمین به عنوان نماد کرامت دین شناخته شد و انسان مسلمان توانست‏شاهد ورق خوردن صفحات جدیدى در روند عقیده‏اش باشد، صفحاتى روشن و خالى از تزویر و بردگى و بندگى که کلمات آن با حروفى نورانى نگاشته شده تا ضمیر انسان را به راههاى درستى که باید در آنها حرکت کند رهنمون شود و او را به اوج سلامتى و امنیت که شایسته یک انسان است‏برساند. از اینرو [انقلاب حسین] جاودانه است زیرا یک انقلاب اخلاقى است و قانون جدید اخلاق را پى ریزى کرده است، قانونى که روشنگر راه مبارزه امت اسلامى در تمام سطوح و زمینه‏هاست و به او مى‏آموزد که چگونه فدا کردن جان و تن در زمانها و مکانهاى پر خطر، آسان است و چگونه مردن، سعادت و زندگى با ظالمان دردآور و سخت است و اینکه مرگ با عزت بهتر از زندگى با ذلت است.  منبع _ سایت سبطین
  ویرایش توسط ظهور : 04-10-1389 در ساعت 23:58
  امضاء  اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم و العن اعدائهم و انصر شیعتهم

 2. تشكرها 3

  parsa (09-10-1389), بلاغ مبین (05-10-1389), خراباتي (17-10-1389)

 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  عضو آشنا
  تاریخ عضویت
  آذر 1389
  شماره عضویت
  941
  نوشته
  42
  تشکر
  35
  مورد تشکر
  136 در 36
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : چهار ویژگی انقلاب سیدالشهداء (علیه السلام)

  اهداف قیام امام حسین(ع):
  بعد ازرحلت پیامبر گرامی اسلام (ص) كه هنوز جسد مباركش تكفین و تدفین نشده بود گروهی ازدنیاپرستان و مقام دوستان و عاشقان سینه چاك ریاست، در محلّی به نام سقیفه بنی ساعده جمع شدند وبرخلاف دستور قرآن و نص صریح رسول خدا(ص)شخصی را به عنوان خلیفه مسلمانان برگزیدند. نتیجه این شد كه اسلام عزیز از مسیر اصلی خود منحرف شود و این انحراف ادامه پیدا كرد، كه تا زمان حكومت معاویه بن ابی سفیان به اوج خود رسید.

  در این زمان از عدالت و انصاف و ارزش های اسلامی خبری نبود. معاندان و مخالفان اسلام همه ی پست های كلیدی را اشغال كردند. باوفاترین صحابه رسول خدا(ص)و یاران علی (ع)مورد ضرب و شتم و كتك قرار گرفتند.
  در منبرها و خطبه های نماز جمعه به دومین شخصیت عالم انسانی ، امیرمؤمنان (ع)سبّ و لعن می نمودند.سنّت های رسول خدا(ص)به دست فراموشی سپرده شده و یا عمداً آن را زیر پا می گذاشتند و...
  بعد از مرگ معاویه پسرش یزید به عنوان امیرمؤمنان و خلیفه مسلمین بر اریكه خلافت تكیه زد؛ كسی كه پای بند چیزی جز شهوات و تمایلات حیوانی نیست و عیناً شراب می خورد و با میمون ها بازی می كند و...
  در چنین اوضاع و احوالی حضرت اباعبدالله (ع) قیام می كند و اهدافی داشتند كه برخی عبارت بود از:
  1ـ زنده كردن اسلام .
  2ـ آگاه ساختن مسلمانان و افشای ماهیت امویان .
  3ـ احیای سنّت نبوی و سیره علوی .
  4ـ اصلاح جامعه و بیدار كردن امت .
  5ـ از بین بردن سلطه استبدادی سلطهء بنی امیه .
  6ـ آزادسازی اراده ملّت از محكومیت سلطه و زور.
  7ـ حاكم ساختن حق و نیروبخشیدن به حق پرستان .
  8ـ تأمین قسط و عدل اجتماعی و اجرای قانون شرع .
  9ـ از بین بردن بدعت ها و كج روی ها.
  10ـ تأسیس یك مكتب عالی تربیتی و شخصیت بخشیدن به جامعه (جواد محدثی ، فرهنگ عاشورا، ص 62)
  11ـ زنده كردن سنّت مهمّ فراموش شده امر به معروف و نهی از منكر.
  امضاء

  دل سرا پرده ی محبّت اوست
  دیده آیینه دار طلعت اوست

 5. تشكرها 2

  parsa (09-10-1389), خراباتي (17-10-1389)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی