سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5

موضوع: اخبار قرآني در ديماه 89

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  کاربر عادی
  تاریخ عضویت
  دی 1389
  شماره عضویت
  953
  نوشته
  1
  تشکر
  0
  مورد تشکر
  0 در 0
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  khabar اخبار قرآني در ديماه 89  نهضت عاشورا از نگاه اهل سنت
  نهضت امام حسین (ع) از نادرترین رخدادهایى است كه تفكر انسانها را به خود معطوف داشته و در تاریخ اسلام، ارزش والایى دارد.

  شهادت حسین بن على (ع) حیات تازه‏اى به اسلام بخشید، خون ها رابه جوش آورد و تن ها را از رخوت خارج ساخت. امام حسین(ع) باحركت قهرمانانه خود، روح مردم مسلمان را زنده کرد.

  آنچه امت اسلامى از زمان وقوع این حادثه عظیم تا امروز بر آن‏ متفق است، این است كه انقلاب كربلا هیبت و ابهت اسلام را كه به‏ علت ‏حاكمیت فرمانروایان ضعیف النفس و تحقیر ارزش ها و مقدسات‏ دینى رو به افول داشت، احیا كرد. حركت امام حسین (ع)، حركتى است مستمر براى همه نسل ها و همه عصرها.

  بسیاری از بزرگان سیاست و علم درباره عاشورا اظهار نظر کرده اند، که به چند نمونه آن اشاره می کنیم:

  مَهاتما گاندی، رهبر استقلال هند: من زندگی امام حسین (ع)، آن شهید بزرگ اسلام را به دقّت خواندم و توجّه كافی به صفحات كربلا نمودم . بر من روشن است كه اگر هندوستان بخواهد یك كشور پیروز گردد، باید از سرمشق امام حسین(ع) پیروی كند.

  محمّد علی جناح، بنیانگذار جمهوری اسلامی پاكستان: هیچ نمونه ای از شجاعت، بهتر از آنكه امام حسین (ع) از لحاظ فداكاری و تهوّر نشان داد، درعالم پیدا نمی شود. به عقیده من تمام مسلمین باید از سرمشق این شهیدی كه خود را در سرزمین عراق قربانی كرد، پیروی نمایند.

  چارْلز دیكنْز، نویسنده معروف انگلیسی: اگر منظور امام حسین (ع) جنگ در راه خواسته های دنیایی بود، من نمی فهمیدم چرا خواهران و زنان و اطفالش به همراه او بودند؟ پس عقل چنین حكم می نماید كه او فقط به خاطر اسلام، فداكاری خویش را انجام داد.

  توماس كارْلایل، فیلسوف و مورخ انگلیسی: بهترین درسی كه از تراژدی كربلا می گیریم، این است كه حسین (ع) و یارانش ایمان استوار به خدا داشتند. تفوّق عددی در جایی كه حق با باطل روبرو می شود و پیروزی حسین (ع) با وجود اقلّیتی كه داشت، باعث شگفتی من است.

  ادوارد براوْن، مستشرق معروف انگلیسی: آیا قلبی پیدا می شود كه وقتی درباره كربلا سخن می شنود، آغشته با حزن و الم نگردد؟ حتّی غیر مسلمانان نیز نمی توانند پاكی روحی را كه در این جنگ اسلامی در تحت لوای آن انجام گرفت، انكار كنند.

  فِرْدریك جیمس: درس امام حسین (ع) و هر قهرمان شهید دیگری این است كه در دنیا اصول ابدی وجود دارد كه تغییر ناپذیرند . همچنین می رساند هر گاه كسی برای این صفات مقاومت كند و در راه آن پافشاری نماید، آن اصول همیشه در دنیا باقی و پایدار خواهد ماند.

  ل. م.بوید: طی قرون، افراد بشر همیشه جرئت و پردلی و عظمت روح، بزرگی قلب و شهامت روانی را دوست داشته اند و در همین هاست كه آزادی و عدالت هرگز به نیروی ظلم و فساد تسلیم نمی شود. این بود شهامت و این بود عظمت امام حسین (ع).

  واشنگتن ایروینگ، مورخ مشهور امریكایی: برای امام حسین (ع) ممكن بود كه زندگی خود را با تسلیم شدن در برابر اراده یزید نجات بخشد، لیكن مسئولیت پیشوا و نهضت بخش اسلام اجازه نمی دادكه او یزید را به عنوان خلافت بشناسد. او به زودی خود را برای قبول هر ناراحتی و فشاری به منظور رها ساختن اسلام از چنگال بنی امیه آماده ساخت. در زیر آفتاب سوزان سرزمین خشك و در ریگ های تفتیده، روح حسین (ع) فناناپذیر است.

  این انقلاب تنها انقلابى است كه اگر كلیه صحنه‏هایش چنان كه ‏بوده، تصویر شود، هیچ كس نمى‏تواند از بروز احساسها و عواطف‏فطرى‏اش جلوگیرى كند؛ زیرا این فاجعه به قول شافعى دنیا را لرزانده و نزدیك است قله كوه ها را آب كند.

  شوكانى، در كتاب «نیل الاوطار» در رد بعضى از سخنوران دربارى مى‏گوید: به تحقیق، عده‏اى از اهل‏علم افراط ورزیده، چنان حكم كردند كه حسین(ع)نوه پیامبر كه خداوند از او راضى باشد، نافرمانى‏یك آدم دائم الخمر را كرده و حرمت‏شریعت‏یزید بن معاویه را هتك‏كرده است. خداوند لعنتشان كند، چه سخنان عجیبى كه از شنیدن‏آنها مو بر بدن انسان راست مى‏گردد.

  تفتازانى، در كتاب «شرح العقاید» مى‏نویسد: حقیقت این است كه رضایت‏ یزید به قتل حسین(ع) و شاد شدن اوبدان خبر و اهانت كردنش به اهل‏بیت پیامبر(ص) از اخبارى است كه‏در معنى متواتر است; هر چند تفاصیل آن متواتر نیست. درباره‏مقام یزید بلكه درباره ایمان او كه لعنت‏خدا بر او و یارانش‏باد، توافقى نداریم.

  جاحظ مى‏گوید: منكراتى كه یزید انجام داد، یعنى قتل حسین(ع)وبه اسارت گرفتن زن و فرزند او و ترساندن اهل مدینه و منهدم‏ساختن كعبه، همه اینها بر فسق و قساوت و كینه و نفاق و خروج ازایمان او دلالت مى‏كند. بنابراین، یزید فاسق و ملعون است و كسى كه از لعن او جلوگیرى‏كند نیز ملعون است.

  ابن حجر هیثمى مكى، در كتاب «الصواعق المحرقه‏» مى‏نویسد: پسرامام حنبل در مورد لعن یزید از وى پرسید. احمد در جواب گفت: چگونه لعنت نشود كسى كه خداوند او را در قرآن لعن كرده است؟

  آنجا كه مى‏فرماید: «فصل عسیتم ان تولیتم ان تفسدوا فى الارض و تقطعوا ارحامكم‏اولئك الذین لعنهم‏الله‏» و چه مفاسدى و قطع رحمى از آنچه یزید انجام داد، بالاتر است؟

  عبدالرزاق مقرم، در كتاب «مقتل الحسین‏» مى‏گوید: به تحقیق‏گروهى از علما از جمله قاضى ابوعلى و حافظ ابن الجوزى وتفتازانى و سیوطى در مورد كفر یزید نظر قطعى داده‏اند و باصداقت تمام لعن او را جایز شمرده‏اند.

  مؤلف كتاب «شذرات الذهب‏» مى‏نویسد: در مورد لعن یزید، احمد بن حنبل دو قول دارد كه در یكى تلویح و در دیگرى تصریح به لعن‏او مى‏كند. مالك و ابوحنیفه نیز هر كدام هم ‏تلویحاً و هم تصریحاً یزید را لعنت كرده‏اند و به راستى چرا این‏گونه نباشد و حال‏آنكه او فردى قمار باز و دائم الخمر بود.

  شیخ محمد عبده مى‏گوید: هنگامى كه در دنیا حكومت عادلى وجود دارد كه هدف آن اقامه شرع و حدود الهى است و در برابر آن‏حكومتى ستمگر است كه مى‏خواهد حكومت عدل را تعطیل كند، بر هرفرد مسلمانى كمك كردن به حكومت عدل واجب است و از همین باب است ‏انقلاب امام حسین كه در برابر حكومت‏یزید كه خدا او را خواركند، ایستاد.

  از سبط بن جوزى در مورد لعن یزید پرسیده شد. او در جواب گفت: احمد حنبل لعن او را تجویز كرده است، ما نیز به خاطر جنایاتى‏كه درباره پسر دختر رسول خدا مرتكب شد، او را دوست نداریم واگر كسى به این حد راضى نمى‏شود، ما هم مى‏
  گوییم اصل، لعنت كردن‏یزید است.

  منبع: پایگاه تقریب (با تلخیص و ویراش)
  مرجع : سایت خبری آینده روشن

 2.  

 3. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  خبر جديد هشتمين جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی 11 دی تشكيل می‌شود

  هشتمين جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی 11 دی تشكيل می‌شود

  گروه فعاليت‌های قرآنی: هشتمين جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی، يازدهم دی‌ماه در محل شورای عالی انقلاب فرهنگی تشكيل می‌شود.
  به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا) به نقل از روابط عمومی شورای عالی انقلاب فرهنگی، هشتمين جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی با حضور چهار وزير كابينه و رؤسای سازمان‌ها و دستگاه‌های عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی روز شنبه، يازدهم دی‌ماه، به رياست «محمدرضا مخبر دزفولی»، دبير شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئيس اين شورا تشكيل می‌شود.
  مهمترين دستور اين جلسه بررسی نحوه اجرايی شدن ماده 3 مكرر در قانون برنامه پنجم توسعه كشور است كه بر اساس آن اسناد راهبردی توسعه حوزه‌های آموزش عمومی، تبليغ و ترويج و پژوهش و آموزش عالی كشور تدوين و به تصويب هيئت وزيران می‌رسد.
  همچنين در اين جلسه كه با حضور معاونت برنامه‌ريزی و نظارت راهبردی رئيس جمهور برگزار می‌شود، گزارش اقدامات انجام شده در اجرای جزء يا بند دو ماده واحده بودجه سال 1389 كشور ارائه خواهد شد. بر اساس اين جزء، دستگاه‌های اجرايی مجازند تا نيم‌درصد از اعتبارات هزينه‌ای خود را برای فعاليت‌های قرآنی هزينه كنند.
  بررسی ساير پيشنهادهای مصوب در جمع مشورتی شورا كه در جلسه گذشته مجمع مورد بررسی و تأييد نهايی اعضا قرا گرفته است نيز در دستور كار اين جلسه شورا قرار گرفته است.

  خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا)

  امضاء

 4. Top | #3

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  285
  نوشته
  849
  تشکر
  2,290
  مورد تشکر
  2,404 در 775
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  عمده تعالی فعاليت‌های قرآنی نتيجه اهتمام مقام معظم رهبری است

  عمده تعالی فعاليت‌های قرآنی نتيجه اهتمام مقام معظم رهبری است

  گروه فعاليت‌های قرآنی: رئيس دفتر مقام معظم رهبری شب گذشته، دهم دی‌ماه، در مراسم اختتاميه مسابقات قرآن دارالقرآن امام علی(ع) گفت: سهم عمده رشد و تعالی فعاليت‌های قرآنی كشور به خاطر اهتمام مقام معظم رهبری(حفظه‌الله) به قرآن و تشويق و راهنمايی ايشان به جامعه قرآنی است.

  به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا)، حجت‌الاسلام و المسلمين «محمدی‌گلپايگانی»، رئيس دفتر مقام معظم رهبری، شب گذشته، دهم دی‌ماه، در مراسم اختتاميه سومين دوره مسابقات قرآن دارالقرآن امام علی ابن ابيطالب(ع) ضمن بيان اين مطلب به ارائه سخن پرداخت و گفت: به بركت اين انقلاب اسلامی توجه به قرآن و فعاليت‌های قرآنی در كشور مناسب است، سهم عمده را در اين مسئله مقام معظم رهبری(حفظه‌الله) دارند كه شما جامعه قرآنی بهتر می‌دانيد كه ايشان چه اهتمامی به نشر و ترويج و تعليم قرآن كريم دارند و وقت زيادی برای اين مسئله گذاشتند.


  وی با اشاره به اين‌كه يادم هست كه قبل از انقلاب اسلامی يك طلبه‌ای قرآن كريم را حفظ كرده بود كه بسيار مورد توجه قرار گرفت و همواره مورد احترام بود و امری بعيد و كم‌نظير بود، اظهار كرد: اما اكنون به بركت انقلاب اسلامی تعداد قاريان و حافظان قرآن در كشور بسيار زياد هستند.


  انقلاب اسلامی ارزش‌های فراموش شده را احيا كرد
  حجت‌الاسلام محمدی‌گلپايگانی تصريح كرد: انقلاب اسلامی ارزش‌های فراموش شده را احيا كرد. بسياری از مسائل كه متعلق به اصل اسلام بود، فراموش شده بود؛ يكی از آن‌ها هم همين قرآن بود. قرآن مجيد به تدريج دارد جايگاه خود را پيدا می‌كند و ما اكنون قراء برجسته‌ای داريم كه در جهان صاحب نام و زبانزد و خودشان دارای مسلك و مكتب در قرائت قرآن هستند.
  وی در ادامه سخنانش تصريح كرد: اين ارزش‌ها به بركت نظام زنده شدند، اكنون مهم‌ترين وظيفه و نقش جامعه قرآنی دعا برای حفظ نظام مقدس تا ظهور حضرت مهدی(عج) و دعا علو درجات امام راحل(ره) است. حضرت امام(ره) با بنيانگذاری اين نظام مقدس حق حيات بر گردن همه ما دارند و ما را آزاد كردند و اين مملكت در دنيا نمونه است.


  محمدی‌گلپايگانی با اشاره به اينكه مردم در كشور ما آزاد هستند كه بنده خداوند باشند، تصريح كرد: اين آزادی در كشورهای ديگر وجود ندارد. در كشورهای ديگر مؤمنين آزاد نيستند، در اماكن مقدس كشورهای ديگر حتی مردم نمی‌توانند دعا و زيارت كنند و مانع آن‌ها می‌شوند.


  وی در ادامه سخنانش با بيان اين‌كه يكی از حقوق قاريان قرآن، حق شفاعت است، گفت: ملت ما با اجتماع عظيم خود نشان داد كه به نظام، مكتب، قرآن و تعاليم اهل بيت(ع) وفادار است و نشان داد كه هيچ‌كس نمی‌تواند با اباعبدالله(ع) دربيفتد.


  محمدی‌گلپايگانی اظهار كرد: امروز به روايتی مصادف با شهادت امام سجاد(ع) است، ايشان در حديثی می‌فرمايند: «آيات قرآن كريم گنجينه‌هايی است، هرگاه يكی از آن‌ها با قرائت قرآن گشوده شد، دقت كنيد در آن خزانه‌ها چه چيزی وجود دارد.» يكی از اصحاب امام (ع) ـ زهری ـ نقل می‌كند وقتی امام(ع) به نماز می‌ايستادند و به آيه «مَالِكِ یَوْمِ الدِّينِ» می‌رسيدند، آن قدر اين آيه را تكرار می‌كردند كه نزديك بود جان تسليم و قالب تهی كنند.


  وی در ادامه سخنانش اظهار كرد: همچنين نقل شده كه امام رضا(ع) در بستر قرآن می‌خواندند و وقتی كه به آيه‌ای می‌رسيدند كه در مورد جهنم و بهشت بود، اشك از چشمانشان جاری می‌شد و از خداوند می‌خواستند كه ايشان را به بهشت برساند.


  رئيس دفتر مقام معظم رهبری در ادامه سخنانش با بيان حديثی از امام جعفر صادق(ع) تصريح كرد: امام جعفر صادق(ع) می‌فرمايند: «اگر كسی قرائت قرآن می‌كند، قلبش خاضع نشود و حزن او را فرا نگيرد و ترس از خداوند در وجود او ظاهر نشود، به خداوند خيانت كرده است.»


  وی به حديثی از امام سجاد(ع) اشاره كرد و گفت: ايشان می‌فرمايند: «نگاه كن كتاب پروردگارت را چگونه می‌خوانی و به آياتی كه اوامر و نواهی دارد، چقدر عمل می‌كنی و پای‌بند هستی و چقدر حدود را رعايت می‌كنی. قرآن را با ترتيل بخوان و آن‌جا كه خداوند به خوبان وعده می‌دهد، مكث و فكر كن و آن‌جا كه تهديد و تنذير می‌‌كند، توقف كن و در آن تأمل كن.»


  محمدی‌گلپايگانی به دعای امام جعفر صادق(ع) در هنگام قرائت قرآن اشاره و اظهار كرد: امام جعفر صادق(ع) در اين دعا می‌فرمايند: «خدايا من قرآن تو را نزد خود باز كردم، خدايا نگاه مرا به كتابت عبادت محسوب كن و قرائت از آيات كتاب تو را فكر قرا ده و فكر را مايه اعتبار و مرا از كسانی قرار بده كه نواهی قرآن را بپذيرد. ...»


  يادآور می‌شود، مراسم اختتاميه سومين دوره مسابقات حفظ، قرائت و ترتيل‌خوانی قرآن كريم ويژه آقايان دارالقرآن امام علی ابن ابيطالب(ع) شب گذشته، دهم دی‌ماه، با حضور حجت‌الاسلام و المسلمين محمدی‌گلپايگانی، رئيس دفتر مقام معظم رهبری و آيت‌الله علوی، عضو مجلس خبرگان رهبری و جمعی از جامعه قرآنی كشور و مردم علاقه‌مند در حسينيه فاطميون برگزار شد.

  امضاء

  تاکه ما همسفر عشق به افلاک شویم

  بارالها!مددی کن که همه پاک شویم

  دست تقدیر چنان کن که پس از دادن جان

  درجوارحرم عشق همه خاک شویم


 5. Top | #4

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  285
  نوشته
  849
  تشکر
  2,290
  مورد تشکر
  2,404 در 775
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  نمايشگاه «ولايت فقيه» در تهران برپا شد

  گروه خبرنگاران افتخاري / حسن صدرایی عارف: در آستانه سالروز حماسه مردمی در 9 دی‌ماه 1388 و تجديد بيعت با ولايت‌فقيه، نمايشگاه «ولايت فقيه» در ساختمان مركزی تعاونی اعتبار ثامن‌الائمه(ع) تهران برپا شد.

  به گزارش خبرنگار افتخاری خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا)، در اين نمايشگاه 46 تابلو شامل پرسش‌های صريح درباره ولايت فقيه و پاسخ‌های روشن به آنها با طراحی زيبا ارائه شده بود كه در آن پرسش‌هايی درباره ريشه قرآنی و روايی ولايت فقيه، پيشينه ولايت فقيه در آرای فقها و نظر علمای معاصر از جمله آيت‌الله «بهجت» و آيت‌الله «سيستانی» درباره ولايت فقيه آمده بود. همچنين ديدگاه علما درباره شخص مقام معظم رهبری و نيز پاسخ به شهادت مربوط به ولايت فقيه در اين تابلوها آمده بود.

  همزمان با برپايی اين نمايشگاه، لوح فشرده «صدای سخن عشق» شامل كليپ‌های صوتی و تصويری از مقام معظم رهبری درباره فتنه 88 و نيز خاطرات شخصيت‌ها از مقام معظم رهبری تهيه و توليد شده بود كه به بازديدكنندگان نمايشگاه اعطا شد. همچنين كتابچه «ولايت فقيه» در شمارگان 10 هزار جلد چاپ و منتشر شده كه در تمام شعب تعاونی اعتبار ثامن‌الائمه‌(ع) در سراسر كشور توزيع شده و به مشتريان نيز ارائه شد. در حاشيه برپايی اين نمايشگاه، فروشگاه كتاب با محوريت موضوع ولايت فقيه و آثار امام و رهبری داير شد.

  يادآور می‌شود، نمايشگاه «ولايت فقيه» در ساختمان مركزی تعاونی اعتبار ثامن‌الائمه(ع) واقع در خيابان گاندی كوچه 15 برپا شد.
  امضاء

  تاکه ما همسفر عشق به افلاک شویم

  بارالها!مددی کن که همه پاک شویم

  دست تقدیر چنان کن که پس از دادن جان

  درجوارحرم عشق همه خاک شویم


 6. تشكر

  parsa (11-10-1389)

 7. Top | #5

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  khabar مهلت ثبت‌نام حوزه‌های علميه بانوان؛ 2 تا 21 بهمن‌ماه

  مهلت ثبت‌نام حوزه‌های علميه بانوان؛ 2 تا 21 بهمن‌ماه
  گروه فعاليت‌های قرآنی: مديركل امور اساتيد حوزه‌های علميه بانوان كشور با حضور در برنامه «گفت‌وگوی جمعه اخبار قرآنی» شبكه قرآن و معارف سيما گفت: ثبت‌نام امسال از 2 تا 21 بهمن‌ماه ادامه دارد و آزمون امسال ساعت 9 صبح روز جمعه نهم ارديبهشت‌ماه سال 1390 است.
  به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا)، برنامه تلويزيونی و زنده «گفت‌وگوی جمعه اخبار قرآنی» امروز، 24 دی‌ماه، با اجرای طاهره قيومی و دعوت از «طالبی»، مديركل امور اساتيد حوزه‌های علميه بانوان كشور، به بررسی اقدامات جديد حوزه‌های علميه خواهران كشور پرداخت.
  طالبی در ابتدای سخنانش در معرفی اجمالی فعاليت حوزه‌های علميه بانوان گفت: قدمت حوزه‌‌های علميه بسيار طولانی است و حوزه علميه برای بانوان به طور غيررسمی قبل از انقلاب اسلامی هم وجود داشت، اما سيزده سال پيش با راه‌اندازی مركز مديريت انسجام‌بخشی لازم صورت گرفت و فعاليت‌ها به طور رسمی پيگيری شد.
  وی افزود: اكنون 270 حوزه علميه ويژه بانوان در كشور وجود دارد كه 327 شهر را تحت پوشش دارد و مركز مديريت به عنوان ستاد فعاليت‌های علمی، آموزشی، پژوهشی و فرهنگی حوزه‌های بانوان را بر عهده دارد. اين حوزه‌ها در سطوح 1، 2، 3 و 4 هم‌تراز با مقاطع كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكترا طلبه می‌پذيرد.
  طالبی در پاسخ به اين سؤال كه مقطع دكترا اكنون در چه شهری وجود دارد، اظهار كرد: در 17 استان كشور، 40 مركز تخصصی حوزه علميه برای بانوان وجود دارد، اما چون برای مقطع دكترا سطح علمی بالايی لازم است اكنون فقط در شهر مقدس قم وجود دارد، اما برنامه‌ريزی شده كه در شهرهای ديگر هم راه‌اندازی شود.
  مديركل امور اساتيد حوزه‌های علميه بانوان كشور در مورد روند پذيرش طلبه تصريح كرد: پذيرش در مقطع عمومی، يعنی كارشناسی، از ديپلم و با معدل بالای 12 است كه البته محدوديت ديگری ندارد، البته دانشجويان فارغ‌التحصيل در مقطع كارشناسی هم وجود دارند كه دوست دارند وارد حوزه شوند و می‌خواهند دوره عمومی را بگذارنند كه در سال گذشته 1600 نفر متقاضی در اين شرايط داشتيم. اين افراد بدون آزمون ورودی می‌توانند وارد حوزه شوند.
  وی در پاسخ به اين سؤال كه دانشجويان چه دانشگاه‌هايی می‌توانند وارد اين مقطع شوند، اظهار كرد: دانشجويان همه دانشگاه‌ها می‌توانند وارد اين مقطع شوند، اما بعضی از دانشگاه‌ها كه دارای واحدهای درسی مشترك بيشتری هستند مانند دانشگاه علوم اسلامی رضوی، دانشگاه امام صادق(ع) و شهيد مطهری راحت‌تر هستند و می‌توانند در سطح 3 هم‌تراز كارشناسی ارشد شركت كنند. برای كارشناسی ارشد طلبه‌ها بايد 90 واحد درسی را بگذرانند.
  طالبی در مورد ثبت نام امسال حوزه‌های علميه بانوان گفت: ثبت نام امسال از 2 تا 21 بهمن‌ماه از طريق اداره پست است كه علاقه‌مندان بعد از قبولی در مصاحبه حضوری هم شركت خواهند كرد. حافظ كل قرآن كريم، نهج‌البلاغه، فارغ‌التحصيلان كارشناسی دانشگاه‌ و ... از آزمون ورودی معاف هستند. دوره كارشناسی دارای رشته‌های علوم قرآنی، فلسفه اسلامی، كلام اسلامی، فقه و اصول و ... است.
  طالبی تأكيد كرد: آزمون امسال ساعت 9 صبح روز جمعه نهم ارديبهشت‌ماه سال 1390 است كه افراد بيشتری قبول و بعد از مصاحبه حضوری افراد پذيرفته شده معرفی می‌شوند. علاقه‌مندان برای دريافت اطلاعات بيشتر می‌توانند به سايت www.whc.ir مراجعه كنند.
  در ادامه برنامه قيومی، مجری و كارشناس از طالبی پرسيد كه آيا فارغ‌التحصيلان مقاطع‌ هم‌تراز كارشناسی و كارشناسی‌ارشد می‌توانند در دانشگاه‌ها ادامه تحصيل دهند، وی اظهار كرد: فارغ‌التحصيلان سطوح 2 و 3 هم‌تراز كارشناسی و كارشناسی‌ارشد می‌توانند در همه رشته‌های علوم انسانی دانشگاه‌ها ادامه تحصيل دهند و البته در اين زمينه هم بسيار موفق بوده‌اند. هم فارغ‌التحصيلان دانشگاه می‌توانند در حوزه ادامه تحصيل دهند و هم فارغ‌التحصيلان حوزه در دانشگاه‌ها.
  وی با بيان اينكه اكنون رشته‌های سطح 2 ، پنج رشته است، افزود: به زودی هفت رشته ديگر به اين رشته‌ها افزوده می‌شود و برنامه‌ريزی لازم صورت گرفته تا 13 رشته‌ ديگر هم در آينده به اين رشته‌ها افزوده شود. آموزش به صورت‌های حضوری، نيمه‌حضوری، مكاتبه‌ای و مجازی است. معدل اعطای مدرك فارغ‌التحصيلی هم 14 است.
  طالبی در پاسخ به اين سؤال كه روند تعيين و استخدام اساتيد چگونه است، افزود: برای تعيين اساتيد فرآيندی تعريف شد و بعد از جذب دوره‌های مهارتی و دانش‌افزايی برايشان در نظر گرفته می‌شود. اكنون 3000 استاد دارای مجوز تدريس وجود دارد كه بعد از برگزاری آزمون مجوز موقت به آنها اعطا می‌شود و پس از دوره تدريس و نظرخواهی از طلبه‌ها، مدير حوزه و خود مدرس مجوز دائم برای آنها صادر می‌شود.
  وی با بيان اينكه فارغ‌التحصيلان حوزه‌های علميه بانوان می‌توانند در سازمان‌های فرهنگی، معينه‌های حج، مبلغه اعزام به خارج از كشور و ... به فعاليت بپردازند، گفت: يكی از اهداف آموزشی حوزه، آموزش و پيام‌رسانی دين است. در اين زمينه با سازمان‌های مربوطه مانند سازمان فرهنگ و ارتباطات كشور و ... هماهنگی شده و افرادی به خارج از كشور اعزام می‌شوند، البته حوزه هم برنامه‌ريزی دارد كه آموزش زبان‌های خارجی را مورد توجه قرار دهد و افرادی را كه مسلط به زبان‌های خارجی هستند، برای اين منظور اعزام كند.
  مديركل امور اساتيد حوزه‌های علميه بانوان كشور در پاسخ به اين سؤال كه نحوه تهيه و نگارش پايان‌نامه چگونه است، اظهار كرد: معاونت پژوهش در مركز مديريت وجود دارد كه ساماندهی تهيه و چاپ پايان‌نامه‌ها را بر عهده دارد و پايان‌نامه‌های كاربردی را كه خصوصا در حوزه اجتماعی باشد، مورد حمايت قرار می‌دهد. اطلاعات پايان‌نامه‌ها از طريق اينترنت هم قابل دسترسی است و علاقه‌مندان می‌توانند آنها را دريافت كنند و مطلع شوند.
  يادآور می‌شود، برنامه زنده «گفت‌وگوی جمعه اخبار قرآنی» هر هفته ساعت 10 صبح با اجرای «مهدی قصری‌زاده» و دعوت از يكی از مسئولان قرآنی و فرهنگی كشور از شبكه قرآن و معارف سيما پخش می‌شود و مسئولان دعوت شده به سؤالات مجری و كارشناس برنامه و مطرح شده از سوی مردم پاسخ می‌دهد.

  منبع:ایکنا

  امضاء

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی