سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 9 , از مجموع 9

موضوع: ارتباط هنر با رشته های گوناگون

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,213 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض ارتباط هنر با رشته های گوناگون

  مقدمه


  به نام خداوند نقش و نگار
  خداوند نقاش و صورت‌ نگار


  خداوند زیبا و زیبا پسند
  خداوند حوران گیسو کمند


  تحولگر سال و فصل ربیع
  نمایشگر لوح و نقش بدیع


  خلایق ز نقش وی آید پدید
  ز سرخ و ز زرد و سیاه و سپید


  بداده بسی بندگان را هُنر
  از الطاف خود ذره‌ای پرگهر


  شمایل ز نقش و نگار آورد
  گل و عندلیب و هزار آورد

  سخن هرچه گویم زبان قاصر است
  که ایزد به الطاف خود باصر است


  امینی اگر صد قلم آورد
  به پیش سخن‌سنج کم آورد


  مطالبی که در این مجموعه آمده است خلاصه و گوشه‌ای از ارتباطات رشته‌های گوناگون با رشته هُنر است. در این مجموعه مطالب در قالب فهرست آمده است که جای شکافتن مطالب نیست در صورتیکه بخواهیم هر یک از این مطالب را توضیح دهیم کتاب‌های زیادی باید نوشته شود و هر کدام از این هُنرها و ارتباطات آنها با رشته‌های دیگر دارای جزئیاتی است.
  ما توانستیم این اطلاعات را در اختیار کسانی قرار دهیم که هُنر را دوست دارند و با هُنر زندگی می‌کنند.
  غیر از هُنر که تاج سر آفرینش است بنیاد هیچ منزلتی جاودانه نیست

  « هُنر تیغ برانی است که در کف زنگی مست خطرآفرین و در دست پزشک التیام‌بخش است.» 2.  

 3. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,213 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ارتباط هنر با رشته های گوناگون

  ارتباط هُنر با قرآن و دینی  اگر به قرآن جدا از تفسیرش نگاه کنیم کتابی است شامل داستان‌های واقعی که این داستان‌ها جدا از هُنر نیست. داستان‌هایی از اقوام گذشته مانند عاد، ثمود، لوط، فرعون و داستان‌هایی از پیامبران الهی مانند حضرت عیسی، حضرت موسی، حضرت ابراهیم، حضرت نوح و داستان‌هایی که به نحو زیبایی پردازش شده است.
  از نگاهی دیگر قرآن دارای ظاهری آراسته است. آهنگ و ریتم در ادبیات قرآن باعث زیبایی این کتاب شده است. خواندن آیات با صوت و لحن و خواندن قرآن در دستگاه‌های موسیقی، گرایش به این کتاب مقدس مسلمانان را چند برابر نموده است.
  هُنر نگارش قرآن با توجه به زیبایی خط کوفی، نسخ، ثلث، نستعلیق و معلّی ارتباط هُنر و قرآن را از زاویه دیگر نشان می‌دهد.
  حضرت علی (ع) از جمله کاتبان وحی بودند که قرآن را با خط زیبای کوفی نگارش می‌نمودند و دیگران را به زیبانویسی امر می‌فرمودند (اطلس خط، استاد فضائلی).
  ترجمه قرآن کریم با ادبیات فارسی و یا به نظم در آوردن ترجمه خود از نکات ارتباطی هُنر و قرآن است . نظم در قرآن نیز مورد توجه بعضی از بزرگان اهل فن بوده که این نظم بی‌ارتباط با هُنر نیست. نظم عددی خاصی در قرآن وجود دارد که این نظم عددی را در چند آیه و سوره نشان می‌دهیم به عنوان مثال در بسم الله الرحمن الرحیم 19 حرف است که هر یک از کلمات آن در قرآن مضربی از 19 است که اسم دقیقاً 19 بار در قرآن تکرار شده است و کلمه الله بارکه دقیقاً 142 = و کلمه سوم الرحمن است و 57 بار تکرار شده و مضربی از 19 می‌باشد یعنی 3 = و کلمه الرحیم 114 مرتبه تکرار شده یعنی 6 = نکته مهم دیگر اینکه حروف مقطعه قرآن که در همان سوره بکار رفته مضربی از عدد 19 است.
  مثال: در سوره «یس» حرف «س» 48 بار و حرف «ی» 237 بار تکرار شده که در مجموع 285 حرف می‌شود بنابراین 15 = و در سوره «ق» حرف «ق» 57 بار در همین سوره تکرار شده است که در نتیجه 3 = و در سوره «طه» حرف مقطعه «طه» حرف «ط» 28 بار و حرف «ه» 314 بار تکرار شده که در مجموع می‌شود 342 حرف، پس 18 =
  ارتباط هُنر با دینی هم یک ارتباط بسیار نزدیک است. آفرینش انسان و جهان و نظم دادن به آن در بهترین حالت هُنر خداوندی است. خداوند در سوره «حشر» آیه 24 خود را نقاش و صورتگر جهان آفرینش معرفی می‌کند.
  مصورسازی داستان‌های قرآنی نیز از وظایف یک هُنرمند است.
  علاوه بر قرآن، مصورسازی داستان‌های دینی در ارتباط با کار هُنرمند است. امروزه کتاب‌های هُنری زیادی مصور شده است. مانی نقاش، کتاب ارژنگ را به نحو زیبایی نقاشی کرده بود.
  ساخت تئاتر و فیلم‌هایی از زندگانی چهارده معصوم و ساخت فیلم‌هایی از بزرگان دینی از کارهای هُنری قرن ماست. خواندن تواشیح و اشعار مذهبی و خواندن مدح ائمه طرح در دستگاه‌های موسیقی نیز در ارتباط با هُنر است.


 4. Top | #3

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,213 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ارتباط هنر با رشته های گوناگون

  ارتباط هُنر با علوم تجربی  علوم تجربی خود شامل چند بخش می‌گردد: زمین‌شناسی- فیزیک- شیمی- زیست‌شناسی و... که ما به طور مختصر به ارتباط هر یک از زیرمجموعه‌های علوم تجربی با هنر می‌پردازیم.
  ما می‌دانیم که هُنر دارای شاخه‌های مختلفی است. هر یک از این شاخه‌ها ارتباط‌هایی با علوم تجربی دارند به عنوان مثال هُنر عکاسی در همه شاخه‌های علوم تجربی و غیر تجربی یافت می‌شود. تصاویری که از نقاط مختلف گرفته می‌شود خود بیانگر این هُنر مهم است. ما می‌دانیم که در حدود 65% یادگیری از طریق حس بینایی صورت می‌گیرد و تصاویر می‌تواند تا حدود زیادی یادگیری را افزایش دهد.
  هُنر مجسمه‌سازی (تندیس، پیکره تراشی) نیز ارتباطی با رشته زمین‌شناسی دارد. میکلانژ با استفاده از قلم و چکش پیکره‌های زیبایی از خود به جای گذاشته که از سنگ‌های مرمر ساخته شده‌اند. استفاده از سنگ‌های تزئینی در ساختمان‌ها، ساخت وسایل‌ مختلف از سنگ‌های تزئینی در منازل، استفاده از سنگ‌های گران‌قیمت در زیورآلات حاصل زحمات هُنرمندان است. ساخت رنگ‌های گیاهی و طبیعی و همچنین ساخت رنگ‌های مصنوعی بدست آمده از معادن، ساخت آبگینه‌ها (ظروف شیشه‌ای)، تندیس‌های شیشه‌ای بی‌ارتباط با کار هُنرمندان نیست.
  در بخش فیزیک نیز می‌توان به فیزیک نور اشاره نمود. ترکیب نورها در فضا و تأثیر آنها بر روی افراد، استفاده از نور در سینما و تئاتر و تأثیر آنها بر روی افراد، نور در سالن‌های غذاخوری، نورپردازی مجالس بی‌ارتباط با کار هُنرمندان نورپرداز نیست. ترکیب فیزیکی رنگ‌ها و استفاده از آنها در منازل جهت تزئین ساختمان، رنگ‌کاری صنعتی در ماشین‌آلات و زیباسازی شهرها، استفاده از چاپ‌های سیلک اسکرین بر روی پارچه‌ها از وظایف هُنرمندان نقاش است.
  ارتعاشات و طنین یکی از عواملی است که باعث بوجود آمدن سازهای ضربی و کوبه‌ای شده است ارتعاشات در دیاپازن و پژواک صدا در محیط‌های بسته از عوامل فیزیکی علوم است که باعث خلق وسایل موسیقی همچون سنتور- سه تار- تار- ویلون سل- سنج- دهل- ضرب- چنگ- تنبور- دف شده است
  در بخش شیمی نیز می‌توان به ترکیبات شیمیایی رنگ‌ها اشاره نمود به عنوان مثال از ترکیب فنل فتالین با باز یک رنگ ارغوانی بسیار زیبایی بدست می‌آید و یا از حرارت دادن آمونیم کرومات نور سبز بسیار زیبایی آشکار می‌شود.
  حرارت


  ساخت رنگ‌های شیمیایی از مواد معدنی و عناصر موجود در طبیعت ارتباط هنر و شیمی را نشان می‌دهد.

  مواد شیمیایی از جمله یدور نقره و برمور نقره و پتاسیم و سدیم تأثیر زیادی در صنعت عکاسی و فیلمبرداری داشت. ساخت داروی ثبوت و ظهور و کاغذهای عکاسی آغشته به این مواد باعث ایجاد تحول در عکاسی گردید. امروزه هم با توجه به آمدن رایانه نیاز به مواد شیمیایی در عکاسی و فیلمبرداری قابل توجه است (استفاده در چاپگرها)
  علم زیست‌شناسی به چگونگی زندگی کردن موجودات و رشد و نمو و تأثیرات محیط بر آنها می‌پردازد. موسیقی در رشد و نمو گیاهان تأثیر دارد. تجربه نشان داده بعضی از ملودی‌ها در افزایش شیر حیوانات تأثیرگذار بوده است. انسان نیز تحت تأثیر آهنگ‌های شاد ایجاد نشاط بیشتری می‌کند. رنگ‌های گرم باعث احساس حرارت در انسان و حیوانات و رنگ‌های سرد باعث احساس سردی در انسان و حیوان می شود.
  امروزه انسان به دنبال زیبایی‌هاست. تغییراتی که در ژنتیک حیوانات و گیاهان و انسان صورت می‌گیرد خود نمونه بارزی است که علاوه بر کارایی خوب، زیبایی هم داشته است.
  ما به دنبال آن هستیم تا محیط زیست زیبا و سالمی داشته باشیم و محیط زیبا و سالم در سلامت افراد جامعه اثر دارد و هم از لحاظ روحی و هم از لحاظ جسمی ایجاد سلامتی می‌کند.
  ساخت عدسی‌ها و لنزها (زوم- واید- تله- نرمال) و ساخت فیلترهای رنگی در دوربین‌های عکاسی تأثیر زیادی در هُنر عکاسی و فیلمبرداری داشت. گرفتن عکس‌های هُنری زیبا در میادین مسابقات ورزشی و از حیوانات و... خود نحوه استفاده از هُنر عکاسی را نشان می‌دهد.
  هُنر در پزشکی هم تأثیر زیادی داشته است. هنوز هم در بعضی از دانشگاه‌های پزشکی از طراحی‌های لئوناردو داوینچی استفاده می‌شود که به پزشکی کمک فراوانی کرد. او ساعت‌ها اجساد مردگان را در زیرزمینی منزلش کالبد شکافی می‌کرد و از قسمت‌های داخلی بدن آنها طراحی می‌کرد. امروزه در جراحی‌های خارجی، جراحی‌ها در اثر سوختگی، جراحی‌های نقص عضو و ساخت دندان‌های مصنوعی و... از هُنرمندان کمک می‌گیرند 5. Top | #4

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,213 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ارتباط هنر با رشته های گوناگون  ارتباط هُنر با حرفه و فن  اگر هنر را از زاویه کاربردی نگاه کنیم با حرفه و فن ارتباط نزدیکی دارد.
  هُنر در زبان فینیقی شامل دو بخش است هو + نر، هو به معنای فن و نر به معنای غالب. فنی که سرآمد فن‌های دیگر است.
  با پیشرفت صنعت، کارهای هُنری هم رو به گسترش نهاد. برای ساخت ماشین‌آلات گوناگون، انسان نیاز به طرحی داشت که هم کارایی بیشتری داشته باشد و هم زیبا باشد بنابراین نیاز به طراح صنعتی پیدا نمود.
  لئوناردو داوینچی اولین شخصی بود که طراحی هواپیما را انجام داد ولی موفق به ساخت آن نشد.
  استفاده از نقوش ساختمانی و مدل‌ها و ماکت‌های سه بعدی در رسم فنی در حیطه هُنرمندان طراح و نقاش است.
  ساختمان‌ها و بناهای باستانی نیز در بازسازی و مرمت نیاز به هُنرمندان باتجربه در این زمینه دارد ولی موفق به ساخت آن شد.
  با توجه به کاربردی بودن هُنر ما می‌توانیم هُنرهایی را نام ببریم که به عنوان یک فن و حرفه منبع درآمدی برای خانوادها هستند.
  هُنرهای معرق، خاتم‌کاری، تذهیب و تشعیر و مینیاتور، ملیله دوزی، منبت، سفالگری، طراحی فرش، بافت فرش، گلسازی، قلم‌زنی، میناکاری، خراطی، گلیم‌ بافی، جاجیم بافی، سوزن دوزی و طراحی و دوخت لباس و... از این جمله‌اند که در این مقوله جای پرداختن به آنها نیست.
  امروزه در طراحی نقش فرش رایانه کمک زیادی به هُنرمندان نموده است. (نقشه توسط هُنرمند ترسیم می‌شود و توسط رایانه پانچ می‌گردد.)
  ساخت قطعات مختلف ماشین‌آلات و ساخت وسایل زینتی منزل و وسایل زینتی شخصی نیز از جمله کارهایی است که نیاز به هُنرمند و هُنر دارد.
  کارهایی که در زمینه پرورش گل و گل‌آرایی می‌شود می‌تواند به نحوی در حیطه کارهای یک هُنرمند باشد. استاد کمال‌الملک یکی از هُنرمندان بزرگ ایران است که در این زمینه مهارت زیاد داشتند.
  این حرفه‌هایی که برشمرده شد به نحوی هم هُنر است و هم شغل که در این حرفه‌ها نیاز به ظرافت و خلاقیت زیاد است تا بتوان آنرا به عنوان یک آثار هُنری پذیرفت.

 6. Top | #5

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,213 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ارتباط هنر با رشته های گوناگون

  ارتباط هُنر با جغرافیا  اگر جغرافیای ایران و جهان را در نظر بگیریم شامل چند بخش مهم است: جغرافیای هوا، زمین، آب‌ها، جنگل‌ها، مراتع، معادن. مناطق مختلف آب و هوایی و اقلیم‌ها گوناگون است. هُنرمندان برای معرفی هر یک از این مناطق زحمات فراوانی کشیده‌اند. در افسانه‌های یونان قدیم می‌خوانیم شخصی به نام اطلس بود که برای مجازات کردن او کره زمین را روی پشت او قرار داده‌اند تا آنرا حمل کند و یا در قرون وسطی اشخاصی ادعا می‌کردند که زمین مسطح است ولی گالیله ادعای آنها را کذب خواند و بر گرد بودن زمین و چرخیدن زمین پایبند بود و امروز با توجه به تصاویری هنری که از ماهواره ها به سوی زمین ارسال می‌شود، شاهد چرخش زمین، وضعیت آب و هوای زمین، وضعیت مناطق مختلف کره زمین و غیره هستیم.
  تصاویری که از زمین‌شناسی و جغرافیای قدیم در دست است نشان می‌دهد که هُنرمندان روزها بلکه سال‌ها وقت خود را صرف کشیدن تصاویر مختلفی از کره زمین و اطلس جغرافیایی و تصاویری از آسمان‌ها می‌کردند تا شناخت مردم از دنیای وسیع اطراف خود بیشتر شود.
  علاوه بر تصاویر ماهواره‌ای که نقشه‌های مختلفی به ما می‌دهد، ما شاهد تصاویر و نقشه‌هایی هستیم که توسط هُنرمندان عکاس و نقاش ایجاد شده است. این تصاویر شامل نقشه‌های هوایی، راه‌ها (دریایی- هوایی- زمینی)، تونل‌ها، سدها، حفر تونل‌های زیرزمینی (مترو) می‌باشد.
  طراحی کتاب‌های جغرافیایی و ساخت ماکت‌های گوناگون از نقشه‌های جغرافیایی، طراحی حجم‌های جغرافیایی از کره جغرافیا، طراحی از ستارگان و سیاره‌ها، طراحی مدل‌های کره جغرافیایی همه مدیون هُنرمندان گمنامی است که سال‌ها وقت خود را صرف ترسیم کردن آنها نموده‌اند.
  نقشه‌برداری‌هایی که از مناطق شهری و غیرشهری برای ساخت و سازها صورت می‌گیرد، ترسیم نقشه‌ها با استفاده از دوربین‌های تئودولیت از کارهای یک هُنرمند نقاش است.
  و امروزه ما شاهد تغییر و تحولات مختلفی در زمینه جغرافیا و تصاویر جغرافیایی با استفاده از ماهواره‌های فضایی هستیم. دیروز ما با استفاده از اُسترلاب‌ها و تلسکوپ‌ها، تغییرات و زمان‌ها را بررسی می کنیم ولی امروزه ماهواره‌ها و تصاویری که از آنها رصد صورت می گیرد و به زمین ارسال می‌شود، تغییرات زمین و تغییرات آب و هوایی و تغییرات زمانی بررسی می‌شود و روز به روز این تصاویر با دقت و سنجش بیشتری صورت می‌گیرد که خود مدیون هنرمندان عکاس و طراح است.


 7. Top | #6

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,213 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ارتباط هنر با رشته های گوناگون

  ارتباط هُنر با روان‌شناسی  شاید داستان دختربچه‌ای را شنیده باشید که به بیماری صعب‌العلاجی مبتلا شده بود و احساس می‌کرد با افتادن آخرین برگ درخت میان حیاط می‌میرد ولی با تجربه و هنرمندی یک هُنرمند که برگ درختی بر روی دیوار همجوار درخت طراحی کرد او را به زندگی امیدوار کرد و سلامتی را به او برگرداند.
  روان‌شناسی هم رابطه بسیار تنگاتنگی با هُنر دارد.
  موسیقی، رنگ، ریتم، نور، شعر و ادبیات، نقاشی، خوشنویسی و... اثرات روانی بسیار زیادی در زندگی ما دارد.
  امروزه مشغله‌ها و صداهای ناهنجار شهری و آپارتمان‌نشینی‌ها باعث شده که بیماری‌های روانی در جوامع زیاد شود بنابراین پر کردن اوقات فراغت با کارهای هُنری مقداری از اضطراب‌ها را کاهش می‌دهد.
  بتهون موسیقی‌دان آلمانی می‌گوید، هنگامی که زبان از تکلم باز می‌ماند موسیقی آغاز می‌گردد. موسیقی در رشد و نمو گیاهان و حیوانات و آرامش بخشیدن به انسان اثرات زیادی دارد و حتی با بعضی از ملودی‌ها می‌توان میزان شیر حیوانات را تغییر داد. رنگ‌ها هم از لحاظ روان‌شناسی تأثیر زیادی دارند. رنگ‌های سرد ایجاد آرامش می‌کنند و رنگ‌های گرم باعث تحرک، پویایی و ناآرامی می‌شوند (کسانی به رنگ‌های سرد رو می‌آورند، که نیاز به آرامش دارند).
  رنگ درمانی یکی از رشته‌های روان درمانی است.
  ریتم و خطوط ملایم باعث آرامش می‌شود. صداهای ناهنجار و ریتم‌های ناآرام، آرامش انسان را سلب می‌کنند.
  نور هم از لحاظ روانی تأثیرگذار است.نور اتاق غذاخوری باعث باز شدن اشتها یا کور شدن اشتها می‌شود. تاباندن نور سبز بر روی غذاهایی مانند کباب یا مرغ آنها را گندیده نشان می‌دهد و تاباندن نور زرد یا نارنجی بر روی آنها، آنها را سرخ شده و پخته شده نشان می‌دهد.
  نقاشی و خوشنویسی هم تأثیر زیادی بر روی روحیه افراد دارد. آوردن فضای سبز به داخل منزل و یا خلق آثار هُنری، آرامش را زیاد می‌کند. اگر در محیطی قرار گرفتیم که در و دیوار آن از نقاشی‌های زیبایی آکنده بود باعث می‌شود آرامش زیاد شود و اشتها باز شود. پوشیدن لباس‌های رنگی نیز تأثیر زیادی روی افراد دارد. دین اسلام استفاده از بعضی از رنگ‌ها را در مدت‌های مدید کراهت می‌داند. پوشیدن لباس‌های سیاه باعث ایجاد روحیه منفی می‌شود و پوشیدن لباس‌های رنگی (با توجه به رنگ چهره) روحیه نشاط را زیاد می‌کند. پوشیدن لباس‌ها با رنگ‌های متضاد یا مکمل باچهره، در سیاه‌پوستان روحیه نشاط آنها را زیاد می‌کند و زیبایی آنها را بیشتر می‌کند بر همین اساس افراد سیاه‌پوست لباس سفید می‌پوشند.
  شعر و ادبیات هم در افراد اثرات زیادی دارد. با خواندن شعرهای زیبا و داستان‌های زیبا احساس آرامش زیادی به ما دست می‌دهد. با توجه به آمدن فیلم‌های گوناگون، داستان‌های زیبا هنوز هم تأثیرات زیادی دارند.


 8. تشكر

  negin_javdan (09-10-1389)

 9. Top | #7

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,213 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ارتباط هنر با رشته های گوناگون

  ارتباط هُنر با تاریخ  تاریخ، زندگی و سرنوشت گذشتگان است. آنچه از گذشتگان در اختیار ما و در موزه‌های مختلف است از وسایل ارتباطی تاریخ و هُنر است که به اختصار پیرامون آن توضیحاتی داده می‌شود.
  امروزه در موزه‌هایی مانند موزه ایران باستان و موزه شهرستان‌ها در ایران و موزه‌های لوور در فرانسه و... شاهد وسایلی هُنری می‌باشیم که از پیشینیان برجای مانده است.
  نقاشی‌های موجود در غارها مانند غار لاسکو یا آلتامیرا و آجانتاو... خود نشان دهنده هُنر ماقبل تاریخ است.
  اهرام ثلاثه در مصر ساخت این اهرام توسط برده‌ها، ساخت تابوت‌های تزئین شده فراعنه و اشیاء زینتی در تمدن مصر و زیگورات ها از نقاط ارتباط هُنر و تاریخ است.
  تمدن‌های هند، ساخت مجسمه‌های ویشنوا (ویشنو)، بودا، برهما، نقاشی داخل معابد، نقاشی‌های داخل غار آجانتا و تمدن‌های چین و اکتشافات باستان‌شناسی مربوط به تمدن شانگ (Shang)، اکتشافات باستانی، حکومت منسمی در اطراف رودخانه زرد یا هوانگ هر دو در شمال و شمال شرق چین همه بیانگر ارتباط هُنر و تاریخ است.
  نقوش روی سفال‌ها باقی مانده از تمدن‌های چین و هند و مصر و ایران، نقوش تک رنگ و نقوش لعابدار نشاندهنده ارتباط هُنر و تاریخ است.
  نقوش اسلیمی در طرح‌های فرش و کاشی‌کاری‌ها، خطوط کوفی بنایی و تزئینی، مقرنس‌ها، گچبری‌ها، گره‌چینی‌ها، گره‌‌سازی‌ها، ساخت ستون‌ها و سرستون‌ها، کنده‌کاری روی سنگ‌ها در ادوار مختلف تاریخ از ارتباط هُنر و تاریخ است. پیدا شدن قالی پازیریک در سیبری که یک قالی تاریخی است و یا قالی شیخ صفی اردبیلی (بافته مقصود کاشانی) توسط هُنرمندان ایرانی از ارتباطات هنر قالی بافی در تاریخ ایران است.
  بناهای تاریخی موجود در ایران مانند تخت جمشید، دروازه قرآن، بیستون، چهل ستون، عالی قاپو، پل اله وردیخان، تپه‌های سیلک، مساجد تاریخی، آتشکده ها، باغها، کاروانسراها، بازارها، قلعه ها، کتیبه ها ارتباط هُنر و تاریخ را بازگو می‌کنند.


 10. Top | #8

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,213 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ارتباط هنر با رشته های گوناگون

  ارتباط هنر با ادبیات


  ادبیات را می‌توانیم هم علم و هم هُنر نامگذاری کنیم. انسان اولیه بعد از طراحی و نقوش با خلاصه و ساده کردن آن توانست خط را ابداع کند. خط مجموعه علائم قراردادی بین انسان‌ها بود. با پیشرفت انسان و پیدایش کاغذ، کتاب‌هایی مختلف با زبان‌های مختلف بوجود آمد. زبان نوشتاری و زبان گفتاری انسان قوت گرفت و ادبیات پا به پای هُنر پیش رفت و امروزه ما شاهد تداخل هُنر و ادبیات هستیم. تئاتر یکی از شاخه‌های هُنر است که انسان با آن به بیان احساسات می پردازد بر این اساس با پیشرفت تئاتر، نمایشنامه‌هایی نوشته شد (نمایشنامه‌هایی از شکسپیر و دیگر هُنرمندان). بعد از گذشت سال‌ها انسان توانست احساسات خود را در قالب شعر و نوشته (نظم و نثر) بیان کند. نوشته‌های انسان یا در قالب شعر بودند و یا در قالب ادبیات علمی و داستانی. شعر و اشعار منظوم که دارای وزن و قافیه هستند و مسجع هستند شاخه‌ای از هُنر محسوب می‌گردند. شعر و موسیقی سال‌هاست که در کنار هم همنوایی می‌کنند. شعر و موسیقی دو زبان بیان احساسات محسوب می‌شوند. بتهون (موسیقی‌دان) در جمله‌ای می‌گوید هنگامی که زبان از تکلم باز می‌ماند موسیقی آغاز می‌گردد. شعر هُنری است که از بطن وجود آدمی برمی‌آید و نیرویی ذاتی و خدایی است. بیان کلمات با آهنگی خوش روح انسان را طراوت می‌بخشد. خواندن اشعار با صدای خوش، شور و نشاط انسان را مضاعف می‌کند. آرایه‌های ادبی در ادبیات فارسی وجه تمایز ادبیات فارسی با ادبیات عرب و ادبیات مشرق و ادبیات اروپاست. وزن و قافیه در شعر، استفاده از آرایه‌های ادبی از جمله جناس‌ها، کنایه‌ها، استعاره‌ها هُنر ادبیات فارسی را به زیبایی نشان داده است. نثرهای مسجع در ادبیات و در اشعار خواجه عبدالله انصاری و... و یا ریتم اشعار مولانا در دیوان شمس از هُنرهای ادبیات است. ادبیات علوم هم در دو قالب ارائه می‌شود یکی در قالب داستان‌های علمی و دیگری در قالب مطالب علمی. داستان‌های علمی بر اساس تخیلات بشر و اندوخته‌های ذهن آدمی صورت می‌گیرد. کتاب‌های علمی انسان را به سوی ناشناخته‌ها می‌برد و تبادل افکار انسان‌ها با یکدیگر است. کتاب‌هایی مانند اخترشناسی، فیزیک، شیمی، زمین‌شناسی و جامعه‌شناسی، عرفانی، فلسفی، دینی و... از این جمله‌اند.
  کتابت و خوشنویسی یکی از پل‌های ارتباط بین هُنر و ادبیات است. با پیدایش خط، انسان علاوه بر بحث نوشتاری و جمله‌بندی و واژه‌پردازی به دنبال زیبایی‌های کتابت هم بوده است. در اسلام به زیبا نوشتن خط سفارشات زیادی شده است. حضرت علی (ع) کتابت قرآن را با خطی زیبا آغاز نمود و طریقه صحیح به دست گرفتن قلم را سفارش فرموده است.
  با وارد شدن اسلام به ایران خوشنویسی عرب و خوشنویسی فارسی با یکدیگر تداخل یافت. خط کوفی و ثلث و نستعلیق و توقیع، رقاع و ریحان از جمله خط‌هایی هستند که با ادبیات فارسی و عربی مجانست دارند ولی چون چشم انسان به دنبال زیبایی‌هایی می‌گشت خطوط نستعلیق و شکسته نستعلیق جای آن خطوط را گرفتند.
  امروزه خط ثلث و نسخ در کتابت قرآن‌ها و سردر مساجد و کاشی‌کاری‌ها استفاده می‌شود.
  رشته ریاضی در چندین نقطه ارتباط بسیار زیبایی با هنر پیدا کرده است. اگر ریاضی را به شاخه‌های مختلفی تقسیم کنیم یکی از این شاخه‌ها هندسه است. هندسه در بناهای اسلامی از زمان پیدایش اسلام در ساخت و سازها باعث زیبایی بناهای اسلامی شده است. تقارن و ریتم موجود در بناهای اسلامی قسمتی از ارتباط ریاضی و هنر را نشان می‌دهد. اگر تابلوهای بعضی از هنرمندان همچون لئوناردو داوینچی را نگاه کنیم (شام آخر) تناسب‌هایی را در تصویر می‌بینیم که پایه آن بر هندسه است که به تناسب طلایی یا هندسه طلایی معروف است.
  تناسب که توسط اقلیدس مطرح شد یک نسبت طلایی و یک هندسه طلایی است که این هندسه در حروف خوشنویسی در منحنی‌های زیبای طبیعت در طرح‌های اسلیمی و گل‌های ختایی، تذهیب، چنگ بکار می‌رود که هنرمند به صورت ذاتی به دنبال این تناسب بوده است.
  لازم به توضیح است که این تناسب با بسیاری از اجزاء طبیعت که آفریده خداوند بزرگ بی‌همتاست، مطابقت دارد. بسیاری از آفریده‌های طبیعت که بر اساس اعداد فیبوناتچی مطابقت دارد هنر در طبیعت را نشان می‌دهد (که توسط لئوناردو داینرا بدست آمده).
  1+1=2 1+2=3 2+3=5 3+5=8 5+8=13 8+13=21

  که تقریباً این اعداد با عدد 618/1 هزارم نزدیک است.
  در گل‌ها نیز این رابطه صدق می‌کند. در گل آفتاب‌گردان دانه‌های وسط 3 و 5 و 8 و 13 و 21 و... اضافه شده‌اند. در گل‌های بابونه، گل داوودی، گل کوکب، گل نرگس و بسیاری از گل‌ها در قسمت ساقه بندهایی هستند که بر اساس اعداد فیبوناتچی می‌باشند.
  فیثاغورث در تناسب پاره خطی این تناسب را نشان داده است.
  اگر بخواهیم پرسپکتیو تعدادی تیر چراغ برق که در فاصله‌ای مساوی از یکدیگر قرار گرفته‌اند را نشان دهیم این فاصله را می‌توان به تناسب اعداد فیثاغورث انجام داد. یوهان بود دانشمند آلمانی در سال 1770 میلادی با توجه به نسبت عددی و نظم ریاضی خاصی فاصله میان سیارات را تعیین کرد که بدین شرح بود. 0-3-6-12-24-48-96-192 و... اگر این اعداد را به چهار اضافه و تقسیم بر 10 کنیم حاصل عددی به نسبت فاصله زمین تا خورشید که حدود یکصد و پنجاه میلیون کیلومتر است بدست می‌آید.
  ...وو و و و و ... ووو
  این اعداد به ترتیب طلایی بین کرات منظومه شمسی است. 743/1 و 52/1 و 388/1 و 846/1 مطابق این نظریه به جای عدد 24 و 192 سیاره‌ای وجود نداشت که در سال 1781 سیاره اورانوس به جای عدد 192 و شبه سیارگان به جای عدد 24 کشف شد. می‌بینیم که این نظم شگفت‌انگیز در کرات هم وجود دارد. تناسب 618/1 هزارم در اندام انسان نیز وجود دارد که اگر اندام یک انسان را تقسیم کنیم نسبت سر به بقیه اندام 1 به 6 است. فاصله پیشانی تا بینی- بینی تا دندان- دندان تا زیر زنخدان و چانه همگی نسبت طلایی دارند حتی طول سر نسبت به عرض 618/1 هزارم است. در آثار ویکتور وازارلی بازی با نقوش هندسی، زیبایی خاصی به هنر این هنرمند داده است و تصاویر دو بعدی تبدیل به تصاویر سه بعدی گردیده است. در آثار پیت موندریان تناسب رنگ در اشکال هندسی باعث توازن در آثار این هنرمند گردیده است. در تابلو آغاز زمان اثر ویلیام بلیک هیکلِ مقدسی را پرگار به دست نشان می‌دهد که این نشان از آشنایی هنرمند با ریاضی یا پدید آمدن دنیا بر پایه ریاضی است.
  مشبک‌سازی- گره‌سازی- خاتم‌سازی بر اساس هندسه و ریاضی صورت می‌گیرد که اگر مقیاس‌های ریاضی از آنها گرفته شود زیبایی خود را از دست می‌دهد.
  هرچه زمان می‌گذرد ارتباط ریاضی و هنر بیشتر می‌گردد چون انسان با توجه به نظمی که در زندگی پیدا می‌کند ریاضی را عامل نظم و زیبایی می‌یابد و اگر فضاها بر اساس نقوش هندسی تقسیم‌بندی کنیم، اشیاء فضای کمتری را اشغال خواهند نمود امروزه با تغییراتی که در ژن میوه ها و مرکبات ایجاد کرده اند آنها را به شکلهای هندسی در می آورند تا فضای کمتری را اشغال کنند.


 11. تشكر

  negin_javdan (09-10-1389)

 12. Top | #9

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,213 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ارتباط هنر با رشته های گوناگون

  مبانی هنرهای تجسمی چیست؟
  ایجاد آثار هنرهای تجسمی و درست درک کردن آن ها نیاز به یک شناخت اولیه از اصول و مبانی هنرهای تجسمی دارد. همین دلیل این مبانی را می توان به الفبا و قواعد درک زبان و ابدع در هنرهای تجسمی و بصری تعبیر کرد. آشنا شدن با مبانی هنرهای تجسمی می تواند تا حد زیادی در درک کردن جهان بصری مؤثر باشد.
  آنچه در روزگار ما در قالب هنرهای تجسمی جای می گیرد عبارت است از : عکاسی، گرافیک، نقاشی ، طراحی و مجسمه سازی. به طور کلی می توان گفت همه هنرهایی که به صورت بصری ارائه یا دیده می شوند و با تصویر سر و کار دارند، اصول و مبانی مشترکی دارند که «مبانی هنرهای تجسمی» یا «مبانی هنرهای بصری» نامیده می شوند. بنابراین در مبانی هنرهای تجسمی الفبای تجسم یا تصویر کردن و همچنین درک آثار هنرهای تجسمی را تجربه خواهیم کرد.

  عناصر و کیفیت نیروهای بصری در هنرهای تجسمی به دو بخش کلی تقسیم می شوند:

  . بخشی که با آنها به طور فیزیکی و ملموس سر و کار داریم مانند : نقطه، خط، سطح، رنگ، شکل، بافت ، اندازه و تیرگی – روشنی.
  2. کیفیات خاص بصری که بیشتر حاصل تجربه و ممارست هنرمند در به کار بردن عناصر بصری می باشند مانند : تعادل، تناسب، هماهنگی و کنتراست که به نیروهای بصری یک اثر تجسمی استحکام می بخشند.

  دیدن

  در یک معنای کلی عمل دیدن واکنش طبیعی و خود به خود است که عضو بینایی در مقابل انعکاس نور از خود نشان دهد و انسان به طور طبیعی رنگ، شکل ، جهت، بافت ، بعد و حرکت چیزها را به وسیله پیام های بصری دریافت می کند. اما در هنر و نزد هنرمندان دیدن می تواند فراتر از یک عکس العمل طبیعی تعبیر شود. در نگاه هنرمند جهان به صورت عمیق تر ادارک و تعبیر می شود. او علاوه بر دیدن اشیاء به روابط و تناسبات آن ها با یکدیگر به دقت توجه می کند. همین توجه و نگاه موشکافانه به جهان و پدیده ها به نحوی در آثار او جلوه گر می شود که گویی هیچ کس دیگر قبلاً آن ها را آن گونه ندیده است.

  کادر در هنرهای بصری

  کادر یا قاب تصویر محدودهی فضا یا سطحی است که اثر تجسمی و تصویری در آن ساخته می شود. به طور کلی منظور از کادر در هنرهایی که با سطح سر و کار دارند و بر سطح به وجود می آیند همان محدوده ای است که هنرمند برای ارائه و اجرای اثر خود بر می گزیند.
  کادر می تواند اندازه ها و شکل های گوناگون داشته باشد مثل مربع، مستطیل، لوزی، ذوزنقه، دایره، بیضی چند ضلعی یا حتی تلفیقی از این اشکال به صورت منظم و غیرمنظم باشد.
  هنرمند با انتخاب بخشی از فضا و جدا ساختن آن از سایر بخش ها و فضای پیرامون توسط کادری مشخص دو کار انجام می دهد : اول اینکه ارتباط کادر را با محدوده ی داخلی اثر برقرار می کند و انرژی بصری را که از درون به بیرون گرایش دارد، محصور می سازد. دوم اینکه انرژی های بصری بیرون از کادر را که می خواهند به درون آن نفوذ کنند به کنترل درخواهد آورد

  تفاوت دیدن و هنرمندانه دیدن

  عمل دیدن یک واکنش طبیعی و خود به خود است که عضو بینایی در مقابل انعکاس نور از خود نشان می دهد. اما در هنر و نزد هنرمندان دیدن می تواند فراتر از یک عکس العمل طبیعی تعبیر شود. هنرمند علاوه بر دیدن اشیاء به روابط و تناسبات آن ها با یکدیگر به دقت توجه می کند. همین توجه و نگاه موشکافانه به جهان و پدیده ها به نحوی در آثار او جلوه گر می شود

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی