سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
صفحه 3 از 3 نخستنخست 123
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 27 , از مجموع 27

موضوع: معرفی ارتشبدهای رژیم پهلوی

 1. Top | #21

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  796
  نوشته
  3,238
  تشکر
  3,636
  مورد تشکر
  5,449 در 2,230
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar. پاسخ : معرفی ارتشبدهای رژیم پهلوی


  محرم اسرار نظامی شاه یا آمریکا

  او در فراهم­آوردن تجهیزات نظامی، نقش مهمی داشت. شاه به گزارش­های او در باره ارتش اطمینان داشت . وی اطلاعات لازم در این باره را خودش ارائه می­کرد و یا اینکه این کار را به کمک منابع آمریکایی انجام می­داد. او اغلب از آمریکا دیدن می­کرد. طوفانیان شیفته فناوری ارتش آمریکا ستایش بود. برجسته­ترین ویژگی وی برخورداری از اعتماد محمدرضا پهلوی بود؛ به گونه­ای که همه او را محرم اسرار نظامی شاه می­پنداشتند.
  فردوست می­گوید که وی بیش از یک دهه، مأمور منحصر به فرد خریدهای تسلیحاتی بود. به نوشته جیمز بیل، ارتشبد حسن طوفانیان بین سال­های 1343 ـ 1357 در تمام فروش­های اسلحه آمریکا به ایران عمیقاً درگیر بود. او به اقتضای موقعیت خود نه تنها با سرانِ ارتش ایالات متحده، تماس دائم داشت؛ بلکه با بالاترین مقامات اجرایی معاملات دفاعی و اسلحه، نظیر: تام جونز، نورشروبو و ویلیام میلر از تکسترون در تماس بود.
  در یک فاصله زمانیِ 20 ساله از 1950 ـ 1971 کل خرید تسلیحاتی ایران از آمریکا به یک میلیارد هم نرسید؛ ولی بین 1971 ـ 1978 یعنی در عرض 8 سالِ آخرِ سلطنتِ شاه، خرید سلاح از آمریکا آن­قدر سریع افزایش یافت که به رقم نجومی 19 میلیارد دلار رسید. به پشتیبانی همین اقتدار نظامی بود که محمدرضا تصور می­کرد سلطنتش پایدار می­ماند؛ چنان­که در مصاحبه­ای می­گوید: «هیچ­کس نمی­تواند مرا سرنگون کند؛ چون 70 هزار نظامی، بیشتر کارگزاران و اکثریت مردم ایران، پشتیبان من هستند.»

  روند خرید جنگ­ افزارهای ارتش شاهنشاهی
  شاه، بخشی از آگاهی­های خود را درباره فناوری تسلیحات مدرن از طریق مطالعات مجله تخصصی و از جمله هفته ­نامه هواپیمایی دریافت می­کرد. شرکت­های فروشنده، هر کدام برای خود واسطه­های متنفذی در تهران پیدا کرده بودند. هرج و مرج به حدی بود که سپهبد حسن طوفانیان، مسئول سفارش­ها و خرید سلاح و تجهیزات، به روش کار معترض بود. صورت­ حساب­ها با بهای سفارش­ها تطبیق نمی­کرد، کمیسیون­های کلانی به واسطه­ ها پرداخت شده بود، بابت سلاح­هایی که دولت ایران مستقیماً و بدون واسطه از دولت ایالات متحده خریده بود، حق کمیسیون محاسبه کرده بودند. طوفانیان از هوفمن درخواست کرد پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) کنترل بیشتری بر عملیات شرکت­های فروش اسلحه و تجهیزات اعمال کند.

  تداوم جنون نظامی­گری
  حرص و آز محمدرضا در دستیابی به سلاح­های مدرن، سیری­ ناپذیر بود. طوفانیان در ابتدای سال 1976 راهی آمریکا شد. او در دیدار با دونالدر اسفیلد، جانشین شلزینگر(وزیردفاع آمریکا) در ژانویه 1976در خواست کرد، بهای جنگ ­افزارهای مورد نیاز ایران کاسته شود و همچنین ایالات متحده، نفت بیشتری از ایران خریداری کند. طوفانیان تهدید کرد چنانچه واشنگتن با خواست­های شاه موافقت نکند، ایران، سلاح مورد نیاز خود را از محل دیگری خریداری می­کند و به متحدان دیگر روی می ­آورد.

  نقش شاپور ریپورتردر خریدهای تسلیحاتی
  ارتباط نزدیکی میان حسن طوفانیان و ریپورتر برقرار بود. نوع مسئولیت و منافع مشترک نیز این پیوند را مستحکم­ می­ساخت.
  شاپور ریپورتر در این دوران، علاوه بر نقش خود به عنوان مشاور اطلاعاتی دولت بریتانیا در مسائل ایران، مشاور وزارت دفاع انگلیس نیز بود. درباره حجم معاملاتی که با شرکت مستقیم و غیرمستقیم شاپور صورت گرفت، همین بس که روزنامه تایمز در ماه مه 1978 چنین نوشت: «ایران هم ­اکنون، بزرگ­ترین خریدار فناوری نظامی انگلیس است» و افزود: «60 درصد صادرات اسلحه انگلیس را ایران خریداری می­کند.» در نتیجه، این نقش کلیدی شاپور در اقتصاد بریتانیا بود که در سال 1356نام وی به مطبوعات غرب درز کرد و مجله انگلیسی "پریوات آی" به او لقب طنزآمیز "ریپورتر سال" داد.

  رابطه با اسرائیل
  مقامات بالای ارتش ایران دائماً در رفت و آمد بین تهران و اسرائیل بودند تا با مقامات بالای دفاعی اسرائیل درباره مطالب تسلیحاتی و فناوری نظامی به گفتگو بپردازند؛ برای مثال در تیر 1357 ارتشبد حسن طوفانیان، معاون وزارت جنگ شاه، از تل آویو دیدار کرد و با برخی از افراد بلند پایه، نظیر: "موشه ­دایان"، وزیر خارجه و "وایزرمن"، وزیر دفاع اسرائیل ملاقات داشت. در این ملاقات­ها گفتگوهای فراوان و صریحی در باره همکاری­های سیاسی و نظامی بین ایران و اسرائیل انجام می­گرفت. در میان آنچه می­گذشت طوفانیان اصرار داشت که با اسرائیل یک طرح موشکی مشترک برقرار کند و طوفانیان در آن زمان، مناسبات با اسرائیل را اداره می­کرد.
  البته جمیز بیل در کتاب خود این را هم افزوده است که منظور اصلی از رابطه اسرائیل با ایران به وجود آوردن احساس طرفداری از اسرائیل و ضد عرب در مقام­های ایرانی بود


 2. Top | #22

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  796
  نوشته
  3,238
  تشکر
  3,636
  مورد تشکر
  5,449 در 2,230
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar. پاسخ : معرفی ارتشبدهای رژیم پهلوی


  طوفانیان نفر سمت راست
  انقلاب و فرار طوفانیان
  طوفانیان در آستانه پیروزی انقلاب از شاه دلخور بود؛ چرا که معتقد بود خودش برای وزارت جنگ، مناسبت­تر از ارتشبد جعفر شفقت است. او حتی احساس می­کرد، حالا که نخست­وزیر نشد، حداقل شاه باید او را به ریاست ستاد ارتش منصوب کند. طوفانیان استعفای خود را به شاپور بختیار داد و به بهانه بیماری، تقاضای ترک کشور را کرده بود که بختیار پذیرفت.
  طوفانیان با پیروزی انقلاب به مخفی­گاه مطمئنی در تهران رفت و بعد از چند روز تصمیم گرفت از کشور خارج شود. او خود را از راه کوهستان به ترکیه رسانید و از آنجا با فرزندان خود در آمریکا تماس گرفت. آنها نیز با چند مقام آمریکایی ـ که با طوفانیان آشنایی نزدیک داشتند ـ مذاکره کردند و از طریق سفارت ایالات متحده در ترکیه، کمک­های لازم شد تا طوفانیان توانست خود را به آمریکا برساند.
  شایعات مربوط به دستگیری طوفانیان در روزهای اول انقلاب از آنجا ناشی ­شد که در آن ایام، پاسداران انقلاب، منزل یکی از برادران او به نام هادی را در ولنجک زیر نظر داشتند و شبی به تصور آنکه حسن طوفانیان را به دام خواهند انداخت، خانه را محاصره کردند و به اشتباه، هادی را به جای حسن دستگیر و روانه زندان کردند. گزارش­های خیلی محرمانه اول تیر 58 از مجموعه اسناد لانه جاسوسی نیز مؤید همین روایت است. در آنها به صراحت تأکید شده است که نیروهای انقلابی، هادی طوفانیان را بازداشت کرده ­اند. 3. Top | #23

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  796
  نوشته
  3,238
  تشکر
  3,636
  مورد تشکر
  5,449 در 2,230
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar. پاسخ : معرفی ارتشبدهای رژیم پهلوی


  ارتشبد عباس قره باغی

  با اعلام بي طرفي ارتش در 22 بهمن 1357 روند پيروزي انقلاب اسلامي سرعت يافت. اين مسأله بحث‌هاي زيادي را در محافل سياسي به دنبال داشت. برخي از مقامات رژيم پهلوي مدعي هستند كه قره‌باغي مرتكب خيانت نسبت به سلطنت گرديده و زمينه فروپاشي ارتش و در نتيجه سلطنت پهلوي را فراهم ساخته است. از اين رو در اين مقال كوتاه تلاش شده است ضمن بازسازي تاريخي دوران زندگي نظامي- سياسي ارتشبد قره‌باغي، با توجه به اسناد منتشر نشده، نقش وي در تحكيم پايه‌هاي سلطنت پهلوي و سركوب انقلابيون روشن شود. در نهايت دلايل زمينه فروپاشي ارتش و در نتيجه اعلام بي طرفي ارتش مشخص گردد.
  دوره كودكي
  عباس كريم قره‌باغي، فرزند كريم، در روز دهم آبان ماه 1297 ش در كوچه قره‌باغي هاي تبريز متولد شد. وي پس از پايان تحصيلات ابتدايي براي گذراندن دوره متوسطه وارد دبيرستان رشديه تبريز شد اما درسال 1313 دبيرستان مزبور را رها كرده وارد دبيرستان نظام تبريز شد و سال 1315 فارغ التحصيل شد.

  از دانشكده افسري تا فرماندهي ژاندارمري

  قره‌باغي در مهر ماه 1315 وارد دانشكده افسري شد. ورود او به دانشكده افسري مصادف با دوره وليعهد محمدرضا پهلوي بود. وي كه به اتفاق حسين فردوست، علي قوام و فتح‌الله مين باشيان در دسته وليعهد بود به سمت منشي مخصوص وليعهد انتخاب شد.
  خدمت نظامي قره‌باغي از مهرماه 1317 با درجه ستوان دومي در هنگ پياده پهلوي لشكر يكم آغاز شد. وي تا شهريور 1320 عهده‌دار فرماندهي گروهان مسلسل ضد هوايي در اين هنگ بود. در سال 1321 به منظور تشكيل سازمان گارد سلطنتي به يگان مزبور منتقل شد. وي در حين خدمت در گارد سلطنتي دوره حقوق دانشگاه تهران را طي كرد و در خرداد ماه 1324 به اخذ درجه ليسانس نايل گرديد. در سال 1328 فرماندهي مأمورين انتظامات جهت تشكيل مجلس مؤسسان در كاخ دادگستري به قره‌باغي واگذار گرديد.
  در سال 1329 كه حسين فردوست از سوي شاه مأموريت يافت گارد جاويدان را براي محافظت از كاخ‌هاي سلطنتي تشكيل دهد قره‌باغي به معاونت وي برگزيده شد. قره‌باغي تلاش زيادي براي تشكيل و سپس انتخاب افراد گارد جاويدان انجام داد. بدين ترتيب مدتي نيز فرماندهي گارد جاويدان به وي واگذار گرديد.
  مدتي بعد قره‌باغي براي طي دوره عالي رسته پياده، عازم كشور فرانسه گرديد و همزمان در دانشگاه پاريس دوره دكتراي حقوق را در سال 1333 به پايان رسانيد. او پس از مراجعت به ايران در دايره عمليات ركن سوم ستاد ارتش به خدمت مشغول شد.
  قره‌باغي در 1334 مجددا عازم فرانسه گرديد تا در دانشگاه جنگ فرانسه دوره عالي را طي كند. از اينرو در سال 1335 دوره نهم ستاد دانشگاه جنگ، در 1339 دوره عالي نيروهاي مشترك و در 1340 ديپلم عالي دانشگاه جنگ فرانسه را به پايان رسانيد.
  وي در اول مهرماه 1340 به درجه سرتيپي ارتقاء يافت و در دوازدهم اسفند ماه 1341 به سمت فرماندهي دانشگاه نظامي منصوب شد. وي همزمان اداره دانشكده‌هاي نظامي رسته‌هاي مختلف ارتش را هم به عهده داشت. او با حفظ سمت در سال 1342 فرماندهي درجه‌داران دوره سپاه دانش، فرماندهي خط سير مسافرت پادشاه دانمارك به ايران و فرماندهي خط سير مسافرت رييس جمهور هند به ايران را به عهده داشت.
  قره‌باغي در سال 1342 به رياست دادگاه تجديد نظر ويژه دادرسي ارتش منصور گرديد. دادگاه مزبور جهت تجديد نظر پرونده آيت‌الله طالقاني، مهندس بازرگان، دكتر سحابي و عده‌اي از افراد منصوب به نهضت آزادي تشكيل شده بود و پس از 15 جلسه رسيدگي به پرونده‌ مزبور رأي دادگاه بدوي تأييد و محاكمه شوندگان به حبس هاي طولاني محكوم گرديدند.
  قره‌باغي در مرداد 1343 به فرماندهي لشكر پياده گرگان و در شهريور ماه 1346 به فرماندهي لشكر يك گارد منصوب گردد و در مهر ماه 1347 به رياست ستاد نيروي زميني منصوب شد. او در بيستم اسفند ماه همان سال به درجه سپهبدي ارتقاء يافت.
  قره‌باغي از مهر ماه 1347 تا ارديبهشت 1351 رياست ستاد نيروي زميني و از ارديبهشت 1351 تا مرداد 1352 جانشيني فرمانده نيروي زميني را عهده‌دار گرديد؛ اما به دليل ايجاد اختلاف بين او و اويسي فرمانده نيروي زميني، با تلاش اويسي از سمت خود عزل و به فرماندهي سپاه غرب در كرمانشاه منصوب شد. مدتي بعد با تحريكات اويسي وي از سمت خود بر كنار و منتظر خدمت گرديد، اما با دخالت فردوست توانست از اين مهلكه رهايي يابد.
  قره‌باغي در دوازدهم ارديبهشت ماه 1353 به سمت فرماندهي ژاندارمري كشور منصوب شد. وي با توجه به ديدارهاي متعددي كه با شاه انجام مي‌داد بيش از پيش به وي نزديك مي‌شد. 4. Top | #24

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  796
  نوشته
  3,238
  تشکر
  3,636
  مورد تشکر
  5,449 در 2,230
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar. پاسخ : معرفی ارتشبدهای رژیم پهلوی


  نصیری - قره باغی
  در جريان برگزاري بازي هاي آسيايي 1353 تهران، وي نقش عمده‌اي در تأمين امنيت بازي ها ايفا كرد و با استخدام تعدادي از افراد آموزش ديده نيروي پايداري، آنان را به حفاظت از نقاط حساس واداشت. فعاليت‌هاي وي در اين مدت موجب گرديد كه وي مورد تفقد شاه پس از خاتمه بازي ها قرار گيرد و در اول شهريور ماه 1354 به درجه ارتشبدي ارتقاء يابد.

  قره‌باغي در مدت تصدي فرماندهي ژاندارمري (از سيزدهم ارديبهشت 1353 تا چهاردهم شهريور 1357) تلاش زيادي براي استخدام و آموزش افراد براي تشكيل نيروي پايداري مقاومت انجام داد؛ بدين ترتيب عده زيادي از جمله اميرعباس هويدا نخست وزير، وزراء و ... به عضويت افتخاري اين نيرو در آمدند. از جمله ديگر اقدامات وي در اين مدت تشكيل دوره‌هاي آموزشي مقدماتي و عالي رسته پياده ژاندارمري و فرماندهي و ستاد بود كه به فرمان شاه در مهر ماه 1354 آغاز گرديد. بدين ترتيب اقدامات مزبور موجب جلب نظر شاه گرديد تا وي را به نشان هاي درجه يك عدالت در بيست و يكم مهرماه 1355 و درجه اول همايون در چهارم آبان ماه 1355 مفتخر سازد.

  در اوايل شهريور ماه 1357 كابينه شريف امامي با شعار آشتي ملي جانشين جمشيد آموزگار شد. در اين كابينه قره‌باغي به سمت وزارت كشور منصوب شد. با توجه به سياست جديد دولت مبني بر كنار گذاشتن عناصر فاسد از مسئوليت‌ها، رژيم قصد داشت هر چه سريعتر تمام استانداران را عزل و افراد جديدي به اين سمت‌ها منصوب كند از اينرو در اولين اقدام سيدحسن سراج حجازي را به عنوان استاندار خراسان و نايب‌التوليه آستان قدس رضوي و نيز سپهبد احمدعلي محققي را به عنوان فرمانده ژاندارمري به شاه معرفي كرد.


  وي در تاريخ 8/6/57 در نخستين گفتگوي مطبوعاتي خود با رسانه‌هاي گروهي، خطوط اصلي برنامه كاري خود را در وزارت كشور ترسيم كرد. او ايجاد نظم را اولين مرحله از برنامه دولت جديد خواند. با وجود اينكه مهمترين وظايف وزارت كشور كه سازمان هايي چون ژاندارمري و شهرباني را تحت امر خود داشت، برقراري امنيت و آسايش عمومي در سطح كشور بود، ليكن با اعلان حكومت نظامي از همان روزهاي نخست تشكيل دولت شريف امامي به عهده وزارت جنگ و فرمانداران نظامي محول گرديد.


  يكي از وقايع مهم اين دوران واقعه 17 شهريور بود علي رغم اينكه دولت شريف امامي برگزاري هر گونه اجتماعي را ممنوع كرده بود در 16 شهريور بزرگترين صحنه اجتماع انقلابي مردم در ميدان شهياد (آزادي) به نمايش درآمد. شعارهايي كه در اين روز سرداده شد مستقيما شاه را هدف حملات خود قرار داد از اينرو به دستور شاه جلسه اضطراري شوراي امنيت ملي تشكيل شد تا راه كار اساسي براي مقابله با انقلابيون اتخاذ شود. اين جلسه كه به رياست شريف امامي و با حضور اعضاي كميسيون امنيت ملي از جمله ارتشبد قره‌باغي تشكيل شد از ساعت 5 بعدازظهر 16/6/57 تا پاسي از شب ادامه يافت در نتيجه مقرر گرديد از صبح 17 شهريور در تهران و 11 شهر ديگر حكومت نظامي اعلام شود.


  بلافاصله پس از اتمام جلسه شوراي امنيت ملي در تهران و يازده شهر ديگر از جمله قم، تبريز، اصفهان، مشهد، شيراز، جهرم، كازرون، قزوين، كرج، اهواز و آبادان مقررات حكومت نظامي را اجرا گذاشتند و ارتشبد غلامعلي اويسي به فرمانداري نظامي تهران منصوب شد. صبح روز جمعه 17 شهريور هزاران تن از مردم تهران جهت يك راهپيمايي بزرگ به خيابان ها ريختند. به خاطر اينكه دير وقت شب روز گذشته حكومت نظامي اعلان شده بود اطلاعي از ماجرا نداشتند بيشترين تجمع در ميدان ژاله (شهداي فعلي‌) بود كه حدود بيست هزار تن در اين ميدان تجمع كرده بودند. از آنجايي كه نظاميان و كماندوها با وسايل مدرن ضد شورش نتوانستند جمعيت را متفرق كنند در نتيجه بنا به دستور مقامات بالا، راهپيمايان به رگبار گلوله بسته شده عده زيادي به شهادت رسيدند. آمار دقيق جان باختگان اين فاجعه به درستي مشخص نيست، اگر چه رژيم شاه آمار كشته شدگان را 87 نفر و مجروحان 205 تن زخمي اعلام داشت اما هواداران انقلاب گشته شدگان را بيش از شش هزار تن ذكر مي‌كنند. اين روز به جمعه سياه و ميدان مزبور به ميدان شهداء شهرت يافت. ارتشبد قره‌باغي عامل كشتار 17 شهريور را ارتشبد اويسي فرماندار نظامي وقت مي‌داند؛ با اين وجود پس از اين وجود پس از اين واقعه علي رغم اينكه برخي از مقامات خواهان لغو حكومت نظامي بودند اما قره‌باغي و برخي ديگر صراحتا مخالفت كردند و اظهار داشتند «و صورت جلسه امضا شد و شاه هم بنا به رأي اكثريت اعضاي شوراي امنيت ملي با ادامه حكومت نظامي موافقت كرد.»


  با تشديد اعتصابات و تظاهرات در شهرستان ها ارتشبد قره‌باغي در مقام وزارت كشور به استانداران دستور داد سريعا در شوراي تأمين استان را تشكيل دهند. وي تأكيد كرد در شهرهايي كه حكومت نظامي اعلان نشده در صورت ايجاد تظاهرات با حركت دسته‌جات اصول و مقررات كنترل اغتشاشات مطابق آئين نامه به موقع اجرا گذاشته شود و براي جلوگيري از خرابكاري تظاهركنندگان از آب پاشي و گاز اشك آور استفاده شود. وي ضمن دستور به منع تيراندازي يادآوري كرد در حالت اضطراري «پاي خرابكاران» را مورد هدف قرار دهند.


  گويا در اين زمان ارتشبد قره‌باغي قصد داشته است با مسلح كردن برخي از عشاير كه نسبت به شاه علاقه‌مند بودند به مقابله با انقلابيون بپردازد، اما اين امر به دليل مخالفت برخي از مقامات نظامي منتفي گرديد.


  قره‌باغي در دولت نظامي ازهاري


  پس از واقعه 13 آبان 57 و كشتار دانش‌آموزان و دانشجويان مقابل دانشگاه تهران كابينه شريف امامي سقوط كرد و ارتشبد ازهاري مأمور تشكيل كابينه شد. ازهاري كه اغلب اعضاي كابينه خود را از بين فرماندهان ارشد نظامي برگزيد قره‌باغي نيز به سمت وزير كشور و مدتي نيز سرپرست وزارت اقتصاد و دارايي معرفي كرد. قره‌باغي نيز غالب استانداران را از ميان فرماندهان نظامي برگزيد.

  رياست ستاد بزرگ ارتشتاران

  پس از سقوط كابينه ازهاري، همزمان با روي كار آمدن كابينه بختيار ارتشبد قره‌باغي به سمت رياست ستاد بزرگ ارتشتاران از سوي شاه برگزيده شد، ارتشبد قره‌باغي در جلسه معارفه 16/10/57 كه در ستاد بزرگ ارتشتاران تشكيل شد، وي خط مشي‌هاي كلي خود در جهت توسعه و بهبود وظايف و مأموريت‌هاي محوله به ستاد بزرگ ارتشتاران، ادارات و سازمان‌هاي تابعه آن را تعيين كرد. همچنين پرسنل را به حفظ روحيه و انضباط در شرايط مختلف تأكيد كرد.

  عضويت شوراي سلطنت

  قره‌باغي پس از بدست آوردن مسند رياست ستاد بزرگ ارتشتاران، در 23/10/57 به عضويت شوراي سلطنت برگزيده شد. او از تاريخ انتصاب به رياست ستاد تا روز خروج شاه از ايران 14 تا 26 دي ماه 57 تقريبا هر روز يا حتي بعضي از روزها دو بار براي ملاقات با شاه به كاخ نياوران مي‌رفت. قره‌باغي در هر فرصت تلاش مي‌كرد شاه را از تصميم خود به خروج از ايران منصرف سازد.


  در هنگام خروج شاه از ايران بنا به اصرار قره‌باغي پيامي از سوي شاه به پرسنل نيروهاي مسلح صادر شد كه در آن ضمن بيان علت مسافرت، از پرسنل نيروهاي مسلح خواسته شده بود تا در مدت مسافرت وي ضمن رعايت انضباط از فرماندهان خود اطاعت كامل نمايند. اين فرمان در آخرين لحظات خروج شاه در 26 دي ماه 57 در فرودگاه مهرآباد به امضا شاه رسيد.


  در هنگام بدرقه شاه و خروج در فرودگاه مهرآباد، قره‌باغي و شاهپور بختيار نخست وزير وارد هواپيما شدند. شاه در پاسخ قره‌باغي در مورد وضعيت ارتش در آينده گفت
  « ارتش و نيروهاي انتظامي در اختيار شماست. هر طور منطق شما حكم مي‌كند عمل كنيد، ولو اشتباه باشد، عدم رضايتي در من ايجاد نخواهد شد به شما حق مي‌دهم، چون وضع مشكل است.»


 5. Top | #25

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  796
  نوشته
  3,238
  تشکر
  3,636
  مورد تشکر
  5,449 در 2,230
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar. پاسخ : معرفی ارتشبدهای رژیم پهلوی


  قره باغي و دولت بختيار

  قره باغي پس از خروج شاه در يك اقدام بي سابقه تا آن روز يك مقام نظامي بيانيه سياسي صادر نمي‌كرد، وي پس از هماهنگي با بختيار طي مصاحبه‌اي، ضمن تكذيب شايعه كودتاي ارتش عليه دولت بختيار، برابر قوانين و آئين نامه‌هاي موجود ارتش هر گونه تمرد و عمل خودسرانه به شدت سركوب خواهد شد. و اعلام داشت كه ارتش از دولت قانوني حمايت خواهد كرد.

  علاوه بر اين بنا به پيشنهاد بختيار در اعلام پشتيباني از دولت، قره‌باغي در 2/11/57 طي مصاحبه‌اي اعلام كرد ارتش با تمام قدرت از دولت قانوني حمايت مي‌كند و مجددا تأكيد كرد كه هيچ گونه برنامه‌اي در ارتش براي كودتا وجود ندارد.

  اما وي به منظور شدت عمل بخشيدن به سركوب انقلابيون در 6/11/57 با ارسال دستورالعملي به كليه فرمانداري هاي نظامي دستور داد از هر گونه تظاهرات بدون كسب مجوز ممانعت كنند و به منظور اجراي صحيح قانون حكومت نظامي، كليه مفاد قانون مزبور را از طريق رسانه‌ها يا آگهي‌هاي چاپي به اطلاع مردم برسانند. او در روز 6 بهمن 57 از فرمانداريهاي نظامي خواست تا با قاطعيت از هر گونه تجمعات و حركت دسته‌ها جلوگيري شود و هر گونه حمله انقلابيون به نقاط حساس شهر را به سرعت سركوب نمايند.

  پس از ورود امام خميني به ايران و اعلام ايشان مبني بر تشكيل دولت جديد اين موضوع در جلسه كميته بحران مطرح شد. لذا قره‌باغي و ساير فرماندهان سرسختانه از دولت بختيار حمايت كردند.
  اعلام بي طرفي ارتش

  قره‌باغي پس از ورود امام خميني بارها حمايت خود از دولت بختيار را اعلام مي‌كرد طي بيانيه‌هاي مختلف خطاب به فرماندهان دستورات لازم براي سركوب انقلابيون را صادر مي‌كرد. حتي در 21/11/57 در آخرين اطلاعيه‌اي در سمت رياست ستاد ارتش ابلاغ كرد عنوان داشت: «در تأسيسات دولتي، كلانتري ها، پاسگاه ها و تأسيسات نظامي بايد بطور قاطع در مقابل تك خرابكاران پدافند، حفاظت شده و متجاوزان شديدا سركوب گردند. ضمنا مقررات فرمانداري نظامي را بطور كامل در منطقه استحفاظي آن فرمانداري به موقع اجرا گذارند.

  اما پس از اعلام همبستگي همافران نيروي هوايي با امام خميني و تسليم اغلب شهرها و عدم كارآيي حكومت نظامي، سران ارتش از ادامه مقاومت مأيوس شدند. از اينرو شوراي عالي نيروهاي مسلح در صبح روز 22 بهمن 58 در اتاق شوراي ستاد بزرگ ارتشتاران تشكيل شد. در اين جلسه پس از ارائه گزارش فرماندهان از وضعيت نيروهاي خود و اظهار و نظر چند تن ديگر در نهايت مسئله بي طرفي ارتش به اتفاق آرا تصويب گرديد. در بيانيه‌اي كه براي نخستين بار كلمه "شاهنشاهي" از ارتش حذف شده بود، خاطرنشان گرديد كه از خواست ملت ايران با تمام قدرت پشتيباني مي‌كند. متن اعلاميه ساعت 2 بعدازظهر از راديو ايران پخش شد كه طي آن از كليه يگان هاي نظامي خواسته شده بود تا به پادگان‌هاي خود بازگردند .

  قره‌باغي در خاطرات خود اعلام بي طرفي ارتش را يك نتيجه گيري منطقي و مناسب ترين راه حل براي اجراي دستورات شاه و حفظ تماميت وحدت ارتش و جلوگيري مي‌داند. ليكن وي از سوي بختيار و شاه متهم به خيانت در فروپاشي ارتش گرديد.
  .
  .
  .
  .

  امضاء

  رفتن دلیل نبودن نیست
  http://www.ayehayeentezar.com/galler...2332154524.gif
  در اوج نیزارهای پشیمانی ، به ابرهای سیاه و سرگردان که با من از یک طایفه اند سلام میگویم
  تو باور نکن اما من عاشقم

  رفتن دلیل نبودن نیست ...
 6. تشكر

  آسیه سادات (08-11-1389)

 7. Top | #26

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  796
  نوشته
  3,238
  تشکر
  3,636
  مورد تشکر
  5,449 در 2,230
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar. پاسخ : معرفی ارتشبدهای رژیم پهلوی
  تيمسار ارتشبد بهرام آريانا
  مرد خود ساخته ای بود که توانست از افسری به فرماندهی ستاد بزرگ ارتشتاران برسد.او از کم شمار کسانی بود که زينه ارتشی خود را نه در تالار٬ بلکه در ميدان جنگ بدست آورد.
  توانايی و دانش ارتشی او به اندازه ای بود که در جنگ روستايی کوهستانی (مانند جنگ شکست خورده ی شوروی در دره پنجشير) نمونه ی آموزشی دانشکده های جنگ جهان گردد.
  او در زمينه دانشی تا زينه دانشياری(دکترا) هوده های جهاني(حقوق بين الملل) پيش رفت؛و زينه دانشياری خود را از دانشگاه سوربن فرانسه دريافت کرد.
  ارتشبد آريانا در پهنه کاری خود در ارتش همه ی واژه های بيگانه ارتشی را بيرون کشيد و واژگان ناب پارسی را جايگزين آن کرد.که کاربرد گسترده امروزی آنها در سرزمينی که مردمانش باور ژرفی به واژه های بيگانه دارند٬ نشان دهنده ی چيره دستی وی به زبان پارسی و شناخت گسترده ی او از زبانهای باستانی ايرانی است.او کار فرهنگستانی زبان را به گونه ی پر باری پيگيری نمود.
  سخنرانی پی ريزی نشده ی وی هنگام جشن بازنشستگی ارتشيش به تنهايی نشان دهنده ی شناخت ژرف و درستش از تاريخ کهن و رشک برانگيز ايران است.  گزارش ساواك از مهمانی بهرام آريانا و همسرش آريانوش:
  «...پس از اجرای رقص وی از درويش اميرحياتی خواستند تا آهنگی كه خرها به حج می روند و روی سنگ حجرالاسود را می بوسند٬بخواند...خواستند تا آهنگ علی جويم را بخواند٬(آريانا) سخت مخالفت كردند...و گفتند اسم عرب در خانه من برده نشود.
  زشير شتر خوردن و سوسمار٬
  عرب را بدانجا رسانيد كار٬
  كه تاج كيان را كند آرزو٬

  تفو بر تو ای چرخ گردون تفو»
  هنگامی كه ارتشبد آريانا بازنشسته شد جشن بدرودگان با شكوهی برای وی برگزار شد.در جشن پيام خرسندی شاه به وی به همراه سه پيشكش ديگر داده شد:
  ۱-شمشير ساسانی
  ۲-كتاره هخامنشی
  ۳-نيزه پارسی از سوی ستاد بزرگ ارتشتاران.
 8. تشكر

  آسیه سادات (08-11-1389)

 9. Top | #27

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  796
  نوشته
  3,238
  تشکر
  3,636
  مورد تشکر
  5,449 در 2,230
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar. پاسخ : معرفی ارتشبدهای رژیم پهلوی  چكيده ای از كيهان۲۰/۳/۴۸:

  «ارتشبد بهرام آريانا که آخرين سمت ايشان رييس ستاد بزرگ ارتشتاران بوددر دوران خدمت بررسی های ژرفی در مسائل مختلفه نظامی و عمومی داشته ...که خلاصه آن بدين قرار است:
  تحصيلات نظامی:دانشکده افسری ايران٬دانشگاه جنگ ايران٬دانشگاه جنگ فرانسه٬گواهی تحصيلات عالی نظامی از وزارت دفاع ملی فرانسه

  تحصيلات غير نظامی:دکتر در حقوق بين المللی عمومی از دانشگاه سوربون پاريس٬ارتشبد آريانا دارای تسلط کامل به زبان فرانسه و زبان انگليسی است.

  نشان ها:۱-لياقت از نوع يکم ۲-عالی تير ۳-درجه يک پاس ۴-خدمت درجه يکم ۵-درجه يکم سپاس ۶-درجه دوم تاج ۷-درجه يکم همايون با حمايل

  نشان های خارجی:۱-افسيه دلالژيون دونور فرانسه۲-گراند افسيه دولالژيون دونور فرانسه ۳-صليب بزرگ بنوا با حمايل از فرانسه

  از اين کشور ها نيز نشان درجه يکم با حمايل:۱-آلمان ۲-بلژيک ۳-اتريش ۴-هلند ۵-تونس ۶-مراکش ۷-نروژ ۸-اردن ۹-پاکستان ۱۰-چکسلواکی ۱۱-يوگسلاوی ونشان درجه دوم از دانمارک

  ارتشبد آريانا چندين کتاب راجع به تاکتيک و آموزش رزمی ارتش همچنين دفاع ملی و نيز تاريخچه عمليات نظامی....به زبان فرانسه نيز کتاب ناپلئون و خاور زمين را نوشته است...»

  سرانجام ارتشبد بهرام آريانا در تاريخ ۳۱/۳/۱۳۶۴ پس از يک بيماری چند ماهه در ۸۰ سالگی در بيمارستان ارتشی پاريس درگذشت.  امضاء

  رفتن دلیل نبودن نیست
  http://www.ayehayeentezar.com/galler...2332154524.gif
  در اوج نیزارهای پشیمانی ، به ابرهای سیاه و سرگردان که با من از یک طایفه اند سلام میگویم
  تو باور نکن اما من عاشقم

  رفتن دلیل نبودن نیست ...
 10. تشكر

  آسیه سادات (08-11-1389)

صفحه 3 از 3 نخستنخست 123

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی