سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: مدیریت پرخاشگری در کودکان . . .

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  آبان 1388
  شماره عضویت
  207
  نوشته
  1,217
  تشکر
  4,500
  مورد تشکر
  1,993 در 887
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  مدیریت پرخاشگری در کودکان . . .

  در پرخاشگری با آسیب به خود و دیگران و انجام رفتارهای خطرناک باید از روش محروم سازی جهت تنبیه استفاده شود . جهت تقویت رفتارهای مثبت می توان از جدول
  رفتاری و امتیاز دادن بهره برد. از جمله شکایات والدین در زمینه رفتاری کودکان ، موضوع پرخاشگری است. هر چند ابراز خشم جزء هیجانات هنجار انسان محسوب می­گردد ، ولی نحوه ابراز خشم و چگونگی تظاهر آن مورد تامل می باشد .
  پرخاشگری طبق تعریف رفتار زورمندانه معطوف به هدف است که به صورت کلامی یا غیر کلامی ابراز می­شود . پرخاشگری را در زمینه­های مختلف رفتاری کودکان می­توان ملاحظه نمود. در روابط بین فردی و چگونگی تعامل آن با والدین و دیگران ، در بازی­ها در ارتباط با همسالان و... . از دیدگاه رفتار شناسی پرخاشگری عمدتا نوعی رفتار اجتماعی آموخته شده است ؛ یعنی رفتاری که مثل سایر فعالیت­ها فرا گرفته شده و حفظ می­شود . کودک پرخاشگری را شبیه سایر انواع رفتارهای اجتماعی از طریق تجربیات گذشته خود یا مشاهده دیگران فرا می­گیرد . در ضمن به تجربه کودکان یاد می­گیرند که در برابر چه اشخاصی یا چه رفتارها و موقعیت­هایی باید دست به پرخاشگری بزنند (پرخاشگری در قبال مادر و رفتار هنجار در قبال پدر). از دیدگاه یادگیری اجتماعی برای پرخاشگری ریشه­های متعددی در نظر گرفته می­شود که شامل تجربه گذشته فرد پرخاشگر ، یادگیری و طیف وسیعی از عوامل مربوط به محیط است. هرچند ناکامی و رنجش مستقیم فرد از عوامل مهم ایجاد پرخاشگری در تجارب فردی است ، ولی یادگیری و الگوبرداری و همانند سازی با محیط نقش بسزایی در رفتار پرخاشگرانه کودکان دارند. والدین مهمترین الگوی یادگیری رفتارهای کودکان می­باشند . بیشتر پیام­هایی که کودکان از والدین خود دریافت می­کنند از طریق ارتباط غیر کلامی است. آنان از طریق الگو برداری از والدین خود چگونگی برقراری ارتباط و تعامل با دیگران از جمله نحوه دستور دادن، درخواست کردن، مدیریت و نحوه ابراز خشم و سایر رفتارها را می­آموزند. وقتی الگوی رفتاری والدین به صورت پرخاشگری کلامی هم چون با صدای بلند و داد وفریاد صحبت کردن و دستور دادن و پرخاشگری غیر کلامی هم چون تنبیه بدنی، پرت کردن وسایل و مشت کوبیدن باشد؛ کودکان نیز چنین الگوی رفتاری را برای ابراز درخواست­های خود و تعامل با دیگران می­آموزند.
  امضاء

  بهار همه طراوتش را مدیون یک گل است
  گل نرگس

 2. تشكر

  ملکوت (12-10-1389)

 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  آبان 1388
  شماره عضویت
  207
  نوشته
  1,217
  تشکر
  4,500
  مورد تشکر
  1,993 در 887
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : مدیریت پرخاشگری در کودکان . . .

  ازجمله عوامل مهم دیگر الگو برداری رفتار کودکان به ویژه در بازی­ها و ارتباط با همسالان تلویزیون می­باشد . این رسانه اثر تحریک کننده کوتاه مدتی بر رفتارهای پرخاشگرانه در تمام سنین داشته ، جهانی را خصمانه­تر از آنچه که هست به تصویر می­کشد، خشونت را توجیه می­کند و اندیشه­های پرخاشگرانه را در کودکان پرورش می­دهد­. مکانیسم­های متعددی در بروز اثرات خشونت در رسانه­ها دخیل می­باشد. یادگیری مشاهده­ای که در آن کودک شیوه­های جدیدی برای صدمه زدن به دیگران فرا می­گیرند که قبلا در آموخته­های رفتاریشان نبوده است . مهارگسستگی رفتاری که زشتی انجام عمل پرخاشگرانه و امتناع از آن پس از مشاهده انجام این رفتار توسط دیگران کم رنگ می­شود به ویژه انجام اعمال خشونت آمیز توسط قهرمانان و شخصیت­های مورد علاقه کودکان باعث از بین رفتن بدی این رفتار می­گردد . از طریق حساسیت زایی، پاسخ­دهی هیجانی تماشاگران به اعمال پرخاشگرانه و عواقب آن کم می­شود و در نتیجه افراد هیچ گونه برانگیختگی هیجانی در برابر محرک­ها پیدا نمی­کنند . همچنین برانگیختن احساسات پرخاشگرانه و تشویق کودکان به خطر پذیری در کارتون­ها و فیلم­های کودکانه در رفتار آنان تاثیر می­گذارد. قوی بودن تخیل کودکان و عدم وجود تفکر انتزاعی در کودکان موجب عدم پردازش صحیح اطلاعات دریافتی و قضاوت نادرست در مورد اعمال پرخاشگرانه می­شود . کودکان مسایل را آن گونه که می­بینند درک کرده و قادر به تعمیم آنها نیستند. شخصیت کارتونی که بعد از برخورد جسم سنگینی به سرش همچنان می­دود، شخصیتی که از ارتفاع سقوط کرده و به سلامت روی پاهای خود به زمین می­رسد ، شخصیت­هایی که آزار و اذیت دیگران مایه سرگرمی آنان می­شود توسط کودکان همان گونه که مشاهده می­گردند استنباط می­شوند. بازیهای رایانه­ای که بر اساس دید تجاری تهیه شده و اساس سرگرمی آنها را خشونت ، تصادف، سرعت مرگ بار ، کشتار و اسلحه تشکیل می­دهد ، پیامی جز آموزش پرخاشگری برای کودکان به همراه ندارد.
  امضاء

  بهار همه طراوتش را مدیون یک گل است
  گل نرگس

 5. تشكر

  ملکوت (12-10-1389)

 6. Top | #3

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  آبان 1388
  شماره عضویت
  207
  نوشته
  1,217
  تشکر
  4,500
  مورد تشکر
  1,993 در 887
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : مدیریت پرخاشگری در کودکان . . .

  آنچه که قابل ذکر و تامل است، چگونگی آشنایی کودکان با این گونه برنامه­هاست. بدیهی است که بیشترین استفاده از این برنامه­ها در محیط منزل و در حضور والدین است. والدین نقش مهمی در آشنایی و استفاده کودکان از این برنامه­ها داشته، حتی خود تهیه کننده این ابزارها هستند. میزان توجه کودکان به این وسایل و کاربرد آنها بسته به سبک فرزند پروری والدین و میزان قانون­مندی آنها و آشنایی با اصول تربیتی کودکان دارد. هر چند به جهت تغییر سبک زندگی مانند آپارتمان نشینی، تک فرزندی، اشتغال مادران، ارتباطات محدود خانوادگی و تعامل کم کودکان با همسالان، مهمترین وسیله سرگرمی کودکان را تلویزیون و بازی­های رایانه­ای به خود اختصاص می­دهند و والدین جهت مشغولیت بیشتر کودکان و صرف وقت کمتر با آنان کاربرد این وسایل توسط فرزندان خود را ترجیح می­دهند و هیچگونه کنترلی در ساعات استفاده و نوع برنامه­های آن اعمال نمی­کنند. بعد بعد از آشنایی با رفتارهای پرخاشگرانه توصیه­هایی چند در مورد چگونگی تعامل با این رفتار و پیشگیری از آن ذکر می­شود. اما راهکارهای مدیریتی عبارتند از: ١- والدین خود باید الگوی رفتاری مناسبی جهت کودکان بوده و در روابط خود در محیط خانوادگی از پرخاشگری امتناع کنند .
  ٢-
  ین رفتار و گفتار والدین هماهنگی وجود داشته باشد .
  ٣-
  عامل با کودکان بر اساس الگوهای صحیح تربیتی بوده و به دور از پرخاشگری کلامی و غیر کلامی باشد .
  ۴- د
  ر صورت بروز پرخاشگری در کودکان ، والدین رفتارهای خود را مورد بازبینی قرار دهند .
  ۵
  به رفتارهای پرخاشگرانه در صورتی که موجب آسیب خود و دیگران نشود، هیچ گونه توجهی صورت نگیرد (از تکنیک رفتاری بی اعتنایی استفاده گردد).
  ۶
  در موارد عدم پرخاشگری، رفتارهای مثبت کودک مورد تشویق و توجه قرار گیرد.
  ٧
  آنچه که مورد توجه و تنبیه قرار گیرد رفتارهای کودک است. خود کودک همیشه مورد علاقه و دوست داشتنی است.
  ٨
  در پرخاشگری با آسیب به خود و دیگران و انجام رفتارهای خطرناک باید از روش محروم سازی جهت تنبیه استفاده شود .
  ٩
  جهت تقویت رفتارهای مثبت می­توان از جدول رفتاری و امتیاز دادن بهره برد .
  ١٠
  ایجاد محیطی قانون­مند و با ثبات در خانه در کنترل رفتارهای پرخاشگرانه حائز اهمیت است .
  ١١
  برنامه­های تلویزیونی و بازی­های رایانه ای باید تحت کنترل و نظارت والدین بوده و از تهیه فیلم­ها و بازی­های پرخاشگرانه خودداری شود .
  ١٢
  استفاده از تلویزیون و رایانه باید از نظر زمانی محدود و قانونمند بوده و در صورت اتمام زمان مورد توافق با اعلام قبلی، قاطعانه از ادامه آن جلوگیری شود.
  ١٣
  با علل و زمینه­های بدرفتاری و پرخاشگری کودکان آشنا شده و سعی در رفع آنان داشته باشیم .
  ١۴
  تفریحات و بازی­های جایگزین و مورد علاقه کودکان را به جای تلویزیون و بازی­های رایانه­ای در نظر بگیریم.
  ١۵
  ساعاتی از روز را با توجه به برنامه زندگی، پدر و مادر به صرف اوقات خوش (بازی و سرگرمی) با فرزندان خود اختصاص دهند.

  امضاء

  بهار همه طراوتش را مدیون یک گل است
  گل نرگس

 7. تشكر

  ملکوت (12-10-1389)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی