مدیریت پرخاشگری در کودکان . . . سایت آیه های انتظار انجمن آیه های انتظار
ثبت نام
سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
تبلیغات تبلیغات
مدیریت پرخاشگری در کودکان . . .
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3
 1. #1
  عضو خودماني
  آسیه سادات آواتار ها

  تاریخ عضویت : آبان 1388
  نوشته : 1,217      تشکر : 4,500
  1,990 در 887 پست تشکر شده
  دریافت : 0      آپلود : 0
  آسیه سادات آنلاین نیست.

  اشاره مدیریت پرخاشگری در کودکان . . .
  در پرخاشگری با آسیب به خود و دیگران و انجام رفتارهای خطرناک باید از روش محروم سازی جهت تنبیه استفاده شود . جهت تقویت رفتارهای مثبت می توان از جدول
  رفتاری و امتیاز دادن بهره برد. از جمله شکایات والدین در زمینه رفتاری کودکان ، موضوع پرخاشگری است. هر چند ابراز خشم جزء هیجانات هنجار انسان محسوب می­گردد ، ولی نحوه ابراز خشم و چگونگی تظاهر آن مورد تامل می باشد .
  پرخاشگری طبق تعریف رفتار زورمندانه معطوف به هدف است که به صورت کلامی یا غیر کلامی ابراز می­شود . پرخاشگری را در زمینه­های مختلف رفتاری کودکان می­توان ملاحظه نمود. در روابط بین فردی و چگونگی تعامل آن با والدین و دیگران ، در بازی­ها در ارتباط با همسالان و... . از دیدگاه رفتار شناسی پرخاشگری عمدتا نوعی رفتار اجتماعی آموخته شده است ؛ یعنی رفتاری که مثل سایر فعالیت­ها فرا گرفته شده و حفظ می­شود . کودک پرخاشگری را شبیه سایر انواع رفتارهای اجتماعی از طریق تجربیات گذشته خود یا مشاهده دیگران فرا می­گیرد . در ضمن به تجربه کودکان یاد می­گیرند که در برابر چه اشخاصی یا چه رفتارها و موقعیت­هایی باید دست به پرخاشگری بزنند (پرخاشگری در قبال مادر و رفتار هنجار در قبال پدر). از دیدگاه یادگیری اجتماعی برای پرخاشگری ریشه­های متعددی در نظر گرفته می­شود که شامل تجربه گذشته فرد پرخاشگر ، یادگیری و طیف وسیعی از عوامل مربوط به محیط است. هرچند ناکامی و رنجش مستقیم فرد از عوامل مهم ایجاد پرخاشگری در تجارب فردی است ، ولی یادگیری و الگوبرداری و همانند سازی با محیط نقش بسزایی در رفتار پرخاشگرانه کودکان دارند. والدین مهمترین الگوی یادگیری رفتارهای کودکان می­باشند . بیشتر پیام­هایی که کودکان از والدین خود دریافت می­کنند از طریق ارتباط غیر کلامی است. آنان از طریق الگو برداری از والدین خود چگونگی برقراری ارتباط و تعامل با دیگران از جمله نحوه دستور دادن، درخواست کردن، مدیریت و نحوه ابراز خشم و سایر رفتارها را می­آموزند. وقتی الگوی رفتاری والدین به صورت پرخاشگری کلامی هم چون با صدای بلند و داد وفریاد صحبت کردن و دستور دادن و پرخاشگری غیر کلامی هم چون تنبیه بدنی، پرت کردن وسایل و مشت کوبیدن باشد؛ کودکان نیز چنین الگوی رفتاری را برای ابراز درخواست­های خود و تعامل با دیگران می­آموزند.
  مدیریت پرخاشگری در کودکان . . .

  بهار همه طراوتش را مدیون یک گل است
  گل نرگس

 2. تشكر

  ملکوت (12-10-1389)

 3.  

 4. #2
  عضو خودماني
  آسیه سادات آواتار ها

  تاریخ عضویت : آبان 1388
  نوشته : 1,217      تشکر : 4,500
  1,990 در 887 پست تشکر شده
  دریافت : 0      آپلود : 0
  آسیه سادات آنلاین نیست.

  اشاره پاسخ : مدیریت پرخاشگری در کودکان . . .
  ازجمله عوامل مهم دیگر الگو برداری رفتار کودکان به ویژه در بازی­ها و ارتباط با همسالان تلویزیون می­باشد . این رسانه اثر تحریک کننده کوتاه مدتی بر رفتارهای پرخاشگرانه در تمام سنین داشته ، جهانی را خصمانه­تر از آنچه که هست به تصویر می­کشد، خشونت را توجیه می­کند و اندیشه­های پرخاشگرانه را در کودکان پرورش می­دهد­. مکانیسم­های متعددی در بروز اثرات خشونت در رسانه­ها دخیل می­باشد. یادگیری مشاهده­ای که در آن کودک شیوه­های جدیدی برای صدمه زدن به دیگران فرا می­گیرند که قبلا در آموخته­های رفتاریشان نبوده است . مهارگسستگی رفتاری که زشتی انجام عمل پرخاشگرانه و امتناع از آن پس از مشاهده انجام این رفتار توسط دیگران کم رنگ می­شود به ویژه انجام اعمال خشونت آمیز توسط قهرمانان و شخصیت­های مورد علاقه کودکان باعث از بین رفتن بدی این رفتار می­گردد . از طریق حساسیت زایی، پاسخ­دهی هیجانی تماشاگران به اعمال پرخاشگرانه و عواقب آن کم می­شود و در نتیجه افراد هیچ گونه برانگیختگی هیجانی در برابر محرک­ها پیدا نمی­کنند . همچنین برانگیختن احساسات پرخاشگرانه و تشویق کودکان به خطر پذیری در کارتون­ها و فیلم­های کودکانه در رفتار آنان تاثیر می­گذارد. قوی بودن تخیل کودکان و عدم وجود تفکر انتزاعی در کودکان موجب عدم پردازش صحیح اطلاعات دریافتی و قضاوت نادرست در مورد اعمال پرخاشگرانه می­شود . کودکان مسایل را آن گونه که می­بینند درک کرده و قادر به تعمیم آنها نیستند. شخصیت کارتونی که بعد از برخورد جسم سنگینی به سرش همچنان می­دود، شخصیتی که از ارتفاع سقوط کرده و به سلامت روی پاهای خود به زمین می­رسد ، شخصیت­هایی که آزار و اذیت دیگران مایه سرگرمی آنان می­شود توسط کودکان همان گونه که مشاهده می­گردند استنباط می­شوند. بازیهای رایانه­ای که بر اساس دید تجاری تهیه شده و اساس سرگرمی آنها را خشونت ، تصادف، سرعت مرگ بار ، کشتار و اسلحه تشکیل می­دهد ، پیامی جز آموزش پرخاشگری برای کودکان به همراه ندارد.
  مدیریت پرخاشگری در کودکان . . .

  بهار همه طراوتش را مدیون یک گل است
  گل نرگس

 5. تشكر

  ملکوت (12-10-1389)

 6. #3
  عضو خودماني
  آسیه سادات آواتار ها

  تاریخ عضویت : آبان 1388
  نوشته : 1,217      تشکر : 4,500
  1,990 در 887 پست تشکر شده
  دریافت : 0      آپلود : 0
  آسیه سادات آنلاین نیست.

  اشاره پاسخ : مدیریت پرخاشگری در کودکان . . .
  آنچه که قابل ذکر و تامل است، چگونگی آشنایی کودکان با این گونه برنامه­هاست. بدیهی است که بیشترین استفاده از این برنامه­ها در محیط منزل و در حضور والدین است. والدین نقش مهمی در آشنایی و استفاده کودکان از این برنامه­ها داشته، حتی خود تهیه کننده این ابزارها هستند. میزان توجه کودکان به این وسایل و کاربرد آنها بسته به سبک فرزند پروری والدین و میزان قانون­مندی آنها و آشنایی با اصول تربیتی کودکان دارد. هر چند به جهت تغییر سبک زندگی مانند آپارتمان نشینی، تک فرزندی، اشتغال مادران، ارتباطات محدود خانوادگی و تعامل کم کودکان با همسالان، مهمترین وسیله سرگرمی کودکان را تلویزیون و بازی­های رایانه­ای به خود اختصاص می­دهند و والدین جهت مشغولیت بیشتر کودکان و صرف وقت کمتر با آنان کاربرد این وسایل توسط فرزندان خود را ترجیح می­دهند و هیچگونه کنترلی در ساعات استفاده و نوع برنامه­های آن اعمال نمی­کنند. بعد بعد از آشنایی با رفتارهای پرخاشگرانه توصیه­هایی چند در مورد چگونگی تعامل با این رفتار و پیشگیری از آن ذکر می­شود. اما راهکارهای مدیریتی عبارتند از: ١- والدین خود باید الگوی رفتاری مناسبی جهت کودکان بوده و در روابط خود در محیط خانوادگی از پرخاشگری امتناع کنند .
  ٢-
  ین رفتار و گفتار والدین هماهنگی وجود داشته باشد .
  ٣-
  عامل با کودکان بر اساس الگوهای صحیح تربیتی بوده و به دور از پرخاشگری کلامی و غیر کلامی باشد .
  ۴- د
  ر صورت بروز پرخاشگری در کودکان ، والدین رفتارهای خود را مورد بازبینی قرار دهند .
  ۵
  به رفتارهای پرخاشگرانه در صورتی که موجب آسیب خود و دیگران نشود، هیچ گونه توجهی صورت نگیرد (از تکنیک رفتاری بی اعتنایی استفاده گردد).
  ۶
  در موارد عدم پرخاشگری، رفتارهای مثبت کودک مورد تشویق و توجه قرار گیرد.
  ٧
  آنچه که مورد توجه و تنبیه قرار گیرد رفتارهای کودک است. خود کودک همیشه مورد علاقه و دوست داشتنی است.
  ٨
  در پرخاشگری با آسیب به خود و دیگران و انجام رفتارهای خطرناک باید از روش محروم سازی جهت تنبیه استفاده شود .
  ٩
  جهت تقویت رفتارهای مثبت می­توان از جدول رفتاری و امتیاز دادن بهره برد .
  ١٠
  ایجاد محیطی قانون­مند و با ثبات در خانه در کنترل رفتارهای پرخاشگرانه حائز اهمیت است .
  ١١
  برنامه­های تلویزیونی و بازی­های رایانه ای باید تحت کنترل و نظارت والدین بوده و از تهیه فیلم­ها و بازی­های پرخاشگرانه خودداری شود .
  ١٢
  استفاده از تلویزیون و رایانه باید از نظر زمانی محدود و قانونمند بوده و در صورت اتمام زمان مورد توافق با اعلام قبلی، قاطعانه از ادامه آن جلوگیری شود.
  ١٣
  با علل و زمینه­های بدرفتاری و پرخاشگری کودکان آشنا شده و سعی در رفع آنان داشته باشیم .
  ١۴
  تفریحات و بازی­های جایگزین و مورد علاقه کودکان را به جای تلویزیون و بازی­های رایانه­ای در نظر بگیریم.
  ١۵
  ساعاتی از روز را با توجه به برنامه زندگی، پدر و مادر به صرف اوقات خوش (بازی و سرگرمی) با فرزندان خود اختصاص دهند.

  مدیریت پرخاشگری در کودکان . . .

  بهار همه طراوتش را مدیون یک گل است
  گل نرگس

 7. تشكر

  ملکوت (12-10-1389)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •