سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: چرا نمی تونم عاشق خدا بشم؟!

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو آشنا
  تاریخ عضویت
  آذر 1389
  شماره عضویت
  941
  نوشته
  42
  تشکر
  35
  مورد تشکر
  136 در 36
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض چرا نمی تونم عاشق خدا بشم؟!


  عاشق‌ واقعی‌ دلش‌ مسكن‌ خداست‌، از خدا می‌ترسد و بر هوی‌نفس غالب می شود. نه‌ آن‌ كه‌ در گرو عشق‌ حسّی‌ و خیالی‌ باشد كه‌ برخواسته‌ از گرایش‌ به‌ شهوات‌ و امیال‌ درونی‌ است‌.وازچند راه می توان عاشق خدا شد.
  1- معرفت خدا: عشق به خدا در قدم اوّل معرفت و شناخت حقیقی پروردگار است. از این رو در روایت آمده است: كسی كه گناه می كند، خدا را به مفهوم واقعی نمی شناسد.( بحار،ج 75، ص 174)
  2- یاد خدا به صورت ذكر آشكار و پنهان: همواره خدا را حاضر و ناظر و حامی و پشتیبان دانستن.
  رسول خدا(ص) می فرماید: خدای عزّوجلّ فرموده است:‌ هنگامی كه بنده سرگرم و متوجه به من باشد حاجت و لذّتش را به یاد خود قرار می دهم و چون با او این سلوك و رفتار را داشته باشم او به من عشق می ورزد و من به او عشق می ورزم. در این صورت حجاب میان خود و او را بر می دارم و او جز مرا نمی بیند.( كنز العمال،ج1، ص 433)
  3- انجام واجبات و ترك محرمات: عاشق‌ واقعی‌ از تمایلات‌ فاصله می گیرد و گرایش‌ به‌ شهوات‌ و امیال‌ درونی‌ ندارد.امام باقر(ع) به شخصی می فرماید: معصیت پروردگار می كنی، با این حال اظهار محبت او می نمایی؟! به جانم سوگند! این كار عجیبی است. اگر محبت تو صادقانه بود اطاعت فرمان او می كردی زیرا كسی كه دیگری را دوست دارد از فرمانش پیروی می كند( تحف العقول، ص 214)
  4- زهد و بی رغبتی به دنیا: محبت به خدا با محبت به دنیاو تعلقات دنیوی نمی سازد چنان كه امام علی(ع) فرمود: اگر خدا را دوست دارید از دلتان محبت دنیا را خارج كنید.(غررالحکم، ج 3، ص 22) حب و دوستی دنیا انسان را به سوی مادّیات، جاه ومقام و مال و منال می كشاند. حب الهی به سوی خدا جذب می كند، هر كدام غالب شود، انسان عاشق آن خواهد شد.
  امضاء

  دل سرا پرده ی محبّت اوست
  دیده آیینه دار طلعت اوست

 2. تشكرها 2

  saleh (13-10-1389), عهد آسمانى (08-11-1389)

 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  عضو كوشا
  تاریخ عضویت
  دی 1389
  شماره عضویت
  947
  نوشته
  85
  تشکر
  83
  مورد تشکر
  440 در 110
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : چرا نمی تونم عاشق خدا بشم؟!

  به نام حق


  دلى كه مهر دنيا و آنچه متعلق به دنيا است در آن جاى گيرد ديگر جايى براى مهر خداوندى باقى نمى ماند پس يكى از مقدمات (بلكه تمام مقدمات ) رسيدن به مهر و عشق خدايى بيرون كردن علاقه به اولاد و مال و زرق و برق دنيايى از دل است . چنانچه اميرمؤ منان على عليه السلام فرموده : كسى كه دوستى و محبّت دنيا در دلش خانه كرده ، چگونه دوستى خدا را ادّعا مى كند. و همچنين رسول گرامى اسلام صلى الله عليه و آله مى فرمايد: دوستى دنيا و دوستى خدا هرگز در يك دل جمع نمى گردد.
  O از همه اينها گذشته براى تحصيل عشق الهى بايد از خود او بخواهيم كه محبت خود را به ما عنايت فرمايد، و محبت اغيار را از دل ما بيرون كند چرا كه تنها مؤ ثّر در عالم وجود اوست (لا مؤّثر فى الوجود الا اللّه ) و امر خداوندى چنين است كه اگر اراده كند كارى را واقع مى شود و بالعكس . پس همه چيز در دست قدرت اوست ، از او بخواهيم كه راهى آسان براى رسيدن به محبت به خودش ‍ براى ما فراهم آورد چنانچه امام سجاد زين العابدين عليه السلام در مناجات خود با خداى عالم چنين مى فرمايد:
  (وانهج لى الى محبتك سبيلاً سهلةً اكمل لى بها خيرالدنيا والا خرة ). (خداوندا! ... به سوى محبّتت راهى آسان بر من هموار ساز و به وسيله آن خير دنيا و آخرت را بر من كامل گردان ).
  O محبت خداى عالم سرچشمه تمام خوبى هاست ، يعنى اگر شناخت الهى و پس از آن عشق خدايى براى ما حاصل شود تمام خيرات و خوبيهاى اخروى و دنيوى براى ما مهياست ، چنانچه سالار شهيدان حضرت اباعبداللّه الحسين عليه السلام در دعاى عرفه چنين با خداى متعال راز و نياز مى كند. (... ماذا وجد من فقدك و ما الذى فقد من وجدك ). كسى كه تو را نيافت ، چه يافت و آن كه تو را يافت ، چه نيافت ؟
  O انسان عاقل هميشه بدنبال چيزى بى عيب و نقص است ، و به عبارت ديگر انسان عاقل بدنبال زيبايى مى گردد كه هيچگونه عيب و نقصى نداشته باشد، به اينچنين عاقلى بايد گفت كه آن بى عيب و نقص كه از هر جهت زيبا است و زيبايى او در حد كمال است فقط و فقط خداست .

 5. تشكر

  بلاغ مبین (14-10-1389)

 6. Top | #3

  عنوان کاربر
  عضو كوشا
  تاریخ عضویت
  دی 1389
  شماره عضویت
  947
  نوشته
  85
  تشکر
  83
  مورد تشکر
  440 در 110
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : چرا نمی تونم عاشق خدا بشم؟!


  از عشق خدا چندان گريست كه نابينا شد
  رسول گرامى اسلام صلى الله عليه و آله فرمود: شعيب عليه السلام از عشق خداى عزّوجلّ چندان گريست كه نابينا شد، امّا خداوند بينايى او را برگرداند. او باز گريست چنانكه كه باز بينايى اش را از دست داد. دو مرتبه خداوند بينايى اش را به او بازگرداند. شعيب باز هم آنقدر گريست كه چشمانش كور شد و بار ديگر خدا بينايش كرد. مرتبه چهارم ، خداوند به او وحى فرمود: اى شعيب ! تا كى به اين وضع ادامه خواهى داد؟ اگر از بيم آتش مى گريى تو را امان دادم و اگر به شوق بهشت است آن را ارزانيت داشتم . شعيب عرض كرد: معبودا! و سرورا! تو مى دانى كه گريه من نه از بيم دوزخ توست و نه به شوق بهشتت ، بلكه عشق و محبت تو با قلب من گِره خورده است ، پس ، صبورى نتوانم ، مگر آنكه تو را ببينم . خداى جلّجلاله به او وحى فرمود: اگر اينچنين است ، پس بدين سبب همسخنم موسى بن عمران را خدمتگزار تو خواهم كرد.1)
  از عشق به خداى عالم بدن هايشان لاغر و ... حضرت عيسى عليه السلام از سه نفرگذشت كه بدن هايشان لاغر و رنگ هاى آنان دگرگون شده بود، حضرت به آنها فرمود:براى شما چه روى داده (كه به اين حال افتاده ايد؟). آنها گفتند: به خاطر ترس از آتش(جهنّم ). حضرت عيسى عليه السلام فرمود: بر خداست كه ايمنى دهد كسى را كه بترسد.حضرت از آنها گذشت ، بر سه نفر ديگر رسيد كه لاغرى و رنگ پريدگى آنان بيشتربود. فرمود: شما را چه روى داده ؟ گفتند: اشتياق بهشت ما را به اينحال در آورده است . فرمود: بر خدا است كه اميدواران را به اميدشان برساند. پس از آنبر سه نفر ديگر گذشت كه دگرگونى احوالشان بيشتر از قبلى ها بود، ولكن نورىدر چهره هاى آنان ديده مى شد. فرمود: شما را چه روى داده كه حالتان چنين است ؟ گفتند:خداوند را دوست مى داريم و به وى محبت داريم . حضرت فرمود: شمائيد مقرّبين ، شمائيدمقرّبين و شمائيد كه تقرّب و نزديكيتان به خدا بيشتر است .(2)

  پاورقی:
  1 .بحارالا نوار: ج 12، ص 380. باب 11، قصص شعيب ...
  2-مجموعه ورام : ج 1، ص 223. نمونه معارف اسلام : ج 4، ص 118.

 7. تشكر

  بلاغ مبین (14-10-1389)

 8. Top | #4

  عنوان کاربر
  عضو كوشا
  تاریخ عضویت
  دی 1389
  شماره عضویت
  947
  نوشته
  85
  تشکر
  83
  مورد تشکر
  440 در 110
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : چرا نمی تونم عاشق خدا بشم؟!



  درد عشق

  درد عشقى كشيده ام كه مپرس
  زهر هجرى چشيده ام كه مپرس
  گشته ام در جهان و آخر كار
  دلبرى برگزيده ام كه مپرس
  آنچنان در هواى خاك رهش
  مى رود آب ديده ام كه مپرس
  من به گوش خود از دهانش دوش
  سخنانى شنيده ام كه مپرس
  سوى من لب چه مى گزى كه مگوى
  لب لعلى گزيده ام كه مپرس
  بى تو در كلبه ى گدايى خويش
  رنجهايى كشيده ام كه مپرس
  همچو حافظ غريب در ره عشق
  به مقامى رسيده ام كه مپرس
  ************************
  دوباره خطاب آمدى بر كليم
  ز سوى خداى غفور و رحيم
  كه موسى از اين مادر دلپريش
  منم مهربانتر به مخلوق خويش
  ولى حيف كاو خود ستائى كند
  ندانسته از من جدائى كند
  در عين بدى من از آن دل خوشم
  كه با توبه اى ناز او مى كشم

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی