PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : راستگویی در کلام معصومین(علیهم السلام)

خادم کریمه اهل بیت
27-03-2011, 11:47
roz2

۱/
حضرت امام صادق علیه ال (http://www.3noqte.com/albums/tabiat)سلام: إنّ الله عزّوجل لم یبعث نبیاً إلّا بصدق الحدیث وأداء الأمانة إلی البرّ و الفاجر؛
خدای عزوجل هیچ پیامبری را نفرستاد، مگر با راستگویی، و برگرداندن امانت به نیکوکار و یا بدکار.

خادم کریمه اهل بیت
27-03-2011, 11:48
۲/
حضرت امام صادق علیه السلام: إنّ الصّدق أولّ من یصدّقه الله عزّوجلّ یعلم أنّه صادق و تصدّقه نفسه تعلم أنّه صادق؛
راستگو را نخست کسی که تصدیق می‌کند، (http://www.3noqte.com/albums/tabiat) خدای عزوجل است که می‌داند او راستگوست و نیز نفس او تصدیقش می‌‌کند که می داند راستگوست.

خادم کریمه اهل بیت
۳/
رسول اکرم صلی الله علیه و آله:یا علیّ اصدق و إن ضرّک فی العاجل فإنّه ینفعک فی الاجل و لا تکذب و إن ینفعک فی العاجل فإنّه یضرّک فی الاجل؛
ای علی راست بگو اگر چه در حال حاضر به ضرر تو باشد ولی در آینده به نفع توست و دروغ نگو اگر چه در حال حاضر به نفع تو باشد ولی در آینده به ضرر توست.

خادم کریمه اهل بیت
۴/
امیر المومنین علیه السلام:أربع من أعطیهنّ فقد أعطی خیر الدنیا و الاخرة صدق حدیث و أداء أمانة و عفة و حسن خلق؛
چهار چیز است که به هر کس داده می شود خیر دنیا و آخرت به او داده شده است: راستگویی، اداء امانت، حلال‌خوری و خوش‌اخلاقی.

خادم کریمه اهل بیت
27-03-2011, 11:49
۵/
امیر المومنین علیه السلام: الصّدق علی شفا منجاة و کرامة و الکاذب علی شرف مهواة و مهانة؛
راستگو در آستانة نجات و بزرگواری است و دروغ‌گو در لبة پرتگاه و خواری.

خادم کریمه اهل بیت
۶/
حضرت امام صادق علیه السلام: لا تغترّوا بصلاتمهم، فإنّ الرّجل ربما لهج بالصلاة و الصّوم حتّی لو ترکه استوحش، ولکن اختبروهم عند صدق الحدیث و أداء الأمانة؛
فریب نماز و روزة مردم را نخورید، زیرا آدمی گاه چنان به نماز و روزه خود می‌کند که اگر آنها را ترک گوید، احساس ترس می‌کند، بلکه آنها را به راستگویی و امانت‌داری بیازمایید.

خادم کریمه اهل بیت
۷/
رسول اکرم صلی الله علیه و آله:إذا رأیت من ثلاث خصال فارجه: الحیاء و الأمانة و الصدق؛
هر گاه در برادر(دینی) خود سه صفت دیدی به او امیدوار باش: حیا، امانت‌داری و راستگویی.

خادم کریمه اهل بیت
۸/
امیر المومنین علیه السلام:المؤمن صدوق اللّسان بذول الإحسان؛
مؤمن بسیار راستگو و بسیار نیکوکار است.

خادم کریمه اهل بیت
۹/
حضرت امام صادق علیه السلام: من صدق لسانه زکی عمله؛
هر کس راستگو باشد عملش پاکیزه می‌شود و رشد می‌کند.

خادم کریمه اهل بیت
۱۰/
امیر المومنین علیه السلام:یبلغ الصادق بصدقه ما یبلغه الکاذب باحتیاله؛
راستگو، با راستگویی خود به همان می‌رسد که دروغ‌گو با حیله‌گری.