PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سخاوت در کلام معصومین(علیهم السلام)

خادم کریمه اهل بیت
27-03-2011, 10:53
roz2

1. حضرت امیر المومنین علیه السلام:
السّخاء یکسب المحبّة و یزیّن الأخلاق؛
سخاوت؛ محبت‌آور و زینت اخلاق است.

خادم کریمه اهل بیت
۲/ حضرت امام صادق علیه السلام:
السّخاء من أخلاق الأنبیاء، و هو عماد الأیمان، ولایکون مؤمن ألّا سخیّاً، إلّا یکون سخیّاً إلّا ذو یقین و همّة عالیهٍ؛ لأنّ السّخاء شعاع نور الیقین، و من عرف ما قصد هان علیه ما بذل؛
سخاوت از اخلاق پیامبران و ستون ایمان است. هیچ مؤمنی نیست مگر آنکه بخشنده است و تنها آن کس بخشنده است که از یقین و همّت والا برخوردار باشد؛ زیرا که بخشندگی پرتو نور یقین است. هرکس هدف را بشناسد بخشش بر او آسان شود.

خادم کریمه اهل بیت
۳/ حضرت رسول اکرم صلی الله علیه وآله:
السّخیّ قریبٌ من الله، قریبٌ من النّاس، قریبٌ من الجنّة؛
سخاوتمند به خدا، مردم و بهشت نزدیک است.

خادم کریمه اهل بیت
۴/ حضرت امام صادق علیه السلام:
السّخاء ما کان ابتداء، مأمّا ما کان من مسألة فحیلءٌ و تذمّمٌ؛
سخاوت آن است که بی‌درخواست انجام گیرد، اما سخاوتی که در مقابل درخواست باشد ناشی از شرمندگی و برای فرار از سرزنش است.

خادم کریمه اهل بیت
۵/ حضرت امام رضا علیه السلام:
السّخی یأکل من طعام النّاس لیأکلوا من طعامه، والبخیل لایأکل من طعام النّاس لئلّا یأکلوا من طعامه؛
سخاوتمند از غذای مردم می‌خورد، تا مردم از غذای او بخورند اما بخیل از غذای مردم نمی‌خورد تا آنها از غذای او نخورند.

خادم کریمه اهل بیت
27-03-2011, 10:54
۶/ حضرت رسول اکرم صلی الله علیه وآله:
صعام السّخیّ دواءٌ و طعام الشّحیح داءٌ؛
غذای سخاوتمند داروست و غذای بخیل، درد.

خادم کریمه اهل بیت
۷/ حضرت امام صادق علیه السلام:
ـ لمّا سئل عن حدّ السّخاء ـ : تخرج من مالک الحقّالّذی أوجبه الله علیک، فتضعه فی موضعه؛
در پاسخ سؤال از مرز سخاوت فرمودند: حقوقی را که خداوند بر اموال تو واجب کرده است، خارج کنی و آن را در جای خودش قرار دهی.

خادم کریمه اهل بیت
8/ حضرت رسول اکرم صلی الله علیه وآله:
السّخیّ بما ملک و أراد به وجه الله، و أمّا السّخیّ فی معصیة الله فحمّال سخط الله و غضبه و هو أبخل النّاس علی نفسه فکیف لغیره!؛
سخاوتمند کسی است که از اموال خود و برای رضای خدا سخاوت داشته باشد، اما کسی که در راه معصیت خدا دست و دل باز باشد، بارکش ناخشنودی و خشم خداست. جنین کسی بخیل‌ترین مردمان نسبت به خود است چه رسد به دیگران.

خادم کریمه اهل بیت
۹/ حضرت امام حسن عسکری علیه السلام:
إنّ الله البخیل فی السّخیّ عند وفاته؛
خداوند از کسی که در زندگی بخیل باشد و در هنگام مرگ سخی شود نفرت دارد.

خادم کریمه اهل بیت
27-03-2011, 10:55
10. حضرت رسول اکرم صلی الله علیه وآله:
إنّ الله یبغض البخیل فی حیاته، السّخیّ عند وفاته؛
خداوند از کسی که در زندگی بخیل باشد و در هنگام مرگ سخی شود، نفرت دارد.