PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چند سئوال از دوست مسیحی

safari
01-07-2011, 17:46
یکی از دوستان مسیحی کامنت پر اهمیتی را در مورد یکی از پستها قرار داده بود که بسیار زیباست لذا این سئوالات را با پاسخهایش در معرض قضاوت خوانند گان عزیز قرار می دهم تا دوستان لطف کنند و نظرات خود را اعلام کنند تا بتوانیم چند جلسه پر اهمیت در این مورد داشته باشیم
از همه دوستانی که در این پرسش و پاسخ و نقد آن شرکت میکنند نهایت سپاس را دارم
با سلام سه سوال داشتم : اول اینکه قصاص چگونه می تواند به لحاظ فردی احقاق حق باشد در حالی که خون رفته را باز نمی گرداند؟ (خداوند می گوید انتقام از آن من است) دوم اینکه برای جنبه’ اجتماعی آیا نمی توان مجرم را تا ابد زندانی کرد؟سوم اینکه قصاص جز اینکه قلب انسان را تیره و تار می کند و ارضای امیال شیطانی و حیوانی انسان را به دنبال دارد آیا از طرف خداوند مهربان به عنوان منبع حیات معرفی می شود؟من یک مسیحی هستم لطفا مرا راهنمایی کنید.
خداوند به شما برکت دهد

http://www.zitova.com/gallery/images/64/1_1.jpg

parvaneh2با سلام به دوست مسیحی و بزرگوارمparvaneh
از اینکه با نظر خود وبلاگ ما را مزین کردید متشکرم اما در مورد سئوالات شما باید عرض کنم:
اولا همانطور که در پستهای قبلی اشاره کردم بحث قصاص در اسلام قبل از هر چیز جنبه بازدارندگی دارد و هر مجرمی اگر بداند سرانجام این کار زشتش چه چیزی است دست از این کار بر می دارد مضافا بر اینکه در قصاص در عوض هر عضوی که مجرم مرتکب شده همان عضو به عنوان قصاص قرار گرفته شده است لذا احقاق هر حقی به اندازه ضایع کرذن همان مقدار است درست مانند کسی که به اندازه 100000تومان ضایع کرده باید به همان مقدار جبران کند؛ هر چند در اسلام به عفو و بخشش هم بسیار سفارش شده است
ثانیا: اینکه فرمودید مجرم را زندانی کنند در مورد مطلب دیگر شما باید عرض کنم همانطور که می دانید زندان کردن افراد هزینه هنگفتی بر عهده دولت می گذارد آن هم برای کسی که با زیر پا گذاشتن حقوق دیگران عملا ارزشی در جامعه ندارد لذا چه نیازی است به این هزینه کردن
در مورد مطلب اخر شما هم عرض کنم اگر قصاص زیر پا گذاشتن حق کسی با شد حرف شما صحیح است که نباید انجام شود و سبب تیرگی قلب است اما کسی که قلبش به جهت اینکه شخصی فرد عزیزی را از خانواده او گرفته است بخواهد قصاص کند دیگر علتی برای قساوت قلب نیست مضافا بر اینکه معمولا این قصاص توسط دادگاه انجام می شود نه افراد معمول و بازماندگان آسیب دیده و باز هم عرض میکنم این حکم بیشتر جنبه بازدارندگی دارد و با توجه به سفارشاتی که اسلام عزیز در مورد عفو گذشت دارد و معمولا افراد از دیگران می بخشند به قصاص نمی انجامد لکن باید توجه داشت که نباید محیط امن برای مجرمین فراهم آید که بخواهند امنیت یک جامعه را از بین ببرند و قطعا شما خود قبول میکنید که مصلحت یک جامعه از مصلحت یک فرد بیشتر اهمیت دارد که بخواهند با قصاص کردن یک فرد امنیت یک جامعه را حاکم کنند و قصاص چنین شخصی قطعا جنبه ارزای امیال نفسانی و شیطانی نیست بلکه امر به احیای جامعه است که در سایه امنیت جامعه تحقق پیدا میکند
در پایان ارزوی کامیابی برای شما دارم