PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : برسی حدیث"اگر تو نبودی دنیا را خلق نمی کردم"

معمار
19-04-2012, 11:14
در روايت است كه ( لولاك لما خلقتُ الافلاك و لولا عليٌ لما خلقتُك و لو لا فاطمه لما خلقتكما؛ أي احمد، اگر تو نبودي ، افلاك را خلق نمي كردم ، و اگر علي نبود، تورا خلق نمي كردم و اگر فاطمه نبود، شما را خلق نمي كردم "این جمله یعنی چه؟

جواب:

روايت» لولاك لما خلقت الافلاك «) در» بحارالانوار «، ج 15، ص 28؛ ج 16، ص 406، و ج 57، ص 199، آمده است

«لَوْلَاكَ لَمَا خَلَقْتُ الْأَفْلَاكَ» (المناقب، ج 1، ص 216) يعنى اگر رهبری برای هدایت جامعه نبود جهان هم خلق نمی شد

نکته اول:

در سوره ذاریات آیه 56 می خوانیم که :

و ما خلقت الجن و الانس الا ليعبدون-- من جنّ و انس را نيافريدم جز براى اينكه عبادتم كنند (و از اين راه تكامل يابند و به من نزديك شوند)

عبادت پروردگار در ميان انسان ها محقق نمى شود؛ جز با هدايت و راهنمایی پيامبران

واز آن جاكه پیامبر (ص)، پيام آور حقیقی دين می باشدپس صحيح است كه گفته شود، بندگی خداوند، جز با وجود پيامبر اكرم (ص) در ميان بندگان خدا به طور كامل محقق نمى شود.

به تعبیر دیگر :

طبق آیه قرآن(بقره آیه 30) انسان خلیفه خداست در روی زمین ,پيامبر (ص) مى تواند مصداق یک خلیفه و الگوی واقعی باشد که تمام هدف از آفرينش جهان را در خود متجلى کرده است. بدون پیامبر هدف از خلقت جهان به معناى تمام و كمال خود محقق نمى شد

درست است که انسان های دیگر هر يك به اندازه معرفتشان، آن هدف را محقق كرده اند.

پس:اگر رهبر نبود، راه گم، و هدف انسان هم اشتباه می شد

نکته دوم:

خداوند، دين خاتم را از طريق اهل بیت حفظ می کند و امامان- به جز حضرت على (عليه السلام)- همه از فرزندان حضرت زهرا(س)می باشند. طبق این معنا صحيح است كه گفته شود: اگر فاطمه نبود، امامان هم نبودند و لذا دينی باقى نمى ماند و در نهايت هدف از آفرينش انسان (بندگى) نيز محقق نمی شد

به تعبیر دیگر:

اگر شخصیت حضرت زهرا (س ) نبود، هدف از خلقت خداوند كه وجود انسان كامل در روي زمين بود حاصل نمي شد و اين به معني برتري حضرت زهرا (س ) از رسول اكرم (ص ) نمي باشد، بلكه منظور این است که به سبب حضرت زهرا انوار مقدس معصومین ادامه پیدا کرد