PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آیا امام زمان هم معجزه داشتن و دارن ؟

شهیده
16-05-2012, 23:51
آیا امام زمان هم معجزه داشتن؟ و دارن ؟

معمار
17-05-2012, 12:58
آیا امام زمان هم معجزه داشتن؟ و دارن ؟

معجزات امام زمان را می شود به چند دسته کلی تقسیم کرد

1-معجزات این امام در زمان جنین بودن

از امام حسن عسكرى(علیه السلام) نقل شده كه به حكیمه (دختر امام جواد(علیه السلام)) فرمود: «امشب، به خانه ى ما بیا; زیرا، امر مهمّى رخ خواهد داد.». حكیمه پرسید: «چه اتفاقى؟». امام(علیه السلام)فرمود: «قائم آل محمد امشب به دنیا خواهد آمد.». حكیمه پرسید: «از چه كسى؟». امام(علیه السلام)فرمود: «از نرجس.».

حكیمه مى گوید: «به نزد نرجس رفتم و به او، فرزند بزرگوارى را بشارت دادم، در حالى كه هیچ اثر حملى در او مشاهده نكردم.».( مدینه المعاجز، سیدهاشم بحرانى، ج 8، ص 10 و 26)

2-معجزه در هنگام تولد

هنگامى كه امام مهدى (عج) از مادر تولّد شد، ایشان را به امام حسن عسكرى(علیه السلام) دادند. آن حضرت، وى را در آغوش گرفت و فرمود: «قران بخوان.». امام مهدى (عج) شروع به قرآن خواندن كرد.[ ؛ بحارالانوار، ج‏52، ص‏337؛]

3-معجزات در زمان غیبت

که این معجزات کم و بیش به گوشمان خورده است مثل شفای مریض و ...

4-معجزاتی که وقت ظهور رخ می دهد

امام صادق(علیه السلام) مى فرماید: «هیچ معجزه اى از معجزات انبیا نیست مگر این كه خداوند آن را به دست حضرت قائم (عج) براى اتمام حجّت، بر دشمنان ظاهر خواهد كرد.».[ منتخب الأثر فی الإمام الثانی عشر، لطف الله صافى، ص 312]

البته به صورت مختصر به چند نمونه از معجزات حضرت موقع ظهور اشاره می کنم

1. سخن گفتن پرنده

امیرمؤمنان(ع) مى‏فرماید: « حضرت مهدى(عج) در مسیر حرکت خود به یکى از سادات حسنى که دوزاده هزار نفر رزمنده را به همراه دارد، برخورد مى‏ کند؛ حسنى در مقام احتجاج برمى‏ آید و خود را سزاوارتر به رهبرى مى‏ داند. حضرت در پاسخ او مى‏ گوید: «من مهدى هستم». حسنى مى‏ پرسد: آیا دلیل و نشانه‏ اى دارى تا با تو بیعت کنم؟ حضرت به پرنده‏اى که در آسمان در حال پرواز است، اشاره مى‏ کند و آن پرنده فرود مى‏ آید و در دستان حضرت قرار مى‏ گیرد. آن‏گاه به قدرت خداوند لب به سخن مى‏ گشاید و بر امامت حضرت مهدى(عج) گواهى مى‏ دهد.

براى اطمینان بیشتر سیّد حسنى، امام(ع) چوب خشکى را به زمین فرو مى‏ برد؛ آن چوب سبز مى‏ شود و شاخ و برگ مى‏ دهد. بار دیگر، پاره سنگى را از زمین بر مى‏ دارد و با یک فشار آن را خرد کرده، همانند خمیر نرم مى‏ کند.
سیّد حسنى با دیدن آن کرامات به حضرت ایمان مى‏ آورد. خود و همه نیروهایش تسلیم امام(ع) مى‏ شوند و حضرت او را به عنوان فرمانده نیروى خط مقدّم مى‏ گمارد».( الشیعة و الرجعه، ج‏1، ص‏158.)

2. جوشش آب و آذوقه از زمین

امام صادق(ع) مى‏ فرماید: «هنگامى که امام(ع) در شهر مکه ظهور مى‏ کند و قصد حرکت به کوفه را دارد، به نیروهایش اعلام مى‏ کند که کسى آب و غذا و توشه راه با خود برندارد. حضرت(ع) سنگ موسى(ع) را که به وسیله آن دوازده چشمه آب زلال از زمین جوشاند، همراه دارد. در مسیر راه هر جا توقف مى‏ کنند، آن سنگ را نصب مى‏ کند و از زمین چشمه‏ هاى آب مى‏ جوشد. هر کس گرسنه باشد با نوشیدن آن سیر مى‏ گردد و هر کس تشنه باشد، سیراب مى‏ شود.

تهیه آذوقه و آب بین راه سپاهیان به همین ترتیب است تا هنگامى که به شهر نجف برسند؛ در آن‏جا با نصب آن سنگ، براى همیشه از زمین آب و شیر مى‏ جوشد که گرسنه و تشنه‏ اى را سیر مى‏ کند».( کافى، ج‏1، ص‏231)

3. طىّ الارض

امام رضا(ع) مى‏ فرماید: «هنگامى که حضرت مهدى(عج) ظهور مى‏ کند، زمین از نور خداوند روشن مى‏ شود و زمین زیرپاى مهدى به سرعت حرکت مى‏ کند (و او با سرعت، مسیرها را مى‏ پیماید) ( کمال الدین، ص‏372)