PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آیا فرد سید عذاب نمیشود؟

محمدی
02-02-2013, 22:03
چنانکه در جای خود (این لینک (http://www.ayehayeentezar.com/thread26692.html#post201742)) بحث شد، سادات به فرزندان هاشم اطلاق میگردد و یقینا فرزندان عبدالمطلب همگی از سادات بودند، که یکی از آنها ابولهب عموی پیامبر است و حال آنکه خداوند بر عذاب او در قرآن تصریح نموده!

تَبَّتْ يدَا أَبِي لَهَبٍ وَتَبَّ؛ بريده باد هر دو دست ابولهب (مسد/1)
مَا أَغْنَى عَنْهُ مَالُهُ وَمَا كَسَبَ؛ هرگز مال و ثروتش و آنچه را به دست آورد به حالش سودي نبخشيد! (مسد/2)
سَيصْلَى نَارًا ذَاتَ لَهَبٍ؛ و بزودي وارد آتشي شعله‌ور و پرلهيب مي‌شود (مسد/3)

پس صرف اینکه فردی از سادات باشد، دلیل نخواهد بود که او عذاب نخواهد شد، بلکه ملاک تقوای افراد است.

يا أَيهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَأُنْثَى وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ؛ اي مردم! ما شما را از يک مرد و زن آفريديم و شما را تيره‌ها و قبيله‌ها قرار داديم تا يکديگر را بشناسيد؛ (اينها ملاک امتياز نيست،) گرامي‌ترين شما نزد خداوند با تقواترين شماست؛ خداوند دانا و آگاه است! (حجرات/13)

و در جاهای مختلف من جمله در آیات قرآن خداوند برتری داشتن معنوی افراد را به صرف اینکه نسبت فامیلی با یکی از انبیاء داشته باشند را صریحا نفی نموده!

قَالَ يا نُوحُ إِنَّهُ لَيسَ مِنْ أَهْلِكَ إِنَّهُ عَمَلٌ غَيرُ صَالِحٍ فَلَا تَسْأَلْنِ مَا لَيسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ إِنِّي أَعِظُكَ أَنْ تَكُونَ مِنَ الْجَاهِلِينَ؛ فرمود: «اي نوح! پسرت از اهل تو نيست! او فرد ناشايسته‌اي است‌! پس، آنچه را از آن آگاه نيستي، از من مخواه! من به تو اندرز مي‌دهم تا از جاهلان نباشي!(هود/46)

پس صرف اینکه فردی نسبت فامیلی با اهل بیت داشته باشد، دلیل برتری معنوی او نخواهد بود.

و از آن طرف هم داریم که فردی ظاهرا از اهل بیت نیست، اما در زمره اهل بیت قرار میگیرد!

فقال النبي ص سلمان منا أهل البيت(بحارالأنوار ج 18 ص 19)

انشاالله همه ما از خویشان حقیقی ائمه اطهار علیهم السلام باشیم.

قیام
03-02-2013, 08:30
سلام علیکم.

آیا نحوه ی عذاب در مورد سادات تفاوت دارد؟
مثلا اینکه سوزانده نمیشوند و جور دیگری عذاب میشوند. ( البته منظورم شیعیان سید است نه عموی پیغمبر و...)

محمدی
05-02-2013, 14:49
(http://www.ayehayeentezar.com/thread26693.html)
سلام علیکم.

آیا نحوه ی عذاب در مورد سادات تفاوت دارد؟
مثلا اینکه سوزانده نمیشوند و جور دیگری عذاب میشوند. ( البته منظورم شیعیان سید است نه عموی پیغمبر و...)

سلام علیکم

تشکر بابت این سوال.

چیزی که در آیات و احادیث هست که از عذابهای جهنم یاد میکند بصورت مطلق میباشد، و در هیچ کدام تخصیصی داده نشده که مثلا این عذابها برای گروه های خاصی است و گروه های خاص دیگر عذابشان فرق میکند.

پس آن عذابها برای همه فاسقان و گنه کاران میباشد، چه انسانهای غیر سید، چه سید غیر شیعه و چه سید شیعه.

بلکه ما امامزاده ای داریم که که امام زمانش او را از آتش جهنم بیم داده است!

چنانکه حضرت رضا علیه السلام برادرشان که امامزاده هم بوده (زید بن موسی بن جعفر) ولی تصور اشتباهی از سیادت داشت را از آتش جهنم میترساند!

متن روایت را می آورم که خود جوابیست کامل در این باب:

قَالَ لَهُ أَبُو الْحَسَنِ ع يَا زَيْدُ أَغَرَّكَ قَوْلُ‏ سَفِلَةِ أَهْلِ الْكُوفَةِ إِنَّ فَاطِمَةَ أَحْصَنَتْ فَرْجَهَا فَحَرَّمَ اللَّهُ ذُرِّيَّتَهَا عَلَى النَّارِ ذَاكَ لِلْحَسَنِ وَ الْحُسَيْنِ ع خَاصَّة... فَقَالَ لَهُ زَيْدٌ أَنَا أَخُوكَ وَ ابْنُ أَبِيكَ فَقَالَ لَهُ أَبُو الْحَسَنِ ع أَنْتَ أَخِي مَا أَطَعْتَ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ إِنَّ نُوحاً ع قَالَ رَبِّ إِنَّ ابْنِي مِنْ أَهْلِي وَ إِنَّ وَعْدَكَ الْحَقُّ وَ أَنْتَ أَحْكَمُ الْحاكِمِينَ فَقَالَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ يا نُوحُ إِنَّهُ لَيْسَ مِنْ أَهْلِكَ إِنَّهُ عَمَلٌ غَيْرُ صالِحٍ فَأَخْرَجَهُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ مِنْ أَنْ يَكُونَ مِنْ أَهْلِهِ بِمَعْصِيَتِهِ(بحار الأنوار ج‏49 ص217)
ای زید! حرف افراد پست کوفه تو را گول زده است. آنها گفته اند چون از فرزندان فاطمه زهرا(س) هستی، آتش بر تو حرام است. به خدا قسم این درباره امام حسن و امام حسین و سایر فرزندان فاطمه است... «زید گفت» : اما من برادر شما و پسر پدر شما هستم. «حضرت رضا علیه السلام فرمود» : تو برادر من هستی، مادام که خدای تعالی را اطاعت کنی. اما هرگاه به معصیت خداوند دست زدی، دیگر بین من و تو برادری نیست. مگر در قرآن نخوانده ای؟ حضرت نوح علیه السلام به خداوند عرض کرد: خدایا پسر من از خانواده من است. ولی خداوند فرمود: ای نوح! او از خانواده و اهل تو نیست ؛ (سوره هود آیه46و45) خداوند به علّت عمل زشت او و معصیتش او را از خانواده نوح خارج ساخت. ای زید، تو هم اگر خدا را اطاعت کنی، از ما اهل بیت هستی و اگر معصیت کنی از اهل بیت خارج می شوی.

پس عذاب با آتش، عذابی است عام، که حتی امامزادگان را هم اگر اهل گناه باشند در بر خواهد گرفت، و هر کسی فکر کند به صرف اینکه فرد گناه کاری فامیل پیامبر(ص) است، دیگر با آتش عذاب نخواهد گشت، مضمون این حرف حضرت رضا علیه السلام است که در مورد او هم صدق خواهد کرد.

أَغَرَّكَ قَوْلُ‏ سَفِلَةِ أَهْلِ الْكُوفَةِ؛ حرف افراد پست کوفه تو را گول زده است.

انشاالله همچون سلمان فارسی، از اهل بیت باشیم!