PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ابن تیمیه و انکار علم امام علی (علیه السلام) +پاسخ

معمار
04-12-2015, 22:29
ابن تيميه ادعا مى‏ كند كه اميرالمؤمنين عليه السلام به سنت ‏هاى پيامبر اكرم آگاهى كامل نداشته است. اينك بعضى از ادعاهاى ابن تيميه در اين زمينه:

1. «خيلى از سنت ‏هاى پيامبر صلى الله عليه وآله بر على پنهان مانده بود و على با همان حال (يعنى آن‏ها را نشناخته) از دنيا رفت.» (1)

2. «در بسيارى از مسائل على بر خلاف حق عقيده داشت؛ بعداً برايش روشن شد. حتى در مورد بسيارى از احكام بر خلاف واقع فكر مى‏كرد و با همين حال وعقيده از دنيا رفت.»(2)

جواب:

بر اساس اخبار صحيح (و حتى احياناً اخبار متواتر) ثابت شده كه امير المؤمنين عليه السلام اعلم اين امت و وارث علم پيامبر اكرم صلى الله عليه وآله هستند. اگر وارث علم ودروازه علم و حكمت پيامبر اكرم صلى الله عليه وآله با حقيقت و سنت آن حضرت آشنا نباشد، پس چه كسى مى‏تواند با سنت آن حضرت آشنا باشد؟

اينك پاره ‏اى از احاديث در بيان جايگاه علمى اميرالمؤمنين عليه السلام:

اميرالمؤمنين عليه السلام مى‏ فرمودند: «در مورد هر چه مى‏ خواهيد از من بپرسيد به خدا سوگند از هر چيزى كه تا قيامت واقع خواهد شد از من سؤال نمى‏ كنيد مگر اين‏كه خبر آن را به شما خواهم داد. در باره كتاب خدا از من بپرسيد. به خدا سوگند هيچ آيه ‏اى نيست مگر اينكه من آن را مى‏ دانم آيا در شب نازل شده يا در روز، در زمين هموار نازل شده يا در كوه.» (3)

اين حديث صحيح و مسلم است و با دو سند روايت شده است.

مصفح مى‏ گويد: على به من گفت: اى برادر عامرى در باره‏ هر چه خداوند و رسولش فرموده ‏اند از من سؤال كن؛ همانا ما اهل بيت داناترين مردم به سخن خداوند و رسولش هستيم. (4)

سند اين خبر كاملا صحيح است و حاكم و ذهبى نيز آن را مختصر نقل كرده وصحيح دانسته ‏اند.

پس ثابت شد که ابن تیمیه به جهت دشمنی با امام علی این فضائل را نادیده گرفته است

منابع:
1-منهاج السنة، ج 6، ص 43.
2-. منهاج اسنة، ج 8، ص 301؛ فتاوى الكبرى، ج 3، ص 487.
3-المستدرك على الصحيحين، ج 2، ص 506، ح 3736؛ فتح البارى، ج 8، ص 459 و 599، ج 11، ص 249
4-طبقات ابن سعد، ج 6، ص 240؛ المعرفة والتاريخ فسوى، ج 2، ص 759.