PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : يه توپ دارم قل قليه(طنز)

راحیل السادات* تورا من چشم در راهم*
11-04-2010, 17:07
http://shooli.files.wordpress.com/2009/01/ss_w39beachball.jpg

تفسير يه توپ دارم قل قليه از بُعد ادبي...

يه توپ دارم قل قليه
سرخ و سفيد و آبيه
مي زنم زمين هوا ميره
نميدوني تا کجا ميره
من اين توپو نداشتم
مشقامو خوب نوشتم
بابام بهم عيدي داد
يه توپ قل قلي داد

يه توپ دارم قل قليه :
از آنجا که همه‌ي توپها قل قلي هستند؛ اين مصرع نشان حماقت شاعر است. يا بيانگر اين موضوع است که شاعر توپ‌هاي مثلثي و مربعي و لوزي هم داشته ولي حالا فقط مي‌خواهد در مورد آن توپش که قل قلي است، صحبت کند.

سرخ و سفيد و آبيه
اين سه رنگ که نماد پرچم فرانسه است، نشان‌ دهنده‌ي فرانسوي بودن توپ مورد نظر است. حالا چرا فرانسه؟ خدا مي‌داند

مي‌زنم زمين هوا مي‌ره
نمي‌دوني تا کجا مي‌ره
اين مصراع گوياي مکان سروده شدن شعر است. جايي بيرون از جو زمين. چون اين مصراع بحث جاذبه‌ي زمين را نقض مي‌کند و در ادامه به لايتناهي بودن دنيا اشاره دارد که مسلماً به من و شما هيچ ربطي ندارد.

من اين توپو نداشتم
مشقامو خوب نوشتم
فقر! نداشتن توپ و آتاري و پلي استيشن و ... باعث شده که شاعر از درد نداري و بدبختي بنشيند و درس بخواند و مشق‌هايش را خوب بنويسد. براي مثال اکثر فوتباليست‌ها که هميشه با توپ سر و کار دارند، وضعيت درسي مساعدي ندارند.

بابام بهم عيدي داد
يه توپ قلقلي داد
اين مصراع هيچ تفسير خاصي ندارد! جز اينکه شاعر از آرايه‌ي مبالغه استفاده کرده است.

نکته دیگر که از لحاظ روانشناسی بسیار ماثر است اینکه کودکان خود را با هدایایی هر چند کوچک مثل توپ به درس خواندن تشویق کنید.

من اين توپو نداشتم
مشقامو خوب نوشتم
بابام بهم عيدي داد
يه توپ قلقلي داد

از کجا معلوم شاید این بچه ی امروز همان که با یک توپ ناقابل راضی به درس خواندن می شود همان انیشتن و یا نیتون فردا باشد هر چند که اگر نیتون بود اینگونه قانون جاذبه ی خود را نقض نمی کرد.

مي زنم زمين هوا ميره
نميدوني تا کجا ميره

شاید انیشتن بوده که نظریه نسبیت را داده چون نمی داند این توپ تا کجا می رود شاید در بین راه تبدیل به انرژی شده است.