PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تجربه نزدیک به مرگ (حوادث و اتفاقات کسانی که عالم بعد از مرگ را تجربه کردند)

مدير محتوايي
05-10-2023, 14:52
https://download.ghbook.ir/downloads/BookCover/3D_m/14000/13978.jpg

مدير محتوايي
05-10-2023, 14:52
مقدمه

حمد وسپاس خداوند ِمالک روز قیامت را ودرود وصلوات بر محمّد وآلش باد.
اعتقاد به معاد جدای از اعتقاد به توحید نیست وهرکه توحید راقبول کرده است ناچار باید معاد را هم قبول داشته باشد وآن که قیامت را انکار کند،در حقیقت توحید را انکار کرده است.همه پیامبران وامامان علیه السلام وهمه کتاب های آسمانی در قرآن نزدیک به هزار آیه در باره معاد است اعلام کرده اند که پس از این جهان مادی وخاکی،وبعد ازمردن انسانها،جهانی دیگر است که بنام برزخ وپس از آن جهانی دیگربنام آخرت وصحنه قیامت وبرانگیختن انسانها وجود دارد.البته«یقین»به قیامت در این دنیا برای افراد کمی وجود دارد همانطور که یقین به وجود خداوند نیز در افراد کمی وجود دارد.امّا در عالم برزخ وپس ازآن درقیامت همه انسانها حتّی کفّار ومنافقین به یقین می رسند وهمه باچشم خود عظمت دستگاه الهی را مشاهده می نمایند. لذا یکی ازاسامی قیامت«یوم الیقین»است.وبه مرگ هم ،یقین گفته شده است.

مدير محتوايي
05-10-2023, 14:56
پوسیدن مردگان!

از امام صادق علیه السلام سؤال شد آیا جسد مرده از بین می رود؟فرمود:آری!بطوریکه گوشت واستخوانی باقی نمی ماند بجز طینت او که او از آن خلق شد که اصلا از بین رود ودر قبر است تا خدا دوباره او را از آن طینت زنده نماید.
ص:9

فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)*
05-10-2023, 15:06
پوسیدن جسد!

«وقتی متوکل دستور داد امام هادی علیه السلام را به مجلس شراب او بیاورندوبه امام ابتدا اصرار برخوردن شراب نمود وچون امتناع امام را دیدتکلیف بر شعر گفتن نمود،امام اشعاری را خواندند که وضع مجلس را عوض کرد واشک به چشمان نحس متوکل آمد ودستور داد امام را بااحترام برگردانند.ابیات امام بشرح زیر است:
باتوا علی قلل الاجبال تحرسهم
غلب الرجال فلم تنفعهم
القلل واستنزلوا بعد عزٍ من معاقلهم
واسکنوا حُفراً یا بئس ما نُزلوا ناداهم
صارخ ٌ من بعد دفنهم
این الاساور والتیجان والحُلل
این الوجوه اللتی کانت منعّمه
من دونها تضرب الاستار والکُلل فافصح
القبر عنهم حین سائلهم تلک الوجوه
علیها الدود تنتقل قدطال مااکلوا
دهداً و قدشربواواصبحوا
الیوم من بعد الاکل قد اُکلوا
«ستمگران در قله های برفراز کوه با نگهبانانی نیرومند بسر می بردند.ولی با آمدن مرگ این کوه ها سودی برای آنان نداشت.
بعد از عزتی که داشتند باغ مردنشان،به سوراخهایی افتادند چه بد فرودآمدنی بود؟
وقتی آنها را داخل قبر گذاشتند،صدائی آمد که:کجاست آن تخت هاوتاج ها ولباسها؟
کجا هستند آن صورتهایی که غرق در نعمت بودند.وهمیشه زیر پرده هاوپشه بندها قرار داشتند؟
ناگاه قبر با زبان فصیح از طرف این مرده ها جواب داد:کرمها بر این صورتها می غلطند!
یک عمر طولانی خوردند وآشامیدند.حالا خودشان توسط کرمهاخورده می شوند.»
ص:10

مدير محتوايي
06-10-2023, 19:14
عالم برزخ

اشاره

فاصله بین مردن تا روز قیامت را برزخ گویند.در این حال ،روح در جسم مثالی،که لطیف تر از جسم دنیوی است،داخل شده وبه حیات خود،درعالمی دیگر،ادامه می دهد!دراین مدت،اگر از خوبان باشد،به نعمتها،مشغول واگر از بدان باشد ،به عذابهای سخت،معذب است!
چند آیه در باره برزخ!
خداوند،در آیه ١٠٠سوره مؤمنون، می فرماید:
(وَمِن ْ وَر'ائِهِم ْ بَرْزَخ ٌ اِلی یَوْم ِ یُبْعَثُون َ.)
یعنی:بعدازمردنشان،در برزخ هستند،تاروزیکه مبعوث شوند.
ودر آیه ١٦٩ سوره آل عمران،می فرماید:
(وَلا' تَحْسَبَّن َ الَّذین َ قُتِلُوا فی سَبیل ِ الّله اَمْو'اتاً،بَل ْ اَحْیاءٌ عِنْدَ رَبِّهِم ْ یُرْزَقُون َ.فَرِحیَن بِما آتیهُم ُ اللّ'ه مِن ْفَضْلِه ِ وَیَسْتَبْشِرُون َبِالَّذین َ لَم ْ یَلْحَقُوا بِهِم ْ مِن ْ خَلْفِهِم ْ،اَلا'ّخَوْف ٌ عَلَیْهِم ْ وَلا' هُم ْیَحْزَنُون َ.)
یعنی:نپندارید که کشته شدگان درراه خدا،مردگانند!بلکه زندگانندودرنزدخداروزی می خورند وبه نعمتهایی که خدا به آنها داده است،خوشحالند وبشارت می دهندبه کسانی که از جهادکنندگان هنوز به آنان ملحق نشده اند،که ترس واندوهی برآنان شهداء نیست!
ودر آیه ٤٦سوره غافر،می فرماید:
(اَلّنارُ یُعْرَضُوَن عَلَیْه'ا غُدوّاًوَعَشِی'ا وَیَوْم َ تَقُوُم الساعَه ُ.)
ص:11
یعنی،صبح وشب،آتش بر او برفرعون در عالم برزخ عرضه می شود،تا قیامت فرا برسد.
ارواح مؤمنین در راحتی!
امام صادق علیه السلام فرمود:ارواح مؤمنین،در اطاقهایی از بهشت ،زندگی می کنند.از غذاهای بهشتی وآشامیدنیهای آن،می خورند ومی آشامند وبه دیدار یکدیگر می روند ومی گویند:خدایا! روز قیامت را برسان ! تاوعده های تو را ببینیم.
وارواح کفار،در آتش جهنم هستند که آتش بر آنها عرضه می شودومی گویند:خدایا! قیامت را نرسان ووعده های خود را وفا نکن!وبین اولین ما وآخرین ماراملاقات نیانداز!
ودر روایتی دیگر،فرمود:بخدا من برشماشیعیان نمی ترسم مگر ازبرزخ!
ص:12

مدير محتوايي
06-10-2023, 19:14
عالم برزخ از زبان امیر مؤمنان!

امیر مؤمنان فرمود:فرزند آدم وقتیکه به آخرین روز دنیا واولین روزآخرت می رسد،مال وفرزندان واعمالش در نظراو مجسم می شود!
نخست متوجه اموال خود می شود وبه او می گوید:بخدا سوگند! من برای جمع آوری وحفظ تو،بسیار حریص بودم وزیاد بخل ورزیدم! حال چه کمکی می توانی به من بکنی؟ثروتش به او می گوید:فقط می توانی کفن خودر ا از من برداری!
او متوجه فرزندان خود می شود وبه آنها می گوید:بخدا سوگند من شمارا خیلی دوست داشتم وهمواره از شما حمایت می کردم!چه خدمتی می توانیددراین روز بیچارگیم بمن بکنید؟می گویند:هیچ! غیراز اینکه تورا در قبرت دفن کنیم!
سپس متوجه عمل صالح خود می شود ومی گوید:بخداسوگند!من در باره تو بی رغبت بودم وتو برمن گران بودی!تو امروز چه کمکی به من می کنی؟می گوید:من در قبر وقیامت،مونس توام!تا آنکه من وتورا برپروردگارت عرضه بدارند!
آنگاه امام فرمود:اگر آدمی در دنیا ولی خدا باشد،عملش بصورت خوشبوترین وزیباترین وخوش لباسترین مرد،نزدش می آید وبه او می گوید:تورا به روحی از خدا وریحانی وبهشت پر نعمتی بشارت می دهم که چه خوش آمدنی کردی!او می پرسد:توکیستی؟جواب می دهد:من عمل صالح توام که از دنیا به آخرت ،کوچ کرده ام!
ص:13
آدمی در آن روز ،غسال خودرا می شناسد وبا کسانیکه جنازه اش رابر می دارند،سخن می گوید وسوگندشان می دهد که عجله کنند !همینکه داخل قبر شد،دوفرشته نزدش می آیند که همان دو فتان قبرند!موی بدنشان آنقدر بلند است که برروی زمین کشیده می شود وبانیشهای خود،زمین را می شکافند!صدایی چون رعد وقاصف دارند.چشمانی چون برق خاطف وبرقی که چشم را می زند!آنها از او می پرسند:خدایت کیست؟پیرو کدام پیامبری؟چه دینی داری؟
او جواب می دهد:خدایم،اللّه است!پیامبرم،محمّد ودینم اسلام است!آنها می گویند:چون در سخن حق،پایدار مانده ای،خدایت برآنچه دوست می داری وخوشنودی،ثابت بدارد!...در این موقع،قبراورا تا آنجاکه چشمش کار می کند،گشاده می کنند ودری از بهشت بررویش می گشایند وبه وی می گویند:با دیده روشن وبا خرسندی خاطر بخواب ،آنطور که جوان نورس وآسوده خاطر می خوابد!...
ولی اگر دشمن پروردگارش باشد،فرشته اش بصورت زشت ترین صورت ولباس وبدترین چیز،نزدش می آید وبه وی می گوید:بشارت بادتورابه ضیافتی از حمیم دوزخ!وجایگاهی از آتش!
اونیز غسّال خود را می شناسد وتشییع کنندگان را قسم می دهدکه:مرا بطرف قبر مبر!وچون اورا داخل قبرش کنند،دوفرشته سؤال کننده نزد او می آیند وکفن اورا از بدنش کنار زده،می پرسند:خداوپیامبرت کیست؟چه دینی داری؟
او می گوید:نمی دانم!می گویند:هرگز ندانی وهدایت نشوی!سپس اورا با گرز،آنچنان می زنند که تمام جنبنده هائیکه خداآفریده،به غیر ازانس وجن،از آن ضربت تکان می خورند!آنگاه دری از جهنم برویش بازنموده،به او می گویند:با بدترین حال،بخواب!آنگاه قبرش،آنقدر تنگ می شود که بر اندامش می چسبد،
ص:14
آنطور که نوک نیزه به غلافش می چسبد،بطوریکه مغز سرش از بین ناخن وگوشتش،بیرون می آید!خداوندمار وعقرب زمین وحشرات را بر او مسلط می کند تا نیشش بزنندواو بدین حال خواهد بودتا خداوند اورا از قبرش محشورکند!
ص:15

مدير محتوايي
09-10-2023, 14:16
همسایه مرده ها!

رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم فرمود:مرده هارادر وسط مردم صالح دفن کنید !زیرامرده از همسایه بد در اذیت است!همان طور که آدم زنده از همسایه بددر اذیت است!
وفرمود:بدرستیکه مؤمن،هرگاه بمیرد،قبرها برای مرگ اوخود رازینت می کنند وهیچ قطعه ای نیست مگر اینکه آرزو می کند که اودر آن دفن شود!وبدرستیکه کافر،هرگاه بمیرد،قبرها برای مرگ او خود راتاریک می نمایند وهیچ قطعه ای نیست مگر اینکه به خدا پناه می برد از اینکه او در آن دفن شود!
وفرمود:بدرستیکه ازجمله چیزهائیکه از اعمال وحسنات مؤمن بعد از مرگش،به او ملحق می شود،علمی است که تعلیم ونشر داده ویافرزند صالحی است که بجاگذاشته ویا مسجدی است که ساخته ویاخانه ای است برای در راه ماندگان،ساخته ویا نهری است که برای مردم روان نموده ویا صدقه ای است که در زمان سلامتی،خودآنراداده است!
ص:16

مدير محتوايي
09-10-2023, 14:16
شش صورت درقبر مؤمن!

امام صادق علیه السلام فرمود:هرگاه بنده مؤمنی می میرد،شش صورت به همراه اووارد قبرش می شودکه دارای نورانیت وبوی خوش وپاکیزکی هستند!صورتی درسمت راست مرده ودیگری در سمت چپ وسومی درمقابل وچهارمی درپشت سر وپنجمی درکنار پایش وآنکه از همه زیباتر است دربالای سر اومی ایستند!
آنکه از همه زیباتر است،از دیگران،می پرسد:شماکیستید؟صورت سمت راستی،می گوید:من نمازم!سمت چپی می گوید:من زکاتم !روبرویی می گوید:من روزه ام!پشت سری می گوید:من حج وعمره ام !آنکه نزد پایش ایستاده است،می گوید:من کارهای خیر توام!
سپس آنها از او که دارای زیباترین صورت است،می پرسند:تو کیستی که از همه زیباتری؟
او جواب می دهد:من ولایت آل محمّدصلی الله علیه وآله وسلم هستم.
ص:17

مدير محتوايي
10-10-2023, 20:27
اموالتان تقسیم شد!

همچنین روایت شده است که در بازگشت از جنگ صفّین،وقتی امیر مؤمنان به قبرستانی رسید،فرمود:سلام بر شما،ای ساکنان غریب!سلام بر شما، ای ساکنان تنها!سلام بر شما،ای اهل وحشت!ما برای شما،این خبرهارا داریم:اموال شما،تقسیم شد!زنان شما،ازدواج کردند!
خانه های شمارا،افراد دیگری ساکن شدند!شما چه خبری برای مادارید؟
سپس فرمود:اگر به آنها اجازه داده می شد که سخن بگویند،می گفتند:بهترین توشه برای سفر آخرت،تقوااست
سخن امام سجادعلیه السلام
امام سجادعلیه السلام فرمود:شب اول قبر،مأمورین الهی ازتوحید،نبوت،قرآن،امام،عم ر ومال وثروت میّت سؤال می کنند!
روح وریحان یا حمیم!
امام کاظم علیه السلام از پدرش،نقل می کند که هرمؤمنی رحلت کند،هفتادهزار فرشته ،اورا تاقبر،تشییع می کنند.وقتی اورا وارد قبرمی کنند،نکیرومنکر نزد او می آیند واورا می نشانند وبه او می گویند:خدایت کیست؟
چه دینی داری؟پیامبرت کیست؟اوجواب میدهد:اللّه پروردگارم ومحمّد،پیامبرم واسلام،دینم است.
دراین هنگام،قبر اورا تاآنجا که چشم،کار می کند،وسیع می کنندوبرای او غذای بهشتی می آورند وبر اوروح وریحان،وارد می کنند.همان طور که خدا فرموده است یعنی:اگر از مقربین باشد،روح وریحان درقبروبهشت پر از نعمت درآخرت است.
ولی وقتی کافر می میرد،هفتاد هزار،مأمورجهنم اوراتاقبر همراهی می کنند!اوبافریادی که همه موجودات،غیر از انس وجن ّ،می شنوند،می گوید:مرا برگردانید!شاید از مؤمنین گردم وعمل صالح،انجام دهم!آنان پاسخ می دهند:هرگز!تو فقط حرف می زنی!ومأموری می گوید:اگر اورا برگردانید،باز هم به اعمال بدش ادامه می دهد! وقتی اورا وارد قبر می کنند وتشییع کنندگان ومردم،بر می گردند،نکیر ومنکر،با بدترین شکل به سراغش می آیند واورا می نشانند ومی گویند:پروردگارت کیست؟چه دینی داری؟پیامبرت کیست؟اونمی تواندجواب دهد وزبانش،به لکنت می افتد!دراین موقع،مأمورین،ضربه ای بر او می زنند که همه موجودات بغیر از انس وجن ّ،از آن به لرزش می افتند.باز از او سؤال می کنند:خدایت کیست؟چه دینی داری؟پیامبرت کیست؟جواب می دهد:نمی دانم!آنان می گویند:ندانستی وهدایت نیافتی
ص:18
ورستگار نشدی!سپس دری از درهای عذاب رابر او باز می کنندواز حمیم جهنم،بر او می ریزند،همان طور که خدامی فرماید:
(وَ اَمّا اِن ْ کان َ مِن َ الْمُکَذِبین َ الْضالّین َ فَنُزُل ٌ مِن ْ حَمیم ٍ)
یعنی:اگر از تکذیب کنندگان وگمراهان بود،پس حمیم بر او می باشد.
ص:19

مدير محتوايي
10-10-2023, 20:27

مردگان در قبرستان بقیع!

امام صادق علیه السلام فرمود:هرگاه خداوند اراده کند که مردگان رامحشورکند،دستور می دهد که باران چهل روز بر زمین ببارد!آنوقت استخوانهابهم متصل می شوند وگوشت بدنها می روید!سپس فرمود:
روزی جبرئیل نزد پیامبرصلی الله علیه وآله وسلم آمد واورا بطرف قبرستان بقیع ،برسرقبری برد.جبرئیل صدازد:باذن خدازنده شو!ناگاه از قبر،مردی با موهاومحاسن سفید،درحالیکه خاک از سر وصورتش می ریخت،بیرون آمد!
وگفت:الحمدلِلّه واللّه اکبر!جبرئیل به او فرمود:باذن خدا بجای خودبرگرد!سپس بر سر قبر دیگری رفتند وجبرئیل گفت:باذن خدا زنده شو!
ناگاه مردی باصورت سیاه از قبر خارج شد،در حالیکه می گفت: وای!حسرت برمن!هلاکت بر من!جبرئیل به او فرمو:باذن خدا بجای خودبرگرد!سپس جبرئیل به پیامبرصلی الله علیه وآله وسلم گفت:ای محمد!درروز قیامت،مؤمنین ومشرکین،اینگونه از قبر محشور می شوند.
ص:20
ناگاه گردنبندش پاره شد!
«در روایت آمده که حضرت عیسی علیه السلام مردی را که سالهای سال مرده بود،زنده کرد.حواریون دیدند پیرمرد با نشاطی است.به او گفتندچندسال است مرده ای؟گفت الان مرا در قبر گذاشتند ودری از بهشت باز شد و به بهشت رفتم.حور العینی به استقبالم آمد ومرا در آغوش گرفت.ناگاه گردنبندش پاره شد.با هم نشستیم وداشتیم مهره های گردنبند را جمع می کردیم که تو مرا صدا کردی ومزاحمم!شدی.حضرت عیسی علیه السلام گفت برگرد وگردنبند را جمع کن!
سپس حضرت عیسی علیه السلام سر قبر شخص دیگری که هنوز روی قبرش تربود،رفت واورا صدازد.آن مرد در هنگام مردن جوان بود وتازه مرده بود.ولی پیری زودرس پیدا کرده بود.حضرت عیسی علیه السلام گفت چند وقت است مرده ای؟گفت وقت ندارد شاید بیش از یک میلیون سال باشد!حضرت عیسی علیه السلام گفت عاقبت چه شد؟گفت نتوانستم جواب سؤالهارا بدهم لذا دری از جهنم باز شد وفرشته ای تازیانه ای بر من زد که قبرم از آتش پرشد.سوختم تا اینکه تو مرا صدا کردی!»
ص:21

مدير محتوايي
10-10-2023, 20:35
رجعت چیست؟

رجعت به معنای اینستکه بعد از ظهور امام زمان(عج)،امام حسین علیه السلام زنده می شود!اصحابش در کربلا زنده می شوند! ویزید ویارانش،نیز زنده می شوند!وامام حسین علیه السلام از آنها انتقام می گیرد!سپس رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم وامیر مؤمنان علیه السلام واصحاب ویاران آنان زنده می شوند!همچنین عده ای ازدشمنان زنده می شوند!واهل بیت علیه السلام از آنان انتقام می گیرند!وسالها حکومت وپادشاهی در کره زمین،به عهده آل محمدصلی الله علیه وآله وسلم می باشد.
اکثرعلماء امامیه اجماع بر حقانیت رجعت دارند.
ص:22

مدير محتوايي
11-10-2023, 13:42
دلایل رجعت از آیات قرآن

دلایل رجعت از آیات قرآن از کتاب «حق الیقین »علامه مجلسی،بشرح زیر است:
١ نمل ٨٢:
یعنی:چون عذاب خدا برآنان واقع شود،دابه زمین را بیرون آوریم که بامردم سخن گوید!
بدرستیکه آن مردم به آیات مایقین ندارند.
که طبق روایات، مراد از دابه،علی علیه السلاماست که نزدیک قیامت،به دنیارجعت،خواهدکرد.

مدير محتوايي
11-10-2023, 13:43
دابّه الارض

اصبغ بن نباته می گوید:معاویه به من گفت:شما شیعیان گمان می کنید، دابه الارض،علی است؟گفتم:تنها ما نمی گوییم،بلکه یهود نیز چنین عقیده ای دارند!معاویه بدنبال اعلم علماء یهود فرستاد.وقتیکه آمد،پرسید:شما مسئله دابه الارض را در کتب خوددیده اید؟گفت:آری!معاویه پرسید:آن چیست؟گفت:مردی است!پرسید:نامش چیست؟گفت:الیا!پرسید:الیا به چه اسمی نزدیک است؟گفت:علی!
٢ نمل ٨٣:
امام صادق علیه السلام فرمود:این آیه در رجعت است که خداوند از هر امتی،فوجی را زنده می کند.
ص:23
٣ قصص ٨٥:
(اِن َّ الَّذی فَرَض َ عَلَیْک َ الْقُرْآن لَر'ادُّک َ اِلَی الْمَعادِ)
یعنی:آنکه قرآن را بر تو واجب کرد،تورا بر محل بر گشتن،بر می گرداند.
در احادیث زیادی وارد شده است،مراد رجعت حضرت رسول اکرم به دنیا است.
٤ آل عمران ١٥٨:
یعنی:اگر در راه خدا،کشته شوید ویا بمیرید،هر آینه بسوی خدا محشورمی شوید.
که روایت های زیادی نقل شده که این آیه در رجعت است.ومراد از راه خدا،راه ولایت علی علیه السلاموذریه اوست.وهر که به این آیه ایمان داشته باشداگربمیرد،در رجعت بر می گرددتا در راه اهل بیت کشته گردد واگردر دنیا کشته شود،در رجعت بر می گردد تابمیرد!
ص:24
٥ آل عمران ١٨٥:
(کُل ُّ نَفْس ٍ ذ'ائِقَه ُ الْمَوت ِ.)
یعنی:هر شخصی،چشنده مرگ است.
در تفسیر این آیه آمده است که هر که کشته نشود،مرگ را نچشیده است!پس در رجعت،به دنیا بر می گردد تا مرگ را بچشد.
٦ آل عمران ٨١:
(وَاِذْ اَخَذَ الّله میثاق َ النَبیّین لَماآتَیْتُکُم ُمِن ْکِتاب)ٍ
یعنی:آنگاه که خدا از پیامبران پیمان گرفت که چون شمارا کتاب وحکمت دادم،سپس پیامبری نزد شما آمد،که آنچه را با شماست،باور داشت وراست انگاشت،باید به او بگروید ویاریش کنیدآنگاه گفت:آیا اقرارمی کنید وبر این،پیمان مرا می پذیرید؟گفتند:اقرار داریم.فرمود:پس گواه باشید ومنهم با شما از گواهانم.

مدير محتوايي
11-10-2023, 13:43

در روایات است که مراد از آیه فوق ،رجعت است.وامام صادق علیه السلام فرمود:یعنی:پیامبران به رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم ایمان خواهند آورد وحضرت علی علیه السلامرا در رجعت،یاری می کنند.سپس فرمود:بخدا سوگند!هرپیامبری را که خدا مبعوث گردانیده است،از آدم وهرکه بعد از اوست، همه آنها به دنیا بر می گردند ودر کنار حضرت امیرعلیه السلامجهاد می کنند.
٧ سجده ٢١:
(وَلَنُذیقَنَّهُم ْ مِن َ الْعَذاب ِ الاَدْنی'دون َ الْعَذاب ِ الاَکْبَرِلَعلَّهُم ْ یَرْجِعون)
یعنی:البته آنان را عذاب نزدیکتر قبل از عذاب بزرگتر می چشانیم،شایدبر گردند.
امام صادق علیه السلام فرمود:عذاب نزدیکتر،عذاب رجعت است که با شمشیر،آنهارا عذاب خواهند کردوعذاب بزرگتر،قیامت است.ومراد از برگشتن وزنده شدن در رجعت است.
٨ غافر١١:
(رَبَّنا اَمَتَّنَاثْنَتَیْن ِ وَ اَحْیَیتَنَاثْنَتَیْن ِ.)
یعنی:خدایا!مارا دوبار میراندی ودوبار زنده کردی!
در احادیث واردشده است که یکبار زنده شدن دررجعت است ودیگری در قیامت!ویکبار مردن در دنیا ودیگری در رجعت است.
ص:25

مدير محتوايي
17-10-2023, 16:30
٩ مائده ٢٠:
(اِذْجَعَلَکُم ْ اَنْبیائً وَجَعَلَکُم ْ مُلوکاً.)
یعنی:زمانیکه شمارا پیامبر وپادشاه گردانید!
امام صادق علیه السلام فرمود:پیامبران،حضرت رسول صلی الله علیه وآله وسلم وابراهیم علیه السلامواسماعیل علیه السلاموذریه اویند.وپادشاهان،ائمه اند!راوی گفت:خدا چه پادشاهی بشما داده است؟فرمود:پادشاهی بهشت وپادشاهی رجعت امیرمؤمنان علی بن ابی طالب!
١٠ نساء١٥٩:
(وَاِن ْ مِن ْ اَهْل ِ الْکِتاب ِاِلاّ لَیُؤمِنَن َّ بِه قَبْل َ مَوتِه.)
یعنی:هیچ فردی از اهل کتاب(یهود ونصاری)نیست مگر اینکه قبل ازمرگش به عیسی علیه السلامایمان خواهد آورد!
شهربن خوشب،گفت:حجاج به من گفت:من تفسیر آیه مذکوررانفهمیده ام!زیرا گاهی شده است که حکم اعدام فردی یهودی یانصرانی را صادرکرده ام ولی موقع مردنشان،ندیدم که سخنی بگویند وبه عیسی علیه السلام، ایمان بیاورند من جواب دادم:ای امیر!این مراد نیست که شما فهمیده اید!گفت:پس چه معنایی دارد؟گفتم:حضرت عیسی علیه السلام،قبل از قیامت،از آسمان به زمین می آیدوهمه یهود ونصاری،به او ایمان می آورند!واوپشت سر حضرت مهدی(عج)نماز می خواند.حجاج گفت:این مطلب را از کجا نقل می کنی؟گفتم:از امام پنجم علیه السلامشنیده ام.گفت:بخدا سوگند!از چشمه صافی برداشته ای!
ص:26

مدير محتوايي
17-10-2023, 16:30
١١ انبیاء٩٥:
(وَحَرام ٌ عَلی قَرْیَه ٍ اَهْلَکْناهُم ْ اِنَّهُم ْ لایَرْجِعون َ.)
یعنی:حرام است بر گشت قومی که ما آنهارا عذاب نمودیم امام باقرعلیه السلاموامام صادق علیه السلام فرمودند:هرقومی که حق تعالی ،آنهارا به عذاب،هلاک نموده است،در رجعت،بر نخواهند گشت.
١٢ یونس ٣٩:
(بَل ْکَذَّبوا بِما لَم ْ یُحیطوا بِعِلْمِه وَلَمّا یَأْتیهِم ْ تَأْویلُه ُ.)
یعنی:بلکه تکذیب می کنند،آنچه را که علم وتأویلش را نمی دانند.
امام پنجم علیه السلام فرمود:این آیه در باب رجعت است که هنوزوقت آن نیامده است وآنها آنرا تکذیب کرده ومی گویند:رجعت،نخواهد آمد!

مدير محتوايي
23-10-2023, 20:52
١٣ طه ١٢٤:
(اِن َّ لَه ُ مَعیشَه ً ضَنْکاً.)
یعنی:بدرستیکه برای او زندگی سختی خواهد بود.
روایت شده که این آیه در زمان رجعت است خوراک ودشمنان اهل بیت در آن زمان،عذره انسان خواهد بود.
١٤ غافر٥١:
(اِنّا لَنَنْصُرُ رُسُلَنا وَالَّذین َ آمَنوآ فی الْحَیو'ه ِ الدُنیا وَیَوم َ یَقوم ُالاَشْهادُ. )یعنی:بدرستیکه ما رسولان خودومؤمنین را در زندگانی دنیا ودرروزیکه برای شهادت می ایستند،یاری می کنیم.
امام صادق علیه السلام فرمود:یاری خدا،در زمان رجعت است.زیرا بسیاری از پیامبران،در دنیا یاری نشدندتا زمانیکه از دنیا رفتند.
ص:27

مدير محتوايي
23-10-2023, 20:52
١٥ اعراف ٩٦:
(وَلَو اَن َّ اَهْل َ الْقُری آمَنوا وَاتَّقوا لَفَتَحْنا عَلَیْهِم ْ بَرَکات ٍمِن َ السَماءِ وَ الاّرْض ِ.) یعنی:اگر اهل سرزمینها،ایمان می آوردند وتقوا پیشه می کردند،ازآسمان وزمین،برکات،بر آنها نازل می کردیم.
امام حسین علیه السلام فرمود:این آیه در زمان رجعت است که خداوند تعالی ،برکات را از آسمان به زمین می فرستد،بطوریکه شاخه های درختان میوه دار،از بسیاری میوه بشکند ومیوه تابستان در زمستان ومیوه زمستان در تابستان،بعمل آید.
١٦ اسراء٦:
(ثُم َّ رَدَدْناکُم ْ الْکَرّه َ عَلَیْهِم ْ وَاَمْدَدْناکُم ْ بِاَمْوال ٍ وَبَنین ٍ وَجَعَلْناکُم ْ اَکْثَرَ نَفیراً.)
یعنی:بار دیگر پیروزی را بر علیه آنان،برای شما قرار دادیم.وشمارا باثروتهاوپسران یاری کرده ولشکرشمارا زیادتر قرار دادیم.
امام صادق علیه السلامدر تفسیر این آیه فرمود:اولین کسیکه به دنیا بر می گردد،امام حسین علیه السلامواصحابش ویزید ویاران پلید او می باشند.سپس امام ،همه دشمنان را بکشد،همان طوریکه آنهااورا کشتند.

مدير محتوايي
24-10-2023, 18:28
١٧ النازعات ٧:
(یَوم َ تَرْجُف ُ الراجِفَه ُ تَتْبَعُهاالرادِفَه ُ.)
یعنی:روزیکه می لرزاند،لرزاننده.درحالیکه لرزاننده دیگری در پی آن در آید.
امام صادق علیه السلامدر تأویل این آیه فرمود:راجفه،حسین بن علی علیه السلاماست ورادفه،علی بن ابی طالب علیه السلاماست.اولین شخصی که ازقبر بیرون می آید،حسین بن علی علیه السلامبا هفتاد وپنج نفر می باشند.
ص:28
١٨ نبأ٣:
(کَلاّ سَوف َ تَعْلَمون َ ثُم َّ کَلاّسَوف َتَعْلَمون َ.)
یعنی:هرگز! بزودی خواهند دانست.سپس بزودی می فهمند.
امام صادق علیه السلام فرمود:مراد از دانستن اول،در رجعت است ومراد ازدانستن دوم،در قیامت است.
١٩ بقره ١٩٣:
(وَقاتِلوهُم ْ حَتّی لا تَکون َ فِتْنَه ٌوَ یَکون ُ الدّین ُ کُلُّه ُ لِلّه.)
یعنی:بکشید آنان راتازمانیکه دیگر فتنه نباشد وهمه دین برای خدا باشد.
امام صادق علیه السلام فرمود:مصداق این آیه،در زمان حضرت مهدی(عج) ورجعت حضرت رسول صلی الله علیه وآله وسلم خواهد بود.

مدير محتوايي
24-10-2023, 18:28
٢٠ هود٤٩:
(والْعاقِبَه ُ لِلْمُتَّقین)َ
یعنی:عاقبت،با اهل تقوا خواهد بود.
روایت شده است که:این آیه در رجعت است که حکومت آل محمّدصلی الله علیه وآله وسلم ،تأسیس می شود.عمر حکومتها از زمان آدم علیه السلامتا ایام رجعت،بیست هزار سال است ومدت حکومت آل محمّدصلی الله علیه وآله وسلم هشتاد هزار سال طول می کشد!
ص:29

مدير محتوايي
27-10-2023, 21:02
رجعت در روایات

روایات زیر از کتب «حق الیقین» و«بحارالانوار» علامه مجلسی وکتاب «مجمع المعارف ومخزن العوارف »محمد شفیع بن محمد صالح،نقل شده است:
١ امام صادق علیه السلام فرمود:خلفای جور،خودرا امیر المؤمنین می خواندند،در حالیکه این نام مخصوص علی علیه السلاماست.وهنوز معنا و تأویل این نام برای مردم ،ظاهر نشده است!راوی گفت:تأویل آن کی خواهد بود؟فرمود:آن وقتی که خداوند،پیامبران ومؤمنان را جمع می کند تا علی علیه السلامرایاری کنند.در آنروز ،پیامبر اسلام،علم را بدست علی علیه السلاممی دهد واوامیر مؤمنان،خواهد بود وهمه مردم در زیر علم آن حضرت،خواهند بودواو امیر وپادشاه همه خواهد بود.
٢ امام صادق علیه السلام:روح مؤمن پس از رحلت،آل محمدصلی الله علیه وآله وسلم را در بهشت های رضوان،زیارت می کند وبا آنها طعام وآشامیدنی می خورد ومی آشامد ودر جلسات با آنها سخن می گویدتا اینکه امام عصر(عج)ظهورکند.
پس از ظهور،خداوند مؤمنین را زنده می کند وارواح زنده شده،فوج فوج،تلبیه گفته وبه محضر آن حضرت،مشرّف می شوند.
٣ امام صادق علیه السلام:من از خدا خواستم که فرزندم اسماعیل را بعد از من باقی گذارد ولی خدا ابا کرد ولکن خدا در باره او منزلت دیگری بمن عطاکرد که در رجعت،او با ده نفر از اصحاب خود،زنده می شود وعلمدارش عبداللّه بن شریک عامری است.
ص:30
٤ امام پنجم علیه السلام فرمود:گویا عبداللّه بن شریک را می بینم که عمامه سیاهی بر سر دارد وعلامتی در کتفش قرار داشته وپیش روی قائم ما، با چهار هزار نفر که در رجعت ،زنده شده اند،صدا به تکبیر بلند کرده وازدامن کوه بالا می روند.
٥ داود رقّی می گوید:به امام صادق علیه السلامعرض کردم:من پیر شده ام واستخوانهایم باریک شده است.دوست دارم آخرین عملم این باشد که در راه شما کشته شوم!امام فرمود:چاره ای نیست که اگر در این موقع نشود،در رجعت خواهد شد.
٦راوی می گوید:از امام صادق علیه السلامپرسیدم:آیا رجعت حق است؟فرمود:آری!پرسیدم:اولین شخصی که رجعت کند،کی خواهد بود؟
فرمود:امام حسین علیه السلامکه بعد ظهور از حضرت مهدی(عج)،بااصحابش که در کربلابا او شهید شدند،زنده می گردند.همان طور که با حضرت موسی علیه السلامهفتاد پیامبر بودند،با امام حسین علیه السلامنیز هفتادپیامبر،خواهند بود!حضرت مهدی(عج) در هنگام رحلت انگشتر خود را به امام حسین علیه السلاممی دهد واز دنیا خواهد رفت.امام حسین علیه السلاماورا غسل وکفن وحنوط خواهد کرد وبعد از نماز بر اواورا در قبر،مدفون می سازد.
ص:31
٧ امیر مؤمنان علیه السلام:گویا مردگان را می بینم که داخل کوچه های کوفه شده وشمشیرهای برهنه بر دوش نهاده وبر دشمنان خدا،از اولین وآخرین می زنند!
٨ در روایت است که خدیجه علیها السلام در ایام رجعت زنده شده و به دنیابرمی گردد.
نتیجه مطالب رجعت
علماء شیعه معتقدند که بعد از ظهور امام عصر(عج)،پیامبرگرامی اسلام صلی الله علیه وآله وسلم وائمه معصومین« علیهم السلام »،زنده می شوند وبه دنیابر می گردند وپس از انتقام ازدشمنان ،حکومت اهل بیت علیه السلامراتأسیس می کنند.مدت این حکومت رابعضی روایات،هشتادهزار سال،ذکر کرده اند.
از مردم،کسانی زنده می شوند که مؤمن خالص ویا کافر خالص بوده اندوغیرازاین دودسته،بقیه افرادرجعت ندارند.همچنین اقوامی که به عذاب الهی ،هلاک شده اند،در رجعت زنده نمی شوند.
ص:32

مدير محتوايي
27-10-2023, 21:03
قیامت
روزی که فدیه از کسی ،قبول نمی شود!
امام سجادعلیه السلام فرمود:بدان ای پسرآدم!پس از دنیا،روزقیامت است که همه مردم جمع می شوند وخداوند،همه اولین وآخرین را جمع می نماید وآن روزی است که در صور دمیده می شود ومردگان زنده می گردند وروزی است که از شخصی،فدیه قبول نمی شود ومعذرت کسی،پذیرفته نمی شود وتوبه برای احدی نیست!درآنجافقط در مقابل حسنات،پاداش ودر مقابل بدیها،مکافات است!هر مؤمنی که در این دنیا،یک سر سوزن،کار خیر کرده باشد،در روز قیامت،آنرا می بیند وهر مؤمنی که در این دنیا،یک سر سوزن،کار بد کرده باشد،آنرا می بیند.
جاثیه ٢٦:
(قُل ِ اللّه یُحْییکُم ْ ثُم َّ یُمیتُکُم ْ ثُم َّ یَجْمَعَکُم ْ اِلی یَوم ِ الْقیامَه ِ لا رَیْب َ فیه ِ وَلکِن َّ اَکْثَرَالنّاس ِ لا یَعْلَمون َ.)
یعنی:بگو!خداونداست که شمارا زنده می کند*متولد می کند*سپس می میراند،سپس شمارادر روزقیامت،جمع می نماید.شکّی درقیامت،نیست!ولی اکثر مردم ،نمی دانند.
ص:33

مدير محتوايي
28-10-2023, 18:08
عمروبن معدی کرب وفزع اکبر!

هنگامی که رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم از غزوه تبوک به مدینه برگشت،عمروبن معدی کرب،نزد اورفت.پیامبرصلی الله علیه وآله وسلم به اوفرمود:ای عمرو! اسلام بیاور تاخداوند تورا از فزع اکبر،ایمن گرداند!عمرو جواب داد:ای محمّد!من از چیزی نمی ترسم!فزع اکبر چیست؟رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم فرمودای عمرو!اینطور نیست که تو خیال می کنی!وقتی روز قیامت شود، صیحه ای بگوش خلائق برسد که هر مرده ای زنده شده وهر زنده ای بغیراز کسیکه خدا بخواهد،می میرد!سپس صیحه ای دیگر بگوش می رسد که همه مردگان،زنده شده ودر صف می ایستند وآسمان شکاف برمی دارد وزمین پهن می شود وکوهها از هم می پاشند وآتش مانندکوه زبانه می کشد ودل هر صاحب روحی مگر کسیکه خدابخواهد،از افکار خالی شده وفقط بفکر خودش می افتد.آنوقت توای عمرو!در آنروز چه می کنی؟جواب داد:من امر بزرگی را از تو شنیدم!سپس ایمان آوردوقومش نیز ایمان آوردند!
ص:34

مدير محتوايي
28-10-2023, 18:08
قیامت در سخن علی علیه السلام

علی علیه السلام فرمود:وقتی موعد قیامت فرارسد،در این هنگام،خداوند آسمان را بحرکت درآورد واز هم بشکافد وزمین را بلرزش آوردوبه سختی تکان دهد.کوهها از جاکنده.از هیبت وسطوتش،به یکدیگر کوبیده ومتلاشی شوند وبا خاک یکسان گردند.
تکویر١تا٩
(بسم اللّه الرحمن الرحیماِذَاالشَّمْس ُکُوِّرَت ْوَاذَا الّنُجوم ُاِنْکَدَرَت ْوَاِذَا الْجِبال ُسُیِّرَت ْوَاِذَالْعِشارُ عُطِّلَت ْ وَاِذَاالْوُحوش ُحُشِرَت ْوَاِذَاالْبِحارُسُیِّرَت ْوَاِذَاالنُفوس ُ زُوِّجَت ْوَاِذَاالْمَؤوده ُ سُئِلَت ْبِاَی ِّ ذَنْب ٍقُتِلَت ْوَاِذَاالصُحُف ُ نُشِرَت ْوِاِذَاالسَّماءُ کُشِطَت ْوَاِذَاالْجَحیم ُسُعِّرَت ْ وَاِذَاالْجَنَّه ُ اُزْلِفَت ْ عَلِمَت ْنَفْس ٌ ما اَحْضَرَت ْ.)
یعنی:بنام خداوند رحمن ورحیم* هنگامیکه خورشید،بی نورشود*وزمانیکه ستارگان تیره گردند*ودروقتیکه کوهها چون ریگ روان شوند* وآنگاه که شتران آبستن،رها گذاشته شوند*وآنگاه که جانوران وحشی،گرد آورده شوند*وآنگاه که دریاها بجوش آیند*وآنگاه که افراد باهم جفت شوندنیکان با نیکان وبَدان بابَدان*وآنگاه که ازدختر زنده بگورشده،پرسند*به کدام گناه کشته شده است*وآنگاه که نامه هانامه عملگشوده شود*وآنگاه که آسمان برکنده شود*وآنگاه که دوزخ افروخته وشعله ور گردد* وآنگاه که بهشت نزدیک گردانیده شود*انسان آنچه را که پیش فرستاده،بِداند.
ص:35

مدير محتوايي
03-11-2023, 16:48
قیامت،ناگهانی است!

روایت شده که:وقتی قیامت فرا می رسد،آنقدر ناگهانی است که دونفر که لباسهایی برای فروش،عرضه کرده اند،صیحه به آنها مجال جمع کردن وپیچیدن نمی دهد!دیگری لقمه غذا برداشته تابر دهان بگذازد،ولی صیحه به او مهلت نمی دهد!چوپانی که گله خود را به آبگاه آورده تا سیرابشان نماید،فرصت پیدا نمی کند!
همچنین روایت شده که:آنان که در بازارمشغول معامله هستند، همه در جای خود می میرند!هیچکس نمی تواند به منزل برگردد ویاوصیتی نماید.

مدير محتوايي
14-12-2023, 18:11
اسامی قیامت:

یوم المجموع!روزیکه همه خلایق جمع می شوندیوم المشهود! روزیکه عده ای درآن مورد شهادت واقع می شوندیوم التلاق!روز ملاقات اهل آسمان وزمینیوم التنا د !روزیکه اهل بهشت وجهنّم، یکدیگررا صدا می زنند.یوم الآزفه!روز نزدیک شوندهیوم التغابن!روز زیان اهل جهنّم یوم الحاقه!روزیکه وقوعش،حقیقت دارد.یوم القارعه!روزکوبندهیوم الطامّه الکبری!روز حادثه عظیمیوم الموعود! روزوعده شدهیوم الشاهد!روزیکه عده ای در آن شهادت می دهندیوم الغاشیه!روزیکه پوشنده وفراگیر است یوم تبلی السرائر!روزیکه اسرار آشکارمی گردد.یوم الصاخه!روزبانگ هول انگیزیوم ترجف الراجفه!روزیکه لرزاننده می لرزاند. یوم الفصل!روز داورییوماً عبوساً قمطریراً!روزیکه گرفته وسخت است.یوم الواقعه!روز بوقوع پیوسته
ص:36
یوم الواهیه !روزیکه آسمان سست می شود.یوم الخافضه و الرافعه!روزیکه کافر خوار وپست ومؤمن عزیز وبرتر می گردد.یوم الفتح!روز پیروزی مؤمنینیوم الحسره!روز پشیمانی جهنّمیان.و...

مدير محتوايي
14-12-2023, 18:12
حالات مردم وخلایق در صحنه قیامت !

طبق آیات قرآن،صحنه قیامت،بسیار سخت وهولناک است!
آنچنان که از سختی آن،کودکان پیر می شوند ومادران،بچه های شیرخوار خودرا رها می نمایند وانسان از برادر وپدرومادر وفرزندان ودوستان خود فرار می نماید!آنچنان که همه انبیاءبغیر از حضرت محمدصلی الله علیه وآله وسلم ، صدامی زنند:نفسی ،نفسی!یعنی خدایا!بدادمن برس! انسانهارا مست می بینی در حالیکه مست نمی باشند،بلکه قیامت هولناک است!درآنروز اثری ازدوستی ها ،رفاقت ها،فامیلی هاوقوم گرائی ها نیست!گناهکار حاضراست برای فرار از عذاب،فرزندان وزن وبرادر وخویشان خودراتسلیم کند!هیچ دوستی نمی تواندبداد دوست خود برسد،مگرخدابخواهد!کافر آرزومی کند،ای کاش خاک بودم!قدرت جسمانی وپول وثروت وزیبائی وحسب ونسب ریاست وعلم ودانش وزرنگی وزیرکی وامثال اینها که در دنیا،دارای ارزش هستند،در قیامت بکار نمی آید! معذرت خواهی ظالمین،پذیرفته نمی شود!
تنها در آن روز،متقین ومؤمنین واولیاء خدا،خوشحال ومسرورند!آنان در قیامت ،دارای درجات مختلفی هستند.بعضی هاآنقدر مقامشان بالا است که به موازات منبر نورانی پیامبر اسلام،منبری برایش نصب می کنند!وبعضی مقامی پایینتر دارند.
ص:37

مدير محتوايي
30-12-2023, 14:42
عده ای حیوان محشور می شوند!

شخصی از رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم درباره آیه (فَتَأْتون َ اَفْواجاً)یعنی:
فوج فوج می آیید.سؤال کرد.حضرت گریست وفرمود:سؤال مهمی کردی!در قیامت،عده ای از مردم،بصورتهای مختلف،محشور می شوند.
١شایعه سازان،بصورت میمون!٢حرام خواران،بصورت خوک!٣رباخواران،بصورت واژگون!٤قاضی ناحق ،بصورت کور!٥ خودخواهان مغرور،بصورت کر ولال!٦عالم بی عمل،درحال جویدن زبان خود!٧همسایه آزار،بصورت دست وپا بریده!٨خبرچین،بصورت آویخته به شاخه ای آتش!٩عیّاشان،بدبوتر از مردار!١٠متکبران،در پوششی از آتش!

مدير محتوايي
30-12-2023, 14:43
سه روایت مهم از امام صادق علیه السلام

کسیکه پول دارد ولی به حج نمی رود،روزقیامت،کور محشور می شود.
٢اگر مؤمنی به شخصی درباره چیزی که نیاز دارد،مراجعه کندو آن شخص در حالیکه خود ویاباواسطه می تواند که رفع احتیاج او نمایدولی جواب ردّ بدهد،روزقیامت باصورتی سیاه وچشمانی برگشته و دستهایش زنجیرشده به گردن، محشور می شود وبه او گفته می شود:
این خائنی است که به خدا ورسولش،خیانت کرده است!سپس امر می شود که به جهنم انداخته شود.
ص:38
هرکسیکه حق مؤمنی را ندهد،خداوند اورا پانصدسال بر پایش نگه می دارد،بطوریکه عرق وخونش جاری شود ومنادی نداکند:این ظالمی است که حق مؤمنی راضایع کرده است!وبعد از چهل روز توبیخ،به جهنم برده می شود.

مدير محتوايي
04-01-2024, 16:48
انواع واقسام مجرمین در صحنه قیامت!

رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم فرمود:کسیکه ساختمانی از روی ریا بسازد،در قیامت تاهفت طبقه آن زمین فرو رفته وآتش به گردنش رسیده وسپس به جهنم می افتد!
کسیکه بازنی نامحرم،ازدبرنزدیکی نماید یابامردی یانوجوانی لواط کند،روزقیامت،بدبوتر از مردار،محشور می شود،واهل محشر از بوی اوناراحتند واز اومعذرتی قبول نمی گردد،سپس به جهنم می رود وهمه اعمالش باطل می شود.درجهنم اورا در تابوتی که میخ های آن از آهن است،گذاشته می شود وبرتابوت فرو می کنند،تا میخها در بدنش فرومی رودواگر عرق اورا برچهارصد امّت قرار دهند،همه می میرند واو ازکسانی است که عذابش از همه بیشتر است!
کسیکه مهر زنش را ندهد،نزد خدا زناکار محسوب می شود!خدا در قیامت به او می گوید:ای بنده ام!با شرایطی کنیزم را بتو تزویج کردم،ولی تو به شرایط عمل نکردی!سپس خدا،حق زن را از مرد می گیرد وگاهیهمه حسنات مرد را برای زن حساب می کند واگر باز زن طلبکار بود ،مردرابه جهنم می برند!
کسیکه شهادتی را مخفی کند،خدا گوشت اورا بر اهل محشر می ریزد وداخل جهنم می گردد
ص:39
کسیکه دو زن داشته باشد وعدالت را در مورد نفقه وخودش، رعایت نکند،روز قیامت با غل وزنجیر محشور شده وداخل دوزخ می گردد!
کسیکه با زن نامحرمی دست بدهد، با غُل وزنجیر محشور شده وبه جهنم برده می شود!
کسیکه با زن نامحرمی ،شوخی کند،با هر کلمه ای که بااوسخن بگوید،هزار سال زندانی می شود و زن اگر راضی باشد ومرد را وادار به بوسیدن یا مباشرت حرام یا شوخی با او کند،ومرد به این سبب،دچار فحشاء شود،همین عذاب برای زن هم می باشد!
کسیکه سیلی به صورت مسلمانی بزند،خداوند در روزقیامت، استخوانهای اورا جدا کند ودر غل وزنجیر محشور شده وبه جهنم،داخل می شود!
کسیکه بین دونفر سخن چینی کند،خداوند در قبر آتشی بفرستد که اورا تا قیامت بسوزاندو روزقیامت در حالیکه مارهای سیاه اورا نیش می زنند،محشورشده وبه دوزخ داخل گردد!
کسیکه به فقیری ستم کند واورا حقیر شمارد،خداوند اورا بصورت ذره ای محشور کند تا داخل جنم گردد!
کسیکه به مرد یازن همسردار،تهمت زند،خداوند عمل اورا باطل کند ودر قیامت،هفتاد هزار فرشته از مقابل وپشت سر،اورا با تازیانه می زنندتا داخل دوزخ گردد!
کسیکه شراب بخورد،خداونداز سَم ّ مارهای سیاه وعقربها،مایعی به او بخوراند که قبل از نوشیدن،گوشت صورتش درظرف بریزد وبعد ازنوشیدن،گوشت وپوستش مثل مردار بگندد،بطوریکه اهل محشر ازبوی آن اذیت می شوندسپس به جهنم برده می شود!وکسانیکه درخوردن و فشردن انگور شراب وفروختن وخریدن وحمل آن دست دارند وکسیکه از پول فروش آن استفاده می کند،همه در گناه شریکند وهر کسیکه شراب به نصرانی یا یهودی وصائبی ویا دیگری بنوشاند،همین گناه را دارد!
ص:40
کسیکه شهادت دروغ بر علیه مسلمانی ویااهل کتابی ویا دیگری بدهد،روزقیامت به زبانش آویزان می شود ودر درک اسفل با منافقین خواهد بود!
کسیکه چشمش راخیره بر زن نامحرم نماید،در قیامت در حالیکه میخهای آتشین بر چشمش فروشده،محشور می شودو تاپایان حساب،به همین حالت است تابه دوزخ برده شود!
کسیکه برای ریاء به مردم غذا می دهد،روزقیامت،از غذای جهنم به او می خورانند واین غذا در دلش،آتش می شود تا حساب،پایان یابد!
کسیکه قرآن را حفظ کند وعمداً آنرا فراموش کند،در قیامت،دست وپابریده ودرغل وزنجیر،محشور شده وبرای هر آیه ای که فراموش کرده،ماری را بر او مسلط می کنند!
کسیکه علم را بیاموزد وبه آن عمل نکندوحب ّ دنیا وزینتهای آن بر او اثر کند،مستوجب غضب الهی بوده وبا یهود ونصاری در درک اسفل خواهد بود!
کسیکه قرآن را برای ریاء بخواند،روز قیامت باصورتی تاریک وبدون گوشت،محشورشده وقرآن بر پشتش می زند تا داخل جهنم شود.وکسیکه قرآن را یادبگیرد وبه آن عمل نکند،روز قیامت،کورمحشور می شود ومی گوید:خدایا!چرا مرا کور محشور کردی در حالیکه من چشم داشتم؟گفته می شود:زیرا تو آیات الهی را فراموش کردی والان خودت فراموش می شوی!سپس به دوزخ برده می شود!وکسیکه قرآن را برای مباهات بر علماء یا برای طلب دنیا،یاد بگیرد،خدا درقیامت استخوانهای اورا پراکنده می کند!
ص:41
کسیکه بر اخلاق بد زنش،صبر کند، خدا بر هربار صبر کردن،ثواب ایوب را به او می دهد وبرای زنش در هر شبانه روز،به اندازه ریگ های زیاد،گناه نوشته می شود،واگرمرد قبل از راضی شدن ازهمسرش ،بمیرد،زنش روز قیامت،واژگون محشور می شود وبا منافقین در درک اسفل است!
وکسیکه دنبال عیب جوئی مؤمنی باشد،خداوند اورا به جهنم می اندازد وعورت اورا بر همه خلایق ،آشکار سازد!
کسیکه در کنار جاده ها،مکانهایی برای اسکان مسافرین درست کند،در قیامت،بر تختی از نور مبعوث شده ونور صورتش به اهل محشر، درخشانی می کند،بطوریکه ایجاد مزاحمت برای نور حضرت ابراهیم در قبه اش می کند ومردم می گویند:این فرشته ای از فرشتگان است!
احقاف ٦
(وَاِذا حُشِرَ الناس کانوا لَهُم ْ اَعْداءً وَکانوا بِعِبادَتِهِم ْ)
کافِرین َ.یعنی:چون مردم محشور شوند،معبودان آنان،دشمن آنهاباشند وپرستش آنهارا انکار کنند مثلا هر که بُتی را بپرستد،آن بُت به اومی گوید:من شایسته پرستش نبودم!
٤١الرحّمن
(یُعرَف ُ الْمُجرِمون َ بِسیماهُم ْ فَیُؤْخَذُ بِالنَّواصی وَاْلاَقْدام ْ.)
یعنی:قیافه گناهکاران درقیامت مشخص است.پس از پیشانی وپاهایشان گرفته می شود!
ص:42

مدير محتوايي
04-01-2024, 16:48
زنان فاسد!

امام صادق علیه السلام:در روزقیامت،زنانی را که باهم مساحقه کرده اند، در حالیکه لباسهایی از آتش در بَر ومقنعه ای از آتش بر سر وعمودی ازآتش درفرج آنهاست،آورده ووارد دوزخ می کنند!
علی علیه السلام:هرکه لواط کند،روزقیامت،جُنُب محشور شده وآبهای دنیااورا پاک نکند وخدا بر او غضب ولعنت کند وجهنم رابرای اوآماده کند!
رؤسا!
رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم:هر کسیکه در دنیا مسئول ورئیس باشد،اگر چه برده نفر،روزقیامت در حالیکه دستهایش به گردنش بسته شده محشور می شود!سپس اگر آدم نیکوکاری بود،آزاد می شود واگر ظلمی کرده باشد، بر زنجیرهایش افزوده می شود!
قارعه ٨
(وَاَمّا مَن ْ خَفَّت ْ مَوازینُهفَاُمُّه هاوِیَه ٌوَما اَدْری'ک َ ماهِیَه نارٌ حامِیَه ٌ.)
یعنی:واما آنکه میزان کردارش سبک باشد*پس جایگاه او دوزخ است*وتوچه دانی آن چیست؟*آتشی است سخت سوزنده!
رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم:هر که با ما اهل بیت،دشمنی بورزد،روزقیامت، دست وپا بریده،محشور می شود!
حاقّه ٢٥

مدير محتوايي
09-01-2024, 14:05
(وَاَمّا مَن ْ اوتِی َ کِتابَه بِشِمالِه فَیَقوُل ُ یالَیْتَنی لَم اوت َ کَتابِیَه ولَم ْ اَدْرِ ماحِسابِیَهیا لَیْتَها کانَت ِ الْقاضِیَهمااَغْنی مالِیَه هَلَک َعَنّی سُلْطانِیَهخُذوه ُ فَغُلّوه ُثُم َّ الْجَحیم َ صَلّوه ُ.)
یعنی واما کسیکه نامه عملش را به دست چپش می دهند،می گوید:ای کاش!کارنامه ام به من داده نمی شد!*ونمی دانستم حسابم چیست!*ای کاش!مرگ پایان کار بود*مالم مرا سودی نبخشید!*قدرتم از دست رفت!*ندا آید:اورا بگیریدودر بندش کنید!*سپس اورا به جهنم اندازید!
ص:43
دستها به گردن بسته!
امام پنجم علیه السلام: روز قیامت،مردمی از قبر محشور می شوند که دستهایشان به گردنشان بسته شده ونمی توان حتی به اندازه یک انگشت خودرا آزاد کنندوملائکه ای همراهشان است که آنان را سرزنش شدیدمی کنند!اینها کسانی هستند که بخاطر خیر کمی از خیر زیاد،مانع شدند وخداوندبه آنها نعمت داد ولی حق خدارا نسبت به اموالشان ندادند.

مدير محتوايي
09-01-2024, 14:07

خدا با سه دسته سخن نگوید!

رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم: روز قیامت،خدا با سه دسته سخن نمی گویدو به آنان نظرلطف نمی کند واعمال آنان را تزکیه نمی نمایدوبرای آنان عذابی دردناک است:پیرزناکار،پادشاه ستمکار،آدم خودرأی ومتکبر!
پیامبر:«دوگروه اند که خدا در روز قیامت به آنان نظر نمی کند:کسیکه با فامیلش قطع رابطه نموده است وهمسایه بد!»
«امام رضاعلیه السلام:کسیکه روز عاشوراء،بدنبال کارهای دنیوی نرود،خداحاجتهای دنیوی واخروی او را روا می دارد.وکسیکه روز عاشوراء،روزحزن واندوه ومصیبتش باشد،خداوند عزوجل روز قیامت را ،روزشادی وسرورش قرار می دهد.»
ص:44

مدير محتوايي
13-01-2024, 20:31
رسول خدا:«خداوند عزوجل روز قیامت می فرماید:امروز ظالم وهرکه بر او مظلمه ای است،به بهشت وجهنم راهی ندارد تا زمانیکه از او درحساب ،ظلمش گرفته شود!سپس اینهارا بسوی عرصه می برنددرحالیکه پروردگار بر عرش است ودواتهای نوشتن اعمال نصب شده ومیزانها نهاده شده وپیامبران وشهداء که همان امامان می باشند،حاضرهستند....شخصی پرسید:ای رسول خدا!اگر مؤمنی بر کافری مظلمه ای داشته باشد،درحالیکه کافر جهنمی است،چگونه آنرا پس می گیرد؟فرمود:از گناهان مؤمن بر می دارند وبه اعمال کافر اضافه می کند!...سؤال شد که اگر مسلمانی بر مسلمان دیگر حقی داشته باشدچگونه اداء می شود؟فرمود:از کارهای خوب ظالم بر می دارند وبه مظلوم می دهند.سؤال شد:اگر ظالم کارهای خوب نداشته باشد؟ فرموداز گناهان مظلوم بر می دارند وبر ظالم می گذارند!»

مدير محتوايي
13-01-2024, 20:31
امام رضاعلیه السلام:«در خراسان بقعه ای است که تا قیامت محل نزول وصعود فرشتگان است.سؤال شد:آن کدام بقعه است؟
فرمود:آن زمین در طوس است و آن والله باغی از باغهای بهشت است.هرکه مرا در آن بقعه زیارت کند،گویی رسول خدا را زیارت کرده است ومن وپدرانم در قیامت،از او شفاعت نمائیم.
«علی علیه السلام:جبرئیل به پیامبر گفت:هرکه انگشتر را در دست راست نماید ومنظورش متابعت از سنت تو باشد،اگر در قیامت اورا متحیّرببینم،دستش را بگیرم وبتو وعلی علیه السلامبرسانم.»٣٢٣
«قیامت به عابد گفته می شود:داخل بهشت شو.ولی به عالم گفته می شود:بایست واز هرکه می خواهی شفاعت نما.»
ص:45

مدير محتوايي
15-01-2024, 18:00
«رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم:روز قیامت رحِم در حالیکه به عرش آویخته شده صدا می کند:خدایا!هرکه مرا وصل کرد با او وصل نما وهرکه بامن قطع ارتباط کرد،با او قطع نما.»
هرچه ثروت انسان بیشترباشد، حجتهای الهی علیه او در قیامت بیشتر است.
«پیامبرصلی الله علیه وآله وسلم:روز قیامت صاحب طنبور در حالیکه صورتش سیاه ودردستش طنبوری از آتش است،محشور می شود»
«پیامبرصلی الله علیه وآله وسلم:روز قیامت،مغنّی بصورت کور وکر ولال از قبر محشورمی شود»
«پیامبرصلی الله علیه وآله وسلم:هرکه عیب برادرش را ببیند ولی آنرا بپوشاند،خدا درقیامت عیبش را بپوشاند»
ص:46

مدير محتوايي
15-01-2024, 18:00
ناراحتی حضرت فاطمه علیها السلام

روزی رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم به خانه دخترش آمد ودید او غمگین است.علت را پرسید.حضرت فاطمه علیها السلام فرمود از روز قیامت می ترسم.رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم فرمود دخترم!آن روز،روز بزرگی است.اول کسی که با من وارد محشر می شود، امیرالمؤمنین علی علیه السلاماست.آنگاه جدم ابراهیم علیه السلامآنگاه تو محشور می شوی وفرشتگان اطراف تورامی گیرند وزنان بهشتی باستقبال تو می آیند.تو در محشر وارد می شوی وعرض می کنی خدایا!شیعیان را به من ببخش.ندا می رسد ای فاطمه!ازهرکه دوستدار تو وفرزندان تو است،شفاعت نما.آنوقت تو از شیعیان شفاعت می کنی.

مدير محتوايي
21-01-2024, 16:52
«رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم: نخستین چیزی که درقیامت از زن می پرسند، نمازاست و سپس درباره شوهرش (اگر ازدواج کرده بوده) که چگونه باشوهرش رفتار می نموده است.»
«منافق و دورو در قیامت با دو زبان محشور می شوند.یکی از پشت سر ودیگری از جلوو آویخته!چنان آتش از آنها می بارد که بدنهایشان رامی گدازد.سپس آنان را چنین معرفی می کنند:اینان کسانی هستند که دردنیا دوزبان داشته اندو دوروبوده اند.»
پیامبر:«سه دسته بی حساب به جهنّم برده می شوند:پیر زناکار،عاق والدین وشرابخوار.»
پیامبر:«هر چشمی در قیامت گریان است مگر سه چشم:آنکه ازخوف خدا به گرید.چشمی که بر حرام بسته شود.چشمی که در راه خدانگهبانی دهد.»،
ص:47
امام سجادعلیه السلام:«هرکه در باره ما اشگی بریزد در قیامت باعث آبرووروشنی چشم او می شود.»

مدير محتوايي
21-01-2024, 16:52
رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم:«آیا می دانید که مفلس کیست؟گفتند:مفلس کسیست که درهم ودینار ندارد!فرمود:مفلس ِ امّت من، شخصی است که نماز وروزه دارد ولی روز قیامت در حالی محشور می شود که در دنیا به کَسی دشنام داده ویا حق ّ دیگری را ضایع نموده ویابه مال دیگری تجاوز نموده است!برای جبران از حسناتش بر می دارندوبه این وآن می دهند وچنانچه حسناتش کم باشد،از گناهان صاحبان حق،به حساب او می گذارند،سپس اورا در آتش می اندازند.»
«امام صادق علیه السلام:سه دسته هستند که خدا در قیامت با آنان حرف نمی زند وآنان را پاک نمی کند وبرای آنان عذابی دردناک است ازجمله آنها زنی است که در بستر شویش زنا می کند»
«رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم:کسیکه با زن شوهردار زنا کند،در قیامت از عورت هردو،چرکی به مسیر پانصدسال خارج می شود که تمام اهل جهنم ازبوی بد آن اذیت می شوند وعذابشان از همه بیشتر است.»

مدير محتوايي
29-01-2024, 16:23
« در روز قیامت منادی ندا می کند: کجاست فاطمه دخترمحمّد!؟کجاست خدیجه دختر خویلد! کجاست مریم دختر عمران! کجاست آسیه دختر مزاحم! کجاست ام ّ کلثوم مادر یحیی!...
سپس حضرت خدیجه و حوا و آسیه با گروهی از فرشتگان، فاطمه زهراء علیها السلام را همراهی می کنند تا در عرصه محشر بایستد.
امیرمؤمنان علیه السلام فرمود: وقتی پیامبر از دنیا رفت از همه امّتش ناراحت بود بغیر از شما شیعیان! آگاه باشید که برای هر چیزی شرافتی است وشرافت دین به شیعیان است. بدانید برای هر چیزی دستگیره ای است ودستگیره دین شیعه است. بدانید برای هر چیزی امامی است و امام زمین، آن زمینی است که شیعه در آن ساکن است. بدانید که برای هرچیزی آقائی است و آقای مجالس، مجالس شیعه است... روز قیامت بعد از ما نزدیکترین افراد به عرش الهی شیعیانند. آنها در حالی از قبرهابیرون می آیند که صورتشان روشن و خوشحال می باشند. آنهاخوشحالند ولی بقیه مردم ناراحتند. بقیه در هراسند ولی شیعیان درامان هستند...
ص:48

مدير محتوايي
29-01-2024, 16:23
علی علیه السلام فرمود:شیعیان ما در قیامت، در حالیکه صورتهای نورانی وبدنی پوشیده بوده واز هر ترسی ایمن می باشند.، از قبرها بیرون می آیندوسختی ها ومواقف قیامت،برای آنان آسان است.مردم درهراسند ولی آنان نمی ترسند. مردم ناراحتند ولی آنها اندوهی ندارند.برای آنان ناقه هایی سفید که دارای بالهایی باشند،می آورندوآنان سوار شده ودرسایه عرش الهی فرود آمده وبر منبرهایی از نورمی نشینند وتا پایان قیامت وحساب مردم،به خوردن غذاهایی که مقابلشان است،مشغول می باشند. «بحارج ٦٨»
مائده ٣٦:
(اِن َّ الذین َ کَفَروا لَوْ اَن َّ لَهُم ْ مافِی الاّرْض ِ جَمیعاً وَمِثْلَه ُ مَعَه ُلِیَفْتَدوا بِه ِ مِن ْ عَذاب ِ یَوْم ِ الْقِیامه ِ ماتُقُبِّل َ مِنْهُم ْوَلَهُم عَذاب ٌ اَلیم ٌ)
یعنی:اگرکافران آنچه در کُره زمین است مال آنها باشد وبخواهند آنرابدهند تا از عذاب قیامت،خلاصی یابند،ازآنها قبول نمی شود وبرای آنها عذابی دردناک است.
خدا به او نظر نکند!

مدير محتوايي
07-02-2024, 18:32
امام صادق علیه السلام:علم دین بیاموزید وجاهل به احکام دینتان نباشید!
که هرکس دین الهی را نیاموزد،روزقیامت،خدا به او نظر نمی کند وعملش را تزکیه نمی نماید!
انعام ٢٢:
(وَیَوْم َ نَحْشُرُهُم ْ جَمیعاًثُم َّ نَقول لِلْذّین َ اَشْرَکوا اَیْن َ شُرَکاؤکُم ْ الَّذین َ کُنْتُم ْ تزْعُمون َ.)
یعنی:وروزیکه همه را مبعوث می نماییم. سپس به مشرکین می گوئیم:کجا هستند شریکانی که شریک خدا قرار می دادیدکه شما می پنداشتید.
ص:49
مسخره کننده مؤمن
رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم:روز قیامت،شخصی را که در دنیا مؤمنین رامسخره می کرده است ،می آورند وبرای او دری از بهشت را می گشایند ومی گویند:داخل شو!اوهم که خیلی ناراحت بوده است،بطرف دربهشت حرکت می کند ،ناگهان در بهشت را می بندندواز طرف دیگری دری می گشایند!وبه او گفته می شود:داخل شو!چون نزدیک آن درشود،آن را هم می بندند!
(وَیْل ٌ یَوْمَئِذٍ لِلْمُکَذِّبین َ.)
یعنی:وای برتکذیب کنندگان قیامت ومعاد این آیه در سوره مرسلات،ده بار تکرار شده است!
ص:50

مدير محتوايي
07-02-2024, 18:33
سه حدیث از امام صادق علیه السلام

١ هنگامیکه روزقیامت شود،یکی ازپرده های بهشت را کنار می زنند.آنوقت بوی بهشت از مسیر پانصد سال به مشام همه بغیر از یکدسته می رسد!سؤال شد:آن یکدسته کدامند؟فرمود:عاق والدین!
٢ سه دسته هستند که خدا در قیامت به آنها نظر نمی کندوآنان را تزکیه نمی نماید وبرای آنان عذاب دردناک است:کسیکه ادعای امامت کند درحالیکه صلاحیت امامت ندارد!کسیکه امام منصوب از طرف خدا راانکارکند!وکسیکه گمان کند،آن دونفردراسلام نصیبی دارند!(تسلیه الفؤاد)
٣ روز قیامت،منادی ندا کند:دشمنان اولیاء خدا کجا هستند؟عده ای در حالیکه گوشت بر صورت ندارند،بلند شوند!سپس گفته شود:اینها کسانی هستند که مؤمنین را اذیت می کردند وبا آنان دشمنی می ورزیدند وبر دینشان سرزنش می نمودند!بعد امر می شود که آنان را به جهنم ببرند.
آل عمران ٧٧:
آنانکه پیمان وعهد الهی را به قیمت کمی فروختند،درآخرت بهره ای ندارند وخدا با آنان سخن نگویدو روزقیامت به آنان نظر نظرلطف نکند وپاکشان نسازد وآنان را عذابی دردناک است.
ص:51
ابراهیم ٤٢:
وخیال نکن خدا از اعمال ظالمین غافل است!بلکه حساب آنان رابرای روزی که درآن،چشمهاخیره بماند*درحالیکه سرها بالا گرفته،چشمشان بهم نخورد ودلشان خالی از هر سرور وشادی است،تأخیر انداخته است.

مدير محتوايي
10-02-2024, 13:33
چرا به علمت عمل نکردی؟

امام صادق علیه السلامدر تفسیر آیه(فلِلّه الحجّه البالغه)یعنی:برای خداحجت رسا است فرمود:خداوند روزقیامت،به بنده می فرماید:آیا عالم نبودی؟اگر بگوید:آری!گفته می شود:چرا به علمت عمل نکردی؟واگربگوید:خیر!گفته می شود:چرا ندانستی تا عمل نمایی؟واین حجت بالغه خدابر بندگانش است.

مدير محتوايي
10-02-2024, 13:33
عالم وقیامت!

امام صادق علیه السلام:عالمی که علمش را مخفی کند،روز قیامت درحالیکه بدترین بو را دارد،محشور می شودبطوریکه اهل محشر از بوی اوناراحت شده وهمه حتی جنبندگان کوچک،اورا لعن نمایند. «بحار،ج ٢»
ص:52

مدير محتوايي
14-02-2024, 18:10
عذاب شدیدتر

رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم:عذاب چهار نفر از همه شدیدتر است:کسیکه پیامبر یا وصی پیامبررا بکشدوکسیکه مردم را بدون اینکه علمی داشته باشد،گمراه کند.وکسیکه مجسمه بسازد.

مدير محتوايي
14-02-2024, 18:11
عصبیت!

رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم:کسیکه در دلش،ذره ای عصبیت باشد،خدا اورا درقیامت،با اعراب جاهلیت،محشور می کند.

از همه سیرتر!

رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم:کسیکه در دنیا از همه سیرتر است،در قیامت ازهمه گرسنه تر است.

مدير محتوايي
19-02-2024, 16:50
ریاد گنجشک!

رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم:کسیکه گنجشکی را بی جهت بکشد،آن گنجشک در قیامت در حالیکه فریادش در اطراف عرش بلنداست ،می آید ومی گوید:این کسی است که مرا بی جهت کشت!
ص:53

خنده وخواب کم!

حضرت داود نبی علیه السلام:ای سلیمان!کم بخواب که روز قیامت فقیر می باشی وکم خنده کن که خنده زیاد،روز قیامت توراحقیر می کند.

مدير محتوايي
19-02-2024, 16:50
زن زیبا در قیامت!

امام صادق علیه السلام:روزقیامت،زن زیبائی را که با زیبائی خود فتنه می کرده است ،می آورندوبه او خطاب می شود که چرافتنه کردی؟جواب می دهد که:خدایا!تومرا زیبا آفریدی !به او خطاب می شود که:حضرت مریم علیها السلام از تو زیباتربود ولی او فتنه نکرد!سپس مرد زیبائی را که بازیبائی خودفتنه می نموده است ،رامی آورند وبه او خطاب می شود که چرا فتنه کردی؟جواب می دهد که:تومرا زیبا آفریدی!به او خطاب می شود که:حضرت یوسف از تو زیباتر بود.ولی به فتنه نیافتاد.بعد شخصی را که بخاطر بلاها وسختیها به فتنه افتاده بود را می آورند.به او خطاب می شود که:چرا تحمل سختیها ننمودی وبه فتنه افتادی؟جواب می دهد که:تو سختیها وبلاها را بر من نازل کردی ومن به فتنه افتادم!به او خطاب می شود که:بلاهای حضرت ایوب علیه السلاماز تو بیشتر بود ولی او به فتنه نیافتاد.
ص:54

مدير محتوايي
26-02-2024, 17:20
گوشت برصورت ندارند!

امام صادق علیه السلام:روز قیامت منادی ندا می کند:آنهائیکه مانع بندگان مؤمن بودند،کجاهستند؟عده ای که گوشت بر صورت ندارند،بلند می شوند!ندا می شود:اینها کسانی هستند که در دنیا مؤمنین را اذیت می کردند وبا آنان دشمنی می نمودند ودینشان را مسخره می کردند!سپس دستور داده می شود که به جهنم انداخته شوند.
زنا!
امام صادق علیه السلام:عذاب کسیکه نطفه اش را در رحِم ِ زن نامحرم بریزداز همه بیشتر است.
لواط!
رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم:کسیکه با نوجوانی لواط کند،روز قیامت جُنُب محشور می شود وهمه آبهای دنیا هم نمی تواند اورا پاک کند!
ص:55

مدير محتوايي
26-02-2024, 17:20
اولین حکم درقیامت!

رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم:اولین حکم خدا در قیامت در مورد خونها است که افراد مربوط به آن از بقیه جدا می شوند.

حج نرفته!

امام صادق علیه السلام:کسیکه با اینکه سالم است به حج نمی رود،کورمحشور می شود!

ریاکار!

رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم:روز قیامت،ریاکار را به چهار نام می خوانند:ای کافر!ای فاجر!ای غادر!ای خاسر!عمل واجرت باطل شد!پاداش اعمالت را از کسانیکه اعمالت را برای آنها انجام می دادی بگیر!

عجله درگناه!

علی علیه السلام:کسیکه در انجام گناه عجله می کند،روز قیامت زودتر ازدیگران اشک می ریزد!
ص:56

ناظرسایت
27-02-2024, 16:30
آثار تلاوت بعضی از سوره ها در قیامت

کسیکه سوره یونس را در هر دو یا سه ماه تلاوت کند،روز قیامت ازمقربین است*کسیکه سوره هود را در هر جمعه قرائت نماید،در قیامت از زمره پیامبران بوده وخطائش پاک می شود.*کسیکه سوره یوسف رادرهر روز یا هر شب،تلاوت کند،در قیامت،جمالش مثل یوسف بوده و دچار فزع اکبر نمی گرد.*کسیکه سوره رعد راتلاوت نماید،بدون حساب ،وارد بهشت شده واجازه شفاعت در مورد خانواده ودوستانش را به او می دهند*کسیکه سوره کهف رادر هر شب جمعه بخواند،شهیدمی میرد ودر قیامت با شهداء محشور می شود*کسیکه بر تلاوت سوره مریم مداومت نماید،رو قیامت جزء اصحاب عیسی علیه السلاممحشور شده وپادشاهی سلیمان را به او می دهند*کسیکه سوره احزاب رازیادقراءت کند،در قیامت در کنار پیامبران،خواهد بود*کسیکه در نمازهای واجب ومستحب،سوره دخان راتلاوت کند،در قیامت ،ایمن بوده وازاوحسابی آسان کشیده ونامه عملش را بدست راست می دهند*کسیکه در هر جمعه،سوره احقاف تلاوت نماید،در دنیا،دچار ترس نشده ودر قیامت،ایمن خواهد بود*کسیکه سوره انّا فتحناراتلاوت کند،در قیامت به اومخلص خطاب می شود*کسیکه هر شب قبل از خواب،سوره واقعه را تلاوت نماید،روز قیامت،خدا رابا صورت نورانی ملاقات کند*کسیکه سوره های طلاق وتحریم را درنمازهای واجب بخواند، در قیامت،دچار ترس نمی شود*کسیکه بر سوره لا اقسم مداومت کرده وبه آن عمل کند،با بهترین صورت محشور شده واز صراط ومیزان عبور کند*کسیکه سوره والنازعات را تلاوت نماید،سیراب می میرد وسیراب محشور می شود وسیراب به بهشت می رود*کسیکه سوره ذات البروج را در نمازهای واجب،تلاوت کند، در موقف پیامبران می ایستد
ص:57
*کسیکه سوره الطارق را در نمازهای واجب تلاوت کند،درقیامت دارای جاه ومقام بوده واز رفیقان پیامبران است*کسیکه سوره اعلی را در نمازهای واجب ومستحب،تلاوت کند،به او گفته می شود:از هر دری که می خواهی،وارد بهشت شو!*کسیکه بر تلاوت سوره والعادیات مداومت کند،با علی علیه السلاممحشور شده ودر کنار اوخواهد بود*کسیکه القارعه رازیاد تلاوت کند،ازحرارت جهنم ایمن است*کسیکه سوره عصر رادر نوافل بخواند،با خنده ونور مبعوث شده وداخل بهشت می شود*کسیکه سوره لایلاف را زیاد تلاوت نماید،اورا بر مرکبی از مرکبهای بهشت سوار نمایند.

ناظرسایت
27-02-2024, 16:30
ثواب زیارت مشهد

امام جوادعلیه السلام:کسیکه قبر پدرم را در مشهد زیارت کند،خداوندگناهان گذشته وآینده اورا بیامرزد ودر قیامت تاپایان حساب،منبری بموازات منبر رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم ،برای او قرار می دهند.
ص:58
این همان روزاست!
عمروبن شیبه می گوید:به امام پنجم علیه السلام،عرضکردم:خدا مرافدایت کند!هنگامیکه قیامت بر پا می شود،پیامبرصلی الله علیه وآله وسلم وامیرمؤمنان علیه السلاموشیعیان کجاهستند؟فرمود:بر کثبانی از مُشک اذفر وبر منبرهایی از نور هستند.مردم در اضطرابند ولی آنان نیستند!مردم بی تابندولی آنان نیستند!سپس این آیه را تلاوت فرمود:( مَن جَآءَ بِٱلْحَسَنَةِ فَلَهُۥ خَیْرٌ مِّنْهَا وَهُم مِّن فَزَعٍۢ یَوْمَئِذٍ ءَامِنُونَ.)یعنی:کسیکه با حسنه ولایت علی علیه السلامبیاید،از اضطراب در امان است.( لَا یَحْزُنُهُمُ الْفَزَعُ الْأَکْبَرُ وَتَتَلَقَّاهُمُ الْمَلَائِکَةُ هَٰذَا یَوْمُکُمُ الَّذِی کُنْتُمْ تُوعَدُونَ ).یعنی:در آن روزی که روزبی تابی بزرگ است،آنها غمگین نیستند وملائکه با آنان ملاقات کرده ومی گویند:این همان روزی است که به شما وعده داده شده بود.
ص:59

مدير محتوايي
05-03-2024, 16:23
جسم نورانی!

رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم:هنگامیکه مؤمن از قبر محشور می شود،هیکلی شبیه خودش،جلو او قدم می گذارد وهر کجا مؤمن دچار ترس و هراس های قیامت می شود،آن هیکل به او دلداری می دهد ومی گوید:نترس!
وناراحت نباش! وبشارت باد برتو به خوشحالی وکرامت خدا!تا اینکه مؤمن حساب آسانی پس می دهد وامر به رفتن به بهشت می شود ودرتمام این مراحل او با این شخص است. وقتی مؤمن می خواهد داخل بهشت شود،به آن هیکل می گوید:تو خوب شخصی هستی که همراهم از قبر خارج شدی و به من بشارت دادی تا اینکه براحتی به بهشت رسیدم. توکیستی؟می گوید:من همان شادی هستم که در دنیا،در دل برادر مؤمنت وارد نمودی!خدا مرا خلق کرد تا بتو آرامش وبشارت بدهم!
ص:60

مدير محتوايي
05-03-2024, 16:23
اثرات رمضان!

رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم:یکی از اثرات روزه رمضان،امان از گرسنگی و تشنگی قیامت است.
شهدا
رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم:روز قیامت،شهداء بر منبرهایی از یاقوت،در سایه عرش هستند وخدا به آنان گوید:آیا پاداش خوبی به شما دادم؟می گویند:آری!

ناظرسایت
06-03-2024, 20:05
لباس از نور

رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم:روز قیامت،عده ای را می آورند که لباسهایی ازنورپوشیده وبرصورتشان نیز نور است.آثار سجده از آنها پیداست.آنها ازصفوف عبور کرده ودر مقابل قدرت وعظمت پروردگار می ایستند.ملائکه وپیامبران وشهداء وصالحین بر آنها غبطه می خورند!عمر گفت:
یارسول الله!اینهاکیانند؟فرمود:شیع یان ما که امامشان،علی علیه السلام است.
ص:61

ناظرسایت
06-03-2024, 20:05
خواب عجیب پیامبر!

رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم فرمود:دیشب عجایبی را در خواب دیدم!از جمله دیدم مردی از امّت مرا خواستند٧عذاب کنند ولی وضوءآمد ومانع عذابش شد!دیدم شیاطین،مردی از امّت مرا دچار وحشت کردند ولی ذکر خدا آمد واورا نجات داد!دیدم مردی از امتّم را که مأمورین عذاب به سراغش آمدند ولی نمازآمد ومانع شد!دیدم مردی از امتّم دچارتشنگی وعطش بود وهرگاه می خواست آب بنوشد،مانع می شدند ولی روزه رمضان آمد واورا سیراب کرد!دیدم مردی از امتّم را که می خواست یه گروه پیامبران،که حلقه وار نشست بودند،بپیوندد،ولی نمی گذاشتند.اماغسل جنابت آمد ودست اورا گرفت ودر کنارم نشاند!دیدم مردی از امتم را که مقابل وپشت سر وسمت راست و چپ و پائینش ،تاریک است و او در تاریکی واقع شده بود.ولی حج وعمره آمد واورااز تاریکی در آورد و وارد نور کرد!دیدم مردی از امتم،با مؤمنین صحبت می کرد.ولی آنها با او حرف نمی زدندآن اگاه صله رحم آمد وگفت: ای مؤمنین!با او سخن بگوید که او صله رحم می نمود.آنها با او سخن گفتند وبا او دست دادند!دیدم مردی از امتم را که دست وصورت خودرا از آتش دور می کرد.تا اینکه صدقه آمد وسایه بر سرش وپرده برصورتش شد!دیدم مردی از امتم را که زبانه آتش از هر طرف،اورا گرفته بود.ولی امر بمعروف ونهی از منکر آمدند واورا خلاص کردند با ملائکه رحمت قرار دادند!دیدم مردی از امتم را که نشسته بود وبین اوورحمت الهی ،مانع قرار داشت.ولی خوش اخلاقیش آمد ودست اورا گرفت و وارد رحمت الهی نمود!دیدم مردی از امتم را که نامه عملش به دست چپ بود.ولی خوف او از خدا آمد ونامه عملش رابدست راستش داد!دیدم مردی از امتم را که بر لبه جهنم ایستاده بود.
ص:62
ولی امیدش به خداآمد واورا نجات داد!دیدم مردی از امتم در آتش افتاد ولی اشکهایی که از ترس خدا ریخته بود آمد واورا از آتش درآورد!دیدم مردی از امتم بر پل صراط می لرزید.ولی حسن ظنش به خدا آمد ولرزشش بر طرف شد و از صراط عبور کرد!دیدم مردی ازامتم بر صراط است وگاهی بر سینه اش وگاهی بر دست وپایش می رودوگاهی معلق می شود. ولی صلوات او بر ما آمد واورا بر پایش ایستاند واز صراط عبورش داد!دیدم مردی از امتم بر در بهشت است ولی در بهشت بسته بود.تا اینکه شهادت لا اله الاّ اللّه آمد ودرها را بازکردند واو وارد بهشت شد!
همه گریان
رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم:روز قیامت،همه چشمها گریان است غیر از سه چشم!چشم کسیکه یکشب در راه خدا ،نگهبانی داده است.چشم کسی که بر روی حرام بسته شده است. وچشم کسیکه از خوف خدا ، اشک ریخته است.

ناظرسایت
07-03-2024, 19:08
همه گریان

رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم:روز قیامت،همه چشمها گریان است غیر از سه چشم!

چشم کسیکه یکشب در راه خدا ،نگهبانی داده است.

چشم کسی که بر روی حرام بسته شده است.

وچشم کسیکه از خوف خدا ، اشک ریخته است.

ناظرسایت
07-03-2024, 19:08
نمازشب

رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم:از جمله آثار نماز شب،اینستکه روز قیامت،تاجی بر سر وسایه ای بر بالای سر صاحبش می شود.
آقا درقیامت
امام پنجم علیه السلام:سرور وآقای نیکان در قیامت،شخصی است که بعد از رحلت پدر ومادرش،نیز به آنان نیکی کرده است آنان را فراموش ننموده است
ص:63
ایمن از فزع!
امام صادق علیه السلام:هرکه سه روز آخر ماه رجب را روزه بگیرد،از فزع بزرگ وهول و هراسهای آن،ایمن گردد.
سخنران قیامت
رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم:خطیب وسخنران انبیاء در قیامت،شعیب پیامبراست.
اهل تواضع
حدیث قدسی:درقیامت نزدیک ترین افرادبه من اهل تواضع ودورترین افراد بمن متکبرین هستند.
ص:64

ناظرسایت
07-03-2024, 19:09
عبدالمطلب یک امّت!

امام صادق علیه السلام:روز قیامت،عبدالمطلّب ،به صورت یک اُمّت محشورمی شودودارای چهره پیامبران وهیبت پادشاهان است.
اولین شخصیکه محشور می شود!
در صحف ادریس است که خدا فرمود:محمدصلی الله علیه وآله وسلم اولین کسی است که از زمین محشور می شود وبه موقف قیامت،وارد می گردد وشفاعت می کند وشفاعتش قبول می شود واولین شخصی است که درهای بهشت را می کوبد وبهشت برایش گشوده می شود ووارد بهشت می شود.
ص:65

مدير محتوايي
12-03-2024, 20:07
شیعیان علی علیه السلام در قیامت

علی علیه السلام:درقیامت،اهل ولایت ما،درحالیکه دارای صورتهای نورانی وبدنی پوشیده وایمن از هرترسی هستند،از قبرهاخارج می شوند.سختی هاومواقف قیامت،برای آنان آسان است.مردم می ترسندولی آنان نمی ترسند!مردم ناراحت وغمگینند ولی آنها اندوهی ندارند!
برای آنان ناقه هایی سفید که دارای بالهایی می باشند،می آورند وآنان سوار شده ودر سایه عرش الهی فرود آمده وبر منبرهایی از نور می نشینند وتاپایان حساب مردم، به خوردن طعامهایی که در مقابل آنان است مشغول هستند.

مدير محتوايي
12-03-2024, 20:07
تبدیل بدی به خوبی

امام باقرعلیه السلام در تفسیر آیه( فَأُوْلئِکَ یُبَدِّلُ اللَّهُ سَیِّئاتِهِمْ حَسَناتٍ وَ کانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحی) یعنی:آنها کسانی هستند که خدا،بدیهای آنان را تبدیل به نیکی می کند»فرمود:وقتی مؤمن گناهکار را به موقف حساب می آورند،خدا خود از اوحساب می کشد.هیچکس از حساب او خبردار نمی شود!خدا گناهان اورا یادآور می شود ومومن هم به آنها اقرار می کند.سپس خدا به نویسندگان اعمال دستور می دهد که گناهان اورا تبدیل به حسنات کنندواین حسنات را به مردم نشان دهند!مردم وقتی حسنات اورا می بینند، می گویند:این شخص اصلاً گناهی نکرده است!درآخر خدا دستور می دهد،اورا به بهشت ببرند.
ص:66

مدير محتوايي
13-03-2024, 16:14
اثر علم
رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم:کسیکه یک مسئله یاد بگیرد،روز قیامت،هزارگردنبند از نور بر گردنش می گذارند.«بحار،ج ١»
اولین نفری که صدا می زنند
رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم:اولین نفری راکه در قیامت،صدا می زنند،من هستم.من از طرف راست عرش بر می خیزم ولباس سبزی از لباسهای بهشت می پوشم.سپس پدرم ابراهیم را می خوانند.اوهم از جانب راست عرش بر می خیزد وبر تن او هم لباس سبزی از لباسهای بهشت می پوشانند.بعد منادی از طرف عرش ندا می دهد:بهترین پدر،پدرت ابراهیم است وبهترین برادر،برادرت علی علیه السلاماست.
ص:67

ترس از خدا

رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم:هرکه برای خدا واز خوف خدا،گناه نکند،خدا اورادر روز قیامت،راضی می نماید.

مدير محتوايي
13-03-2024, 16:15
کنترل عصبانیت

امام پنجم علیه السلام:کسیکه عصبانیت خود را کنترل کند،در حالیکه قدرت بر اعمال خشونت دارد،روز قیامت خداوند دلش را ازاطمینان وایمان پرنماید.

فقراء در را می کوبند!

امام صادق علیه السلام:روز قیامت عده ای بطرف بهشت رفته ودرهای آنرامی کوبند!به آنها گفته می شود:شما کیستید؟جواب می دهند:ما فقراءهستیم!به آنها می گویند:اول بروید حساب پس بدهید!جواب می دهندشما چیزی بما ندادید تاحساب آن را ازما بکشید!خداوند عزوجل می فرماید:راست گفتند!آنهارا به بهشت داخل کنید.
ص:68

مدير محتوايي
13-03-2024, 16:15
موهای منا

امام صادق علیه السلام:وقتی مؤمنی در مراسم حج در مِنی' موهای خودراکوتاه نمود،وآنهارا در زمین دفن کرد،روزقیامت همین موهادرحالیکه از طرف صاحب خود لبیک می گوید،می آیند.
اثر ٤٠سال اذان
رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم:کسیکه ٤٠سال اذان بگوید،روز قیامت،عمل چهل صِدّیق را به او بدهند.کسیکه ٢٠سال اذان بگوید،در قیامت نورش باندازه نورآسمان است.کسیکه ١٠سال اذان بگوید،با حضرت ابراهیم علیه السلامدر یکجا می باشد.کسیکه ١سال اذان بگوید،همه گناهانش آمرزیده می شود.
وضو
رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم:من درقیامت،امتم رااز آثار وضوء می شناسم.
چرا مریض شدم نیامدی؟
صادقَ علیه السلام:خداوند،روز قیامت از مؤمن حساب آسانی می کشد.سپس اورا عتاب می کند که چرا وقتی مریض شدم،به عیادتم نیامدی؟مؤمن می گوید:تو پروردگار ومن بنده ام!توحّی هستی ودچاردرد وناراحتی نمی شوی!خدا می فرماید:هرکه مؤمنی را عیادت کند ،گویا مرا عیادت کرده است.
ص:69

ناظرسایت
13-04-2024, 17:55
انکار شفاعت

امام صادق علیه السلام:کسیکه سه مسئله را انکار کند،از شیعیان ما نیست:
معراج،سؤال در قبر وشفاعت.
عابد درقیامت
امام صادق علیه السلام:روز قیامت،به عابد گفته می شود:به بهشت داخل شو!وبه عالم گفته می شود:توقف کن وآنهائی را که خوب تربیت کرده ای شفاعت کن!
شفاعت شیعیان
امام کاظم علیه السلام:شیعیان ما در روز قیامت،شفاعت می کنند.حتی به اندازه قبیله ربیعه ومضرّ،شفاعت می کنند وخداوند،بخاطر کرامت مؤمن درپیشگاه او،شفاعتش را قبول می کند.
ص:85

مدير محتوايي
15-04-2024, 20:24
وضو

رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم:من درقیامت،امتم رااز آثار وضوء می شناسم.
چرا مریض شدم نیامدی؟
صادقَ علیه السلام:خداوند،روز قیامت از مؤمن حساب آسانی می کشد.سپس اورا عتاب می کند که چرا وقتی مریض شدم،به عیادتم نیامدی؟مؤمن می گوید:تو پروردگار ومن بنده ام!توحّی هستی ودچاردرد وناراحتی نمی شوی!خدا می فرماید:هرکه مؤمنی را عیادت کند ،گویا مرا عیادت کرده است.
ص:69

مدير محتوايي
15-04-2024, 20:25
چهار حدیث از رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم

بچه ها در مقابل بهشت

١ روز قیامت،به اطفال مؤمنین گفته می شود که به بهشت بروید!آنها حرکت می کنند ولی در بهشت منتظر پدر ومادر خودمی ایستند! به آنها گفته می شود:آنها گناهکارند!کودکان با شنیدن این سخن،ناله سر می دهند...در این حال خدا می فرماید:پدر ومادر آنهارا هم به بهشت ببرید.
قرآن جلو جهنم
٢ روز قیامت،هر سوره قرآن بر در جهنم می ایستد ونمی گذار قاری او به جهنم برود!
شعار مسلمین
٣ شعار مسلمین درهنگام عبور از پل صراط،لا اله الاّ اللّه وعلی اللّه فَلیتوکل المتوکلون است.
حافظ ٤٠حدیث
٤ کسیکه ٤٠ حدیث دینی برای اُمّتم حفظ کند،روز قیامت در زمره فقهاء وعلماء خواهد بود.
ص:70

مدير محتوايي
16-04-2024, 17:45
نام محمّد

در روایت است که در قیامت،خدا به کسیکه نامش محمد است می فرماید:حیا نکردی بااینکه نامت نام حبیب من است ، معصیت نمودی؟ولی امروز من حیا می کنم که تورا عذاب کنم!زیرا نامت نام حبیب من است.

مدير محتوايي
16-04-2024, 17:45
شیعیان

امام صادق علیه السلام:روز قیامت،ندا می شود:شیعیان آل محمدصلی الله علیه وآله وسلم کجاهستند؟عده زیادی که فقط خدا اندازه آنها را می داند،بلند می شوند!سپس ندا می شود:زائرین قبر حسین علیه السلامکجاهستند؟عده زیادی بلند می شوند به آنها گفته می شود:دست هر که را دوست دارید بگیریدوداخل بهشت شوید!
اولین عضوی که حرف می زند!
امام صادق علیه السلام:اولین عضوی که در قیامت،سخن می گوید،رَحِم ْاست.می گوید:خدایا!هرکه مرا وصل نمود،تو هم امروز بین خود واوراوصل نما!وهرکه مرا قطع نمود،توهم امروز بین خود واورا قطع کن!
ص:71

مدير محتوايي
18-04-2024, 18:43
شعله ای مانند کوه

رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم:بنده ای در قیامت،ایستاده است.ناگاه شعله ای ازآتش جهنم که ازهمه کوهها بزرگتر است،بسوی او شعله می کشد!اومتحیر می شود که چه کند!در این موقع گرده نانی ویا دانه ای که در دنیادر مهمانی به مؤمنی داده است،در هوا پیدا می شودوبه اندازه کوهی شده ومانع از رسیدن آتش به او می شود.

مدير محتوايي
18-04-2024, 18:44
طول پل صراط!

رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم:صفوف خلائق در قیامت،١٢٠ صف است که طول هر صفی مسیر چهل هزار سال وعرضش هزارسال است.صفوف مؤمنین سه صف وصفوف کفار ١١٧صف است!
طول صراط مسیر سی هزارسال است.اولین کسانی که از صراط،گذرمی کنند،مؤمنین هستند که عبور بعضی از آنان،بیست سال طول می کشد!
ص:72
سپس کفار از پل صراط عبور می کنند ولی در بین راه،نورشان ازبین می رود وخطاب به مؤمنین،می گویند:بایستید!تا ما از نور شما مقداری بگیریم!ودر این هنگام به جهنم سقوط می کنند.

صراط در دنیا

١ صراط در دنیا،همان امامی است که اطاعتش واجب است.هر که امامش را شناخت وبه او اقتدا کرد،از صراط که پلی است بر روی جهنم،عبور می کند.وکسیکه امامش را نشناخت،در هنگام عبور ازصراط آخرت،پایش بلغزد ودر جهنم افتد.
از موباریکتر
٢ مردم در هنگام عبور از صراط،چند دسته هستندوصراط از موباریکتر واز شمشیر،تیز تر است.بعضی ها مثل برق عبور می کنند!دسته ای مثل اسب تیزپا عبور می نمایند!بعضی ها سینه خیز می روند!عده ای پیاده وآهسته می روند!وبعضی ها بصورت معلق که گاهی از آتش جهنم به آنها می رسد ومقداری می سوزند وگاهی سرپامی ایستند وازجهنم ،چیزی به آنها نمی رسد،می روند!
ص:73
مرصاد!
٣ مرصادکه در آیه ١٤ فجر که می فرماید(:اِن َّ رَبَّک َ لَبِالْمِرْصاد)پلی بر صراط است که هر که بر او مظلمه باشد،نمی تواند از او عبورکند.
وقتیکه جهنم ّ را می آورند!
امام پنجم علیه السلام فرمود:وقتیکه آیه:(وَجی ءَ یَوْمَئِذٍبِجَهَنّم َ.)یعنی: امروزجهنم آورده می شود!نازل شد،تفسیر آنرا از رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم سؤال کردند.حضرت فرمود:جبرئیل بمن خبر داد وقتیکه خدائیکه جز اوخدائی نیست،خلایق را از اول تا آخر،در قیامت جمع کند،جهنم را با هزار دهنه می آورند وهر دهنه ای را هزار فرشته از نگهبانان قوی وخشمگین،گرفته اند.آتش از جهنم زبانه می کشد ومی خواهد دیگران را ببلعد!واگر خداوند جهنم رابرای حساب وکتاب خلایق،نگه ندارد، می خواهد همه را هلاک کند!در این موقع،از جهنم گردنی بیرون می آیدکه بر همه ،چه خوبان وچه بَدان،احاطه ومسلط می شود!صدای همه حتی ّ ملائکه وپیامبران بلند می شود که:خدایا!بر من رحم کن!غیر از تو ای محمد!که می گویی:خدایا!بر امّتم رحم کن!سپس بر جهنم ،صراط راکه از شمشیر روانتر وشامل سه پل است،می گذارند.به همه دستور داده می شوداز پل عبور کنند!در هنگام عبور ازصراط به پل اّول،که ایستگاه رحَم ْ وامانت است ،می رسند ودر آنجا توقیف می گردند.اگر از آن نجات یافتند،به پل دوم که نماز است می رسند!اگر از آنجا هم نجات یافتند،به پل سوم که حق اللّه است می رسند!
ص:74
صحنه های مختلف قیامت!
شخصی خدمت امیر مؤمنان آمد وگفت:ای امیر مؤمنان!در قرآن دچار شک شده ام!حضرت فرمود:مادرت به عزایت بنشیند!چرا در قرآن به شک افتاده ای؟گفت:زیرا در قرآن آیاتی است که با یکدیگر مخالف هستند!حضرت فرمود:کدام آیات؟گفت:یکی آیه ٢٨سوره نبأ که می فرماید:روزقیامت،غیر از کسانیکه خدا اجازه دهد،احدی سخن نمی گوید!دوم آیه ٢٣انعام که می فرمایددر قیامت،مشرکین گویند:قسم بخدا!ما مشرک نبودیم!سوم آیه ٢٥ عنکبوت که می فرماید:روز قیامت، بعضی ها به بعضی از شما کافر می شوند وبعضی از شما،بعضی دیگر را لعن نمایند!چهارم آیه ٦٤سوره ص که می فرماید:جهنمیان،شکایت یکدیگررامی کنند!پنجم آیه ٢٨ سوره ق می فرماید:نزد من شکایت نکنید!
در این آیات،قرآن از سخن گفتن مشرکین سخن می گوید.ولی در آیه ٦٥ یس می فرماید:امروز بردهان آنان مُهر زدیم ودستها وپاهایشان،آنچه را که انجام داده اند،برایمان می گویند!
طبق آیات اولی،آنان سخن می گویند ولی طبق آیه دومی،آنان حق سخن گفتن ندارند.در بعضی آیات است که احدی اجازه سخن گفتن ندارد ولی دربعضی از آیات می گوید که دست وپا وپوست بدن،سخن می گویند.
ای امیر مؤمنان!علت اختلاف این آیات چیست؟
امیر مؤمنان فرمود:این آیات همه در یک محل قیامت نیست.بلکه هر آیه ای مربوط به یک موقف قیامت است.زیرا روز قیامت،پنجاه هزارسال است!خداوند در آن روز،ابتدا همه را در یک محل جمع می کند.
ص:75
عده ای که تابعین پیامبران بوده ودر دنیا،در کارهای خیر وتقوی،به هم کمک ویاری می رسانده اند،سخن می گویند وبرای یکدیگر،استغفارمی کنند.اما آنانکه در دنیا،معصیت می کرده اندودر ظلم ودشمنی،یاورهمدیگر بوده اند،ومستکبرین ومستضعفینی که ظلم می کرده اند،درقیامت،یکدیگر را لعن می نمایند!
سپس به محلی می روند که عده ای که در دنیا در ظلم،با هم همکاربوده اند،از عده ای دیگر،فرار می کنند. همان طور که قرآن می فرماید:روزیکه انسان،از برادر ومادر وپدر ورفیق وپسرانش،فرار می کند!
بعد در محلی جمع شده وگریه می کنند که اگر صدای این گریه ها،به اهل زمین می رسید،مردم از زندگی می افتادند.آنقدر گریه می کنند که اشکشان تبدیل به خون می شود.که قرآن در آیه ٣٧عبس می فرماید:امروز،هر شخصی بفکر خودش است!
سپس به جای دیگری می روند وسخن می گویند.که در آیه ٢٣انعام می فرماید:بخدا قسم!ما شرک نورزیدیم!
چون در اینجا به اعمالشان اقرار نمی کنند،بر دهانشان مُهر زده می شود ودست وپا وپوست بدنهایشان،سخن می گویند وبر معصیتی که ازآن سر زده شهادت میدهند!سپس مُهر از دهانشان برداشته می شودوآنان به اعضای بدنشان اعتراض می کنند که چرا علیه ماشهادت می دهید؟
قرآن جواب اعضا را در آیه ٢١فصلت،این چنین می گوید:خدایی که هر چیزی را به سخن می آورد، مارا به سخن آورد!
بعد در جای دیگری جمع شده که هیچ شخصی بدون اجازه خدا،سخن نمی گوید.همان طور که در آیه ٣٨نبأ می فرماید:احدی سخن نمی گوید مگر کسیکه خدا به او اجازه دهد وسخن درست بگوید.
ص:76
سپس در مکان دیگر جمع می شوندکه بعضی ها علیه بعضی شکایت وطلب دِین می کنند.وهمه این ها قبل از حساب است.وقتیکه حساب شروع شد،هر کسی بخودش مشغول می شود.ما از خدا می خواهیم که آنروز را برایمان ،مبارک گرداند.
مراقبین انسان!
رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم فرمود:همان طوریکه خداوند درمورد قرضهاواموالتان،فرموده است که شاهد بگیرید،همان طور خود بر بندگانش شاهد گرفته است.برای هر شخصی،مراقبینی قرار داده که اعمال اورا لحظه به لحظه مراقبند و همه اعمال وسخنان والفاظ اورا ثبت می نمایند.زمینی که بر روی آن ساکن است،شاهد می باشد.اگر شخص مؤمن است،در قیامت همین زمین بنفع او شهادت می دهد واگر کافراست،بر علیه او شهادت می دهد!شبها وروزها وماهها،شاهدند.سایرمؤمنین شاهد هستند.ملائکه نویسنده اعمال شاهدند.
فصلت ١٩تا٢٢:
روزیکه دشمنان خدا را بسوی آتش دوزخ کشانند ودرآنجا بازداشته شوند*تااینکه به دوزخ رسند،در این موقع گوش وچشمها وپوستهای بدنشان،بر اعمال آنها شهادت می دهند*آنها به پوستهای بدنشان می گویند:چرا بر علیه ماشهادت دادید؟گویند:خدایی که هر چیزی را به سخن می آورد،مارا بسخن آورد.واوست که اول بار شمارا خلق کردوبسوی او باز می گردید.*وشما که گناه می کردید،برای این نبود که گوش وچشمها وپوست بدنتان شهادت ندهند،بلکه خیال می کردید،که خداوند بسیاری از اعمال شمارا نمی داند!
ص:77
شاهد بر شیعیان
امام صادق علیه السلام:ما بر شیعیانمان شاهد هستیم وشیعیان ما بر مردم شاهد هستند.وبوسیله شهادت شیعیان ما،عده ای پاداش وعده ای عذاب می بینند.
روزها شاهدند!
امام صادق علیه السلام:هر روزیکه می آید،آن روز می گوید:ای فرزندآدم!
من روز جدیدی هستم وروز قیامت بر اعمال تو شهادت می دهم!پس در من وبوسیله من کار خیر انجام بده تا روز قیامت بنفع تو شهادت بدهم.وبدان که بعد از امروز دیگر مرا نخواهی دید!وشب هم به همین صورت با انسان سخن می گوید.
ص:78
ظالم را به بهشت راه ندهند!
امام سجادعلیه السلام:خداوند عزوجل روز قیامت می فرماید:امروز ظالم وهر که بر او مظلمه ای است،به بهشت وجهنم راهی ندارد تا زمانیکه ازاو در حساب ،ظلمش گرفته شود!سپس اینهارا بسوی عرصه می برنددرحالیکه پروردگار بر عرش است ودواتهای نوشتن اعمال نصب شده ومیزانها نهاده شده وپیامبران وشهداء که همان امامان می باشند،حاضرهستند....شخصی پرسید:ای رسول خدا!اگر مؤمنی برکافری مظلمه ای داشته باشد،درحالیکه کافر جهنمی است،چگونه آنراپس می گیرد؟فرمود:از گناهان مؤمن بر می دارند وبه اعمال کافر اضافه می کند!...سؤال شد که اگر مسلمانی بر مسلمان دیگر حقی داشته باشدچگونه اداء می شود؟فرمود:از کارهای خوب ظالم بر می دارند وبه مظلوم می دهند.سؤال شد:اگر ظالم کارهای خوب نداشته باشد؟ فرموداز گناهان مظلوم بر می دارند وبر ظالم می گذارند!
ص:79
سه روایت از رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم
سؤال از چهارچیز
١ بنده در روز قیامت قدم از قدم بر نمی دارد تا از چهار چیز از اوسؤال می کنند:از عمرش که در چه چیزی صرف شد!جوانی را در چه راهی گذراند!ثروتش را از کجا بدست آورد ودر کجا صرف نمود!ازمحبت ما اهل بیت!
بازهم نمازشب
٢ کسانیکه نماز شب می خوانند.نماز شب باعث سنگینی اعمال خوب آنان می شود.
٢٤ خزانه!
٣ روزقیامت برای هر شبانه روز انسان،بیست وچهار خزانه به اونشان می دهند.وقتی نگاهش به خزانه ای که پر از نور است می افتد،آنقدر خوشحال می شود که اگر خوشحالی اورا به اهل جهنم تقسیم کنند،همه آنان از درد آتش راحت می شوند!این خزانه مربوط به ساعاتی است که در آن ساعت به اطاعت خدا مشغول بوده است.سپس چشمش به خزانه ای می افتدکه تاریک وبدبو وترس آورنده است!بادیدن آن، آنقدر ناراحت می شود که اگر ناراحتی اورا به اهل بهشت تقسیم کنند،همه دچار ناراحتی می شوند!واین متعلق به ساعاتی است که در آن،به گناه مشغول بوده است!سپس خزانه ای به او نشان می دهند که نه چیزی در او است که اورا خوشحال کند ونه چیزی که اوراناراحت کند!
ص:80
واین مربوط به ساعاتی است که در آن به امورات مباح مشغول بوده است!او با دیدن این خزانه تأسف می خورد که چرا در این ساعت به اطاعت الهی مشغول نبوده است.همان طور که خدا می فرماید:( ذَٰلِکَ یَوْمُ التَّغَابُنِ )یعنی:آن روز ،روز تأسف است.
مؤمن پولدار!
امام علی علیه السلام:روز قیامت،مؤمن پولدار رابرای حساب می آورند.خدامی فرماید:ای بنده ام!جواب می دهد:لبیک ای خدا!پروردگار می فرماید: آیاتورا شنوا وبینا نکردم ومال زیادی بتو ندادم؟می گوید:آری ای خدا!
خدا می فرماید:برای ملاقات بامن چه آماده کرده ای؟می گوید:بتوایمان آوردم.پیامبرت را تصدیق کردم ودر راه تو جهاد نمودم.خدا می فرماید:با آنچه بتو دادم چه کردی؟می گوید:در راه اطاعت تو انفاق نمودم.خدا می فرماید:برای وراثت چه گذاشتی؟می گوید:من وآنهارا توخلق کردی!تو به من وآنها رزق دادی!توقادر بودی که همان طور که بمن رزق دادی به آنها هم روزی بدهی!لذا آنان را بتو سپردم!خدا می فرماید:
راست گفتی!برو که اگر بدانی چه مقامی نزد من داری،زیاد می خندی!
سپس مؤمن فقیر را برای حساب می خوانند.خدا می فرماید:ای فرزند آدم!می گوید:لبیک ای خدا!می فرماید:چه کرده ای؟می گوید:ای خدا ! مرا به دینت هدایت کردی وبه من نعمت دادی!باندازه کفایت بمن دادی که اگر روزی زیاد بمن می دادی،شاید مراازعبادتت مشغول می کرد!خدا می فرماید:راست گفتی!اگر بدانی چه مقامی نزدم داری،بسیار می خندی!
ص:81
سپس کافر پولدار را می آورند!خدا می فرماید:برای ملاقات با من چه آماده کرده ای؟می گوید:چیزی آماده نکرده ام!خدا می فرماید:پس با آنچه بتو دادم چه کردی؟می گوید:همه را برای وراث گذاشتم!خدامی فرماید:چه کسی تورا خلق کرد؟می گوید:تو!می فرماید:چه کسی بتوروزی داد؟می گوید:تو!خدا می فرماید:چه کسی وراث تورا خلق کرد؟
می گوید:تو!خدا می فرماید:آیا همان طور که تورا روزی دادم،نمی توانستم وراث تورا هم روزی بدهم؟اگر بگوئی فراموش کردم،هلاک هستی!اگر بگویی نمی دانستم،باز هم هلاک هستی!اگر بدانی چه عذابی برایت آماده کرده ام،بسیار می گریستی!
سپس کافر فقیر را می آورند.خدا می فرماید:در باره دستورات من چه کردی؟می گوید:خدایا!مرا به بلای دنیا فقر دچار کردی،بطوریکه تورا از یاد بردم واین بلا مرا از عبادت تو دور کرد!خدا می فرماید:چرامرا نخواندی تا بتو روزی بدهم؟اگر بگویی فراموش کردم،هلاک هستی !واگر بگویی نمی دانستم،هلاک هستی!اگر بدانی چه عذای برایت مهیانموده ام،گریه بسیار می کردی!
انبیاء ٢:
(اقْتَرَبَ لِلنَّاسِ حِسَابُهُمْ وَهُمْ فِی غَفْلَةٍ مَّعْرِضُونَ.)
یعنی: محاسبه مردم نزدیک شده است ولی آنها در غفلت بوده واز این حادثه روی می گردانند.
ص:82
کافرحساب ندارد!
امام سجادعلیه السلام:بندگان خدا!بدانید که برای مشرکین،میزان وقلم ودوات محاسبه،گذاشته نمی شود!بلکه آنان گروه گروه بسوی جهنم برده می شوند!میزان ودوات برای مسلمین است.
زلزال ٧(:فَمن یَعْمَل ْ مِثقال ذَره ٍ خیراً یَرَه ُ ومَن ْ یعمل مثقال ذره ٍشرّاً یَرَه ُ.)یعنی:هرکه مثقال ذره ای خیر انجام دهد،نتیجه آنرادرقیامت می بیند.وهرکه مثقال ذره ای بدی انجام دهد،نتیجه آنرا درقیامت می بیند.
ص:83
شفاعت
اشاره
شفاعت یعنی: در پایان حساب ورسیدگی به اعمال در روزقیامت،وقتی نامه های اعمال را به دست راست ویا چپ می دهند،وعده ای بهشتی وعده ای جهنمی می شوند،به وساطت وشفاعت بعضیهاکه در نزد خداوند،قُرب ومقامی دارند،گروهی از جهنمیان،بخشیده می شوندو از رفتن به جهنم ،نجات می یابند.
طه ١٠٩:
(یومَئذٍ لا تَنفَع ُ الشفاعَه ُ الاّ لِمن ْ اَذِن َ لَهُاالرحمن و رَضِی َ لَه ُ قولا)
یعنی:امروز شفاعت احدی سود ندارد،مگر کسیکه خدا به او اجازه داده وبه سخن او راضی است.
امام صادق علیه السلامدر تفسیر آیه فوق،فرمود:بخدا سوگند!در آنروز،بمااجازه داده می شود وجواب می گوییم!سؤال شد:چه جوابی می دهید؟فرمود:پروردگار را تمجید می کنیم.بر پیامبر صلوات می فرستیم. واز شیعیانمان شفاعت می کنیم وخدا،شفاعت مارا رد نمی کند.
پنج روایت از رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم
شفاعت امّت
١ شفاعتم را برای افرادی از امتم که مرتکب گناهان کبیره شده اند،ذخیره کرده ام.
مقام محمود
٢ وقتی در روز قیامت،به مقام محمود رسیدم،از پدر ومادر وعمو و همچنین برادری که در جاهلیت داشتم،شفاعت می کنم.
شفاعت از چهاردسته
٣ از چهاردسته شفاعت می کنم:احترام کننده به ذریه ام را،برآورنده حاجت آنهارا،تلاش کننده در راه آنهاراودوستدار آنهارا.
٤ سه دسته شفاعت می کنند:پیامبران،علماء وشهداء.
٥ کسیکه به زیارت من بیاید،من روز قیامت از او شفاعت می کنم.
چرا ماشفیع نداریم؟
امام باقرعلیه السلام:بخدا سوگند!ما شفاعت می کنیم.ما از شیعیان گناهکارآنقدر شفاعت می کنیم که درآن موقع دشمنان می گویند:چرا ما شفیع ودوستی که از ما حمایت کند،نداریم.ای کاش!مارا به دنیا بر گردانند تاماهم مؤمن می شدیم!
ص:84

ناظرسایت
18-04-2024, 20:55

صراط در دنیا

١ صراط در دنیا،همان امامی است که اطاعتش واجب است.هر که امامش را شناخت وبه او اقتدا کرد،از صراط که پلی است بر روی جهنم،عبور می کند.وکسیکه امامش را نشناخت،در هنگام عبور ازصراط آخرت،پایش بلغزد ودر جهنم افتد.
از موباریکتر
٢ مردم در هنگام عبور از صراط،چند دسته هستندوصراط از موباریکتر واز شمشیر،تیز تر است.بعضی ها مثل برق عبور می کنند!دسته ای مثل اسب تیزپا عبور می نمایند!بعضی ها سینه خیز می روند!عده ای پیاده وآهسته می روند!وبعضی ها بصورت معلق که گاهی از آتش جهنم به آنها می رسد ومقداری می سوزند وگاهی سرپامی ایستند وازجهنم ،چیزی به آنها نمی رسد،می روند!
ص:73

ناظرسایت
18-04-2024, 21:03
مرصاد!

٣ مرصادکه در آیه ١٤ فجر که می فرماید(:اِن َّ رَبَّک َ لَبِالْمِرْصاد)پلی بر صراط است که هر که بر او مظلمه باشد،نمی تواند از او عبورکند.
وقتیکه جهنم ّ را می آورند!
امام پنجم علیه السلام فرمود:وقتیکه آیه:(وَجی ءَ یَوْمَئِذٍبِجَهَنّم َ.)یعنی: امروزجهنم آورده می شود!نازل شد،تفسیر آنرا از رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم سؤال کردند.حضرت فرمود:جبرئیل بمن خبر داد وقتیکه خدائیکه جز اوخدائی نیست،خلایق را از اول تا آخر،در قیامت جمع کند،جهنم را با هزار دهنه می آورند وهر دهنه ای را هزار فرشته از نگهبانان قوی وخشمگین،گرفته اند.آتش از جهنم زبانه می کشد ومی خواهد دیگران را ببلعد!واگر خداوند جهنم رابرای حساب وکتاب خلایق،نگه ندارد، می خواهد همه را هلاک کند!در این موقع،از جهنم گردنی بیرون می آیدکه بر همه ،چه خوبان وچه بَدان،احاطه ومسلط می شود!صدای همه حتی ّ ملائکه وپیامبران بلند می شود که:خدایا!بر من رحم کن!غیر از تو ای محمد!که می گویی:خدایا!بر امّتم رحم کن!سپس بر جهنم ،صراط راکه از شمشیر روانتر وشامل سه پل است،می گذارند.به همه دستور داده می شوداز پل عبور کنند!در هنگام عبور ازصراط به پل اّول،که ایستگاه رحَم ْ وامانت است ،می رسند ودر آنجا توقیف می گردند.اگر از آن نجات یافتند،به پل دوم که نماز است می رسند!اگر از آنجا هم نجات یافتند،به پل سوم که حق اللّه است می رسند!
ص:74

ناظرسایت
18-04-2024, 21:04
صحنه های مختلف قیامت!

شخصی خدمت امیر مؤمنان آمد وگفت:ای امیر مؤمنان!در قرآن دچار شک شده ام!حضرت فرمود:مادرت به عزایت بنشیند!چرا در قرآن به شک افتاده ای؟گفت:زیرا در قرآن آیاتی است که با یکدیگر مخالف هستند!حضرت فرمود:کدام آیات؟گفت:یکی آیه ٢٨سوره نبأ که می فرماید:روزقیامت،غیر از کسانیکه خدا اجازه دهد،احدی سخن نمی گوید!دوم آیه ٢٣انعام که می فرمایددر قیامت،مشرکین گویند:قسم بخدا!ما مشرک نبودیم!سوم آیه ٢٥ عنکبوت که می فرماید:روز قیامت، بعضی ها به بعضی از شما کافر می شوند وبعضی از شما،بعضی دیگر را لعن نمایند!چهارم آیه ٦٤سوره ص که می فرماید:جهنمیان،شکایت یکدیگررامی کنند!پنجم آیه ٢٨ سوره ق می فرماید:نزد من شکایت نکنید!
در این آیات،قرآن از سخن گفتن مشرکین سخن می گوید.ولی در آیه ٦٥ یس می فرماید:امروز بردهان آنان مُهر زدیم ودستها وپاهایشان،آنچه را که انجام داده اند،برایمان می گویند!
طبق آیات اولی،آنان سخن می گویند ولی طبق آیه دومی،آنان حق سخن گفتن ندارند.در بعضی آیات است که احدی اجازه سخن گفتن ندارد ولی دربعضی از آیات می گوید که دست وپا وپوست بدن،سخن می گویند.
ای امیر مؤمنان!علت اختلاف این آیات چیست؟
امیر مؤمنان فرمود:این آیات همه در یک محل قیامت نیست.بلکه هر آیه ای مربوط به یک موقف قیامت است.زیرا روز قیامت،پنجاه هزارسال است!خداوند در آن روز،ابتدا همه را در یک محل جمع می کند.
ص:75
عده ای که تابعین پیامبران بوده ودر دنیا،در کارهای خیر وتقوی،به هم کمک ویاری می رسانده اند،سخن می گویند وبرای یکدیگر،استغفارمی کنند.اما آنانکه در دنیا،معصیت می کرده اندودر ظلم ودشمنی،یاورهمدیگر بوده اند،ومستکبرین ومستضعفینی که ظلم می کرده اند،درقیامت،یکدیگر را لعن می نمایند!
سپس به محلی می روند که عده ای که در دنیا در ظلم،با هم همکاربوده اند،از عده ای دیگر،فرار می کنند. همان طور که قرآن می فرماید:روزیکه انسان،از برادر ومادر وپدر ورفیق وپسرانش،فرار می کند!
بعد در محلی جمع شده وگریه می کنند که اگر صدای این گریه ها،به اهل زمین می رسید،مردم از زندگی می افتادند.آنقدر گریه می کنند که اشکشان تبدیل به خون می شود.که قرآن در آیه ٣٧عبس می فرماید:امروز،هر شخصی بفکر خودش است!
سپس به جای دیگری می روند وسخن می گویند.که در آیه ٢٣انعام می فرماید:بخدا قسم!ما شرک نورزیدیم!
چون در اینجا به اعمالشان اقرار نمی کنند،بر دهانشان مُهر زده می شود ودست وپا وپوست بدنهایشان،سخن می گویند وبر معصیتی که ازآن سر زده شهادت میدهند!سپس مُهر از دهانشان برداشته می شودوآنان به اعضای بدنشان اعتراض می کنند که چرا علیه ماشهادت می دهید؟
قرآن جواب اعضا را در آیه ٢١فصلت،این چنین می گوید:خدایی که هر چیزی را به سخن می آورد، مارا به سخن آورد!
بعد در جای دیگری جمع شده که هیچ شخصی بدون اجازه خدا،سخن نمی گوید.همان طور که در آیه ٣٨نبأ می فرماید:احدی سخن نمی گوید مگر کسیکه خدا به او اجازه دهد وسخن درست بگوید.
ص:76
سپس در مکان دیگر جمع می شوندکه بعضی ها علیه بعضی شکایت وطلب دِین می کنند.وهمه این ها قبل از حساب است.وقتیکه حساب شروع شد،هر کسی بخودش مشغول می شود.ما از خدا می خواهیم که آنروز را برایمان ،مبارک گرداند.

مراقبین انسان!
رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم فرمود:همان طوریکه خداوند درمورد قرضهاواموالتان،فرموده است که شاهد بگیرید،همان طور خود بر بندگانش شاهد گرفته است.برای هر شخصی،مراقبینی قرار داده که اعمال اورا لحظه به لحظه مراقبند و همه اعمال وسخنان والفاظ اورا ثبت می نمایند.زمینی که بر روی آن ساکن است،شاهد می باشد.اگر شخص مؤمن است،در قیامت همین زمین بنفع او شهادت می دهد واگر کافراست،بر علیه او شهادت می دهد!شبها وروزها وماهها،شاهدند.سایرمؤمنین شاهد هستند.ملائکه نویسنده اعمال شاهدند.
فصلت ١٩تا٢٢:
روزیکه دشمنان خدا را بسوی آتش دوزخ کشانند ودرآنجا بازداشته شوند*تااینکه به دوزخ رسند،در این موقع گوش وچشمها وپوستهای بدنشان،بر اعمال آنها شهادت می دهند*آنها به پوستهای بدنشان می گویند:چرا بر علیه ماشهادت دادید؟گویند:خدایی که هر چیزی را به سخن می آورد،مارا بسخن آورد.واوست که اول بار شمارا خلق کردوبسوی او باز می گردید.*وشما که گناه می کردید،برای این نبود که گوش وچشمها وپوست بدنتان شهادت ندهند،بلکه خیال می کردید،که خداوند بسیاری از اعمال شمارا نمی داند!
ص:77

شاهد بر شیعیان
امام صادق علیه السلام:ما بر شیعیانمان شاهد هستیم وشیعیان ما بر مردم شاهد هستند.وبوسیله شهادت شیعیان ما،عده ای پاداش وعده ای عذاب می بینند.
روزها شاهدند!
امام صادق علیه السلام:هر روزیکه می آید،آن روز می گوید:ای فرزندآدم!
من روز جدیدی هستم وروز قیامت بر اعمال تو شهادت می دهم!پس در من وبوسیله من کار خیر انجام بده تا روز قیامت بنفع تو شهادت بدهم.وبدان که بعد از امروز دیگر مرا نخواهی دید!وشب هم به همین صورت با انسان سخن می گوید.
ص:78

ظالم را به بهشت راه ندهند!
امام سجادعلیه السلام:خداوند عزوجل روز قیامت می فرماید:امروز ظالم وهر که بر او مظلمه ای است،به بهشت وجهنم راهی ندارد تا زمانیکه ازاو در حساب ،ظلمش گرفته شود!سپس اینهارا بسوی عرصه می برنددرحالیکه پروردگار بر عرش است ودواتهای نوشتن اعمال نصب شده ومیزانها نهاده شده وپیامبران وشهداء که همان امامان می باشند،حاضرهستند....شخصی پرسید:ای رسول خدا!اگر مؤمنی برکافری مظلمه ای داشته باشد،درحالیکه کافر جهنمی است،چگونه آنراپس می گیرد؟فرمود:از گناهان مؤمن بر می دارند وبه اعمال کافر اضافه می کند!...سؤال شد که اگر مسلمانی بر مسلمان دیگر حقی داشته باشدچگونه اداء می شود؟فرمود:از کارهای خوب ظالم بر می دارند وبه مظلوم می دهند.سؤال شد:اگر ظالم کارهای خوب نداشته باشد؟ فرموداز گناهان مظلوم بر می دارند وبر ظالم می گذارند!
ص:79

سه روایت از رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم
سؤال از چهارچیز
١ بنده در روز قیامت قدم از قدم بر نمی دارد تا از چهار چیز از اوسؤال می کنند:از عمرش که در چه چیزی صرف شد!جوانی را در چه راهی گذراند!ثروتش را از کجا بدست آورد ودر کجا صرف نمود!ازمحبت ما اهل بیت!
بازهم نمازشب
٢ کسانیکه نماز شب می خوانند.نماز شب باعث سنگینی اعمال خوب آنان می شود.
٢٤ خزانه!
٣ روزقیامت برای هر شبانه روز انسان،بیست وچهار خزانه به اونشان می دهند.وقتی نگاهش به خزانه ای که پر از نور است می افتد،آنقدر خوشحال می شود که اگر خوشحالی اورا به اهل جهنم تقسیم کنند،همه آنان از درد آتش راحت می شوند!این خزانه مربوط به ساعاتی است که در آن ساعت به اطاعت خدا مشغول بوده است.سپس چشمش به خزانه ای می افتدکه تاریک وبدبو وترس آورنده است!بادیدن آن، آنقدر ناراحت می شود که اگر ناراحتی اورا به اهل بهشت تقسیم کنند،همه دچار ناراحتی می شوند!واین متعلق به ساعاتی است که در آن،به گناه مشغول بوده است!سپس خزانه ای به او نشان می دهند که نه چیزی در او است که اورا خوشحال کند ونه چیزی که اوراناراحت کند!
ص:80
واین مربوط به ساعاتی است که در آن به امورات مباح مشغول بوده است!او با دیدن این خزانه تأسف می خورد که چرا در این ساعت به اطاعت الهی مشغول نبوده است.همان طور که خدا می فرماید:( ذَٰلِکَ یَوْمُ التَّغَابُنِ )یعنی:آن روز ،روز تأسف است.

مؤمن پولدار!
امام علی علیه السلام:روز قیامت،مؤمن پولدار رابرای حساب می آورند.خدامی فرماید:ای بنده ام!جواب می دهد:لبیک ای خدا!پروردگار می فرماید: آیاتورا شنوا وبینا نکردم ومال زیادی بتو ندادم؟می گوید:آری ای خدا!
خدا می فرماید:برای ملاقات بامن چه آماده کرده ای؟می گوید:بتوایمان آوردم.پیامبرت را تصدیق کردم ودر راه تو جهاد نمودم.خدا می فرماید:با آنچه بتو دادم چه کردی؟می گوید:در راه اطاعت تو انفاق نمودم.خدا می فرماید:برای وراثت چه گذاشتی؟می گوید:من وآنهارا توخلق کردی!تو به من وآنها رزق دادی!توقادر بودی که همان طور که بمن رزق دادی به آنها هم روزی بدهی!لذا آنان را بتو سپردم!خدا می فرماید:
راست گفتی!برو که اگر بدانی چه مقامی نزد من داری،زیاد می خندی!
سپس مؤمن فقیر را برای حساب می خوانند.خدا می فرماید:ای فرزند آدم!می گوید:لبیک ای خدا!می فرماید:چه کرده ای؟می گوید:ای خدا ! مرا به دینت هدایت کردی وبه من نعمت دادی!باندازه کفایت بمن دادی که اگر روزی زیاد بمن می دادی،شاید مراازعبادتت مشغول می کرد!خدا می فرماید:راست گفتی!اگر بدانی چه مقامی نزدم داری،بسیار می خندی!
ص:81
سپس کافر پولدار را می آورند!خدا می فرماید:برای ملاقات با من چه آماده کرده ای؟می گوید:چیزی آماده نکرده ام!خدا می فرماید:پس با آنچه بتو دادم چه کردی؟می گوید:همه را برای وراث گذاشتم!خدامی فرماید:چه کسی تورا خلق کرد؟می گوید:تو!می فرماید:چه کسی بتوروزی داد؟می گوید:تو!خدا می فرماید:چه کسی وراث تورا خلق کرد؟
می گوید:تو!خدا می فرماید:آیا همان طور که تورا روزی دادم،نمی توانستم وراث تورا هم روزی بدهم؟اگر بگوئی فراموش کردم،هلاک هستی!اگر بگویی نمی دانستم،باز هم هلاک هستی!اگر بدانی چه عذابی برایت آماده کرده ام،بسیار می گریستی!
سپس کافر فقیر را می آورند.خدا می فرماید:در باره دستورات من چه کردی؟می گوید:خدایا!مرا به بلای دنیا فقر دچار کردی،بطوریکه تورا از یاد بردم واین بلا مرا از عبادت تو دور کرد!خدا می فرماید:چرامرا نخواندی تا بتو روزی بدهم؟اگر بگویی فراموش کردم،هلاک هستی !واگر بگویی نمی دانستم،هلاک هستی!اگر بدانی چه عذای برایت مهیانموده ام،گریه بسیار می کردی!
انبیاء ٢:
(اقْتَرَبَ لِلنَّاسِ حِسَابُهُمْ وَهُمْ فِی غَفْلَةٍ مَّعْرِضُونَ.)
یعنی: محاسبه مردم نزدیک شده است ولی آنها در غفلت بوده واز این حادثه روی می گردانند.
ص:82

کافرحساب ندارد!
امام سجادعلیه السلام:بندگان خدا!بدانید که برای مشرکین،میزان وقلم ودوات محاسبه،گذاشته نمی شود!بلکه آنان گروه گروه بسوی جهنم برده می شوند!میزان ودوات برای مسلمین است.
زلزال ٧(:فَمن یَعْمَل ْ مِثقال ذَره ٍ خیراً یَرَه ُ ومَن ْ یعمل مثقال ذره ٍشرّاً یَرَه ُ.)یعنی:هرکه مثقال ذره ای خیر انجام دهد،نتیجه آنرادرقیامت می بیند.وهرکه مثقال ذره ای بدی انجام دهد،نتیجه آنرا درقیامت می بیند.
ص:83

شفاعت
اشاره
شفاعت یعنی: در پایان حساب ورسیدگی به اعمال در روزقیامت،وقتی نامه های اعمال را به دست راست ویا چپ می دهند،وعده ای بهشتی وعده ای جهنمی می شوند،به وساطت وشفاعت بعضیهاکه در نزد خداوند،قُرب ومقامی دارند،گروهی از جهنمیان،بخشیده می شوندو از رفتن به جهنم ،نجات می یابند.
طه ١٠٩:
(یومَئذٍ لا تَنفَع ُ الشفاعَه ُ الاّ لِمن ْ اَذِن َ لَهُاالرحمن و رَضِی َ لَه ُ قولا)
یعنی:امروز شفاعت احدی سود ندارد،مگر کسیکه خدا به او اجازه داده وبه سخن او راضی است.
امام صادق علیه السلامدر تفسیر آیه فوق،فرمود:بخدا سوگند!در آنروز،بمااجازه داده می شود وجواب می گوییم!سؤال شد:چه جوابی می دهید؟فرمود:پروردگار را تمجید می کنیم.بر پیامبر صلوات می فرستیم. واز شیعیانمان شفاعت می کنیم وخدا،شفاعت مارا رد نمی کند.

پنج روایت از رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم

شفاعت امّت

١ شفاعتم را برای افرادی از امتم که مرتکب گناهان کبیره شده اند،ذخیره کرده ام.
مقام محمود
٢ وقتی در روز قیامت،به مقام محمود رسیدم،از پدر ومادر وعمو و همچنین برادری که در جاهلیت داشتم،شفاعت می کنم.

شفاعت از چهاردسته
٣ از چهاردسته شفاعت می کنم:احترام کننده به ذریه ام را،برآورنده حاجت آنهارا،تلاش کننده در راه آنهاراودوستدار آنهارا.
٤ سه دسته شفاعت می کنند:پیامبران،علماء وشهداء.
٥ کسیکه به زیارت من بیاید،من روز قیامت از او شفاعت می کنم.
چرا ماشفیع نداریم؟
امام باقرعلیه السلام:بخدا سوگند!ما شفاعت می کنیم.ما از شیعیان گناهکارآنقدر شفاعت می کنیم که درآن موقع دشمنان می گویند:چرا ما شفیع ودوستی که از ما حمایت کند،نداریم.ای کاش!مارا به دنیا بر گردانند تاماهم مؤمن می شدیم!
ص:84

انکار شفاعت

امام صادق علیه السلام:کسیکه سه مسئله را انکار کند،از شیعیان ما نیست:
معراج،سؤال در قبر وشفاعت.
عابد درقیامت
امام صادق علیه السلام:روز قیامت،به عابد گفته می شود:به بهشت داخل شو!وبه عالم گفته می شود:توقف کن وآنهائی را که خوب تربیت کرده ای شفاعت کن!
شفاعت شیعیان
امام کاظم علیه السلام:شیعیان ما در روز قیامت،شفاعت می کنند.حتی به اندازه قبیله ربیعه ومضرّ،شفاعت می کنند وخداوند،بخاطر کرامت مؤمن درپیشگاه او،شفاعتش را قبول می کند.
ص:85

ناظرسایت
18-04-2024, 21:16
هشت دربهشت

امیر مؤمنان ،علی علیه السلام:بهشت دارای هشت در است:دری که از آن پیامبران وصدیّقین داخل می شوند.دری که از آن شهداء وصالحین واردمی گردند.شیعیان ودوستان ما،از پنج در دیگر داخل می شوند.من همواره بر روی پل صراط دعا می کنم که خدایا!شیعه ویاور مرا وهرشخصی که مرا در دنیا دوست داشت،حفظ کن!ودر دیگر دری است که سایر مسلمانان وگویندگان لا اله الاّ اللّه وارد می شوند.بشرط اینکه دردل آنها ذرّه ای دشمنی ما اهل بیت،وجود نداشته باشد.

ناظرسایت
18-04-2024, 21:18
جوانان سیه چشم

امام باقرعلیه السلام:همانا اهل بهشت،جوانانی سیه چشم وتاجدار،دارای گردنبند ودستبندودانا وگرامی هستندکه به هر کدام از آنها،نیروی صدنفر برای خوردن وآشامیدن وآمیزش جنسی،عطا می شود.
دختران نارپستان
رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم:بیشتر نهرهای بهشت از نهر کوثر است که در کناره آنها دختران نارپستان می رویند.
از جنس زعفران
امام نهم علیه السلام:حورالعین جنسش از زعفران وخاک بهشتی است که هیچگاه فساد در آن راه نمی یابد.
یکصدهزارطعم
رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم:هریک از میوه های بهشتی،یکصدهزار طعم داردهمچنین فرمود:در عالم رویا عمویم حمزه را دیدم که طبقی انگور درمقابلش بود.ناگاه به خرما تبدیل شد.
«پاداش آنان مؤمنان بخاطر صبری که کردند،بهشت وحریر است*در حالیکه بر تختها تکیه زده ودر بهشت دچارگرما وسرما نمی شوند*سایه های درختان نزدیک است ومیوه هایش در دسترس می باشد*ظرفهای نقره وکوزه های شیشه ای برایشان می آورند*شیشه هایی که از نقره وباندازه است* از این ظرف شربتی که طعم آن زنجبیل واز چشمه سلسبیل تهیه شده می نوشند*کودکانی که هرگز نمی میرندواگر آنان راببینی خیال می کنی مروارید پراکنده اند،بدورشان می گردند*اگر نگاه کنی وخوب نگاه کنی،نعمت وپادشاهی بزرگی می بینی*لباسهای آنان سبز واز جنس ابریشم نازک است ودستبندهایی از نقره بر دست دارند وخدا به آنان شراب پاکیزه می نوشاند.»
ص:94

مدير محتوايي
21-04-2024, 17:41
اولین وآخرین فرد دربهشت

امام رضاعلیه السلام:اولین فردی که وارد بهشت می شود،شهید است.
درروایت است که آخرین پیامبری که واردبهشت می شود، حضرت سلیمان است.بخاطر نعمتهایی که در دنیا داشته است.
شراب بهشتی
رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم:ای علی!کسیکه بخاطر خدا از شراب دوری کند،خداوند از رحیق مختوم شراب بهشتی به او می خوراند.
بوی بهشت
ابابصیر می گوید:به امام صادق علیه السلام،عرض کردم که:مرا ترغیب وتشویق بفرمائید!فرمود:ای ابا محمد!بوی بهشت از مسیر هزارسال به مشام می رسد.کسیکه پایین ترین درجه اهل بهشت را دارا است،اگرهمه انس وجن، مهمان او شوند،برای آنها غذا وآشامیدنی دارد وچیزی کم نمی آورد.ساده ترین نعمتها برای یک فرد بهشتی،آنست که به او سه باغ می دهند.وقتی به باغ اول می رود،تا چشم کار می کند،حورالعین وخادم ونهرها ومیوه ها را می بیند وخدارا بخاطر این نعمتها شکر می کند.در این موقع به او گفته می شود،سرت را بلند کن وبه باغ دوم نگاه نما!که در آن نعمتهایی است که در اولی نیست!و...
ص:95

مدير محتوايي
21-04-2024, 17:42
بازار بهشت!

رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم:در بهشت بازاری است که چیزی در آن خریدوفروش نمی شود بلکه عکس زنان ومردان بر در بازار است که هرشخصی از عکسی خوشش بیاید،وارد بازار می شود ودر آنجا جمعی حورالعین را می بیند که با صدای زیبائی که احدی مانند آنرا نشنیده می خوانند:مانعمتیم وهرگز تغییر نمی کنیم!ما پوشیده ایم که هیچگاه عریان نمی شویم!ما همیشه راضی هستیم وهرگزخشمگین نمی شویم!ما همیشه زنده ایم وهیچگاه نمی میریم!ماسیریم وهیچگاه گرسنه نمی شویم!مازنان خوب وزیبائیم وشوهرانمان بهترین وکریمترین افراد هستند!
عمل صالح
امام صادق علیه السلام:عمل صالح پیشاپیش به بهشت رفته وهمان طور که انسان غلامش را پیش می فرستد تا جایش را آماده کند،عمل صالح منزل بهشتی اورا آماده می کند.

مدير محتوايي
21-04-2024, 17:42
از طلا ونقره

رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم در تفسیر آیه ٦٢ الرحمن( وَمِنْ دُونِهِمَا جَنَّتَانِ )یعنی:غیر از آن دو بهشت،دو بهشت دیگر است.فرمود:دو بهشت دیگراست که در یکی ساختمان وآنچه در آنها است از نقره بوده ودیگری آنچه از ساختمان وغیر آن است ،از طلا می باشد.
ص:96
صافات ٤٨:
(وَعِندَهُم قاصِرات الطَرف عین*کَانَّهُم بَیض ٌ مَکنون ٌ.)
یعنی:برای اهل بهشت،حوریانی است که فقط به شوهران خود نظر می کنند وگویاتخم مرغ بدون بو وموهستد.

مدير محتوايي
29-04-2024, 15:59
درخت بهشتی

روایت شده که بر در بهشت،درختی است که شاخه های آن برصدهزار نفر سایه می اندازد.در سمت راست درخت،چشمه ای پاک کننده وجود دارد که اهل بهشت وقتی از آن می نوشند،دلشان از حسدوپوستشان از مو پاک می شود.همان طور که خدادر آیه ٢١سوره انسان می فرماید:(وسَقاهُم ربُّهم شراباً طَهوراً).یعنی:خدا به آنان شرابی پاک کننده می نوشاند.»سپس در چشمه ای که در چپ درخت است غسل می کنند وبا غسل در آن مرگ آنها از بین می رود.
ص:97

مدير محتوايي
29-04-2024, 15:59
نعمتهای سبقت گیرنندگان در ایمان

واقعه ١٥تا٢٦:
بر تختهای بافته به زر وگوهر رویاروی یکدیگر بر آنهاتکیه زده اند*پسرانی همواره نوجوان،پیرامون ایشان می گردند*با کوزه ها وجامهایی از مِی صاف گوارا*که از آن سردرد نگیرند ومست نشوند*ومیوه هایی که دوست دارند*وگوشت هر پرنده ای که بخواهند*ودوشیزگانی باچشمهای سیاه ودرشت*همچون مرواریدِ پوشیده درصدف*پاداش اعمالشان است*در آنجا سخن لغو وگناه آلودنشنوند*مگر گفتاری:سلام،سلام.

مدير محتوايي
06-05-2024, 19:10
نعمتهای اصحاب یمین

در زیر درختهای سدر*ودرخت موز که میوه اش بر هم چیده باشد*وسایه ای کشیده وپیوسته*وآبی همواره روان*ومیوه ای بسیار،نه تمام می شود ونه مانعی است*وفرشهای بر افراشته*

زنان بهشت

امام صادق علیه السلام:زنان بهشت حسادت ندارند وحیض نمی شوند وتندخوئی نمی کنند.
ص:98

اسب بهشتی
علی علیه السلام:در بهشت درختی است که از بالای آن لباسهای حلّه می روید واز پائینش،اسبان ابلق ِ زین ولجام کرده خارج می شود.این اسبان دارای بال هستند وسرگین ندارند.بهشتیان بر آنها سوار شده وبه هر کجابخواهند پرواز می کنند
گمان خوب به خدا
امام باقرعلیه السلام:گمان خوب به خدا داشته باشید که بهشت دارای هشت در است وفاصله بین هر در،چهل سال راه است.

در نهایت سفیدی

از امام صادق علیه السلامدر باره آیه( فیهِنَّ خَیْراتٌ حِسانٌ )یعنی:در بهشت زنان خوب وزیبا است.»سؤال شد.فرمود:آنها زنان مؤمن شیعه هستندکه داخل بهشت شده وبه ازدواج مردان مؤمن در می آیند.وآنجا که فرموده است:«حور مقصورات فی الخیام یعنی:حوریانی که درخیمه ها نشسته اند.»حوران بهشت هستند که در نهایت سفیدی اندوکمرهای باریک دارند.
ص:99

صفات بهشتیان

رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم:ساق درختهای بهشت از طلا است واهل بهشت نیاز به بول وغائط ندارند وغذاها وآشامیدنی ها بوسیله عرق خوشبوئی دفع می شود!هر روز چهره بهشتیان،زیباتر وباطراوت تر می گردد درحالیکه در دنیا هرروز پیرتر وبدقیافه تر می شوند.

دربزرگ بهشت
رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم:در بزرگ بهشت مخصوص بندگان شایسته خداست که ترک دنیا کرده اند واز محارم الهی ورع داشتند وپیوسته بسوی خدا رغبت داشت وخدا را انیس ومونس خود ساخته اند.آنهاچون داخل بهشت شوند،بر کشتیها سوار شده ودر دونهر عظیم بهشت،سیر می کند.کشتی از یاقوت است ودرآن ملائکه ای از نورهستند که لباسهای بسیار سبز پوشیده اند.اسم آن نهر جنه المأوی است.
ص:100
میوه بهشت
رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم:میوه های بهشت بطوری به انسان نزدیک هستندکه بادهان خود در حالیکه تکیه کرده است،وبدون حرکتی آن را گرفته ومی خورد.انواع میوه ها حرف می زنند وهر کدام به مؤمن می گوید:اول مرا بخور!چون مؤمن میل به غذایی پیدا کند،قبل از اینک حرفی بزندبرایش آورده می شود.گاهی مؤمنین به دیدار هم می روند ودر باغهای خود به استفاده از نعمتها مشغول می شوند.هوای بهشت،مانند هوای بین طلوع صبح وآفتاب است.

تزویج حوریه
امام صادق علیه السلام:هنگامیکه بنده ای نماز خواند وگفت:اللّهم ّ اَعتِقنی من النار واَدخِلنی الجنه ّ وزَوِّجنی من الحورالعین.یعنی:خدایا!مرا از جهنم نجات بده!ومرا به بهشت داخل کن!وحورالعین را به من تزویج کن!دراین موقع جهنم می گوید:خدایا!بنده ات آزادی از مرا ازتو خواست،توهم اورا آزاد کن!بهشت می گوید:خدایا!بنده ات سکونت در مرا از تو درخواست کرد.پس اورا در من ساکن کن!حورالعین می گوید:خدایا!بنده ات همسری مرا درخواست کرد.پس مرا به او تزویج کن!
ص:101
منزل پیامبر
علی علیه السلام:منزل پیامبرصلی الله علیه وآله وسلم در بهشت عدن است که وسط همه بهشت هاونزدیکتراز همه به عرش الهی است.کسانیکه در این بهشت با رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم ساکن می شوند،دوازده امام هستند.

وارد بهشت شدن
رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم:بهشت بر انبیاء حرام است تا من داخل بهشت بشوم وبر امت ها نیز حرام است تاشیعیان ما اهل بیت وارد شوند.
ترجمه آیه ٦٩زخرف:
شما با همسرانتان با خوشحالی داخل بهشت شوید*باکاسه هایی از طلا وکوزه هایی بر آنان بگردانند.ودرآن هرچه دلها بخواهد وچشمها از دیدن آن لذت ببردهست. وشما درآن ابدی هستید.
ص:102

صد درجه فاصله
رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم:بهشت دارای صددرجه است که فاصله هر درجه ای با درجه دیگر به اندازه فاصله آسمان وزمین است.
جزای نیکی
رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم:می دانید خدا در آیه( هَلْ جَزَاءُ الْإِحْسَانِ إِلَّا الْإِحْسَانُ )یعنی:آیا پاداش خوبی جز خوبی است چه می گوید؟گفتند:خدا ورسول،عالمترند!فرمود:خدا می فرماید:آیا پاداش کسیکه مانعمت توحید را به اودادیم،جز بهشت است؟
یاعلی!
رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم:حلقه درب بهشت از یاقوت قرمز است که برصفحه های طلا نصب شده است.که هرگاه حلقه را بر صفحه بکوبند،صدا می کند:یاعلی!
ص:103

بهشت از نور
رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم فرمود بدانید که خداوند تعالی بهشت را از نور آفریدکه هشت بهشت است که بالای هم قرار دارند.و امروز بهشت در آسمان است واز همه بهشت ها برتر،بهشت فردوس است.وهر بهشتی نامی دارد.بهشت اول دارالسلام.که از یاقوت سرخ خلق شده است.بهشت دوم دارالقرار.بهشت سوم دارالخلد.بهشت چهارم جنت المأوی'.بهشت پنجم جنت عدن که از زبرجد خلق شده است.بهشت ششم جنات النعیم از زمرد خلق شده است.بهشت هفتم جنات.بهشت هشتم فردوس نام دارد که از نور آفریده شده که هریک ازگوهری است.
ص:104

درهای بهشت
درهای بهشت هریک به فاصله شرق وغرب عالم است وبر روی هردری نوشته شده است انا لا اعذّب من قال: لااله الاّالله. محمدرسول الله. علی ولی الله.
کلماتی که بر روی درهای بهشت نوشته شده
علامه اربلی «ره»در کسف الغمه از رسولخداصلی الله علیه وآله وسلم روایت می کند که وقتی به آسمان رفتم وخواستم بهشت ودوزخ را ببینم،جبرئیل مرابسوی بهشت برد وهشت در بهشت را دیدم که بر هریک چهار کلمه نوشته شده بود که هرکلمه ای از دنیا وآنچه در دنیاهست،بهتراست.بشرط عمل.١بردرب اول نوشته بود:لااله محمدرسول الله وعلی ولی الله.لکل ّ شی ء حیله وحیله العیش اربع خصال. القناعه وبذل الحق وترک الحسد ومجالسه اهل الخیر.خدایی جز خدای یگانه نیست ومحمد رسول خدا وعلی ولی خداست.برای هر چیزی راهی است وراه زندگی چهارچیزاست.قناعت.سخن حق.ترک حسادت وهم نشینی با خوبان. ٢بردرب دوم نوشته بود:لااله محمد رسول الله وعلی ولی الله.ان ّلکل شی ء حیله وحیله السرور یوم القیامه اربع خصال.مسح رؤوس الیتامی والتعطف علی الارمله والسعی فی حوائج المؤمنین والنفقه للفقراء والمساکین.برای هرکاری چاره ای است وچاره خوشحالی روز قیامت چهارخصلت است.کشیدن دست مهربانی بر یتیمان.مهربانی بر بیوه زنان.تلاش در رفع گرفتاری مؤمنان.چهارم دست گیری از بیچارگان.٣بر درب سوم نوشته بود:لااله محمدرسول الله وعلی ولی الله.ان ّ لکل شی ء حیله وحیله الصحه فی الدنیا اربع خصال.قله الکلام وقله المنام وقله المشی وقله الطعام.هرکه در دنیا سلامتی می خواهد چهار مطلب رعایت کند.کم حرفی.کم خوابی.کم راه رفتن.کم خوری
ص:105
٤ درب چهارم نوشته بود:لااله محمد رسول الله وعلی ولی الله.من کان یؤمن باللهوالیوم الاخر فلیکرم والدیه من کان یؤمن بالله والیوم الاخرفلیقل خیراً او یسکت.هرکه به خدا وقیامت ایمان دارد باید احترام والدین خود نگه دارد وهرکه بخدا وقیامت ایمان دارد بایدآنچه می گویدخوب باشد یا اینکه سکوت نماید.٥بر درب پنجم نوشته بود:لااله محمد رسول الله وعلی ولی الله.من اراد ان لایُظلم فلایَظلم ومن اراد ان لا یُشتم فلا یَشتم ومن اراد ان لا یُذل فلایذل ومن اراد ان یتمسک بالعروه الوثقی فلیقل لااله الاّ الله محمد رسول اللهعلی ولی الله.هرکه می خواهد به او ظلم نشود،ظلم نکند.هرکه می خواهد دشنام نشنود،خود دشنام ندهد وهرکه می خواهد ذلیل نشود،دیگران ذلیل نکند وهرکه می خواهد به ریسمان الهی چنگ بزندباید بگوید:لااله محمد رسول الله وعلی ولی الله.٦بردرب ششم نوشته بود:لااله محمد رسول الله وعلی ولی الله.من اراد ان یکون قبره وسیعا فلیبن المساجد.ومن اراد ان لایأکله الدیدان تحت الارض فلیسکن المساجد ومن احب ان یکون طریا نظرا لایبلی جسده،فلیسکن المساجد ومن احب ان یری منزله فی الجنه فلیبن لیکسی المساجد بالبسط.هرکه می خواهد قبراوگشادباشد،مسجد بسازد وهرکه می خواهد کرمهای قبر اورا نخورند،اهل مسجدباشد وهرکه می خواهد محل خود دربهشت راببیندمساجدرافرش نماید وبرای نماز آماده کند.٧بردرب هفتم نوشته بود:لااله محمد رسول الله وعلی ولی الله.بیاض القلب فی اربع خصال عیاده المریض واتباع الجنایز و شراء الاکفان وردالقرض.هرکه خواهد دلش به نور ایمان روشن شود،چهار خصلت پیشه کند.عیادت از مریض ها.تشییع جنازه.خریدن کفن وکفن کردن مردگان.ادای قرض وادای قرض قرضداران.٨بردرب هشتم نوشته بود:لااله محمد رسول الله وعلی ولی الله.
ص:106
من اراد ان یدخل فی ای باب شاء فلیتمسک باربع خصال السخاء وحسن الخلق والصدقه وکف الاذی عن الناس.هرکه می خواهد از هردر بهشت که می خواهد داخل شود چهارخصلت رعایت نماید.بخشندگی. خوش اخلاقی.صدقه واذیت نکردن دیگران.
رسولخداصلی الله علیه وآله وسلم فرمود در بهشت عجایب دیدم واز همه جا بازدیدکردیم وجایی نبود که ماندیده باشیم.قال رسول الله:ان ّ فی الجنه غرفاً یری ظاهرها من باطنها وباطنها من ظاهرها یسکنها من اطاب الکلام ومن اطعم الطعام وافشی السلام وصلی باللیل والناس نیام.در بهشت اطاقهایی است که بیرون آنها از داخلش وداخلش از بیرون دیده می شود.
چهار حیوان بهشتی
امام صادق علیه السلام:از حیوانات فقط چهار حیوان داخل بهشت می شوند:سگ اصحاب کهف،خربلعم باعورا،ناقه صالح وگرگ حضرت یوسف.
یک وجب خاک بهشت
رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم:یک وجب از خاک بهشت،از دنیا وآنچه در دنیااست،بهتر می باشد.
ص:107

خاک کربلا در بهشت
امام سجادعلیه السلام فرمود:
(هنگام برپاشدن قیامت) هنگامی که خداوند زمین را به شدت تکان داده و از جای خود در آورد، زمین کربلا به همان حالی که هست با تربت نورانی و صاف وخالصش بالا برده شده و در بهترین باغهای بهشتی قرارداده می شود.برترین منزلهای بهشتی آن جاست و در آن جای نمی گیرندمگر پیامبران.همچنان که بعضی از ستارگان در میان بقیه با درخشندگی خاصی نور افشانی می کنند،کربلا نیز در بین باغهای بهشتی می درخشدبه نحوی که نورش چشم تمامی اهل بهشت را می پوشاند و ندا درمی دهد که:من زمین مقدس وپاک و مبارک خداوندم و حضرت سیدالشهداء را دربر دارم که سرور جوانان بهشت است.
خلقت بهشت
امام باقرعلیه السلام:خداوند بهشت راقبل از جهنم آفرید.
ص:108

نتیجه بخش بهشت
بهشت مکان بزرگی است که انواع لذتها ونعمتها درآن وجود دارد.وآن پاداش افرادی است که در دنیا مطیع خدا بوده ومعصیت اورا نکرده باشد.
بعضی ازنعمتهای بهشت درآیات وروایات ،بشرح زیر است:
باغها وقصرهایی که از زیر واطراف آن نهرها جاری است *زنهای بهشتی که زیباترین وپاکیزه ترین زنها هستند وهرگزدچار عادت ماهانه وولادت فرزند ونجاسات وپیری نمی شوند.هرگز دست انس وجنی به آنان نرسیده وهمیشه باکره هستند*بهشتیان دچار سرما وگرما نمی شوند*بهترین زینتهااز طلا ونقره ولؤلؤ ویاقوت وحریر ودیباج وغیره برای بهشتیان فراهم است*اهل بهشت در کاخهایی که از جواهرات ساخته شده اند ودارای خدمتکاران بیشمار وزیبائی است،می باشند*هر میوه ای که بخواهند برای آنان آماده می شود وبه هر غذائی که میل پیدا کنند،بدون اینکه سخنی بگویندبرایشان مهیا می گردد*میوه های بهشت در رنگ شبیه هم،ولی طعم آنان با هم فرق دارد*برای دفع غذا وآشامیدنی ها نیاز به تخلی ندارندبلکه غذاها بصورت عرقی خوشبو،خارج می شوند*در بهشت هیچگاه ناسزا وسخن بدولغو شنیده نمی شود وازاختلاف وکینه وحسادت خبری نیست*ازجمله نهر های بهشت،نهری از عسل تصفیه شده،نهری از شیری که هیچگاه طعمش تغییر نمی کندونهری از شراب بهشتی است.
دربهشت مریضی،پیری،ناراحتی،گرسنگی ،تشنگی،خواب، خستگی وسرما وگرما نیست.
ص:109

جهنم
جهنم وعذابهای آن:
سرنوشت کسانیکه به خداایمان نیاوردندوازروی عمدوآگاهی،به دستورات او عمل نکردند،عذاب ابدی است!که درمقابل معصیتها ولذات زودگذر این افراد،بسیار عظیم است.درمقابل چندین سال کفر ورزیدن،تا ابد در جهنم خواهند بود.ومعلوم است که افراد عاقبت اندیش،هرگز برای چند روزه دنیا خود را گرفتار خشم الهی نخواهند نمود.بعضی ازعذابهایی که در قرآن وروایات آمده بشرح زیر است.
ترجمه آیه ٥٥ نساء
آنانکه به آیات ما کافر شدند،بزودی آنها را به آتش می اندازیم.هرزمان که در جهنم پوستشان می سوزد وازبین می رود،پوست جدیدی می رویانیم تاعذاب رابچشند!
گویند جهنم هفت طبقه است.اول دوزخ.طبقه دوم حطمه که محل فرعونیان است.سوم سقر.چهارم لظی محل یهود.(کلاّ انّها لظی نزّاعه ًللشوی')پنجم غی است( فَسَوفَ یَلقَونَ غَیّا )طبقه ششم سعیراست.( یَصْلَونَ سَعیراً. )طبقه هفتم جهنم است که محل گناهکاران امت اسلام است.
ص:110
بر درب اول جهنّم نوشته است:من رجی الله سعد ومن خاف اللهامن والهالک المغرور من رجی' غیرالله یعنی هرکه بخدا امید داشته باشد ،رستگاراست وهرکه از خدا بترسد ایمن است وآنکه بغیر خدامغرور وفریفته شد،هلاک می گرددواز غیرخدا درترس ولرزاست.بردرب دوم نوشته شده:هرکه می خواهد در قیامت عریان محشور نشود،در دنیا بدنهای بی لباس را لباس بپوشاند وهرکه می خواهد در آخرت تشنه نباشد،تشنگان دنیا را سیراب نماید وهرکه می خواهد در قیامت گرسنه نباشد،گرسنگان دنیا را سیر کند.بردرب سوم نوشته بود.لعن الله الکاذبین.لعن الله الباطلین.خدا لعنت کنددروغگویان راو.لعنت کند خدااهل باطل را.بر درب چهارم نوشته است.متابعت نکنید از نفستان که ایمان شمارا ضعیف می کند.وزبان رادرکاری که فایده ندارد،بکارمبرید.بردرب پنجم نوشته است که من حرام شده ام بر عبادت کنندگان.من حرام شده ام بر کسی که برخداشهادت می دهد.من حرام هستم برروزه داران.بر درب هفتم نوشته است حاسِبوا انفسکم قبل اَن تُحاسبواوتوبخواانفسکم قبل ان توبخوا وادعوالله عزو جل قبل ان تردّوا علیه ولاتقدرواعلیه.حساب خودرا برسید قبل از اینکه حساب شمارا برسند.خودتان را توبیخ کنید قبل از اینکه شمارا توبیخ نمایند.در پیش خداوند تضرع کنید قبل از اینکه براو وارد شوید.
ص:111
فریاد جهنمیان مانند سگان وگرگان!
امام باقرعلیه السلام:جهنمیان از شدت درد وعذاب مانند سگان وگرگان فریاد می کشند.در دوزخ برای آنان مرگ نیست وعذابشان هرگز کم نشود.آنها در آتش،گرسنه وتشنه وکر وگنگ وکور وروسیاه وپشیمان ومغضوب پروردگارند!برآنان رحم نشود وعذابشان کم نگردد.به عوض آب از حمیم جوشان وبه عوض غذا از زقّوم به آنان بدهند.با قلاّبهایی از آتش بدنهای آنان را پاره می کنند وبا گرزهای آهنین برسرشان می کوبند.مأموران بسیار خَشِن آنان را عذاب می کنند که اهل ترحم نمی باشند.این مأمورین صورت جهنمیان را آتش می زنند وآنان را با شیاطین در غل وزنجیرها می بندند.اگر دعا کنند،مستجاب نمی شودواگرحاجتی بطلبند،برآورده نمی شود.
ص:112

صورت بریان!

در روایت است که وقتی صدید را برای جهنمی می برند،صورتش بریان شود وپوست وگوشت صورتش بریزد.وچون از آن می خورد ازشدت تشنگی جمیع امعاء واحشائش پاره می شود!از هر جهنمی مانند رودخانه ای چرک روان می شودوآنقدر می گریند که از اشک چشمشان مانند نهر جاری می گردد وهنگامیک اشکشان تمام شود،خون می گریند!