PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : فوتبال ما را شب‌زنده‌داری و‌ قلیان از بین برد !

ganjineh
19-10-2010, 19:16
مهرداد میناوند را با جام جهانی 98 و تیم رویایی آن مقطع فوتبال ملی ایرانو همچنین تیم فوتبال پرسپولیس می شناسند. او اما دچار حاشیه های زیادی شدو خیلی زود از فوتبال کنار گذاشته شد.

خیلی زود از فوتبال کناررفت. می‌گویند اشباع شده بود، اما خودش می‌گوید فوتبال‌زده شده بود.مهرداد میناوند، فوتبالش را از زمین‌های خاکی 30‌متری جی که در آن‌جا بهدنیا آمده، شروع کرد. او که در 35سالگی می‌توانست همچنان بازی کند، اکنوندل پردردی از فوتبال و اهالی‌اش دارد. او حتی از نزدیکان و خانواده خود همشاکی است!

خودش می‌گوید با تیم‌ملی سال‌98 کاری کردند که سیاسیون ونظامیون و بزرگان و خلاصه همه غیرورزشی‌ها به فوتبال گرایش پیدا کردند.فوتبال را سر سفره مردم بردند و غرور ملی را در مردم زنده کردند. بامیناوند از هر دری صحبت کردیم‌؛ از ممنوع‌التصویر شدن در تلویزیون وماجرای آن بلوتوث کذایی تا نامه سعیدلو مبنی‌بر قرارداد نبستن با میناوند.

بخش هایی از پاسخ های میناوند در ادامه می آید :

•بعد از 5سال که از اروپا برگشتم، دیدم آدم‌هایی در این فوتبال پست و مقامگرفته‌اند که سرشان به تن‌شان نمی‌‌ارزد. کسی که مسئول جمع‌آوری چمدان مابود، شده بود همه‌کاره و این عذابم می‌داد.

وقتی برگشتم نتوانستمبا مدیریت و مربی پرسپولیس کار کنم. من در 19‌سالگی در تیم‌ملی بازی کردمو 21‌‌سالگی در جام‌جهانی. 25‌سالم بود که در اروپا بازی کردم و 29‌بازیاروپایی هم دارم. من در اولدترافورد و سانتیاگو‌برنابئویی بازی کردم کهکارشناسان تلویزیونی فوتبال هنوز آن‌جا را از نزدیک ندیدند

•نزدیک‌ترین افراد در زندگی‌ام سرم کلاه گذاشتند. توصیه‌ام به بچه‌هایی کهتازه‌وارد فوتبال شده‌اند این است که فوتبال عوض شده و آدم دیگرنمی‌‌تواند به برادرش هم اعتماد کند.کار عطر و ادکلن می‌کردم که فعلاانجام نمی‌‌دهم، ولی هنوز آن‌قدر اعتبار دارم که محتاج کسی نباشم.

زمانیکه هیچ‌کس نمی‌‌دانست ماشین چی هست، بهترین ماشین‌ها زیر پای میناوند بود،ولی الان به جایی رسیدم که اعتقاد دارم هر‌چی ساده‌تر و خاکی‌تر باشی نزدمردم قابل احترام‌تر می‌شوی.الان ملک و زمین هم خرید‌وفروش می‌کنم.

•خودم کار اقتصادی نمی کردم. کسی برایم انجام می‌داد. من وقت نداشتم، چونتمام فکر و ذکرم فوتبال بود. دیوید بکام 4‌تا مشاور دارد؛ مشاور اقتصادی‌،مشاور امور تبلیغاتی، مشاور مصاحبه با مطبوعات و‌... من با خیلی از کارهایعلی دایی مخالفم، اما کارهای خوب او را هم باید گفت. علی دایی وقتی دراروپا بود، کار اقتصادی هم انجام می‌داد، درحالی‌که هیچ‌‌وقت به فوتبالشلطمه نزد. فوتبالیست‌های امروزی، اولین کاری که بعد از قرارداد و گرفتنپول می‌کنند، این است که یک ماشین مدل بالا می‌خرند.

• بازیکننباید با یک ماشین اشباع شود. که اگر این طور بود ما نه علی دایی داشتیم،نه علی کریمی. کریم باقری 45‌ساله است، اما می‌گویند 37ساله است و در سن12‌سالگی(!) شناسنامه گرفته، ولی تا 50‌سال دیگر هم می‌تواند خوب بازی کند.

•ویژگی نسل ما این بود که بیرون فوتبال با مردم بودیم و پول همه‌چیز نبود‌.اگر کسی به پیراهن تیم‌ملی پشت می‌کرد، مردم طردش می‌کردند. علی داییروده‌اش 30سانت پاره شد، سرش 20‌تا بخیه خورد، ولی با این حال آمد و بازیکرد. وقتی بازی را می‌باختیم، یک‌هفته از خانه خارج نمی‌‌شدیم‌، اما حالاداربی را می‌بازند و با مردم دعوا هم می‌کنند.

• فوتبال این مملکترا شب‌زنده‌داری(!) خراب کرده، قلیان خراب کرده، حرفه‌ای نبودن خراب کرده.امیر عابدینی شب زنگ می‌زد و بازیکنان را چک می‌کرد که بازیکن سر ساعتبخوابد.از همین‌جا اعلام می‌کنم که من هم اشتباهاتی داشتم. آن فیلمی که ازمن پخش شد، وجهه تمام فوتبالیست‌ها را خراب کرد، با این‌که در آن فیلم منهیچ گناهی مرتکب نشدم و بعدها نیز تبرئه شدم.

• فرهاد مجیدی وسهراب بختیاری‌زاده در این سن غیر از تمرین با تیم، صبح‌ها هم انفرادیتمرین می‌کنند. اگر فوتبالیستی 500 تا 700 میلیون می‌گیرد من می‌گویم حقشاست، ولی نه بازیکنی که حرفه‌ای نیست. من گران‌ترین بازیکن تیم در اتریشبودم، ولی اگر دیر سر تمرین می‌رفتم و علیه باشگاه صحبت می‌کردم، جریمهمی‌شدم. ما مسلمانیم وطبعاً مشروبات الکلی در دین ما حرام است، اما دراتریش برای غیر مسلمان‌ها هم خوردن مشروبات الکلی و شب‌زنده‌داری ممنوعبود.

• می‌خواستم برگردم و در تیم‌های پایه فعالیت کنم، اما گفتندآقای سعیدلو نامه زده که نباید با مهرداد میناوند قرارداد امضا کنید. من7‌سال پیش اتفاقی برایم افتاد و تاوان آن را هم دادم. از آقایان می‌خواهممهرداد میناوند را به خاطر خوبی‌هایش ببخشند. وقتی در اتریش بودم، تیم با‌ها‌پوئل رژیم صهیونیستی بازی داشت‌. سرپرست ‌ها‌پوئل به من قول پرداخت پولو عوض کردن پاسپورتم را داد‌، اما من به خاطر اعتقاد وکشورم مقابل آن تیمبازی نکردم. خیلی از آقایان آن موقع که من بازی می‌کردم، آرزوی گرفتن عکسیادگاری کنار ما داشتند و حالا به پست و مقامی رسیدند!

• امثالفیروز کریمی اصلا باید از این فوتبال بروند، نه این‌که بروند در لیگ دستهاول و با خیال راحت به کارهای خود ادامه دهند. فیروز کریمی در حدی نیست کهبا عابدینی کل‌کل کند. متاسفانه در فوتبال ما آدم‌ها سر جای‌شان نیستند.

•10‌سال پیش من می‌رفتم گمرک لباس می‌خریدم، اما الان لباس مارک‌دارمی‌پوشم. آن‌موقع روی سرم کاسه می‌گذاشتم و موهایم را کوتاه می‌کردم، امادر‌حال‌حاضر آرایشگرم در خیابان الهیه است‌. این هیچ ایرادی ندارد. ماباطن آدم‌ها را ول کرده و به ظاهر آن‌ها چسبیده‌ایم. آن زمان هم به خاطرنماز خواندن و قرآن خواندن به من می‌گفتند: «ریاکار».

• متاسفانهدر فوتبال ما پشت آدم‌ها‌ حرف زیاد است. در یک‌سالی که دوبی بودم، بیمارشدم و کورتون مصرف می‌کردم‌. زیر چشم‌هایم هم پف داشت، برایم حرف درستکردند که میناوند معتاد شده و سرطان خون دارد. آبروی یک آدم را به همینراحتی می‌ریزند.

• حاضرم قسم بخورم آدم‌هایی که به عنوان کارشناسبه تلویزیون می‌روند، با ارتباط می‌روند. سند دارم کسی که در ایتالیاپیتزا می‌فروخته، الان کارشناس تلویزیون است. رفتم حراست صدا‌و‌سیما گفتمچرا ممنوع‌التصویرم‌، اما هیچ جوابی نشنیدم. از همه کارشناسان‌شان بهترحرف می‌زنم، بهتر سیستم فوتبال را می‌شناسم و بیشتر فوتبال بازی کردم. هرجایی که می‌خواهم بروم می‌گویند میناوند نباشد. امام‌حسین(ع) «حر» ‌رابخشید، حالا ما شدیم یزید .

• کتاب زندگینامه‌ام را به‌زودی چاپ می‌کنم و تمام ناگفته‌ها را می‌گویم.

•کلاس‌c را گذرانده‌ام. 2، 3دوره بدنسازی هم رفته‌ام. دوره ایجنتی فیفا راهم دیده‌ام، اما در کشور ما این چیزها مهم نیست و رابطه حرف اول و آخر رامی‌زند، نه مدرک.

• وقتی به پرسپولیس آمدم، شاهرودی زیاد از منخوشش نمی‌‌آمد. بعد از تمرین رفتم دوش بگیرم. صورتم کفی بود، عجله همداشتم، چون بعدش باید برای مصاحبه می‌رفتم. رضا شاهرودی وارد رختکن شد وچون یک دوش بیشتر نبود، جلوی در آمد و گفت: « بیرون!» گفتم چرا؟ گفت برایاین‌که من بزرگ‌ترم. من با صورت کفی بیرون آمدم و شاهرودی که همیشه‌2دقیقه دوش گرفتنش طول می‌کشید، آن روز کیسه کشید، روشور زد، سنگ پا زد ونیم‌ساعت طول داد.

عصر ایران (http://www.asriran.com/fa/news/141154/%D9%81%D9%88%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D9%84-%D9%85%D8%A7-%D8%B1%D8%A7-%D8%B4%D8%A8%E2%80%8C%D8%B2%D9%86%D8%AF%D9%87%E2%8 0%8C%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%88%E2%80%8C-%D9%82%D9%84%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%AF-%21) به نقل ازهفته نامه تماشاگر