PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : هروقت کسي بدي مي کند، در آن لحظه بيماراست

فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)*
28-11-2010, 20:59
foz3هوالطبيبfoz3

هروقت کسي بدي مي کند، در آن لحظه بيماراست

روزي سقراط حکيم مردي را ديد که خيلي ناراحت و متآثر است. علت ناراحتي اش را پرسيد.
پاسخ داد: “در راه که مي آمدم يکي از آشنايان را ديدم.سلام کردم. جواب نداد و با بي اعتنايي و خود خواهي گذشت و رفت و من از اين طرز رفتار او خيلي رنجيدم.”
سقراط گفت: چرا رنجيدي؟
مرد با تعجب گفت: “خوب معلوم است که چنين رفتاري ناراحت کننده است.”
سقراط پرسيد: اگر درراه کسي را مي ديدي که به زمين افتاده و از درد و بيماري به خود مي پيچد آيا از دست او دلخور و رنجيده مي شدي؟
مرد گفت: “مسلم است که هرگز دلخور نمي شدم . آدم از بيمار بودن کسي دلخور نمي شود.”

سقراط پرسيد: به جاي دلخوري چه احساسي مي يافتي و چه مي کردي؟
مرد جواب داد: احساس دلسوزي و شفقت و سعي مي کردم طبيب يا دارويي به او برسانم.

سقراط گفت: همه اين کارها را به خاطر آن مي کردي که او را بيمار مي دانستي آيا انسان تنها جسمش بيمارمي شود؟ و آيا کسي که رفتارش نا درست است روانش بيمار نيست؟ اگر کسي فکر و روانش سالم باشد هرگز رفتار بدي از او ديده نمي شود؟ بيماري فکري و روان نامش غفلت است و بايد به جاي دلخوري و رنجش نسبت به کسي که بدي مي کند و غافل است دل سوزاند و کمک کرد و به او طبيب روح و داروي جان رساند.
پس از دست هيچ کس دلخور مشو و کينه به دل مگير و آرامش خود را هرگز از دست مده و بدان که هروقت کسي بدي مي کند، در آن لحظه بيماراست.

پند ها:
روحيه انزواطلبي و فردگرايي و خودخواهي، فرد را از چشم‏ها و دل‏ها مي‏اندازد. برعکس، انس و الفت و جوشيدن و گرم‏گرفتن با مردم، عواطف و محبت‏هاي آنان را فراهم مي‏آورد. کسي که با مردم نمي‏جوشد و هميشه با دامن تنهايي و گوشه انزوا و خودگرايي پناه مي‏برد، يا دچار غرور و تکبر است، يا از آثار و برکات« الفت» بي‏خبر است، يا مشکلي در تربيت خانوادگي داشته که او را «جمعي» بار نياورده‏اند و ميدان براي «مردم جوشي» برايش فراهم نساخته‏اند.

بايد پذيرفت که سليقه‏ها و روحيه‏هاي همه يکسان نيست و همه ذوق و پسند و راه و روش ما را ندارند. ما هم چاره‏اي از زيستن با آنان نداريم، پس بايد« مدارا» کنيم
حضرت علي عليه‏السلام مي‏فرمايد: «سر آغاز حکمت، مدارا کردن با مردم است». (1)
پاورقي:
1- غرر الحکم، ج 4 ص 52.

http://www.askquran.ir/gallery/images/5405/1_--.gif