PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : از من چه چیزی آموخته ای ؟

ملکوت* گامی تارهایی *
08-12-2010, 16:53
https://www.ayehayeentezar.com/gallery/images/55249623858058083344.gif

روزی،امام صادق(ع) به یکی از شاگردان خود فرمودند:در این مدت که در حال یادگیری از من‌بودی،چه چیز آموخته‌ای؟ آن شخص عرض کرد:هشت موعظه از شما آموخته‌ام.
حضرت(ع) فرمودند:آن هشت مسئله را بیان کن! ‏شاگرد بیان داشت:‏

‏1- فهمیدم هر کسی هنگام مرگ،از آنچه دوست دارد جدا می‌شود.سعی کردم تا دوستم کسی باشد که در وقت مرگ از من جدا نشود، بلکه در تنهایی مونس من باشد و آن دوست،کارهای نیک من است، چنان که خداوند در قرآن می‌ فرماید:"هر کس عمل بدی انجام دهد کیفر داده می‌شود(نساء/ 123)،(و هر که نیکی کند پاداش آن را می‌گیرد)"‏

‏2- دیدم،گروهی به داشتن مال افتخار می‌کنند و گروهی به نیاکان خود مباهات می‌نمایند و حال آنکه خداوند بلند مرتبه،افتخار را در تقوا و پرهیزکاری، قرار داده است. آنچه که در قرآن می‌فرماید:«گرامی‌ترین شما نزد خدا پرهیزکارترین شماست».(سوره حجرات،آیه 13) پس،کوشیدم تا نزد خدا گرامی باشم.‏

‏3- دیدم مردم در میان لهو و لعب و هوی‌ پرستی غوطه‌ور هستند،اما از قرآن شنیدم که می‌فرماید: «آنان که از خداوند ترسیدند و پیروی از هوای نفس ننمودند، بهشت جایگاه آیات آنهاست».(سوره نازعات، آیات41 و 40) سعی نمودم تا در مقابل خواهش‌ های نفسانی بایستم تا خشنودی خداوند را به دست آورم.‏

‏4- دیدم هر کسی که چیز نفیسی به دستش می‌رسد،می‌ کوشد تا آن را در جای امنی در صندوقی گذاشته تا حفظ شود ولی خدا در قرآن می‌فرماید:«کیست که به خدا وام (در راه خدا انفاق یا قرض الحسنه) بدهد،تا خدا چندین برابر به او عنایت فرماید».(سوره بقره،آیه 245) من پاداش چند برابر را برگزیدم و صندوقی محفوظ تر از صندوق خدا نیافتم.تلاش کردم که هر چیز نفیس و گرانبهایی را که به دستم رسید،برای روز نیازمندی(قیامت) در صندوق الهی ذخیره کنم.‏

‏5- دیدم مردم بر سر رزق و روزی حسادت می‌ورزند و حال آنکه خداوند در قرآن می‌فرماید: ما در دنیا رزق و روزی انسان را تقسیم کردیم. (سوره زخرف،آیه 32) بنابراین،بر هیچ کس حسادت نورزیدم و در برابر مالی که از دستم رفت، افسوس نخوردم.‏

‏6- برخی از مردم با برخی دیگر دشمنی می‌کنند.خداوند در قرآن می‌فرماید:«شیطان دشمن شماست، شما نیز او را دشمن قرار دهید».(سوره فاطر،آیه 6) بنابراین،به دشمنی با شیطان پرداختم و از آن پس،دیگر با مردم دشمنی نورزیدم.‏

‏7- دیدم،مردم در راه به دست آوردن روزی بسیار تلاش و پا فشاری می‌کنند(هر چند از راه حرام باشد) حال آن که خداوند در قرآن می‌فرماید:«نیافریدم جنیان و انسان را مگر برای پرستش خدا،من از آنها روزی و غذایی بر خود نخواسته‌ام(یعنی روزی دهنده ما هستیم نه آنها)،خداوند روزی دهنده تواناست».(سوره ذاریات،آیات 56 تا 58) دانستم که وعده خدا حق است و گفتارش راست.اطمینان به وعده او پیدا کردم و راضی به رضایش گشتم،از این راه،به بخشش خداوند دل بستم و دیگر به سراغ روزی (از راه حرام) نرفتم و به انجام وظیفه همت گماشتم.‏

‏8- دیدم برخی،به بدن سالم خود،اعتماد دارند و برخی دیگر به مال زیاد خویش دل بسته‌اند و گروهی هم به افراد دیگر تکیه و اعتماد نموده‌اند و شنیدم که خداوند می‌فرماید:«کسی که پرهیزکار باشد،خداوند او را از گرفتاری‌ها بیرون آورده و روزی او را از راهی که گمان به آن ندارد،می رساند و کسی که به خدا توکل نماید،خدا او را کافی است».(سوره طلاق،آیات 2 و 3) با توجه به این آیه، به خدا توکل و اعتماد نمودم و از دیگران چشم پوشیدم.‏

امام صادق(ع) فرمودند:« احسنت، به خدا سوگند،تعالیم تورات، انجیل، زبور، قرآن و دیگر کتاب‌های آسمانی به این هشت موعظه بر‌می‌گردد».‏

https://www.ayehayeentezar.com/gallery/images/55249623858058083344.gif

منبع : روزنامه آرمان