مشاهده RSS Feed

mostafavi9090

زن و فعالیت های اجتماعی،آری یانه؟!

به این مطلب امتیاز بدهید
یه گروه ازمردها وقتی پای صحبتشونن بشینی،معتقدن که زن باید توی خونه بمونه و اجازه فعالیت در بیرون خونه رو نداشته باشه تاخدای نکرده به مسائلی مبتلا نشود. ازاون طرف گروهی دیگه؛ به اختلاط بین زن و مرد حساسیت نشون نمیدن. اما نظراسلام توی این مسئله چیه؟آیا حق باگروه اوّله؟


چند وقت پیش، خبری خونده بودم که فردی ، مادر و دختری را کشته. حساس شدم که ببینم قضیه ی این قتل چی بوده. بقیه ماجرا رو خوندم.ماجرا از زبان قاتل به این قرار بودکه می گفت:ما توی فامیل،رسممون اینه که در عروسی ها زن و مرد با هم بصورت مختلط جشن می گیریم. توی اون شب همه زنها آراسته بودن و همین مقتول،عروس مجلس بود.عروس و دومادو طبق رسم ما بین مهمان ها می گردونند و مهمان ها هم کف می زنند.وقتی عروس از کنارم رد شد و نگاهم به اون افتاد، دلم یهو دگرگون شد و متاسفانه ازهمون لحظه وسوسه شدم. تا اونجایی که وقتی اونو به خونه بردن،نزدیک خونه اشون شدم و مترصد فرصتی بودم که شوهرش،خونه نباشه. دریه فرصت مناسب داخل خونه شدم و... وقتی دیدم کار به آبرو ریزی و داد و فریاد اون زن رسید،دستپاچه شدم و نفهمیدم که چکارکردم، دخترو مادررو کشتم و فرار کردم، اما موفق نشدم و دستگیر شدم.


درحدیثی از حضرت فاطمه (سلام الله علیها) درپاسخ به این سوال پیغمبرکه؛ برای زنان چه چیز بهترین است؟فرمودند:«ان لایرینَ الرجال وَ لایراهنَّ الرجالُ» بهترین حالت برای زن عفیف و مسلمان این است که نه مردی او را ببیند و نه مردی را ببیند.(بحار/ج43/روایت48/باب3)


آیت الله جوادی آملی (حفظه الله) در توضیح این روایت می فرماید: به جای اینکه ما از روایت،استفاده منفی کنیم و زن ها را در خانه حبس کنیم،بیاییم یک برداشت مثبت داشته باشیم، برداشتی که لازمه سخن حضرت و کاملا معقول است. اون برداشت اینه که زنان مسلمان بایدچنان فعال و درصحنه باشند و چنان خودکفا تربیت شوند که برای امور تربیت،تعلیم،مدیریت،بهداشت ،درمان و امثال این ها نیازی نداشته باشند که به مردها رجوع کنند. وقتی ما، در رشته های مختلف و متناسب با شان بانوان، زنان کارآمد نداریم، به ناچار زنان ما سراغ آقایان می روند و برای هرگونه مداوا به پزشکان مرد مراجعه می شود و برای...


بنابراین نه حبس زن در منزل صحیحه و نه اختلاط، بلکه زن در حوزه فعالیت خودش می تونه فعالیت های اجتماعی داشته باشه و چه بسا این فعالیت ها هم لازم باشه.

http://aramesh.mihanblog.com/post/153
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی