مشاهده RSS Feed

sazaab1

سختی گیر . منبع کویل دار سازآب

به این مطلب امتیاز بدهید
سختی گیر چیست؟
سختی گیر منبعی است که درون آن سیلیس و رزین های تبادل یونی قرار دارد. مانند ( سختی آب ) شکل زیر لوله کشی سختی گیر شامل مسیر ورودی، مسیر خروجی، مسیر آب نمک، مسیر تخلیه شستشو و مسیر احیا و بک واش می باشد. دسترسی به درون سختی گیر رزینی توسط دو دریچه، یکی در بالای سختی گیر و دیگری در پایین سختی گیر امکان پذیر می باشد .
در کنار سختی گیر یک منبع نمک برای احیای سختی گیر قرار دارد که این منبع توسط لوله مسیر آب نمک به منبع اصلی سختی گیر متصل می باشد. یک گیج در قسمت فوقانی منبع اصلی سختی گیر قرار دارد که وظیفه آن نمایش فشار آب درون سختی گیر و به تبع آن محاسبه افت فشار در سختی گیر می باشد.
شیر اصلی سختی گیر ، شیر سولوولو نام دارد که بزرگ ترین شیر سختی گیر بوده و وظیفه آن تغییر مسیر آب در لوله های سختی گیر به منظورهای مختلف است.

سختی گیر رزینی
سختی گیر رزینی که در بازار امروزی بسیار متداول است، کاربرد های فراوانی دارد که به منظور گرفتن سختی آب مورد استفاده قرار می گیرد. به طور مثال برای مصارف آشامیدنی ، دیگ های آبگرم ، برج خنک کن و … ساخت این نوع دستگاه با مخازن فلزی و فایبرگلاس امکان پذیر می باشد.
سختی گیر رزینی یا رسوب گیر با کمک رزین تبادل یونی با حذف سختی کل آب (TH: Total Hardness) آبی نرم و بدون رسوب تولید میکند. اساساً ، ظرفیت این دستگاهها آب با میزان ظرفیت تبادل مورد نیاز طراحی و تولید می گردد. ظرفیت رزین تبادل یونی تابعی از حجم آبی است که از آن عبور می کند. دیگر پارامترهای مهم در این زمینه سختی آب ورودی و تنظیم دوره استفاده از آب نمک احیاء می باشد.

کاربرد سختی گیر
سختی گیر ها برای کاهش و حذف رسوبات کربناتی آب مورد استفاده قرار می گیرند از این رو دامنه کاربرد فراوانی را شامل می شوند.
اما می توان کاربرد های آن را در موارد زیر مشروح نمود.:

  • سختی گیر استخر
  • سختی گیر صنایع معدنی
  • سختی گیر صنایع لبنی
  • سختی گیر موتورخانه
  • سختی گیر برج خنک کننده
  • سختی گیر منبع کویل دار
  • سختی گیر چیلر
  • سختی گیر چرم سازی
  • سختی گیر لاستیک سازی


منبع کویل دار چیست؟
منبع کویل دار مخزنی است با کویل مسی که برای تامین آب گرم مصرفی خانوار از جمله واحد های خانگی صنعتی و تجاری که ظرفیتی برابر با 300تا10000لیتر می تواند داشته باشد و منبع کویل دار برای بخار خروجی که دارد از دیگ یا بویلر استفاده می کند.جالب است بدانید که منبع کویل دار منبعی است شبیه آبگرمکن هایی که استفاده می شوند ولی تفاوتی که این دو باهم دارند در این است که شعله آتش مستقیم به بدنه مخزن نمی خورد و آب سرد منبع کویل دار با بخار یا آب گرم ازدرئن منبع گرم می شود و سپس از طریق پمپ های موجود به درون های واحد های خانه ها یا مجتمع های تجاری پمپاژ می شود.
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی