مشاهده RSS Feed

chiller2

فیلتر شنی

به این مطلب امتیاز بدهید
توسط در تاریخ 14-09-2021 در ساعت 13:26 (92 نمایش)
برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام:  photo_2021-03-31_08-44-37_4kqe.jpg
مشاهده: 20
حجم:  61.8 کیلو بایت
فیلتر شنی:
عبور آب لخته شده از یک فیلتر شن و ماسه جاذبه سریع باعث خنثی شدن لکه ها و ذرات محبوس شده در آن می شود و باعث کاهش تعداد باکتری ها و حذف بیشتر مواد جامد می شود. محیط فیلتر ماسه با درجه های مختلف است. در مواردی که طعم و بو ممکن است یک مشکل باشد (اثرات ارگانولپتیک)، فیلتر شن ممکن است شامل یک لایه کربن فعال باشد تا چنین طعم و بویی را از بین ببرد.
فیلترهای شن و ماسه پس از مدتی استفاده مسدود می شوند و یا با فیلتر انسداد می یابند و سپس آنها را شستشو می دهند یا تحت فشار شستشو می دهند تا فلوک خارج شود. این آب شستشو به مخازن ته نشینی تبدیل می شود تا فلوک بتواند ته نشین شود و سپس به عنوان مواد زائد دفع می شود. سپس آب مایع موجود به فرایند تصفیه مجدداً وارد شده و یا به صورت جریان پساب دفع می شود. در بعضی از کشورها ممکن است از لجن به عنوان تهویه کننده خاک استفاده شود. نگهداری ناکافی فیلتر علت آلودگی گاه به گاه آب آشامیدنی بوده است.
از فیلترهای شن و ماسه بعضاً به عنوان آخرین مرحله پرداخت در تصفیه فاضلاب استفاده می شود. در این فیلترها شن و ماسه مواد معلق مانده و باکتری ها را به دام می اندازد و یک ماتریس فیزیکی برای تجزیه باکتریایی مواد ازت، از جمله آمونیاک و نیترات ها، در گاز نیتروژن فراهم می کند. فیلترهای شنی یکی از مفیدترین فرایندهای تصفیه هستند زیرا فرآیند فیلتر شنی کردن (به ویژه با فیلتراسیون آهسته شن و ماسه) بسیاری از عملکردهای تصفیه را در خود ترکیب می کند.
آنها را می توان با مایعات روان به بالا یا مایعات روان به پایین کار کرد که دومی بسیار معمول تر است. برای دستگاه های با جریان رو به پایین، سیال می تواند تحت فشار یا فقط توسط نیروی جاذبه جریان یابد. فیلترهای بستر شن و ماسه تحت فشار معمولاً در مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند و اغلب از آنها به عنوان فیلترهای بستر ماسه ای سریع یاد می شود. از واحدهای تغذیه ای نیروی جاذبه در تصفیه آب بخصوص آب آشامیدنی استفاده می شود و این فیلترها در کشورهای در حال توسعه (فیلترهای ماسه ای کند) کاربرد گسترده ای دارند.
به طور کلی ، چندین دسته فیلتر بستر شن وجود دارد:
فیلترهای شنی سریع (ثقلی)
فیلترهای بستر شن و ماسه سریع (فشار)
فیلترهای شن و ماسه سرریز
فیلترهای شنی آهسته
کابرد فیلتر شنی:
این طرح ساختار کلی فیلتر شن و ماسه فشار سریع را نشان می دهد. ماسه فیلتر بیشتر فضای محفظه را اشغال می کند. یا روی کف نازل یا بالای یک سیستم زهکشی قرار دارد که به آب فیلتر شده اجازه می دهد خارج شود. آب خام از قبل تصفیه شده به محفظه سند فیلتر شنی در قسمت بالا وارد می شود، از طریق محیط فیلتر جریان می یابد و پساب از طریق سیستم زهکشی در قسمت پایین تخلیه می شود. کارخانه های بزرگ فرآیندی همچنین سیستمی را برای توزیع مساوی آب خام به فیلتر شنی اجرا می کنند. علاوه بر این، یک سیستم توزیع کنترل جریان هوا معمولاً در آن گنجانده شده است. امکان توزیع ثابت هوا و آب را فراهم می کند و از جریان زیاد آب در مناطق خاص جلوگیری می کند. یک توزیع دانه معمول به دلیل بکواش مکرر پشت، از بین می رود. دانه هایی با قطر کمتر در قسمت بالایی لایه ماسه غالب هستند در حالی که دانه های درشت در قسمت های پایین غالب هستند.
در ابتدای اجرای فیلتر جدید، بازده فیلتر همزمان با تعداد ذرات گرفته شده در محیط افزایش می یابد. به این فرآیند رسیدن فیلتر شنی گفته می شود. در حین رسیدن فیلتر شنی، پساب ممکن است معیارهای کیفیت را نداشته باشد و باید در مراحل قبلی در گیاه دوباره تزریق شود. روش های بازسازی امکان استفاده مجدد از محیط فیلتر شنی را فراهم می کنند. مواد جامد انباشته شده از بستر فیلتر شنی خارج می شوند. در هنگام بکواش معکوس، آب (و هوا) از طریق سیستم فیلتر شنی به عقب پمپ می شود. آب شستشو ممکن است تا حدی در جلوی فرآیند فیلتر تزریق شود و فاضلاب تولیدی باید دور ریخته شود. زمان بکواش معکوس یا با توجه به مقدار کدورت پشت فیلتر شنی، که نباید بیش از یک آستانه تعیین شده باشد، تعیین می شود یا با از دست دادن هد در سطح فیلتر شنی، که نباید بیش از یک مقدار خاص باشد.
فیلتر شنی چگونه کار می کند؟
قطر ماسه عمدتا به اندازه فیلتر ماسه ، جریان مورد نظر و فیلتراسیون مطلوب بستگی دارد. در بیشتر موارد ، برای فرآیند فیلتر کردن ، از شن و ماسه به قطر 0.8 میلی متر تا 1.25 میلی متر استفاده می شود. این ممکن است در هر نصب متفاوت باشد. به عنوان مثال ، یک نصب ماورا بنفش جریان کمتری دارد و از شن و ماسه 0.4 میلی متر تا 0.8 میلی متر برای فیلتر کردن محدودتر استفاده می شود.
وقتی ماسه قطر کمی داشته باشد، مقاومت افزایش می یابد و در نتیجه جریان کمتری ایجاد می شود. برای این قطر کوچک ، ظرفیت کمتری برای بکواش عقب لازم است ، زیرا شن و ماسه سبک تر است و بنابراین به راحتی با خاک بکواش می شود. همچنین ، در صورت قطر دانه شن و ماسه کوچکتر ، باید توجه داشته باشید که بکواش مکرر بیشتر باید انجام شود زیرا در مقایسه با استفاده از قطر بزرگ ، خاک بیشتری گرفته می شود.
زمان بک واش فیلتر شنی :
در محاسبه فیلتر شنی زمان بک واش پس از طی 15 الی 20 دوره باز گشت یکبار در نظر گرفته می شود. اما این زمان فقط به صورت تئوری بوده و براساس میزان آلودگی آب و حجم آلودگی قابل تغییر است.
بهترین معیار برای زمان بک واش، افت فشار فیلتر شنی می باشد. به همین منظور در زمان راه اندازی فیلتر شنی استخر با نصب یک گیج فشار ( نمایشگر فشار متناسب با فشار پمپ ها و سیستم فیلتراسیون) و اندازه گیری فشار در حالت تمیز فیلتر می توان زمان بکواش فیلتر شنی را به دست آورد. با افزایش فشار فیلتر شنی که نشانگر افزایش افت فشار آن و گرفتگی سطح فیلتر شنی می باشد باید اقدام به بک واش فیلتر شنی نمود.
جهت كسب اطلاعات بيشتر با كارشناسان ناب زیست تماس بگيريد. 1092-8872-021
برچسب ها: فیلتر شنی ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی