قالب وردپرس درنا توس
خانه » فرهنگی » انجمن فرهنگی » تاثیر روزه برکاهش تباهی سلول‌های عصبی

تاثیر روزه برکاهش تباهی سلول‌های عصبی

تاثیر روزه بر کاهش تباهی سلول‌های عصبی

تاثیر روزه برکاهش تباهی سلول‌های عصبی
تاثیر روزه برکاهش تباهی سلول‌های عصبی


یک روانشناس مطرح کرد: تاثیر روزه بر کاهش تباهی سلول‌های عصبی/ روزه انسان را به آرامش روان می‌رساند.

یک روانشناس گفت: نتیجه تحقیقی که در مجله آمریکایی «سوخت و ساز سلولی» منتشر شده است، نشان می‌دهد عدم مصرف غذا یا مصرف کم مواد غذایی طی ۱۶ تا ۳۶ ساعت و یک تا ۳ بار در هفته به مقاومت سلول‌های عصبی در برابر تباهی منجر می‌شود.

امیرمحمد شهسوارانی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با تأکید بر فواید روزه‌داری در کاهش استرس اظهار داشت: یکی از مهمترین روش‌های مدیریت استرس رویکرد مذهبی و دینی است. اسلام در زمینه شناسایی استرس و تأثیر آن بر فرد و همچنین کنترل آن نظریه دارد. از آیات قرآن رفتار پیامبر (ص) و ائمه (ع) در می‌یابیم که فشار روانی می‌تواند با توکل به خدا و خواندن قرآن کاهش پیدا کند.وی افزود: علامه مجلسی از امام رضا (ع) نقل می‌کند که «برای رسیدن به نشاط معنوی و دوری از استرس بعد از واجبات کاری بهتر از خوشحالی برای مومن نزد خدا نیست.»این در حالی است که یکی از علائم استرس احساس تنیدگی است و خوشحالی ایجاد استرس مثبت می‌کند و از تنیدگی می‌کاهد.وی ادامه داد: تحقیقات در انگلیس و آمریکا نشان داده است که انس با قرآن به ویژه وقتی به صورت تجوید خوانده می‌شود ایجاد آرامش می‌کند زیرا انوار قرآن کاهنده استرس است.

این متخصص حوزه بهداشت روان تصریح کرد: در ماه مبارک رمضان فرد صبر را تمرین می‌کند و با خواندن دعا از استرس خود می‌کاهد.

وی با اشاره به تحقیقات علمی تصریح کرد: وقتی معده خالی باشد بخش زیادی از فعالیت‌های استرس‌زا که به میزان زیادی معطوف به دستگاه گوارش است کاهش پیدا می‌کنند و وقتی معده در حالت استراحت است فعالیت‌های تحریکی دستگاه گوارش صورت نمی‌گیرد که این موضوع به کاهش استرس منجر می‌شود.

این متخصص حوزه بهداشت روان با تأکید بر روزه چشم، دهان و گوش در ماه مبارک رمضان در کنار روزه مرسوم گفت: صحبت نکردن پشت سر دیگران منجر به کاهش استرس می‌شود. همچنین برخی محر‌ک‌های دیداری و شنیداری تولید فشار روانی می‌کنند که افراد با پرهیز از این محرک‌ها در ماه مبارک رمضان به میزان زیادی بر آرامش خود می‌افزایند.

 

ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد