قالب وردپرس درنا توس

عالم برزخ


————————————————————-
دایره المعارف/عالم برزخ‏
عالم برزخ
کتاب: اعتقاد ما صفحه ۷۰
نویسنده: آیه الله مکارم شیرازى
در میان این جهان و سراى آخرت، جهان سومى به نام «برزخ» است که ارواح همه انسانها پس از مرگ تا روز قیامت در آن قرار مى‏گیرند.
«و من ورائهم برزخ الى یوم یبعثون، و پشت‏سر آنها (پس از مرگ) برزخى است تا روز قیامت». (۱)
البته از جزئیات آن جهان نیز آگاهى زیادى نداریم و نمى‏توانیم داشته باشیم، این قدر مى‏دانیم که ارواح نیکان و صالحانى که در درجات بالا قرار دارند (مانند ارواح شهدا) در آن جهان، متنعم به نعمتهاى فراوانى هستند: «و لا تحسبن الذین قتلوا فى سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون، هرگز گمان مبر کسانى که در راه خدا کشته شدند مردگانند، بلکه آنها زنده‏اند و در پیشگاه پروردگارشان متنعمند». (۲)
و نیز ارواح ظالمان و طاغوتها و حامیان آنها در آن جهان معذبند، همان گونه که قرآن درباره فرعون و آل فرعون مى‏گوید: «النار یعرضون علیها غدوا و عشیا و یوم تقوم الساعه ادخلوا آل فرعون اشد العذاب، عذاب آنها (در برزخ) آتش (دوزخ) است که هر صبح و شام بر آن عرضه مى‏شوند، و روزى که قیامت‏بر پا شود (مى‏فرماید) آل فرعون را داخل سخت‏ترین عذابها کنید!» (۳)
ولى گروه سومى که گناهان کمترى دارند نه جزء این دسته‏اند و نه جزء آن دسته، و مشمول هیچ کدام از عذاب و کیفر نیستند، گویى در جهان برزخ در حالتى شبیه به خواب فرو مى‏روند و در رستاخیز بیدار مى‏شوند! «و یوم تقوم الساعه یقسم المجرمون ما لبثوا غیر ساعه…و قال الذین اوتوا العلم و الایمان لقد لبثتم فى کتاب الله الى یوم البعث فهذا یوم البعث و لکنکم کنتم لا تعلمون، و روزى که قیامت‏بر پا شود گنهکاران قسم یاد مى‏کنند که جز ساعتى در عالم برزخ درنگ نکردند… اما کسانى که علم و ایمان به آنها داده شده (خطاب به مجرمان) مى‏گویند: شما به فرمان خدا تا روز قیامت (در عالم برزخ) قرار داشتید، و اکنون روز رستاخیز است ولى شما نمى‏دانستید!» (۴).
در روایات اسلامى نیز از پیغمبر اکرم (ص) آمده است که فرمود: «القبر روضه من ریاض الجنه او حفره من حفر النیران، قبر یا باغى است از باغهاى بهشت، یا حفره‏اى از حفره‏هاى دوزخ». (۵)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد