قالب وردپرس درنا توس
خانه » فرهنگی » انجمن فرهنگی » چگونه کودکان را تشویق به روزه داری کنیم

چگونه کودکان را تشویق به روزه داری کنیم

چگونه کودکان را تشویق به روزه داری کنیم

چگونه کودکان را تشویق به روزه داری کنیم
چگونه کودکان را تشویق به روزه داری کنیم

یک روانپزشک: چگونه کودکان را به روزه‌داری تشویق کنیم/ روزه‌دار باید غذایی که نمی‌خورد را وقف کند.

فربد فدایی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با تأکید بر ابعاد روانی روزه‌داری اظهار داشت: گاهی بر مسائل جسمی مرتبط با روزه‌داری صحبت می‌شود بدون آنکه به ابعاد روانی آن توجه شود، در واقع بعد مثبت روانشناختی روزه فراتر از مسائل جسمی مرتبط با آن است زیرا به وسیله روزه، فرد روزه‌دار قدرت مهار خواسته‌های نفسانی خود را به دست می‌آورد. روزه‌دار می‌تواند بیاموزد که چگونه صبر کند و رضایت خاطر ناشی از یک کار دشوار را احساس کند.

وی ادامه داد: در روزه‌داری فرد باید وعده غذایی را که نمی‌خورد به دیگران وقف کند و غرض این نیست که در ساعاتی نخورد و در ساعاتی بیشتر بخورد.این روانپزشک یکی از اهداف روزه‌داری را درک رنج محرومان برشمرد و افزود: فرد روزه‌دار با گرسنگی و تشنگی محرومان و حتی جانوران آشنا می‌شود و‌ آن را در می‌یابد.وی احساس همدلی را یکی از آثار روزه‌داری عنوان کرد و اظهار داشت: در آموزه‌های دینی شاهد انفاق معصومین (ع) به دیگران هستیم، آنها حتی جانوران را نیز از غذا و آب بی‌نصیب نمی‌گذاشتند.

این متخصص حوزه بهداشت روان گفت: بعد روانشناختی دیگر روزه‌داری احساس همبستگی بین روزه‌داران است.

وقتی مسلمانان کاری یکسان را انجام می‌دهند و با دیدگاه مشابه، مراسمی را به انجام می‌رسانند احساس هویت گروهی بین آنها شکل می‌گیرد و سبب احساس امنیت و قدرت در آنها می‌شود.

وی افزود: بعد روانشناختی دیگر روزه‌داری این است که فرد روزه‌دار از دروغگویی، غیبت و رفتارهای ناپسند دیگر خودداری می‌کند و به همین دلیل است که میزان آسیب‌های اجتماعی در ماه مبارک رمضان کاهش چشمگیری پیدا می‌کند، در واقع ماه رمضان نمونه‌ای است برای سایر ماه‌های سال و فردی که بتواند آن چرا که در این ماه مقدر شده است در اوقات دیگر سال نیز انجام دهد فرد بهتری خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد