صفحه 16 از 20 نخستنخست ... 6121314151617181920 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 151 تا 160 , از مجموع 195

موضوع: تاریخ ادیان و مذاهب جهان ( جلد اول )

جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید    محبوب کن - فیس نما
 1. Top | #151

  عنوان کاربر
  همكار انجمن
  تاریخ عضویت
  October 2017
  شماره عضویت
  10294
  نوشته
  8,796
  صلوات
  512
  دلنوشته
  5
  تعجیل در فرج مولانا صاحب الزمان
  تشکر
  12,195
  مورد تشکر
  13,210 در 4,360
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  انشعاب در هندوئیزم؛

  هندوئیزم درگذر زمان دچار تحول و انشعاب شد. برجسته ترین شاخه های منشعب هندوئیزم عبارتنداز: 1- مذهب براهما ساج. 2- مذهب آریا ساج. 3- مذهب سیک 4- مذهب بهاگتی.
  دو مذهب اولیه در قرن نوزدهم میلادی پدید آمدند. مذهب براهما ساج در واقع آمیخته ای از دستورات ویشنو و مسیحیت و بودائی است. آریا ساج نیز با اندکی اختلاف چنین است. هر دو مذهب مذکور در تلاشند تا تعالیم تلفیقی ودائی - برهمنی - هندوئی خود را با دنیای کنونی و مقتضیات روز سازش دهند و در این راه از خرافه زدائی و حذف اساطیر و افسانه های غیر منطقی خودداری نمی کنند.
  امضاء 2. # ADS

  آیه های انتظار

  آیه های انتظار


  لیست تبلیغات متنی انجمن

   

 3. Top | #152

  عنوان کاربر
  همكار انجمن
  تاریخ عضویت
  October 2017
  شماره عضویت
  10294
  نوشته
  8,796
  صلوات
  512
  دلنوشته
  5
  تعجیل در فرج مولانا صاحب الزمان
  تشکر
  12,195
  مورد تشکر
  13,210 در 4,360
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  سیکیسم؛


  در صفحات گذشته گفته شد که سیکیسم فرقه انشعابی هندوئیزم است. در آنجا اشاره ای بسیار مختصر به این مذهب شد و اینک تفصیل بیشتری در آن باره می آید. مرکز اصلی فرقه سیکها در کشمیر است. این فرقه در کشورهای دیگر به صورت اقلیت مذهبی وجود دارد. این مذهب یکی از مذاهب شناخته شده هند است.
  مذهب سیک؛ مذهب سیک (واژه ای پنجابی به معنی شاگرد) مدعی است که چکیده نخستین تعالیم باباگورونانگ (پیامبر این مذهب متولد 1469 م) است. این فرقه یا مذهب، محصول اختلافات مذهبی هند قرن 15 میلادی است. نانک در این مقطع فرصت را مغتنم شمرد و تبلیغ خویش را آغاز کرد. مذهب بهاگتی به خدای یکتا ایمان دارد. مشرب عبادی این مذهب عرفان است. پیروان این فرقه به فدیه و قربانی باور ندارند؛ از تعالیم این مذهب: هر کس خویش را گم کند، خدا را پیدا کرده است و هر کس خدا را پیدا کرد، داناترین و بهترین مؤمن است...


  امضاء 4. Top | #153

  عنوان کاربر
  همكار انجمن
  تاریخ عضویت
  October 2017
  شماره عضویت
  10294
  نوشته
  8,796
  صلوات
  512
  دلنوشته
  5
  تعجیل در فرج مولانا صاحب الزمان
  تشکر
  12,195
  مورد تشکر
  13,210 در 4,360
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض


  1- بیوگرافی گورونانگ:

  بنیانگذار و رهبر این مذهب مردی به نام گورونانگ است که در سال 1469 میلادی در دهکده تالواندی شهر تیخویور پاکستان غربی متولد شد. در هفت سالگی به مدرسه رفت. او به گاوچرانی پرداخت. در ضمن اهل ریاضت نیز بود. سپس به تجارت روی آورد. او بعدها یک پست دولتی ایالتی به دست آورد. در این مقام خزانه داری دولت نواب خان بود که هر روز برای استحمام به کنار رودخانه می رفت. او یک روز زیر آب رفت و با سه روز ناپدید بود، هر چه گشتند او را نیافتند. روز سوم از آب سردرآورد. نانگ در 38 سالگی با یک مرید مسلمان به نام مردانه که رباب می نواخت، به سیاحت پرداخت، او سه سفر طولانی کرد. با کشتی عازم مکه شد. او لباس فقرای مسلمان را پوشید؛ عصائی در مشت و آفتابه ای در دست و کتابی زیر بغل داشت. این کتاب سرودهای او را در خود داشت. او به خانه کعبه رفت. شب در آنجا خوابید و پایش به سوی بیت الله بود. بامداد کسی او را لگدی زد که: پایت به سوی بیت است. نانگ گفت: باید به کدامین سو دراز کنم؟! به کدامین سمت که پروردگار در آن سمت نباشد؟! نانگ به مدینه، شام، مصر، سوریه و ترکیه مسافرت کرد و در بغداد در قبرستان منزل گرفت. وی از بلخ و بخارا و کابل و پیشاور دیدن کرد. در سال 1521 به شهر ایسن آباد بازگشت. این دوره از سیاحت او سه سال طول کشید. او سرانجام به کرنارپور بازگشت. نانگ 18 سال آخر عمر خود را در کرنارپور گذراند و به زراعت پرداخت و به مردم غذا می داد. در سال 1539 میلادی فردی به نام بابالهمنا جانشین نانگ شد. این فرد به گور و وانگد مشهور شد. نانگ در هفتاد و پنج سالگی در گذشت. مریدانش به کرنارپور آمدند. هندوان می خواستند جسدش را بسوزانند و مریدان مسلمان، او را خواستند به خاک بسپارند. وقتی خواستند جسد او را بردارند، فقط چند شاخه گل یافتند. نانگ می گفت: نزد پروردگار هیچ فردی امتیاز ندارد و بین مذاهب و نژادها امتیازی نیست. دربارگاه پروردگار میانجی و واسطه ای در کار نیست. او به ریاضت مکتب یوگا اعتقاد نداشت. می گفت: مرد و زن در پیشگاه خداوند برابر هستند.(240)

  امضاء 5. Top | #154

  عنوان کاربر
  همكار انجمن
  تاریخ عضویت
  October 2017
  شماره عضویت
  10294
  نوشته
  8,796
  صلوات
  512
  دلنوشته
  5
  تعجیل در فرج مولانا صاحب الزمان
  تشکر
  12,195
  مورد تشکر
  13,210 در 4,360
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض
  2- پیشینه مذهبی - عقیدتی نانگ:

  نانگ از مریدان کبیر بود که در سال 1538 میلادی بانی مذهب سیک بود. کبیر در صدد بر آمد که میان پیروان مذاهب هندو و فرقه های اسلامی تفاهم و توافق به وجود آورد. بنابراین خیلی از مسلمانهای هندی الاصل مقیم کشمیر هند، اصالت مذهبی سیک داشته اند و بعد از اینکه اسلام آوردند، به عتبات عالیات اسلام شیعه مهاجرت کرده و در کشورهای همسایه هند ساکن شده اند. گورونانگ تحت تأثیر تصوف اسلامی و آئین بودا قرار گرفت. هر چند جانشینان نانگ عقاید او را تحریف کرده اند(241)
  جواهر لعل نهرو می گوید: پس از آنکه اسلام وارد هند شد و جائی یافت، اصلاح طلبان جدیدی در میان هندوان و مسلمانان پدید آمدند که می خواستند اسلام و هندوئیزم را به هم نزدیک تر سازند. برای رسیدن به این هدف کوشیدند که هر چه در این دو مذهب مشترک است، بر آن تکیه کنند و از موارد افتراق و اختلاف آن دو مذهب (در مراسم و عبادات) دوری نمایند و حتی کوشیدند یک دین التقاطی از اسلام و هندوئیزم به وجود آورند. این کار بسیار دشوار بود و قرنها بر سر آن کوشش شد. برخی از پادشاهان هند مخصوصاً اکبر شاه هندی در این راه سخت کوشید. راماند که در قرن 14 میلادی در جنوب هند می زیست، نخستین مصلحی بود که درباره این ترکیب به موعظه پرداخت. در میان پیروان رامانند، فردی به نام کبیر بود که بعدها شهرت و محبوبیتی بسیار به دست آورد و از استاد خود پیشی جست. وی که فردی ریسنده و مسلمان بود، در تقویت وحدت هندوئیزم - اسلام کوشید ترانه های عارفانه و عاشقانه او امروز در دورترین دهکده های شمال هند معروف است. او نه هندو بود و نه مسلمان و در عین حال هر دوی آنها افرادی از طبقات مختلف هند پیرو او شدند. لازم است بدانیم که در اشعار برخی عرفای مسلمان قرون اخیر آثار سبک هندی شعر و محتوای هندوئی مشهود است. و این، به همان پیشینه مذهبی آنان بر می گردد که ابتدا سیک بوده اند یا هندو و بعد مسلمان شده اند. و این واقعیت بیشتر در مسلمانان هندی اهل کشمیر هند مشهود است.
  وقتی کبیر مرد، جسد او را با پارچه ای پوشاندند، پیروان هندوی او می خواستند جسدش را بسوزانند و مریدان مسلمان او می خواستند جسدش را دفن کنند. مدتی مشاجره کردند. وقتی پارچه را برداشتند، دیدند چند شاخه گل بیشتر وجود ندارد. هر چند این داستان می تواند خیالی و عاری از حقیقت باشد، اما بسیار لطیف و دلکش است. کمی پس از فوت کبیر بزرگ، مصلح دیگری در شمال هند پیدا شد. این شخص همان گورونانگ مؤسس فرقه سیک بود.(242)


  امضاء 6. Top | #155

  عنوان کاربر
  همكار انجمن
  تاریخ عضویت
  October 2017
  شماره عضویت
  10294
  نوشته
  8,796
  صلوات
  512
  دلنوشته
  5
  تعجیل در فرج مولانا صاحب الزمان
  تشکر
  12,195
  مورد تشکر
  13,210 در 4,360
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض
  عقايد و آراء سيكيسم :

  نانگ رهبر اين فرقه به ((بت و بتخانه )) اعتقاد نداشت . در اشعار عرفاى سيك مشرب ((بت و بتخانه )) به صورت سمبل به كار رفته و رمزى از حيقيت است . نانگ به رياضت روى آورد و شيوه درويشى پيشه ساخت . ابتدا به ((كم خورى )) پرداخت و بعد از آشاميدن ((شيرگاو)) اكتفا كرد. و آنگاه به خوردن ((روغن )) و بعد به خوردن ((باد)) مشغول شد. دوران باد هوا خورى يعنى فصل رسيدن مائده هاى آسمان است .(243) ((نانگ )) از خوردن گوشت خوددارى مى كرد. اما مريدان و پيروانش ‍ بعدها گوشت مى خوردند. ((نانگ )) همه مردم را مخلوق مى دانست نه خالق . او منكر ((حلول و اتحاد)) بود. وسيله تقرب به ((حق )) از نظر ((نانگ )) كمك به جانوران و آزار نرساندن به آنها مى باشد.
  ((نانگ )) در لغت سانسكريت به معناى ((شفاى درد)) يا ((هستى صرف )) است كه به ((بابانانگ )) شهرت يافته است و به احترام ، وى را ((گرونانگ ديوجى )) گويند.(244)
  نانگ گفته است : آنان كه به خدا پيوستند، رو سفيد هستند، خالق با مخلوق و خلقت يا خلق است . پس خداوند در همه جا هست و نبايد به كسى ناسزا گفت .(245)
  ((سيك )) (به كسرسين ) ((شير)) را گويند و ((گور)) (به ضم گاف )) به معناى ((پيشوا و مقتدر)) است . عده اى از اين گورها اهل سلوك بودند و برخى از خواص اين فرقه به سلوك مى پرداختند و به روح نانگ و ديگر ((گورها)) متوسل مى شدند و تا زمان ((گورى پنجم )) اهل سلوك بودند. در حال سلوك بايد از مشروبات و دخانيات دورى كنند، از روشنائى و اصوات و خواب پرهيز كنند، دروغ نگويند، فكر بد نكنند، هر صبح آب تنى كنند، در ساعاتى از روز خلوت كنند و با همسر خود نياميزند. روز متولد ((گورونانگ )) در هند تعطيل است . سيكها پس از ((گورى دهم )) در انتظار موعودى نمى باشند.(246)
  روحانيت ؛ از ميان پيروان اين مذهب ، عده اى سمت ملائى و رهبرى مذهبى سيكها را بر عهده دارند، گروهى واعظ مى شوند و برخى علم موسيقى مربوط به مذهب را مى آموزند. گور به كسى گفته مى شود كه آماده سلوك روحى است . گور بايد مطالبى را كه سينه به سينه نقل شده (يعنى در كنتب مقدس وجود ندارد و سماعى است ) به شاگرد خود بياموزد.(247)

  امضاء 7. Top | #156

  عنوان کاربر
  همكار انجمن
  تاریخ عضویت
  October 2017
  شماره عضویت
  10294
  نوشته
  8,796
  صلوات
  512
  دلنوشته
  5
  تعجیل در فرج مولانا صاحب الزمان
  تشکر
  12,195
  مورد تشکر
  13,210 در 4,360
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض  بيوگرافى گورونانگ :

  بنيانگذار و رهبر اين مذهب مردى به نام ((گورونانگ )) است كه در سال 1469 ميلادى در دهكده ((تالواندى )) شهر ((تيخويور)) پاكستان غربى متولد شد. در هفت سالگى به مدرسه رفت . او به گاوچرانى پرداخت . در ضمن اهل رياضت نيز بود. سپس به تجارت روى آورد. او بعدها يك پست دولتى ايالتى به دست آورد. در اين مقام خزانه دارى دولت نواب خان بود كه هر روز براى استحمام به كنار رودخانه مى رفت . او يك روز زير آب رفت و با سه روز ناپديد بود، هر چه گشتند او را نيافتند. روز سوم از آب سردرآورد. نانگ در 38 سالگى با يك مريد مسلمان به نام مردانه كه رباب مى نواخت ، به سياحت پرداخت ، او سه سفر طولانى كرد. با كشتى عازم مكه شد. او لباس فقراى مسلمان را پوشيد؛ عصائى در مشت و آفتابه اى در دست و كتابى زير بغل داشت . اين كتاب سرودهاى او را در خود داشت . او به ((خانه كعبه )) رفت . شب در آنجا خوابيد و پايش به سوى ((بيت الله )) بود. بامداد كسى او را لگدى زد كه : پايت به سوى ((بيت )) است . نانگ گفت : بايد به كدامين سو دراز كنم ؟! ((به كدامين سمت كه پروردگار در آن سمت نباشد))؟! نانگ به مدينه ، شام ، مصر، سوريه و تركيه مسافرت كرد و در بغداد در قبرستان منزل گرفت . وى از بلخ و بخارا و كابل و پيشاور ديدن كرد. در سال 1521 به شهر ايسن آباد بازگشت . اين دوره از سياحت او سه سال طول كشيد. او سرانجام به ((كرنارپور)) بازگشت . نانگ 18 سال آخر عمر خود را در ((كرنارپور)) گذراند و به زراعت پرداخت و به مردم غذا مى داد. در سال 1539 ميلادى فردى به نام ((بابالهمنا)) جانشين نانگ شد. اين فرد به ((گور و وانگد)) مشهور شد. نانگ در هفتاد و پنج سالگى در گذشت . مريدانش به ((كرنارپور)) آمدند. هندوان مى خواستند جسدش را بسوزانند و مريدان مسلمان ، او را خواستند به خاك بسپارند. وقتى خواستند جسد او را بردارند، فقط چند شاخه گل يافتند. نانگ مى گفت : نزد پروردگار هيچ فردى امتياز ندارد و بين مذاهب و نژادها امتيازى نيست . دربارگاه پروردگار ميانجى و واسطه اى در كار نيست . او به رياضت مكتب يوگا اعتقاد نداشت . مى گفت : مرد و زن در پيشگاه خداوند برابر هستند. (240)

  امضاء


 8. Top | #157

  عنوان کاربر
  همكار انجمن
  تاریخ عضویت
  October 2017
  شماره عضویت
  10294
  نوشته
  8,796
  صلوات
  512
  دلنوشته
  5
  تعجیل در فرج مولانا صاحب الزمان
  تشکر
  12,195
  مورد تشکر
  13,210 در 4,360
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض


  2- پیشینه مذهبی - عقیدتی نانگ:


  نانگ از مریدان کبیر بود که در سال 1538 میلادی بانی مذهب سیک بود. کبیر در صدد بر آمد که میان پیروان مذاهب هندو و فرقه های اسلامی تفاهم و توافق به وجود آورد. بنابراین خیلی از مسلمانهای هندی الاصل مقیم کشمیر هند، اصالت مذهبی سیک داشته اند و بعد از اینکه اسلام آوردند، به عتبات عالیات اسلام شیعه مهاجرت کرده و در کشورهای همسایه هند ساکن شده اند. گورونانگ تحت تأثیر تصوف اسلامی و آئین بودا قرار گرفت. هر چند جانشینان نانگ عقاید او را تحریف کرده اند(241)
  جواهر لعل نهرو می گوید: پس از آنکه اسلام وارد هند شد و جائی یافت، اصلاح طلبان جدیدی در میان هندوان و مسلمانان پدید آمدند که می خواستند اسلام و هندوئیزم را به هم نزدیک تر سازند. برای رسیدن به این هدف کوشیدند که هر چه در این دو مذهب مشترک است، بر آن تکیه کنند و از موارد افتراق و اختلاف آن دو مذهب (در مراسم و عبادات) دوری نمایند و حتی کوشیدند یک دین التقاطی از اسلام و هندوئیزم به وجود آورند. این کار بسیار دشوار بود و قرنها بر سر آن کوشش شد. برخی از پادشاهان هند مخصوصاً اکبر شاه هندی در این راه سخت کوشید. راماند که در قرن 14 میلادی در جنوب هند می زیست، نخستین مصلحی بود که درباره این ترکیب به موعظه پرداخت. در میان پیروان رامانند، فردی به نام کبیر بود که بعدها شهرت و محبوبیتی بسیار به دست آورد و از استاد خود پیشی جست. وی که فردی ریسنده و مسلمان بود، در تقویت وحدت هندوئیزم - اسلام کوشید ترانه های عارفانه و عاشقانه او امروز در دورترین دهکده های شمال هند معروف است. او نه هندو بود و نه مسلمان و در عین حال هر دوی آنها افرادی از طبقات مختلف هند پیرو او شدند. لازم است بدانیم که در اشعار برخی عرفای مسلمان قرون اخیر آثار سبک هندی شعر و محتوای هندوئی مشهود است. و این، به همان پیشینه مذهبی آنان بر می گردد که ابتدا سیک بوده اند یا هندو و بعد مسلمان شده اند. و این واقعیت بیشتر در مسلمانان هندی اهل کشمیر هند مشهود است.
  وقتی کبیر مرد، جسد او را با پارچه ای پوشاندند، پیروان هندوی او می خواستند جسدش را بسوزانند و مریدان مسلمان او می خواستند جسدش را دفن کنند. مدتی مشاجره کردند. وقتی پارچه را برداشتند، دیدند چند شاخه گل بیشتر وجود ندارد. هر چند این داستان می تواند خیالی و عاری از حقیقت باشد، اما بسیار لطیف و دلکش است. کمی پس از فوت کبیر بزرگ، مصلح دیگری در شمال هند پیدا شد. این شخص همان گورونانگ مؤسس فرقه سیک بود.(242)


  امضاء


 9. Top | #158

  عنوان کاربر
  همكار انجمن
  تاریخ عضویت
  October 2017
  شماره عضویت
  10294
  نوشته
  8,796
  صلوات
  512
  دلنوشته
  5
  تعجیل در فرج مولانا صاحب الزمان
  تشکر
  12,195
  مورد تشکر
  13,210 در 4,360
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  عقاید و آراء سیکیسم:

  نانگ رهبر این فرقه به بت و بتخانه اعتقاد نداشت. در اشعار عرفای سیک مشرب بت و بتخانه به صورت سمبل به کار رفته و رمزی از حیقیت است. نانگ به ریاضت روی آورد و شیوه درویشی پیشه ساخت. ابتدا به کم خوری پرداخت و بعد به آشامیدن شیرگاو اکتفا کرد. و آنگاه به خوردن روغن و بعد به خوردن باد مشغول شد. دوران باد هوا خوری یعنی فصل رسیدن مائده های آسمان است.(243) نانگ از خوردن گوشت خودداری می کرد. اما مریدان و پیروانش بعدها گوشت می خوردند. نانگ همه مردم را مخلوق می دانست نه خالق. او منکر حلول و اتحاد بود. وسیله تقرب به حق از نظر نانگ کمک به جانوران و آزار نرساندن به آنها می باشد.
  نانگ در لغت سانسکریت به معنای شفای درد یا هستی صرف است که به بابانانگ شهرت یافته است و به احترام، وی را گرونانگ دیوجی گویند.(244)
  نانگ گفته است: آنان که به خدا پیوستند، رو سفید هستند، خالق با مخلوق و خلقت یا خلق است. پس خداوند در همه جا هست و نباید به کسی ناسزا گفت.(245)
  سیک (به کسرسین) شیر را گویند و گور (به ضم گاف به معنای پیشوا و مقتدر است. عده ای از این گورها اهل سلوک بودند و برخی از خواص این فرقه به سلوک می پرداختند و به روح نانگ و دیگر گورها متوسل می شدند و تا زمان گوری پنجم اهل سلوک بودند. در حال سلوک باید از مشروبات و دخانیات دوری کنند، از روشنائی و اصوات و خواب پرهیز کنند، دروغ نگویند، فکر بد نکنند، هر صبح آب تنی کنند، در ساعاتی از روز خلوت کنند و با همسر خود نیامیزند. روز تولد گورونانگ در هند تعطیل است. سیکها پس از گوری دهم در انتظار موعودی نمی باشند.(246)
  روحانیت؛ از میان پیروان این مذهب، عده ای سمت ملائی و رهبری مذهبی سیکها را بر عهده دارند، گروهی واعظ می شوند و برخی علم موسیقی مربوط به مذهب را می آموزند. گور به کسی گفته می شود که آماده سلوک روحی است. گور باید مطالبی را که سینه به سینه نقل شده (یعنی در کنتب مقدس وجود ندارد و سماعی است) به شاگرد خود بیاموزد.(247)

  امضاء


 10. Top | #159

  عنوان کاربر
  همكار انجمن
  تاریخ عضویت
  October 2017
  شماره عضویت
  10294
  نوشته
  8,796
  صلوات
  512
  دلنوشته
  5
  تعجیل در فرج مولانا صاحب الزمان
  تشکر
  12,195
  مورد تشکر
  13,210 در 4,360
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض  معابد و مراسم؛


  معابد سیکها به لحاظ معماری به سبک معماری اسلامی در هند، ساخته شده است. در هند به معابد سیکها گودواره می گویند. همان طور که گفته شد، مرکز سیکها ایالت کشمیر می باشد. در صفحات گذشته گفته شد که در ادوار گذشته، برخی از سیکها، مسلمان شدند، برخی به مذهب تسنن روی آوردند و برخی از سیکهای کشمیر به مذهب تشیع امامیه گرویدند و به کشورهای اسلامی مهاجرت کردند. معبد طلائی مقدس ترین معبد سیکهاست که در آمریتسار واقع است. این معبد در سال 1589 ساخته شد. در سال 1820 مهاراجه مقتدر پنجاب، بخشهائی از این معبد را از طلای ناب مزین ساخت و به مبعد طلایی شهرت یافت. در این معبد یکصد و ده کیلو طلا به کار رفته است.
  معابد دیگر سیکها عبارتند از:
  معبد ننگانه صاحب؛ محل تولد نانگ. معبد گورودواره بال لیدو؛ محل ریاضت نانگ. معبد کیاره صاحب؛ محل چرای احشام نانگ، معبد مال هی صاحب محل تفکر نانگ، معبد مولوی دی پش، محل آموزش زبان فارسی نانگ، معبد بابایی دی پیر یادگار سفر نانگ به سیالکوت. معبد چوها صاحب رهتاس محل جاری کردن چشمه آب به دست نانگ، معبد دیره چایل اقامت گاه جد مادری نانگ، معبد چکی صاحب، محل اقامت نانگ در شهر امین آباد، معبد رودی صاحب، محل بیتوته یک شبه نانگ و...
  سیکها دارای سی و سه معبد هستند و هر جا که نانگ قدم گذاشته، معبدی برافراشته اند.(248)
  کلیه مراسم عبادی و غیر عبادی سیکها در معبد انجام می گیرد (ازدواج، مرگ و...) مراسم در معبد این گونه آغاز می شود:
  امضاء


 11. Top | #160

  عنوان کاربر
  همكار انجمن
  تاریخ عضویت
  October 2017
  شماره عضویت
  10294
  نوشته
  8,796
  صلوات
  512
  دلنوشته
  5
  تعجیل در فرج مولانا صاحب الزمان
  تشکر
  12,195
  مورد تشکر
  13,210 در 4,360
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  مراسم ازدواج:


  1- قرائت سرودی از کتاب گوروگرانت صاحب که پوری نامیده می شود که اعتراف به وحدانیت حق تعالی است.
  2- مراسم دعا و نماز که درداس نام دارد تا مثلاً ازدواج مبارک باشد.
  3- پیشوای روحانی معبد، ضمن سخنانی به عروس و داماد اندرز می دهد (در فرقه سیکها طلاق رسمیت ندارد).
  4- خواندن بخشی از کتاب مقدس گوروگرانت صاحب که ناپایداری دنیا را یادآوری می کند. آنگاه عروس و داماد یک بار دور کتاب مقدس طواف می کنند و سپس سه قسمت دیگر از کتاب مقدس خوانده می شود و بار دیگر عروس و داماد طواف می کنند...جمعاً چهار مرتبه طواف می کنند، آنگاه روبروی کتاب مقدس ایستاده، تعظیم می کنند. بعد از خواندن کتاب مقدس، سرور و شادمانی و دعا و نیایش به شکرانه ازدواج صورت می گیرد.
  آنگاه همه حاضرین در مجلس از جای خود برخاسته و برای عروس و داماد دعا می کنند. و بعد پذیرائی انجام می شود.
  سن ازدواج برای پسر 24 سال و برای دختر 18 سال است. انتخاب همسر به عهده والدین است. دوران نامزدی کوتاه و معاشرت بین دختر و پسر ممنوع است. تعیین زمان ازدواج با رضایت طرفین است (خانواده پسر و دختر) و...(249)


  امضاء


صفحه 16 از 20 نخستنخست ... 6121314151617181920 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی