نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: ▐☼ ▬♥▬☼ ▐ دعاي امام براي پدر و مادرشان (دعاي بيست وچهارم صحيفه سجاديه) ▐☼ ▬♥▬

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,888
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    صلی الله علیک یا مولاتنا یا زینب کبری علیها السلام
    مورد تشکر
    204,211 در 63,587
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

doooaaa ▐☼ ▬♥▬☼ ▐ دعاي امام براي پدر و مادرشان (دعاي بيست وچهارم صحيفه سجاديه) ▐☼ ▬♥▬

« لِاَبَوَیهِ عَلَیهِمَا السَّلام »

« دعای امام سجاد (ع) براى پدر و مادر بزرگوارشان (ع) »

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ عَبْدِكَ وَ رَسُولِكَ ، وَ أَهْلِ بَيْتِهِ الطَّاهِرِينَ ، وَ اخْصُصْهُمْ بِأَفْضَلِ صَلَوَاتِكَ وَ رَحْمَتِكَ وَ بَرَكَاتِكَ وَ سَلَامِكَ .

خدايا رحمت فرست بر محمد بنده و پيغمبرت و خاندان پاكش و آنان را به بهترين رحمت و درود و بركت و سلام مخصوص گردان‏

وَ اخْصُصِ اللَّهُمَّ وَالِدَيَّ بِالْكَرَامَةِ لَدَيْكَ ، وَ الصَّلَاةِ مِنْكَ ، يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ .

خدايا پدر و مادر مرا به كرامت نزد خود و درود از جانب خود مخصوص گردان اى ارحم الراحمين.

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ ، وَ أَلْهِمْنِي عِلْمَ مَا يَجِبُ لَهُمَا عَلَيَّ إِلْهَاماً ، وَ اجْمَعْ لِي عِلْمَ ذَلِكَ كُلِّهِ تَمَاماً ، ثُمَّ اسْتَعْمِلْنِي بِمَا تُلْهِمُنِي مِنْهُ ، وَ وَفِّقْنِي لِلنُّفُوذِ فِيما تُبَصِّرُنِي مِنْ عِلْمِهِ حَتَّى لَا يَفُوتَنِي اسْتِعْمَالُ شَيْ‏ءٍ عَلَّمْتَنِيهِ ، وَ لَا تَثْقُلَ أَرْكَانِي عَنِ الْحَفُوفِ فِيما أَلْهَمْتَنِيهِ

خدايا درود بر محمد و آل او فرست و در دل من انداز كه تكاليف خود را درباره آنان بشناسم و وظائف خود را به كمال فراگيرم و توفيق ده تا آنچه مرا آموخته‏اى بكار بندم و آنچه به تعليم تو دريافته‏ام انجام دهم چنانكه هيچ يك از دانسته‏هايم عمل ناكرده نماند و اعضاى من در آنچه آموخته ‏ام گرانى نكند.

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ كَمَا شَرَّفْتَنَا بِهِ ، وَ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ ، كَمَا أَوْجَبْتَ لَنَا الْحَقَّ عَلَى الْخَلْقِ بِسَبَبِهِ .

خدايا درود فرست بر محمد و آل او چنانكه ما را به سبب او شرافت دادى و درود بر محمد و آل او فرست چنانكه به بركت او حقى براى ما بر گردن خلق ثابت فرمودى‏

اللَّهُمَّ اجْعَلْنِي أَهَابُهُمَا هَيْبَةَ السُّلْطَانِ الْعَسُوفِ ، وَ أَبِرَّهُمَا بِرَّ الْأُمِّ الرَّؤُوفِ ، وَ اجْعَلْ طَاعَتِي لِوَالِدَيَّ وَ بِرِّي بِهِمَا أَقَرَّ لِعَيْنِي مِنْ رَقْدَةِ الْوَسْنَانِ ، وَ أَثْلَجَ لِصَدْرِي مِنْ شَرْبَةِ الظَّمْآنِ حَتَّى أُوثِرَ عَلَى هَوَايَ هَوَاهُمَا ، وَ أُقَدِّمَ عَلَى رِضَايَ رِضَاهُمَ وَ أَسْتَكْثِرَ بِرَّهُمَا بِي وَ اِنْ قَلَّ ، وَ أَسْتَقِلَّ بِرّي بِهِمَا وَ اِنْ کَثُرَ .

خدايا چنان كن كه هيبت پدر و مادر در دل من چون هيبت پادشاهى خودكام قرار گيرد اما من با آنها مانند مادر مهربان باشم. خدايا طاعت پدر و مادر و نيكى با آنها را براى من مطبوعتر گردان از خواب در ديده خسته و گواراتر از آب سرد در كام تشنه چنانكه خواهش دل آنها را بر خواهش دل خود مقدم دارم و پسند خاطر آنان را بر پسند خاطر خود بگزينم و نيكى آنها را درباره‏ى خود گرچه اندك باشد بسيار شمارم و نيكى خود را درباره‏ى آنها اگر چه بسيار باشد اندك بينم،

اللَّهُمَّ خَفِّضْ لَهُمَا صَوْتِي ، وَ أَطِبْ لَهُمَا كَلَامِي ، وَ أَلِنْ لَهُمَا عَرِيكَتِي ، وَ اعْطِفْ عَلَيْهِمَا قَلْبِي ، وَ صَيِّرْنِي بِهِمَا رَفِيقاً ، وَ عَلَيْهِمَا شَفِيقاً .

خدايا آواز مرا پيش ايشان پست و سخن مرا با آنها خوش گردان و خوى مرا نرم كن و دل مرا بر آنها مهربان و مرا نسبت به آنها خوشرفتار و دلسوز گردان.

اللَّهُمَّ اشْكُرْ لَهُمَا تَرْبِيَتِي ، وَ أَثِبْهُمَا عَلَى تَكْرِمَتِي ، وَ احْفَظْ لَهُمَا مَا حَفِظَاهُ مِنِّي فِي صِغَرِي .

خدايا آنان را در ازاى پروريدن من جزاى نيكو ده و در مقابل عزيز داشتن من پاداش بزرگ مرحمت كن و چون مرا در خردى از آسيب و گزند نگاهداشتند تو نيز آنان را نگاهدارى كن.

اللَّهُمَّ وَ مَا مَسَّهُمَا مِنِّي مِنْ أَذًى ، أَوْ خَلَصَ إِلَيْهِمَا عَنِّي مِنْ مَكْرُوهٍ ، أَوْ ضَاعَ قِبَلِي لَهُمَا مِنْ حَقٍّ فَاجْعَلْهُ حِطَّةً لِذُنُوبِهِمَا ، وَ عُلُوّاً فِي دَرَجَاتِهِمَا ، وَ زِيَادَةً فِي حَسَنَاتِهِمَا ، يَا مُبَدِّلَ السَّيِّئَاتِ بِأَضْعَافِهَا مِنَ الْحَسَنَاتِ .

خدايا اگر آزارى از من بدانها رسيد يا ناپسندى از من ديدند يا حقى از آنها پيش من ضايع شد آن را موجب ريزش گناهان و بلندى درجات اخروى و افزايش حسنات آنها قرار ده اى كسى كه سيئات را به چندين برابر حسنات مبدل مى‏كنى.

اللَّهُمَّ وَ مَا تَعَدَّيَا عَلَيَّ فِيهِ مِنْ قَوْلٍ ، أَوْ أَسْرَفَا عَلَيَّ فِيهِ مِنْ فِعْلٍ ، أَوْ ضَيَّعَاهُ لِي مِنْ حَقٍّ ، أَوْ قَصَّرَا بِي عَنْهُ مِنْ وَاجِبٍ فَقَدْ وَهَبْتُهُ لَهُمَا ، وَ جُدْتُ بِهِ عَلَيْهِمَا وَ رَغِبْتُ إِلَيْكَ فِي وَضْعِ تَبِعَتِهِ عَنْهُمَا ، فَإِنِّي لَا أَتَّهِمُهُمَا عَلَى نَفْسِي ، وَ لَا أَسْتَبْطِئُهُمَا فِي بِرّي ، وَ لَا أَکْرَهُ مَا تَوَلَّيَاهُ مِنْ أَمْرِي يَا رِبِّ .

خدايا هر چه بر من تعدى كردند به گفتار تند و كردار ناپسند يا حقى از من ضايع كردند يا در وظيفه من كوتاهى نمودند از آنها درگذشتم و بخشيدم و از تو مى‏خواهم كه تبعت آن را از آنها بردارى چون من رفتار آنان را درباره‏ى خود نيك شمرده‏ام احسان آنها را كامل شناخته‏ام و در كار من هر چه كردند ناخوش ندارم اى پروردگار من!

فَهُمَا أَوْجَبُ حَقّاً عَلَيَّ ، وَ أَقْدَمُ إِحْسَاناً إِلَيَّ ، وَ أَعْظَمُ مِنَّةً لَدَيَّ مِنْ أَنْ أُقَاصَّهُمَا بِعَدْلٍ ، أَوْ أُجَازِيَهُمَا عَلَى مِثْلٍ ، أَيْنَ إِذاً يَا إِلَهِي طُولُ شُغْلِهِمَا بِتَرْبِيَتِي وَ أَيْنَ شِدَّةُ تَعَبِهِمَا فِي حِرَاسَتِي وَ أَيْنَ إِقْتَارُهُمَا عَلَى أَنْفُسِهِمَا لِلتَّوْسِعَةِ عَلَيَّ

حق آنها بر من واجبتر است و احسان آنها بيشتر و نعمت آنها بزرگتر از آنكه دادخواهى كنم و به مانند عمل آنها را مكافات دهم. اى خداى من! چه روزگار درازى كه در پرورش من گذرانيدند و چه رنجهاى سخت كه در نگاهدارى من كشيدند و چه اندازه بر خود تنگ گرفتند تا زندگى بر من فراخ باشد.

هَيْهَاتَ مَا يَسْتَوْفِيَانِ مِنِّي حَقَّهُمَا ، وَ لَا أُدْرِكُ مَا يَجِبُ عَلَيَّ لَهُمَا ، وَ لَا أَنَا بِقَاضٍ وَظِيفَةَ خِدْمَتِهِمَا ، فَصَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ ، وَ أَعِنِّي يَا خَيْرَ مَنِ اسْتُعِينَ بِهِ ، وَ وَفِّقْنِي يَا أَهْدَى مَنْ رُغِبَ إِلَيْهِ ، وَ لَا تَجْعَلْنِي فِي أَهْلِ الْعُقُوقِ لِلآْبَاءِ
    وَ الْأُمَّهَاتِ يَوْمَ تُجْزَى كُلُّ نَفْسٍ بِمَا كَسَبَتْ وَ هُمْ لَا يُظْلَمُونَ .

هيهات كه هر چه كنم حق آنها را ادا نكرده و تكليف خود را درباره‏ى آنها انجام نتوانم داد و به وظيفه‏ى خويش در خدمت آنها عمل نتوانم كرد پس درود بر محمد و آل او فرست و مرا يارى كن اى بهترين كسى كه خلق از وى يارى مى‏جويند و مرا توفيق ده اى راهنماتر كسى كه از او هدايت مى‏طلبند. و مرا از آن گروه مگردان كه با پدران و مادران بد رفتار بودند. روزى كه هر كس كيفر كردار خويش بيند و بر كسى ستم نشود.

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ ذُرِّيَّتِهِ ، وَ اخْصُصْ أَبَوَيَّ بِأَفْضَلِ مَا خَصَصْتَ بِهِ آبَاءَ عِبَادِكَ الْمُؤْمِنِينَ وَ أُمَّهَاتِهِمْ ، يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ .

خدايا درود بر محمد و خاندان و فرزندان او فرست و پدر و مادر مرا به بهترين اجر مخصوص كن كه پدران و مادران بندگان مومنت را بدان تخصيص مى‏دهى اى ارحم الراحمين.

اللَّهُمَّ لَا تُنْسِنِي ذِكْرَهُمَا فِي أَدْبَارِ صَلَوَاتِي ، وَ فِي إِنىً مِنْ آنَاءِ لَيْلِي ، وَ فِي كُلِّ سَاعَةٍ مِنْ سَاعَاتِ نَهَارِي .

خدايا ياد آنها را پس از نمازها و در هيچ يك از اوقات شب و ساعات روز از خاطر من مبر.

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ ، وَ اغْفِرْ لِي بِدُعَائِي لَهُمَا ، وَ اغْفِرْ لَهُمَا بِبِرِّهِمَا بِي مَغْفِرَةً حَتْماً ، وَ ارْضَ عَنْهُمَا بِشَفَاعَتِي لَهُمَا رِضىً عَزْماً ، وَ بَلِّغْهُمَا بِالْكَرَامَةِ مَوَاطِنَ السَّلَامَةِ .

خدايا درود بر محمد و آل او فرست و مرا بيامرز چون درباره‏ى آنها دعاى خير كردم و آنها را بيامرز چون درباره‏ى من نيكوئى نمودند و از آنها پيوسته خشنود باش به شفاعت من و به كرم خود بجاى امن و سلامت رسانشان‏

اللَّهُمَّ وَ إِنْ سَبَقَتْ مَغْفِرَتُكَ لَهُمَا فَشَفِّعْهُمَا فِي ، وَ إِنْ سَبَقَتْ مَغْفِرَتُكَ لِي فَشَفِّعْنِي فِيهِمَا حَتَّى نَجْتَمِعَ بِرَأْفَتِكَ فِي دَارِ كَرَامَتِكَ وَ مَحَلِّ مَغْفِرَتِكَ وَ رَحْمَتِكَ ، إنَّكَ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِيمِ ، وَ الْمَنِّ الْقَديِمِ ، وَ أَنْتَ أَرْحَمُ الرَّاحِميِنَ

و اگر آنها را پيش از اين آمرزيده‏اى شفاعت آنان را درباره‏ى من بپذير و اگر مرا پيش از اين آمرزيده‏اى شفاعت مرا درباره‏ى آنها قبول كن تا به رحمت تو در سراى كرامت و جاى آمرزش و رحمت تو گرد آئيم كه توئى صاحب فضل عظيم و نعمت قديم و انت ارحم الراحمين.

امضاء

سکوت
    خطرناک تر از حرفهای نیشداراست
    کسی که
    سکوت می کند روزی حرفهایش را
    سرنوشت به تلخی به شما خواهد گفت

و قسم به حقارتِ واژه و شکوه سکوت،
    که گاهی شرح حال آدمی ممکن نیست...

2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع