نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: « آیت الله خلخالی که بود و چه کرد »

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

kabotar. « آیت الله خلخالی که بود و چه کرد »

محمد صادق صادقی گیوی معروف به خلخالی(۱۳۰۵-۱۳۸۲)، روحانی شیعه و حاکم شرع دادگاه انقلاب پس از انقلاب اسلامی ایران در سال 57 بود. وی در گیوی از توابع خلخال متولد شد.
    وی ۱۴ سال شاگرد حضرت امام خمینی در کلاس‌های دروس مذهبی بود. خلخالی در آذر سال ۱۳۸۲ بر اثر بیماری قلبی درگذشت.
    وی که سابقه دستگیری و زندان در سالهای قبل از انقلاب را داشته‌است و از روزهای نخست انقلاب در کنار خمینی بوده، در ۲۴ بهمن ۱۳۵۷ (۱۳ فوریه ۱۹۷۹) با حکم امام به عنوان حاکم شرع دادگاه‌های انقلاب منصوب می‌شود.
    در این دوره صدها نفر به حکم خلخالی اعدام شدند که بسیاری از آنان وابستگان به حکومت پهلوی بودند. خلخالی در شب پیروزی انقلاب قصد داشت ۲۴ نفر را اعدام کند که در نهایت پس از مخالفت امام خمینی چهار نفر اعدام شدند: مهدی رحیمی، نعمت‌الله نصیری، منوچهر خسروداد و رضا ناجی.
    ابراهیم یزدی توصیه کرد كه باید دادگاهی علنی تشكيل شود و به آنها اجازه داده شود تا با خانواده‌های خود ديدار داشته باشند و اگر خواستند بتوانند وصيت‌نامه‌های خود را بنویسند. امام خمينی به مهدی عراقی دستور داد كه برود و نظارت كند تا آن چهار نفر با خانواده‌هایشان تماس بگيرند و اگر مطالبی دارند بنويسند. اما خلخالی به سرعت از مدرسه علوی به مدرسه بنا به گزارش سازمان عفو بین الملل ۴٣٨ نفر تا اسفند ۱۳۵۸ (طی یکسال) در ایران اعدام شدند. حاج مهدی عراقی زمانی رسيد كه اعدام آن چهار نفر صورت گرفته بود. عراقی میگوید : « وقتی من رسیدم، خلخالی و تيم‌اش مشغول مذاكره برای نوشتن ادعانامه عليه اعدام شدگان بودند. من بسيار عصبانی شدم و بر سر آنها فرياد زدم كه شما چه دينی داريد؟ اول مي‌كشيد بعد مي‌خواهيد كيفرخواست بنويسيد.»
    خلخالی در خاطراتش در مورد نحوه انتخابش به عنوان حاکم شرع می‌نویسد: «خدا شاهد است که ما برای تصدی این مقام کوچکترین تلاشی نکردیم و حتی تا زمانی که به من ابلاغ شد از آن اطلاعی نداشتم. آقا [حضرت امام خمینی] با شناختی که از روحیه انقلابی من داشتند عصر روز ۲۴ بهمن ۵۷ مرا به دفترشان احضار کردند و فرمودند: این حکم را به نام شما نوشته‌ام. حقیر پس از دیدن حکم به حضورشان عرض کردم: آقا این حکم سنگین است. فرمودند: برای شما سنگین نیست. گفتم مخالفین و وابستگان به طاغوتیان علیه من تبلیغ می‌کنند. آقا فرمود: من پشتیبان شما هستم و بالاخره این حکم را به کسی بدهم که به او اطمینان داشته باشم

2. تشكر

معصومه خانم (09-09-2014)

3.  

4. Top | #2

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

kabotar. پاسخ : « آیت الله خلخالی که بود و چه کرد »

این دادگاه‌ها به دستور مستقیم امام خمینی برای محاکمه و مجازات دست اندرکاران حکومت پهلوی تشکیل می‌شدند. از کسانی که در این میان اعدام شدند، می‌توان امیر عباس هویدا نخست وزیر سابق رژیم و ارتشبد نصیری رئیس ساواک را نام برد. مهدی بازرگان نخست‌وزیر دولت موقت پس از انقلاب با دادگاه انقلاب مخالف بود، و خلخالی با اعدام افرادی مانند امیر عباس هویدا، بلندپروازیهای مهدی بازرگان را بطور موثری متزلزل کرد.
    خلخالی در پاسخ مخالفان به اعدام‌ها، آنها را به خمینی ارجاع می‌داد:
    « هرکس در مقابل شما ایستاد همین طور یقه‌اش را می‌گیری و کنارش می‌اندازی. من با اتکاء به همین حمایت‌های جدی کار خودم را ادامه می‌دادم و به آنها می‌گفتم امام فهمیده حکم را به چه کسی بدهد و من یک قدم از انجام وظیفه‌ام عقب نشینی نمی‌کنم. »

اما ابراهیم یزدی از اعضای شورای انقلاب معتقد است که امام خمینی گرچه اعدام چند نفر از سران ارتش را تایید کرد، اما نه شکل اعدام و نه برخی دیگر از رفتارهای خلخالی را قبول نداشت. در عین حال روشن نمی‌کند که در اینصورت چرا هیچگاه خلخالی را عزل یا توبیخ نکرد.
    او پس از شدت یافتن درگیری‌های سیاسی پس از تابستان ۶۰ بعنوان حاکم شرع به محاکمهٔ عدهٔ زیادی از اعضای گروه‌های سیاسی پرداخت و مامور رسیدگی به پرونده‌های قاچاق مواد مخدر شد.
    وی پیرامون اعدام پسر نوجوانی که نشریه ارگان مجاهدین خلق را می‌خوانده‌است می‌گوید: «برای خیلی از همکارانم سوال بود که چگونه می‌شود این‌ها را سر جایشان نشاند. عصر از پیش امام بازگشته بودم..... داشتیم می‌آمدیم داخل
    کوچه منزل که از شیشه ماشین دیدم دوتا بچه پانزده، شانزده ساله گویا مخفیانه چیزی با هم رد و بدل کردند. دستور دادم بگیرند و بگردندشان ببینم ماجرا چیه. خودم از کیف پسره این روزنامه مجاهدین را در آوردم. یادم هست فامیلش شریعتی بود... همانجا پسره را با گلوله زدم و به همراهانم گفتم اینجوری باید با این جانوران برخورد کرد!»

به ادعای ابوالقاسم سرحدی زاده، شهید بهشتی اولین رییس قوه قضاییه پس از انقلاب با عملکرد وی مخالف بوده‌است و او توسط بنی صدر به امام خمینی برای این پست معرفی شده‌است.

5. تشكر

معصومه خانم (09-09-2014)

6. Top | #3

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

خلخالی پس از انقلاب بسیاری از مقامات پهلوی را در کنار خود محمدرضا شاه و اکثر اعضای خانواده‌اش «مفسد فی الارض» نامیده و به اعدام غیابی محکوم کرد. او برای ترور آنان در خارج از کشور تلاش‌هایی خصوصا با کمک گروه فدائیان اسلام صورت داد. ۱۶ آذر ۱۳۵۸ شهریار شفیق پسر اشرف و یکی از افرادی که غیابا توسط وی محکوم به مرگ شده بود در پاریس ترور شد.
    پس از عزیمت محمدرضا شاه به مکزیک خلخالی اعلام کرد که گروهی از اعضای فدائیان اسلام را برای ترور وی اعزام کرده‌است. او همچنین گفت با کارلوس تروریست معروف آمریکای جنوبی برای ترور شاه هماهنگی صورت گرفته‌است. حمله کارلوس و گروهش به ویلای شاه ۶ تیر ۱۳۵۸
    بوسیله هلی کوپتر انجام شد، اما وی موفق به کشتن شاه نشد. خلخالی سپس طی مصاحبه‌ای گفت که شاه در آن حمله زخمی شده‌است. وی همچنین گفت که ۱۴۰,۰۰۰ دلار جایزه برای قتل شاه در نظر گرفته‌است.
    دیگر سمت ها
    خلخالی سه دوره نماینده مردم قم در مجاس شورای اسلامی و نماینده مردم استان تهران در مجلس خبرگان بود. پس از آن درگذشت خمینی همچون اکثر روحانیون چپ گرا، پستی از سوی خامنه ای دریافت نکرد و در انتخابات‌ها هم رد صلاحیت شد. وی سپس به تدریس در حوزه علمیه قم مشغول شد.
    وی در مصاحبه‌ای با صادق صبا، خبرنگار بخش فارسی بی بی سی از گذشته خویش اظهار رضایت کرده و گفته بود چنانچه هر یک از اعدام شده‌ها به دست وی امروز زنده بودند، دوباره آنها را اعدام می‌کرده‌است.
    خلخالی خاطرات خود را منتشر کرده و در آن از اقدامات خود دفاع کرده‌است. وی در خاطرات خود، از اینکه نتوانسته بسیاری از کسانی را که قصد اعدام آنها را داشته به جوخه اعدام بسپارد، ابراز ناخرسندی کرده‌است.

7. تشكر

معصومه خانم (09-09-2014)

8. Top | #4

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

گرایش های سیاسی خلخالی
    در ابتدای انقلاب مخالف سرسخت نیروهای ملی از جمله نهضت آزادی و مهدی بازرگان بود. او از یاران نزدیک امام خمینی بود و پس از فوت وی منزوی شد. او پس از انشعاب در جامعه روحانیت مبارز تهران و ایجاد مجمع روحانیون مبارز به عضویت این جریان چپ گرا در آمد.گرچه در دوران اصلاحات سابقه اش منجر به دوری گزیدن اکثر احزاب دوم خردادی از وی شد و تنها انگشت شماری از اعضای مجمع روحانیون حمایت‌هایی از وی صورت دادند. از سویی خود او نیز به بی بی سی گفت از آنجا که قصد تبری جستن از گذشته و اعدامهایش را ندارد، از حمایت از اصلاح طلبان صرف نظر می‌کند. او در انتخابات مجلس خبرگان در اعتراض به رد صلاحیت‌های گسترده از شرکت در انتخابات انصراف داد.
    او در ابتدای دهه شصت خواستار برخورد حذفی با مرجع تقلید منتقد سید محمدکاظم شریعتمداری بود و در ماجرای اتهام کودتای قطب‌زاده در زیر ورقه اعتراض نمایندگان مجلس نوشته بود :« اصل کار خود شریعتمداری است که باید اعدام شود». اما در اواخر عمر همگام با دیگر دوستان اصلاح‌طلبش با احترام از شریعتمداری در جلد دوم خاطراتش یاد کرد و اجازه‌نامه‌های خود از شریعتمداری را منتشر نمود. موضع وی نسبت به بازرگان نیز در طول زمان تغییر کرد و در سال‌های آخر عمرش به ثناگویی از مهدی بازرگان پرداخت و در تشییع جنازه وی گریست.
    دیدگاه های تاریخی
    وی کتابی با جزوه‌ای با عنوان «کوروش دروغین و جنایتکار» نگاشته و به مناسبت جشن‌های ۲۵۰۰ ساله در ۵۷ صفحه منتشر ساخت. در این رساله که برخی آنرا فُحشنامه خوانده‌اند، کوروش را «سفاک و خونریز» نامید و به لواط و بی‌بندوباری متهم کرد و طرح عظمت او در ایران را سیاستی استعماری و توطئه یهود دانست و مفسرینی چون علامه طباطبایی که وی را مصداق ذوالقرنین دانسته بودند و درباره کوروش نوشته بود:
    «به هر قومی که ظفر پیدا می‌کرد، از مجرمان ایشان می‌گذشت و عفو می‌نمود و بزرگان و کریمان هر قومی را اکرام و ضعفای ایشان را ترحم و مفسدان و خائنان را سیاست می‌نمود» را واعظان سلطنت و دربار نام نهاد. وی پیروزی‌های کوروش را نتیجه بخت او دانسته و مطالبی که در ستایش وی در تورات آمده‌است را ساخته یهودیان آزاد شده از بابل دانست.
    وی پس از انقلاب با وجود مخالفت دولت موقت بازرگان و بنی صدر برای تخریب مقبره رضا شاهشهر ری به همراه نیروهای سپاه وارد عمل شد و آنرا طی بیست روز تخریب کرد. وی همچنین برای تخریب پارسه (تخت جمشید) هم عازم شد اما این بار با مخالفت دولت موقت (از جمله استاندار فارس نصرت‌الله امینی) و محمود طالقانی و مقاومت مردم مرودشت و پرسنل پارسه، در این امر ناکام ماند.

9. تشكر

معصومه خانم (09-09-2014)

10. Top | #5

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض پاسخ : « آیت الله خلخالی که بود و چه کرد »

• فهرست سرشناس ترین اعدامیان بدستور خلخالی :
    • امیر عباس هویدا نخست وزیر
    • فَرُّخ‌رو پارسا وزیر آموزش و پرورش و اولین وزیر زن ایران
    • عباسعلی خلعتبری وزیر امور خارجه دولت امیر عباس هویدا
    • دکتر غلامرضا کیانپور وزیر اطلاعات و جهانگردی و دادگستری کابینه هویدا و آموزگار
    • غلامرضا نیک‌پی شهردار تهران
    • منوچهر آزمون وزیر مشاور، وزیر کار، رییس خبرگزاری پارس
    • محمدعلی علامه وحیدی سناتور
    • محمود جعفریان مدیرعامل سازمان رادیو تلویزیون و قائم مقام حزب رستاخیز
    • پرویز نیکخواه مدیر واحد مرکزی خبر تلویزیون
    • ارتشبد نعمت الله نصیری رئیس ساواک
    • ارتشبد غلامعلی اویسی (پس از حکم خلخالی در خارج از کشور ترور شد)
    • سپهبد نادر جهانبانی معاون فرمانده نیروی زمینی و خلبان شاه
    • سپهبد امیرحسین ربیعی فرمانده نیروی هوایی
    • سپهبد مهدی رحیمی رئیس شهربانی و فرماندار نظامی تهران
    • سپهبد امین افشار فرمانده گارد جاویدان
    • سپهبد هاشم برنجیان رئیس ضد اطلاعات نیروی هوایی
    • سپهبد احمد بیدآبادی فرماندار نظامی تبریز
    • سپهبد ناصر مقدم آخرین رئیس ساواک
    • سپهبد عبدالله خواجه نوری رئیس اداره سوم ستاد بزرگ ارتشتاران
    • سپهبد محمد تقی مجیدی رئیس دادگاه شهید نواب صفوی
    • سپهبد جعفر قلی صدری رئیس سابق شهربانی
    • سپهبد علی حجت کاشانی رئیس سازمان تربیت بدنی و معاون نخست وزیر
    • سپهبد ابوالحسن سعادتمند وزیر اطلاعات کابینه ازهاری
    • سرلشگر رضا ناجی (سرلشگر)فرمانده نظامی اصفهان
    • سرلشکر شمس تبریزی فرماندار نظامی اهواز
    • سرلشگر منوچهر خسروداد فرمانده هوانیروز
    • سرلشکر حسن پاکروان دومین رئیس ساواک
    • سرلشگر علی اکبر یزدجردی
    • سرلشگر فخر مدرس
    • سرلشگرایرج مطبوعی
    • سرتیپ شهنام رضایی
    • سرتیپ حسین همدانیان
    • سرتیپ تابعی
    • سرهنگ مصطفی زمانی
    • سروان ژیان پناه
    • سالار جاف
    • سرلشکر وثیق
    • سرتیپ ملک
    • سرلشکر معتمد
    • سرلشکر ده پناه
    • سرلشگر ولی محمد زند کریمی رئیس سابق امور زندان ها
    • سرگرد شعله ور
    • سرلشکر بدیع
    • سپهبد اصغر جلالی
    • سرگرد مهدی ساقی
    • سرلشکر جابر ولی نژاد
    • سر جوخه جعفر حیدرطز
    • سرجوخه صمد محترمیان
    • سرجوخه محمد قربانی
    • حبیب القانیان
    • رحیم‌علی خرم
    • شهریار شفیق پسر اشرف پهلوی (پس از حکم خلخالی در خارج از کشور ترور شد)
    • پری بلنده (سکینه قاسمی از زنان فاسد شهرنو )

امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

من در جستجوی قطعه ای از آسمان پهناور هستم

که از تراکم اندیشه های پَست، تهی باشد .

11. تشكرها 2

negin_javdan (28-01-2011), معصومه خانم (09-09-2014)

12. Top | #6

عنوان کاربر
    عضو كوشا
    شماره عضویت
    877
    نوشته
    117
    مورد تشکر
    375 در 125
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض پاسخ : « آیت الله خلخالی که بود و چه کرد »

نقل قول نوشته اصلی توسط ملکوت نمایش پست ها

• فهرست سرشناس ترین اعدامیان بدستور خلخالی :
    • امیر عباس هویدا نخست وزیر
    • فَرُّخ‌رو پارسا وزیر آموزش و پرورش و اولین وزیر زن ایران
    • عباسعلی خلعتبری وزیر امور خارجه دولت امیر عباس هویدا
    • دکتر غلامرضا کیانپور وزیر اطلاعات و جهانگردی و دادگستری کابینه هویدا و آموزگار
    • غلامرضا نیک‌پی شهردار تهران
    • منوچهر آزمون وزیر مشاور، وزیر کار، رییس خبرگزاری پارس
    • محمدعلی علامه وحیدی سناتور
    • محمود جعفریان مدیرعامل سازمان رادیو تلویزیون و قائم مقام حزب رستاخیز
    • پرویز نیکخواه مدیر واحد مرکزی خبر تلویزیون
    • ارتشبد نعمت الله نصیری رئیس ساواک
    • ارتشبد غلامعلی اویسی (پس از حکم خلخالی در خارج از کشور ترور شد)
    • سپهبد نادر جهانبانی معاون فرمانده نیروی زمینی و خلبان شاه

• سپهبد امیرحسین ربیعی فرمانده نیروی هوایی
    • سپهبد مهدی رحیمی رئیس شهربانی و فرماندار نظامی تهران
    • سپهبد امین افشار فرمانده گارد جاویدان
    • سپهبد هاشم برنجیان رئیس ضد اطلاعات نیروی هوایی
    • سپهبد احمد بیدآبادی فرماندار نظامی تبریز
    • سپهبد ناصر مقدم آخرین رئیس ساواک
    • سپهبد عبدالله خواجه نوری رئیس اداره سوم ستاد بزرگ ارتشتاران
    • سپهبد محمد تقی مجیدی رئیس دادگاه شهید نواب صفوی
    • سپهبد جعفر قلی صدری رئیس سابق شهربانی
    • سپهبد علی حجت کاشانی رئیس سازمان تربیت بدنی و معاون نخست وزیر
    • سپهبد ابوالحسن سعادتمند وزیر اطلاعات کابینه ازهاری
    • سرلشگر رضا ناجی (سرلشگر)فرمانده نظامی اصفهان
    • سرلشکر شمس تبریزی فرماندار نظامی اهواز
    • سرلشگر منوچهر خسروداد فرمانده هوانیروز
    • سرلشکر حسن پاکروان دومین رئیس ساواک
    • سرلشگر علی اکبر یزدجردی
    • سرلشگر فخر مدرس
    • سرلشگرایرج مطبوعی
    • سرتیپ شهنام رضایی
    • سرتیپ حسین همدانیان
    • سرتیپ تابعی
    • سرهنگ مصطفی زمانی
    • سروان ژیان پناه
    • سالار جاف
    • سرلشکر وثیق
    • سرتیپ ملک
    • سرلشکر معتمد
    • سرلشکر ده پناه
    • سرلشگر ولی محمد زند کریمی رئیس سابق امور زندان ها

• سرگرد شعله ور
    • سرلشکر بدیع
    • سپهبد اصغر جلالی
    • سرگرد مهدی ساقی
    • سرلشکر جابر ولی نژاد
    • سر جوخه جعفر حیدرطز
    • سرجوخه صمد محترمیان
    • سرجوخه محمد قربانی
    • حبیب القانیان
    • رحیم‌علی خرم
    • شهریار شفیق پسر اشرف پهلوی (پس از حکم خلخالی در خارج از کشور ترور شد)
    • پری بلنده (سکینه قاسمی از زنان فاسد شهرنو )
    اگه فقط به خاطر پری جون هم که شده میگم دستش درد نکنه

13. تشكر

معصومه خانم (09-09-2014)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع