نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: ♣*♣ درد عشقي کشيده ام که مپرس.. گفتگو با جانباز شيمايي تقي شبان ♣*♣

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,809
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    صلی الله علیک یا مولاتنا یا زینب کبری علیها السلام
    مورد تشکر
    204,209 در 63,585
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

kabotar. ♣*♣ درد عشقي کشيده ام که مپرس.. گفتگو با جانباز شيمايي تقي شبان ♣*♣

گفتگو با جانباز 45 درصد شیمیایی " تقی شبان"
    "واقعیتهای جنگ تحمیلی را برای جهانیان به نمایش بگذاریم"
    جانباز 45 درصد شیمیایی می گوید : باید تلاش کنیم مستندات جنگ را برای جهانیان به نمایش بگذاریم تا همه بدانند که در جنگ تحمیلی چه ظلم بزرگی به ایرانیان شده است.

نام: تقی شبان
    نام پدر: اکبر
    تاریخ و محل تولد: 1343 – روستای چنار
    تاریخ و محل اعزام:1360- خمین
    مدت حضور در جبهه:48ماه
    درصد مجروحیت: 45 درصد شیمیایی

تقی شبان سخن خود را این گونه آغاز می کند: آبان ماه سال 60 از طریق بسیج شهرستان خمین به اصفهان اعزام و پس از گذراندن یک دوره آموزشی به اهواز منتقل شدم.

رژیم بعث تا نزدیکی کارخانه "نورد" و "سپندا" پیشروی کرده بود.
    شهر خالی از سکنه شده بود و فقط نیروهای رزمنده آنجا مستقر بودند. بعد از دو روز تلاش بی وقفه رزمنده ها دشمن عقب نشینی کرد.
    چند روز بعد عملیات "بیت المقدس" با هدف آزاد سازی "بستان" و "تنگه چزابه" با موفقیت به انجام شد.

اولین روز فروردین ماه سال 61 عملیات "فتح المبین" انجام شد.
    نیروها موفق شدند منطقه "موسیان" و "عین خوش" تا "تنگه رقابیه" را تصرف کنند.

سال 62 به عضویت سپاه درآمدم و بعد از طی یک دوره آموزشی، 18 ماه در منطقه کردستان مسئول پایگاه نقطه صفر مرزی ایران و ترکیه بودم.
    اواخر سال 63 به سردشت منتقل شدم مسئول محور بودم. در سردشت و روستاهای اطراف آن امنیت نبود، به همین علت برای محافظت از روستاها چند پایگاه در منطقه مستقر کرده بودیم.

با لبخندی که بر لب دارد ادامه می دهد : سال 64 برای مرخصی به روستا برگشتم و به اصرار مادرم تصمیم گرفتم ازدواج کنم . همسرم خواهر "شهید قنبر کربی " بود. با قنبر در جبهه آشنا شدم. او بعد از ازدواج ما شهید شد. دو روز بعد از ازدواج به جبهه برگشتم و برای عملیات والفجر 8 به منطقه فاو اعزام شدم.

تقی درباره فاو و ناجوانمردانه ترین حمله شیمیایی دشمن چنین می گوید: سال 64 در روستایی به نام "نحر صعدونی" در اطراف منطقه فاو مستقر بودیم. ماموریت من دیدبانی در ارتفاع 45 متری بود.

ساعت 2 بعد از ظهر بود که چند هواپیمای عراقی به منطقه آمدند هواپیما ها در ارتفاع پایینی پرواز می کردند. احساس کردم مقر دیدبانی را هدف قرار داده اند سریع از دکل پایین آمدم. لحظه ای بعد یکی از هواپیماها چند لحظه بعد چند راکت به منطقه انداخت.

مقر دیدبانی از سنگر فاصله داشت و من ماسک نداشتم تا خودم را به سنگر برسانم گاز شیمیایی اثر خود را روی بدنم گذاشته بود. اولین علائمی که نمایان شد، قرمز شدن چشمانم بود.

شبان درباره عوارض گازهای شیمیایی می گوید:
    حالت تهوع و سرگیجه داشتم به بیمارستان صحرایی فاطمه زهرا (س) منتقل شدم. تعداد مجروحین زیاد بود و جایی برای بستری شدن وجود نداشت. از شدت درد بیهوش شده بودم. زمانی که چشم باز کردم پرستار معالج گفت در ورزشگاه تختی اهواز هستم.

ویرایش توسط فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* : 26-03-2011 در ساعت 17:18
    امضاء

سکوت
    خطرناک تر از حرفهای نیشداراست
    کسی که
    سکوت می کند روزی حرفهایش را
    سرنوشت به تلخی به شما خواهد گفت

و قسم به حقارتِ واژه و شکوه سکوت،
    که گاهی شرح حال آدمی ممکن نیست...

2. تشكرها 4

parsa (29-03-2011), seyed yasin (26-03-2011), نرگس منتظر (01-04-2011), شكوه انتظار (26-03-2011)

3.  

4. Top | #2

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,809
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    صلی الله علیک یا مولاتنا یا زینب کبری علیها السلام
    مورد تشکر
    204,209 در 63,585
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

goll

چشمانم جایی را نمی دید به علت عفونت ریه و مشکلات چشمی با قطار به تهران منتقل و در بیمارستان فیروز آبادی بستری شدم بعد از 35 روز به لطف خدا بینایی ام را بدست آوردم.

در همان دوران بود که دخترم "الهه" به دنیا آمد. یک سال بعد دوباره به جبهه رفتم.

در عملیات کربلای 5 مسئول گروهان 3 از گردان امام رضا (ع) بودم در این عملیات از فاصله 3-2 متری ترکش به دستم اصابت کرد. سه عمل جراحی روی دستم انجام شد اما نمی توانستم دستم را حرکت بدهم و همین موضوع باعث شد که دیگر نتوانم در جبهه بمانم.

این جانباز صبور از روزهای بعد از جنگ می گوید:
    بعد از جنگ در سپاه شهرستان خمین مشغول فعالیت شدم . سال 73 عوارض شیمیایی در بدنم بیشتر شد به همین علت به تهران نقل مکان کردم و در حال حاضر حالت اشتغال بنیاد هستم.

از او در مورد خانواده اش می پرسیم. می گوید:
    همسرم "زهرا کربی" است .او زنی صبور و مهربان است . ثمره این زندگی مشترک چهار فرزند به نام های " الهه" ، "فرشته" ، "فریده" و "رضوان " است . او لبخندی می زند و می گوید: این چهار دختر برکت زندگی ساده ما هستند.

تقی شبان در آخر خاطر نشان می کند :
    جانبازان از هیچ کس انتظاری ندارند.بیست سال است که این درد و رنج را تحمل می کنند هیچ اعتراضی ندارند آنها به خاطر همین مملکت و مردم به جبهه رفتند.

بعضی برخوردها در جامعه قلبم را به درد می آورد. احساس می کنم مردم و مسئولین دوران جنگ و رشادت های جوانان را فراموش کرده اند.

امضاء

سکوت
    خطرناک تر از حرفهای نیشداراست
    کسی که
    سکوت می کند روزی حرفهایش را
    سرنوشت به تلخی به شما خواهد گفت

و قسم به حقارتِ واژه و شکوه سکوت،
    که گاهی شرح حال آدمی ممکن نیست...

5. تشكرها 4

parsa (29-03-2011), seyed yasin (26-03-2011), نرگس منتظر (01-04-2011), شكوه انتظار (26-03-2011)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)