نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: امام: این طور نباشد که رئیس جمهور به واسطه تقدم و تأخر یک نفر، موقتاً کناره گیری کنند یا مخالفت

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

kabotar. امام: این طور نباشد که رئیس جمهور به واسطه تقدم و تأخر یک نفر، موقتاً کناره گیری کنند یا مخالفت

ویژه نامه خبرآنلاین در سالگرد عدم کفایت سیاسی اولین رئیس جمهور ایران / برخوردهای امام خمینی در مراسم تنفیذ حکم رئیس جمهوری و پس از آن

تنفیذ حکم ریاست جمهوری بنی صدر

بنی صدر که از این همه رأی سرمست و مغرور شده بود ، برای تکیه زدن بر این پست مهم لحظه شماری می کرد ، به طوری که علیرغم بستری بودن حضرت امام به دلیل ناراحتی قلبی در بیمارستان ، با اصرار بیش از حد او جلسه تنفیذ حکم ریاست جمهوری اش در سالن بیمارستان تشکیل شد .

امام خمینی در مراسم تنفیذ فرمودند:

" من یک کلمه به آقای بنی صدر تذکر می دهم ، این کلمه تذکر برای همه است ، حب الدنیا رأس کل خطیئة هر مقامی که برای بشر حاصل می شود چه مقام های معنوی و چه مقام های مادی روزی گرفته خواهد شد و آن روز هم نامعلوم است .

توجه داشته باشند همه کسانی که برای بشر خدمت می کنند ، کسانی که دارای مقامی هستند و دارای پستی هستند ، مقام آنها را مغرور نکند ، مقام رفتنی است و انسان در وجود خدای تبارک و تعالی ماندنی است .

من از آقای بنی صدر می خواهم که ما بین قبل از ریاست جمهوری و بعد از ریاست جمهوری در اخلاق روحی شان تفاوتی نباشد ، تفاوت بودن دلیل بر ضعف نفس است و من از همه کسانی که در مقامی هستند چه مقام های کشوری و چه مقام های لشکری می خواهم به مقامات خودشان مغرور نباشند و در راه اعتلای اسلام و اعتلای ملت مسلمان و اعتلای کشور ایران کوشا باشند .

این طور نباشد که به واسطه تقدم و تأخر یک نفر یا چند نفر موقتاً اسباب این بشود که کناره گیری کنند و یا خدای نخواسته مخالفت و کار شکنی ، از خداوند تعالی مسألت می کنم همه ما را به خدا و به راه راست هدایت کند و از گرایش به شرق و غرب حفظ کند و از خوف از ابرقدرت ها حفظ کند ."صحیفه نور ، ج 11 ، ص 257

سپس با نصایح حساب شده ای ، حکم ریاست جمهوری بنی صدر را تنفیذ کردند ، اما این حکم را به عدم تخلف بنی صدر از احکام اسلام و تبعیت از قانون اساسی ، مشروط کردند :

" بر اساس آن که ملت شریف ایران با اکثریت قاطع جناب آقای دکتر سید ابوالحسن بنی صدر را به ریاست جمهوری کشور جمهوری اسلامی ایران برگزیده اند و بر حسب آن که مشروعیت آن باید به نصب فقیه جامع الشرایط باشد ، اینجانب به موجب این حکم رأی ملت را تنفیذ و ایشان را به این سمت منصوب نمودم ، لکن تنفیذ و نصب اینجانب و رأی ملت مسلمان ایران محدود است به عدم تخلف ایشان از احکام مقدسه اسلام و تبعیت از قانون اساسی ایران ..... "

پس از تنفیذ حکم ریاست جمهوری بنی صدر وی و دوستانش که در دفتر هماهنگی های مردمی با رئیس جمهور فعالیت می کردند در یک تبلیغات گسترده چنین وانمود کردند که نیروهای اصولگرا و مذهبی به ویژه آنها که در کنار حضرت امام مشغول به خدمت هستند ، نمی گذارند رئیس جمهور شعارهای خود را جامعه عمل بپوشاند !

حضرت امام برای گرفتن بهانه از دست آنها ، طی حکمی جانشینی فرماندهی کل قوا را نیز به بنی صدر واگذار کرد تا دیگر هیچ عذری باقی نماند.

2. تشكر

نرگس منتظر (21-06-2011)

3.  

4. Top | #2

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

kabotar.

در این حکم آمده است :

" جناب آقای بنی صدر رئیس جمهوری ایران ! در این مرحله حساس که احتیاج به تمرکز قوا بیشتر از هر مرحله است ، جنابعالی به نمایندگی این جانب به سمت فرماندهی کل نیروهای مسلح به ترتیبی که قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تعیین کرده است منصوب می شوید ، امید است که با شایستگی که جنابعالی دارید امور کشوری و لشکری و قوای مسلح به نحو شایسته با موازین اسلامی جریان پیدا کند ." صحیفه نور ، ج 11 ، ص 260

حضرت امام(ره) برای حفظ اصل نظام و جلوگیری از هرگونه تشتت و التهاب در کشور که مقتضای زمان جنگ بود و برای جذب بنی صدر در حد امکان و در راستای سیاست مدارا و مماشات با وی بارها از بنی صدر به عنوان رئیس جمهور تعریف و تمجید می کردند .
    ولی عمده تعریف های امام(ره) راجع به بنی صدر تعریف از شخصیت او نبود ، مثلاً امام(ره) می فرمودند :

" امروز شما هر یک از اینهایی که متصدی در کارها هستند ، وقتی ملاحظه می کنید می بینید که از همین خود مردم هستند ، رئیس جمهور یک شخص است ، پسر بنی صدر همدانی * یک ملای همدانی ، حالا هم که هست ، از آن یال و کوپال دارها نیست و از خود مردم است ."

در این تعریف امام(ره) تنها به این که بنی صدر از مردم است و پدرش ملای همدانی است بسنده کرده اند ، در جایی دیگری در مقام مقایسه زندگی رئیس جمهور ما با طاغوت می فرمایند :

" چند ساعت که آن اعلیحضرت قدرت می خواستند در یک شهرستانی بروند ، برایشان یک دستگاه های عظیم با پول همین ملت درست کردند که آقا می خواهد چند ساعت در سال تشریف ببرند در آنجا ، حالا آقای بنی صدر هم همان طور است ؟ " صحیفه نور ، ج 14 ، ص 82

همچنین از بنی صدر چنین تعریف می کنند :

" الان رئیس جمهور که در رأس واقع شده است در هر مجلسی که او را دعوت کنند می رود ، در هر شهری که از او تقاضا کنند می رود و مردم را ارشاد می کند ، بدون این که یک ذره خوف در دل او باشد ، برای این که ملت را از خودش می داند و ملت هم او را از خودش می داند ، برادر هستند ، رئیس جمهور با ادنی شخصی که در ایران زندگی می کند برادر است و مردم هم برادرند و پشتیبانی می کنند ." صحیفه نور ، ج 13 ، ص 1

در جای دیگر می فرمایند : " رئیس جمهور از خود شماست و همه خدمتگزار به این ملت هستند ." صحیفه نور ، ج 13 ، ص 18

5. تشكر

نرگس منتظر (21-06-2011)

6. Top | #3

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

kabotar.

امام(ره) به نیروهای تحت امر بنی صدر می فرمایند :

" فرض کنید که آقای رئیس جمهور را من قرار دادم برای این که رئیس کل قوا باشد و آن چیزی را که من قرار دادم اگر چنانچه با آن موافقت بکنید موافقت با من است و من خودم مستقیماً نمی توانم در همه امور دخالت بکنم ، من باید بالاخره اشخاص را قرار بدهم و یک نظمی ایجاد بشود ." صحیفه نور ، ج 12 ، ص 151

با اینگونه تعریف ها و تمجیدها از بنی صدر که در راستای جذب وی و مدارا و مماشات با او و برقراری نظم از سوی امام(ره) صورت می گرفت برخی آن را تأیید و حمایت از بنی صدر می دانستند و از آن سوء استفاده کرده و در روزنامه هایشان چنین وانمود می کردند که امام(ره) طرفدار بنی صدر است .

مدارا و مماشات امام(ره) با بنی صدر تا آنجا ادامه یافت که شهید دکتر بهشتی طی نامه ای که بعدها انتشار یافت به امام(ره) نوشت :
    " به خدا سوگند که تحمل این وضع برای این فرزندتان بسی دشوار است که چهره افسرده اینها را ببینم و ندای یاللمسلمین آنها را بشنوم و تنها پاسخ این باشد که صبر کنید ، من صبر می کنم .... در ماه های اخیر صدای پای آمریکای توطئه گر و همدستان و هم داستانان او گسترده تر از پیش شنیده می شود ." هفته نامه پرتو سخن ، 24 شهریور 78 ، ص 4

بنی‌صدر از همان ابتدا، مستقیم و غیر مستقیم با حضرت امام خمینی(ره) و یاران و طرفدار امام، خط امام و عناصر خدوم و مبارزان حزب‌اللهی به مخالفت برخاست و مغرور از آرای مردم به کمک دوستان همفکر و طرفداران خود که هیچ کدام از آنها سابقه خوب و سالمی نداشتند، بلکه با انقلاب اسلامی مخالف بودند، توطئه‌ها و کوبیدن شخصیت‌های اسلامی و انقلابی را علیه انقلاب اسلامی و امام و مردم آغاز کردند؛ مانند: «درگیری با حزب جمهوری اسلامی و شهید مظلوم آیت‌الله بهشتی و یارانش؛

درگیری با شهید رجائى نخست‌وزیر پیرامون مسئله تعهد و تخصص و ایجاد مشکل در راه اداره امور نخست‌وزیری و اجرای مرتب برنامه‌ها و امور کشور؛ تلاش برای ایجاد درگیری و اختلاف بین نیروهای ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در شرایطی که رژیم عراق به کشور حمله کرده بود.»

شعارهای او قبل و بعد از انتخاب شدن تفاوت پیدا کرد. چرا که در جلب آرای مردم و فریب آنها و حتی عده‌ای از شخصیت‌ها و بعضی از گروه‌ها تمام توان خود را به‌کار برد. بنی‌صدر کمک به آمریکا را هم فراموش نکرد، بلکه خدمت بزرگی به آمریکای انجام داد؛ او دستور بمباران هلی‌کوپترهای سالم به‌جا مانده در طبس که با اقرار رادیو آمریکا، حاوی اسناد با ارزش بود را صادر کرد.

امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

من در جستجوی قطعه ای از آسمان پهناور هستم

که از تراکم اندیشه های پَست، تهی باشد .

7. تشكر

نرگس منتظر (21-06-2011)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)