نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: امام زمان علیه السلام در قران

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض امام زمان علیه السلام در قران

امام زمان علیه ا لسلام در قران
    توبه 119: یاایهاالذین امنوا اتقواالله وکونوا مع الصادقین: ایکسانی که ایمان اورده اید تقوا پیشه کنید وباشید با راستگویان اگر دقت در ایه کنیدمی بینید که مراد خداوند تبعیت از صادقین است و چون به طور مطلق فرموده مقید به زمان ومکان خاص نیست یعنی در هر زمان و مکانی باید از صادقین تبعیت نمود لذا استفاده میشود که صادقین باید افرادی معصوم باشند زیرا اگر معصوم نباشند گویی خداوند فرمان نا درستی را داده و مردم را به گمراهی انداخته است چون امکان دارد فردی راستگو باشد ولیکن چون معصوم نیست امکان اشتباه برای او است و از این جهت مردم اگر تبعیت از کل راستگویان کنند احتمال به انحراف افتادنشان می باشدو خداوند چنین فرمانی را نمی دهد در نتیجه صادقین جمعی معصوم اند واز جهتی هم قران چون برای تمام زمانهاست لذا در هر زمانی باید فرد معصومی باشد که مردم مطیع او باشند و در بین مردم هیچ کس غیر از ائمه علیهم السلام ادعای عصمت نکرده اند پس مراد از صادقین همان ائمه علیهم السلام اند وان راستگویی که الان وجود دارد و زنده است امام زمان علیه السلام است درمدارک شیعی زیاد در این ارتباط حدیث داریم حتی اهل سنت هم روایاتی در این باب اورده اند از جمله حافظ سلیمان قندوزی حنفی در کتاب ینابیع الموده ص 15 اورده که چون ایه نازل شد سلمان از پیامبر صلی الله علیه و اله سوال کرد که ایا مفهوم این ایه عام است یا خاص ؟حضرت فرمودند اما کسانی که مامور به این دستورند عموم مومنان اند و اما صادقین خصوص برادرم علی و اوصیای من بعد از او تا روز قیامت است وحاکم حسکانی در شواهد التنزیل روایتی را نقل کرده که مراد از صادقین ال محمد علیهم السلام اندوعلامه بحرانی در غایه المرام 7روایت از اهل سنت و10 روایت از شیعه نقل می کند که مراد از صادقین اهل بیت علیهم السلام اند

وحید باقرپور
    l
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

من در جستجوی قطعه ای از آسمان پهناور هستم

که از تراکم اندیشه های پَست، تهی باشد .

2. تشكرها 3

3.  

4. Top | #2

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

تحقق آفرینش جهان و انسان، لطف و حكمت الهی، ظهور و اجرای تمامیت دین، تحقق قسط و عدل در تمامی جامعة بشری، تحقق عملی تمامی وعدههای الهی، ایجاد مدینة فاضله، تحقق انتظارات بشر در برپایی جامعه ای ایده آل به دور از ظلم و فساد، تحقق جامعة واحد بر مبنای خدا خواهی، حق خواهی و خداپرستی و... از جمله مواردی كه ضرورت وجود حكومت امام زمان (عج) را ایجاب میكند.
    از نظر قرآن كریم، جهان با هدف خاص آفریده شده است: "وَ مَا خَلَقْنَا السَّمَآءَ وَ الاْ ئَرْضَ وَ مَا بَیْنَهُمَا بَـَطِلاً ذَ َلِكَ ظَنُّ الَّذِینَ كَفَرُواْ فَوَیْلٌ لِّلَّذِینَ كَفَرُواْ مِنَ النَّار؛(ص،27) ما آسمان و زمین و آن چه را در میان آنها است بیهوده نیافریدیم، این گمان كافران است وای بر كافران از آتش (دوزخ)."
    روشن است، هدفدار بودن جهان هستی، به حكومتِ بر زمین كه جزئی از جهان است، جهت میدهد كه، حكومت بشری نیز هدفدار است. هنگامی كه در جهان بینی پذیرفتیم كه این عالَمِ وسیع از ناحیة خداوند بزرگ، بیهوده آفریده نشده، هدفدار بودن حكومت بر بشر را نیز میپذیریم. به تعبیر دیگر، عالم هستی بر پایة حق و عدالت است، حكومت نیز باید هماهنگ با مجموعة عالَم یعنی منطبق بر موازین حق و عدالت باشد.
    آفرینش جهان و انسان، فرستادن پیامبر و امام، نزول وحی و تعیین قانون برای سعادت بشر و... جملگی از باب لطف و حكمت الهی است؛ و در راستای هدفدار بودن انسان و جامعة بشری است.
    آیاتی از قرآن اشاره به قیام حضرت مهدی (ع ) دارد ، از جمله : در سوره انبیاء آمده است : « ولقد كتبنافی الز بور من بعد الذكر ان الارض برتها عبادی الصالحون » در زبور بعد از ذكر (تورات ) تور داشتیم كه بندگان صالح من حكومت زمین را به ارث می برند. در ذیل این آیه روایاتی آمده است كه «هم اصحاب لمهدی فی آخر الزمان ,آنان یاران مهدی (ع ) در آخر الزمان هستند».
    در سوره نور آمده است : « وعدالله الذین آمنوا منكم . عملوالصالحات لیسیتخلفنهم فی الارض كما استخلف الذین من قبلهم و لیمكنن لهم دینهم الذی ارتضی لهم و لیبدلنهم من بعد خوفهم امنا یعبدتنی لایشركون بی شیئا و من كفر بعد ذلك ماوئك هم الفاسقون » خداوند به كسانی از شما كه ایمان آورده و اعمال صالح انجام داده اند, وعده داده است كه آنان را خلیفه روی زمین كند, آن گونه كه پیشینیان را خلافت بخشید و دین و آئینی را كه برای آنان پسندیده است , پا بر جا و ریشه دار سازد و بیم و ترس آنان را به امنیت مبدل كند. آن چنان می شود كه تنها مرا می پرستند وچیزی را شریك من نخواهند كرد و كسانی كه بعد از آن كافر شوند, از فاسقان اند.
    آیه دیگر اشاره به قایم حضرت مهدی دارد, آیه طهور حق در سوره توبه است : « هوالذی الرسل رسوله بالهدی و دین الحق لیظهره علی الدین كله و لوكره المشركون ».(توبه آیه 33)شبیه این آیه در سوره فتح آمده است : « هو الذی ارسل رسوله بالهدی ودین الحق لیظهره علی الدین كله » .(فتح آیه 28) این آیات بر اساس روایاتی كه ذیل و تفسیر آنها آمده ,تطبیق بر حضرت مهدی (ع ) شده است .
    آیات زیادی در قرآن هست كه به گونه‏ای بر ظهور امام زمان (عج) دلالت دارند. نویسنده كتاب « المحجة فی ما نزل فی قائم الحجة» (سیمای حضرت مهدی (عج) در قرآن) بیش از صد آیه را ذكر كرده كه بر اساس روایات معصومان (ع) این آیات مربوط به امام عصر (ع) وقیام آن حضرت است. در اینجا به برخی از این آیات اشاره می‏شود:
    آیه 5 سوره قصص؛
    آیه 62 سوره نمل؛
    آیه 21 و 29 سوره سجده؛
    آیات 5 - 1 سوره روم؛
    آیات 11 و 26 سوره فرقان؛
    آیات 110، 115 و 135 سوره طه؛
    آیات 39، 41 و 60 سوره حج
    ‏و آیات دیگری كه بر این مطلب دلالت دارند.
    (در مورد این آیات می‏توانید از تفسیر نمونه یا المیزان بهره‏مند شوید.)
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

من در جستجوی قطعه ای از آسمان پهناور هستم

که از تراکم اندیشه های پَست، تهی باشد .

5. تشكرها 2

عهد آسمانى (07-07-2011)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)