نمایش نتایج: از شماره 1 تا 9 , از مجموع 9

موضوع: ▲♣ ♠ ▲ فوايد نماز شب ▲♣ ♠ ▲

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    970
    نوشته
    3,832
    مورد تشکر
    7,609 در 1,949
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

توجه ▲♣ ♠ ▲ فوايد نماز شب ▲♣ ♠ ▲

فوايد نماز شب

1) باعث خشنودي خدا و دوستي ملائكه است.

2) باعث مباهات خداوند بر فرشتگان است.

3) باعث درخشش براي اهل آسمان همانند ستارگان است.

4) باعث روشني دل است.

5) باعث استجابت سريع دعا است.

6) باعث پزيرش توبه و پاك شدن از گناهان از جانب حضرت حق است.

7) باعث كفاره گناهان است.

8) باعث زيبايي صورت و شادابي چهره و نوراني شدن آن در طول روز است.

9) باعث سلامتي و تندرستي و رفع انواع بيماريهاي جسمي و روحي است.

10) باعث از بين رفتن غم و اندوه و تقويت نور چشم است.

11) باعث تمسك يافتن به اخلاق انبياء و اولياي خداوند است.

12) باعث انجام دادن سنّت پيامبران و صالحان است.

13) باعث تابش نور خدا به او مي‌شود.

14) باعث مهر و محبت و محبوب القلوب شدن بين مردم است.

15) باعث افزايش عمر است.

16) باعث جلب رزق و روزي فراوان و ادعاي قرض است.

17) باعث نوعي صدقه است.

18) باعث نوشته شدن چهار ثواب بزرگ براي خود است.

19) خداوند نه صف از ملائكه پشت سر نمازگزار قرار مي‌دهد.

20) كليد رفتن به بهشت و جواز عبور از پل صراط است.

21) زينت آخرت و نور مؤمن در آخرت است.

22) نماز شب همچون سايباني در روز قيامت است بر سرش.

23) نماز شب لباس بدن نمازگزار است در روز قيامت درحاليكه همه عريانند.

24) نماز شب در روز قيامت همچون نوري در برابرش است و چشم نمازگزار نماز شب در روز قيامت شادمان است.

25) نماز شب ميان شخص نمازگزار و آتش جهنم همچون حائلي فاصله مي‌گذارد.

26) ميزان اعمال خوب نمازگزار در روز قيامت سنگين است.

27) نماز شب همچون تاجي در روز قيامت است بر سرش.

28) چراغي است براي تاريكي قبر و برطرف كننده وحشت تاريكي قبر است.

29) نماز شب همچون مشعلي نوراني است در تاريكي قبر.

30) نماز شب، نمازگزار را از عذاب قبر ايمن مي‌كند و برات آزادي از آتش جهنم است.

امضاء

2.  

3. Top | #2

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    71
    نوشته
    12,697
    صلوات
    3110
    دلنوشته
    10
    صل الله علیک یا مولانا یا صاحب الزمان
    مورد تشکر
    7,587 در 2,105
    وبلاگ
    7
    دریافت
    0
    آپلود
    0

kabotar.

واقعا شمردن فواید نماز شب دشواره

ولی بهترین فضیلت خواندن نماز شب روشنی دل از تاریکیهای دنیاست

انسان با روشن شدن دل به نور ایمان میتونه به تعالی برسه و رستگار بشه

4. تشكرها 7

نیایش*خادمه یوسف فاطمه(س)* (23-09-2014), نرگس منتظر (13-09-2011), باران نور (25-07-2011), شهیده (28-07-2011), شهاب منتظر (24-09-2014)

5. Top | #3

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    970
    نوشته
    3,832
    مورد تشکر
    7,609 در 1,949
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

●●*^*●● گشودن درهای رحمت با نماز شب ●●*^*●●

گشودن درهای رحمت با نماز شب

اگر کمی به آیات و روایات توجه کنیم ، خواهیم دید که راه های بسیار خوبی برای رسیدن به خوبی ها فراهم می باشد که برای رسیدن به آنان ، تنها نیازمند اراده و سعه صدر می باشیم . یکی از این باب ها خواند نماز شب است که در آیات قرآن کریم ( آیه 16 سوره سجده ) و روایات به آن اشاره و تأکید شده است .
    *نامهاى سوره‏ سجده
    نام این سوره در بعضى از روایات و در لسان مشهور مفسران ؛ " سوره سجده " یا " الم سجده " است ، و گاه براى مشخص ساختن آن از سوره حم سجده آن را به نام " سجده لقمان" مى‏خوانند ، چرا كه بعد از سوره لقمان قرار گرفته است ، در بعضى از روایات نیز از آن به " الم تنزیل " یاد شده است .
    فخر رازى و آلوسى نیز نام سوره " مضاجع " را از جمله نامهاى آن ذكر كرده‏اند (به تناسب آیه 16 این سوره « تَتَجافى‏ جُنُوبُهُمْ عَنِ الْمَضاجِعِ ... » ).

* شب زنده داران !
    « تَتَجافى‏ جُنُوبُهُمْ عَنِ الْمَضاجِعِ یَدْعُونَ رَبَّهُمْ خَوْفاً وَ طَمَعاً وَ مِمَّا رَزَقْناهُمْ یُنْفِقُونَ؛ پهلوهایشان از بسترها در دل شب دور مى‏شود (و بپا مى‏خیزند و رو به درگاه خدا مى آورند) و پروردگار خود را با بیم و امید مى‏خوانند، و از آنچه به آنان روزى داده‏ایم انفاق مى‏كنند ! » (سجده 16)
    در تفسیر جمله ؛" تَتَجافى‏ جُنُوبُهُمْ عَنِ الْمَضاجِعِ" (شبانگاه ، پهلوهاى آنها از بستر دور مى‏شود) دو تفسیر در روایات اسلامى وارد شده :
    تفسیرى به نماز " عشاء" و اشاره به اینكه مؤمنان راستین بعد از نماز مغرب و قبل از نماز عشاء به بستر نمى‏روند مبادا خواب آنها را بگیرد ، و نماز عشایشان از دست برود . (زیرا در آن زمان معمول بوده كه در آغاز شب به استراحت مى‏پرداختند و نماز مغرب و عشاء را- طبق دستور استحباب جدایى میان نمازهاى پنجگانه- از هم جدا مى‏كردند و هر كدام را در وقت فضیلت خود بجا مى‏آورند) هر گاه بعد از نماز مغرب و قبل از وقت عشا مى‏خوابیدند ممكن بود براى نماز عشا بیدار نشوند.
    این تفسیر را " ابن عباس" طبق نقل در المنثور از پیامبر اسلام ( صلی الله علیه و آله ) نقل كرده ، و در" امالى" شیخ نیز از امام صادق ( علیه السلام ) نقل شده است . ( در المنثور و امالى شیخ طبق تفسیر المیزان ، جلد 16 ، صفحه 283)
    اما در بیشتر روایات و كلمات مفسران ، به برخاستن از بستر و براى اداء نماز شب تفسیر شده است .
    در روایتى از امام باقر (ع) چنین مى‏خوانیم كه به یكى از یارانش فرمود : « أ لا اخبرك بالاسلام اصله و فرعه و ذروة سنامه :آیا ریشه و شاخه و بلندترین قله اسلام را به تو معرفى كنم ؟ »
    راوى عرض كرد بفرمائید: فدایت شوم.
    فرمود : «
    اما اصله الصلاة، و فرعه الزكاة، و ذروة سنامه الجهاد : ریشه‏اش نماز است و شاخه‏اش زكات ، و قله مرتفعش جهاد است .»
    سپس افزود: آیا می خواهى تمام ابواب خیر را به تو معرفى كنم ؟ راوى مى‏گوید: بفرمائید فدایت شوم .
    امام فرمود : « الصوم جنة، و الصدقة تذهب بالخطیئة، و قیام الرجل فى جوف اللیل بذكر اللَّه، ثم قرأ " تَتَجافى‏ جُنُوبُهُمْ عَنِ الْمَضاجِعِ" ؛ روزه سپرى است در مقابل آتش و صدقه محو كننده گناه است ، و بر خاستن انسان در دل شب او را به یاد خدا مى‏اندازد ، سپس آیه " تَتَجافى‏ جُنُوبُهُمْ عَنِ الْمَضاجِعِ " را تلاوت فرمود .» (اصول كافى ، جلد 2 ، باب دعائم الاسلام ، حدیث 15 ، صفحه 20)
    در روایتى از امام باقر (ع) چنین مى‏خوانیم كه به یكى از یارانش فرمود:
    « أ لا اخبرك بالاسلام اصله و فرعه و ذروة سنامه :آیا ریشه و شاخه و بلندترین قله اسلام را به تو معرفى كنم ؟» راوى عرض كرد بفرمائید: فدایت شوم. فرمود: « اما اصله الصلاة، و فرعه الزكاة، و ذروة سنامه الجهاد : ریشه‏اش نماز است و شاخه‏اش زكات ، و قله مرتفعش جهاد است»

امضاء

6. Top | #4

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    970
    نوشته
    3,832
    مورد تشکر
    7,609 در 1,949
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

در تفسیر" مجمع البیان" از" معاذ بن جبل" چنین نقل شده كه در غزوه " تبوك" در خدمت رسول خدا (ص) بودم ، گرما همه را سخت ناراحت كرده بود و هر كس به گوشه‏اى پناه مى‏برد ، ناگهان دیدم كه پیامبر (ص) از همه به من نزدیكتر است ، خدمتش رفتم عرض كردم: اى رسول خدا (ص) ! عملى به من بیاموز كه مرا وارد بهشت كند ، و از آتش دوزخ دور سازد .
    فرمود : سؤال بزرگى كردى ، اما پاسخ آن براى كسى كه خدا بر او آسان كرده است مشكل نیست . سپس افزود : " تعبد اللَّه و لا تشرك به شیئا و تقیم الصلاة المكتوبة و تؤدى الزكاة المفروضة و تصوم شهر رمضان :
    خدا را پرستش كن و چیزى را شریك او قرار نده نمازهاى واجب را انجام ده و زكات واجب- حق مستمندان- را اداء كن و ماه رمضان را روزه بگیر".

بعد فرمود: و آیا می خواهى از ابواب خیرات به تو خبر مى‏دهم ؟
    عرض كردم : اى پیامبر بفرمائید . فرمود :
    « الصوم جنة من النار و الصدقه تكفر الخطیئه و قیام الرجل فى جوف اللیل یبتغى وجه اللَّه ثم قرأ هذه الایه تَتَجافى‏ جُنُوبُهُمْ عَنِ الْمَضاجِعِ :
    روزه سپرى است در برابر آتش و انفاق در راه خدا كفاره گناهان است ، و قیام انسان در دل شب براى خشنودى خدا .
    سپس آیه" تتجافى جنوبهم" را قرائت فرمود" » . (مجمع البیان ذیل آیات مورد بحث و تفسیر نور الثقلین ، جلد 4 ، صفحه 229)

گر چه هیچ مانعى ندارد كه آیه مفهوم وسیعى داشته باشد ، هم بیدار ماندن در آغاز شب را براى نماز عشاء شامل شود، و هم بر خاستن در سحرگاه را براى نماز شب ، ولى دقت در مفهوم" تتجافى" معنى دوم را بیشتر در ذهن منعكس مى‏كند ، زیرا ظاهر جمله این است كه قبلا پهلوها در بستر آرام گرفته سپس از آن دور مى‏شود و این مناسب قیام در آخر شب براى انجام نماز است .
    گر چه در باره اهمیت این نماز پر بركت همان چند روایت فوق كافى به نظر مى‏رسد ، ولى این نكته قابل ذكر است كه در روایات اسلامى آن قدر اهمیت‏ به این عبادت داده شده است كه در باره كمتر عبادتى چنین سخن گفته شده است .
    دوستان حق، و رهروان راه فضیلت به این عبادت بى ریا كه قلب را روشنایى و دل را نور و صفا مى‏بخشد همواره اهمیت بسیار مى‏دادند .
    پیامبر خدا فرمود: آیا می خواهى از ابواب خیرات به تو خبر مى‏دهم؟ عرض كردم اى پیامبر بفرمائید. فرمود: « الصوم جنة من النار و الصدقه تكفر الخطیئه و قیام الرجل فى جوف اللیل یبتغى وجه اللَّه ثم قرأ هذه الایه تَتَجافى‏ جُنُوبُهُمْ عَنِ الْمَضاجِعِ: روزه سپرى است در برابر آتش و انفاق در راه خدا كفاره گناهان است، و قیام انسان در دل شب براى خشنودى خدا . سپس آیه" تتجافى جنوبهم" را قرائت فرمود»

امضاء

7. Top | #5

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    970
    نوشته
    3,832
    مورد تشکر
    7,609 در 1,949
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

استفاده از فرصت های داده شده!
    ممكن است بعضى همیشه توفیق بهره‏گیرى از این عبادت پر بركت را نداشته باشند ، ولى چه مانعى دارد كه در بعضى از شبها كه این توفیق حاصل است بهره گیرند و در آن هنگام كه خاموشى همه جا را فرا گرفته ، و اشتغالات روزانه همه تعطیل است، كودكان در خواب ، و محیط آماده حضور قلب و راز و نیاز با خدا است، برخیزند و به در خانه خدا روند و دل را به نور عشق دوست روشن سازند .

پیام‏های آیه:

1ـ سحر خیزى و دل كندن از رختخواب ، یكى دیگر از نشانه‏هاى مؤمنان است : « تَتَجافى‏ جُنُوبُهُمْ » ...
    2ـ عبادت‏هایى كه با نوعى ریاضت و خفا همراه باشد، ارزش بیشترى دارد: «تَتَجافى‏»
    3ـ مؤمن ، نه مأیوس است، نه مغرور، هم بیم دارد، هم امید: «یَدْعُونَ رَبَّهُمْ خَوْفاً وَ طَمَعاً»
    4ـ تواضع ، سحرخیزى و انفاق ، خصلت دائمى مؤمنان است : «لا یَسْتَكْبِرُونَ ...یَدْعُونَ ...یُنْفِقُونَ» (همه با صیغه‏ى مضارع آمده است.)
    5ـ رابطه‏ى شبانه با خداوند ، باید با رسیدگى به محرومان همراه باشد : « یَدْعُونَ ... یُنْفِقُونَ»
    6ـ مورد انفاق ، تنها مال نیست ، بلكه شامل علم و آبرو و دیگر سرمایه‏هاى انسان نیز مى‏شود : « مِمَّا رَزَقْناهُمْ یُنْفِقُونَ »

نتیجه گیری:
    گر چه هیچ مانعى ندارد كه آیه ی 16 سوره سجده ، مفهوم وسیعى داشته باشد ، هم بیدار ماندن در آغاز شب را براى نماز عشاء شامل شود ، و هم بر خاستن در سحرگاه را براى نماز شب، ولى دقت در مفهوم "تتجافى" معنى دوم را بیشتر در ذهن منعكس مى‏كند، زیرا ظاهر جمله این است كه قبلا پهلوها در بستر آرام گرفته سپس از آن دور مى‏شود و این مناسب قیام در آخر شب براى انجام نماز است .

منابع:

1- تفسیر نور، ج9

2- تفسیر نمونه ،ج 17

3- المنثور و امالى شیخ طبق " تفسیر المیزان" ، جلد 16 ، صفحه 283

4- اصول كافى ، جلد 2 ، باب دعائم الاسلام

5- تفسیر نور الثقلین ، جلد 4 ، صفحه 229

امضاء

8. تشكرها 8

9. Top | #6

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    970
    نوشته
    3,832
    مورد تشکر
    7,609 در 1,949
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

***@***حکمت نماز شب ***@***

رسول خدا(ص) در خطبه‌ای پس از سفارشی اكید به نماز و

اثر مداومت آن در پاك شدن از

گناهان، فرمود: "ای مردم هیچ بنده‌ای نیست جز آنكه

ریسمانی چند بر [اعضای] او گره خورده،

پس چون ثلثی از شب گذشت فرشته‌ای نزد وی می‌آید و
    می‌گوید: برخیز خدا را یاد كن كه صبح

نزدیك شده است.

اگر حركت كرده برخیزد و خدا را یاد كند یك گره از گره‌های او باز می‌شود و اگر

به پا خیزد و وضو بگیرد و به نماز بایستد همه گره‌ها گشوه می‌شود تا اینكه با چشمی شاد و

روشن وارد صبح شود". معلوم می‌شود گره‌های روز را نماز شب باز می‌كند. امام حسن

عسكری (علیه‌السلام) می‌فرماید:

"إن الوصول إلی الله سفر لا یُدرك إلا بامتطاء اللیل، من لم یحسن أن یمنع لم یحسن أن یعطى" سیر الی الله و وصول

به خدای سبحان سفری است كه مركوب راهوار آن، شب زنده‌داری است، برای كسی كه

مشتاق لقای حق است بهترین وسیله، شب زنده‌داری است. همین بیان را به شكل دیگری

امام صادق (علیه‌السلام) از امیرالمؤمنین (سلام‌اللهعلیه) نقل فرموده كه:

"نبّهْ بالتفكر قلْبك، وجافِ عن النوم جَنْبك، واتق الله ربّك"

با تفكر دلت را بیدار و آگاه كن و شب هنگام برای نماز شب برخیز و از خدای خویش بهراس.

تفكر، دل را بیدار می‌كند چون گاهی خواب بر دل عارض می‌شود و انسان چیزی را درك نمی‌كند.

علی (علیه‌السلام) می‌فرماید:

به خدا پناه می‌بریم از این كه عقل بیارمد "نعوذ بالله من سبات العقل"

. (برگرفته از كتاب حكمت عبادات، آیة الله جوادی آملی)

امضاء

10. تشكرها 4

11. Top | #7

عنوان کاربر
    کاربر عادی
    شماره عضویت
    1641
    نوشته
    5
    مورد تشکر
    16 در 4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

shamee حکمت نماز شب از نام و زمانش پیداست

حکمت نماز شب از نامش و زمانش پیداست.
    نماز شب در آیات و روایات خیلی تاکید شده هست و به قول بزرگان هر کس به جایی رسیده هست حتما اهل نماز شب بوده هست.
    خصوصیات شب یکی خلوت هست و دیگری تاریکی.
    خلوت کردن با خدا و ذکر مشکلات معنوی و مادی با خدا در تهذیب نفوس انسان خیلی مؤثر هست.
    که در روایات برای خلوت کردن توصیه شده هست.
    و از این طرف تاریکی یادآوری قبر هست که بعد از دنیا رفتن در جای تاریکی ما را قرار خواهند داد.
    و شب یادآور همان تاریکی قبر که آن هم یادآور مرگ انسان هست.
    که یاد مرگ برای تمام امراض روحی موثر هست.
    خدا توفیقی بدهد که اهل نماز شب بشیم.
    ان شاالله

ویرایش توسط almokhlasin : 19-08-2011 در ساعت 14:45 دلیل: غلط املایی

12. Top | #8

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,219
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    صلی الله علیک یا مولاتنا یا زینب کبری علیها السلام
    مورد تشکر
    204,181 در 63,569
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

امضاء

سکوت
    خطرناک تر از حرفهای نیشداراست
    کسی که
    سکوت می کند روزی حرفهایش را
    سرنوشت به تلخی به شما خواهد گفت

و قسم به حقارتِ واژه و شکوه سکوت،
    که گاهی شرح حال آدمی ممکن نیست...

13. تشكرها 3

14. Top | #9

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن ایران شناسی
    شماره عضویت
    1938
    نوشته
    13,518
    صلوات
    1998
    دلنوشته
    2
    « اَلـلّـــهُـــمَّ عَـجِّـــل لِـولـیِّـــنَاالـفَـــرَجَ »
    مورد تشکر
    42,176 در 11,163
    دریافت
    0
    آپلود
    1

خداوند مشتاق کيست؟

خداوند متعال به يکي از صديقين وحي نمود که براي من بندگاني هستند که مرا دوست ميدارند و من هم آنها را دوست ميدارم آنان مشتاق من،و من هم مشتاق آنها هستم و آنها مرا در ياد دارند و من هم به ياد آنان هستم، آنها به من نظر دارند،و من هم به آنهانظر دارم، پس اگر تو قدم جاي قدم آنها بگذاري،تو را هم دوست خواهم داشت و اگر از راه آنها منحرف شوي عقوبتت خواهم نمود.

آن صديق گفت: معبود من! نشانه آنها که مورد توجّه تو هستند چيست؟

خطاب رسيد: آنان روزها همچون چوپان مهرباني که مواظب گوسفندان خود هست به سايه مينگرند و منتظر آمدن شب هستند،و همانگونهکه پرندگان هنگام غروب با شور و شوق عازم آشيانه خود ميگردند.اينان هم با همينحال به استقبال غروب خورشيد ميروند، پس آنگاه که شب فرا رسيد،و تاريکي همه جا را فرا گرفت، و فرش‌ها پهن و همه گرد هم جمع شدند و هر دوستي با دوست خود خلوت نمود اينان در برابر من به پاي مي‌ايستند و صورتهاي خود را بر خاک مينهند،و با تلاوت آيات قرآن به مناجات و گفتگوي با من برميخيزند، و نعمتهاي مرا سپاس ميگويند.

پس آنانرا ميبيني که گاه گريه ميکنند و گاه شيون سر ميدهند،گاه آه ميکشند،و گاه از معاصي و گناهان شکوه ميکنند،گاه ايستاده و گاه نشسته، و گاهي در حال رکوع و گاه در سجده هستند،و آنچه را که به خاطر من تحمل آن ميکنند همه را ميبينم و شکوه‌هائيکه از محبت من بر لب دارند ميشنوم.

اولين چيزي که به آنها عطا کنم سه چيز است يکي اينکه نور خودم را در دلهاي آنها بيفکنم در نتيجه همانگونه که من از آنها آگاهم، آنها نيز از من با خبر خواهند بود، دوم اينکه اگر آسمانها و زمينها و آنچه را که در اين ميان هستند در ميزان آنها ببينم باز آن را کم خواهم دانست، سوم رو سوي آنها ميکنم، و آيا اگر کسي من رو سوي او آورم، احدي ميتواند بداند که چه به او عطا خواهم نمود.

اسرار الصلوة، حاج ميرزا جواد آقا ملکي تبريزي ، ص 455

امضاء

http://www.ayehayeentezar.com/signaturepics/sigpic1938_35.gif

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)