نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: ▐★*★*★ ▐گفتگو با سوره مبارکه هود ▐★*★*★ ▐

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,888
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    صلی الله علیک یا مولاتنا یا زینب کبری علیها السلام
    مورد تشکر
    204,211 در 63,587
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

جديد ▐★*★*★ ▐گفتگو با سوره مبارکه هود ▐★*★*★ ▐

گفتگو با سوره ی مباركه ی هود

سپاس خداوندی را كه از باب فضل خویش توفیق حضور در ساحت مقدس قرآن كریم، این معجزه جاوید را به ما ارزانی داشت تا بار دیگر از بیانات گهربار یكی از سور ملكوتی آن بهره‌مند گردیم.

- از این فرصت طلایی استفاده كرده و از ایشان می‌خواهیم خود را برای دوستداران قرآن واهل بیت علیهم السلام معرفی می‌نمایند.

من هود، یازدهمین سوره از قرآن كریم هستم. 123 آیه دارم ودر مكه معظمه بر نبی مكرم اسلام صلی الله علیه وآله وسلم نازل شده‌ام.

خواهشمندیم محتوای كلی آیات خود را برای خوانندگان ما بیان كنید؟
    قسمت عمده‌ی ‌آیات من راجع به سرگذشت پیامبران الهی است. داستان انبیاء وسرنوشت قوم آنها در اثر تكذیب ایشان. البته به مسائل اعتقادی از جمله پرستش پروردگار بازگشت به سوی او، وعده پاداش ورستگاری به مومنین وترسانیدن خلایق از عذاب الهی وشرح حال منافقین و... نیز اشاره شده است.
    - لطف فرموده ویكی از فضایل تلاوت خود را برای شیفتگان كلام حق بازگو نمایید؟

معلم بزرگ انسانها حضرت محمد مصطفی(صلی الله علیه وآله) فرموده‌اند: هركس سوره هود را تلاوت نماید، خداوند درروز قیامت به تعداد كسانی كه هود را تصدیق ویا تكذیب كرده‌اند به او پاداش عطا می‌فرماید. وی در مقام شهداء قرار می‌گیرد: و به حسابش آسان رسیدگی می‌شود.1

- افضل اوقات تلاوت شما چه زمانی است؟‌

دراین‌باره نیز پنجمین اختر آسمان ولایت، امام محمدباقر علیه السلام فرمودند: كسی كه سوره هود را در هر جمعه بخواند، حق تعالی او را در قیامت در زمره پیغمبران مبعوث می‌گرداند ودر قیامت گناهی از او ظاهر نخواهد شد.2

- معنای عبارت

((َوكَانَ عَرْشُهُ عَلَى الْمَاء لِیَبْلُوَكُمْ أَیُّكُمْ أَحْسَنُ عَمَلاً ))

(( وعرش او برآب بود تا شما را بیازماید كه كدامیك نیكوكارترید)) در هفتمین آیه‌ی شما چیست؟

به خاطر دارم كه شخصی معنای این آیه را از حضرت صادق علیه السلام سوال نمود ودر ادامه گفت: مردم می‌گویند كه عرش پروردگار برروی آب واو بالای عرش قرار دارد. امام صادق علیه السلام فرمودند: اندیشه نادرستی است وهركس چنین تصور وخیال كند خدا را به صفت مخلوق وصف كرده و لازمه‌ی این پندار غلط آن است كه موجودی قوی‌تر از خدا حامل عرش الهی باشد. سپس ایشان معنای آیه را چنین بیان كردند كه: پیش از آنكه خداوند آسمان وزمین وخورشید وماه ویا جن وانس را خلق نماید، آب را خلق فرمود و آن حامل علم ودین خدا بود وهمین كه اراده فرمود تا بشر را خلق كند،‌ در عالم زر آنها را در حضور خود پراكنده فرمود وپرسید: خالق شما كیست؟
    اولین كسی كه پاسخ این پرسش را داد پیغمبر اكرم صلی علیه وآله وسلم وامیرالمونین علیه السلام و ائمه طاهرین بودند كه گفتند: شمایید پروردگار ما وبه این سبب حامل علم ودین خدا شدند واز جانب پروردگار به فرشتگان كروبین خطاب شد كه این برگزیدگان خلق من؛ حاملین علم و دین وامناء من بر سایر مخلوقات هستند وبه سایر خلایق خطاب شد كه اقرار به ربوبیت من نموده وبر اطاعت و ولایت ایشان پیمان ببندید. آنها فوراً اطاعت فرمان پروردگار نمودند واعتراف واقرار كرده، بلی گفتند.
    آن‌گاه خداوند به فرشتگان فرمود بر این گفتار پیمان خلایق گواه باشید فرشتگان هم گواهی دادند تا مردم در روز قیامت نگویند ما غافل بودیم. 3

-لطفا یكی از خاطرات خودرا هنگام نزول آیات برایمان نقل كنید؟

روزی پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله وسلم به حضرت علی علیه السلام فرمود: من از خداوند خواسته‌ام كه تو را وزیر،‌ خلیفه و جانشین من قرار دهد. خداوند این خواسته‌ام را اجابت فرمود و وحی نمود كه من علی علیه السلام را خلیفه و وصی تو نمودم. هنگامی‌كه این سخن به گوش بعضی از مخالفان رسید از روی عداوت ودشمنی گفتند:‌ به خدا سوگند، مقداری خرما در این مشك خشكیده از آنچه محمد از خدای خود خواسته بهتر است. چرا از خداوند نخواست فرشته‌ای برای یاری او بر دشمنان بفرستد ویا گنجی كه او را از فقر نجات دهد؟ 4 در این هنگام آیه‌ی دوازدهم من بر رسول اكرم صلی الله علیه وآله وسلم نازل شد:

((فَلَعَلَّكَ تَارِكٌ بَعْضَ مَا یُوحَى إِلَیْكَ وَضَآئِقٌ بِهِ صَدْرُكَ أَن یَقُولُواْ لَوْلاَ أُنزِلَ عَلَیْهِ كَنزٌ أَوْ جَاء مَعَهُ مَلَكٌ إِنَّمَا أَنتَ نَذِیرٌ وَاللّهُ عَلَى كُلِّ شَیْءٍ وَكِیلٌ))

« پس شاید تو به خاطر آن كه می‌گویند: چرا بر او گنجی نازل نشده ویافرشته‌ای همراه اونیامده، برخی از آن چه را كه به سویت وحی می‌شود رها كنی وسینه‌ات از ابلاغ آن تنگ شود! جزاین نیست كه توبیم دهنده‌ای هستی وخدا بر همه چیز ناظر ونگهبان است »

- از این كه ما را در محضر خود پذیرفتید، بسیار متشكریم. خواهشمندیم عنایتی فرموده وتذكری برای محبین كلام خدا داشته باشید.

((وَأَقِمِ الصَّلاَةَ طَرَفَیِ النَّهَارِ وَزُلَفًا مِّنَ اللَّیْلِ إِنَّ الْحَسَنَاتِ یُذْهِبْنَ السَّیِّئَاتِ ذَلِكَ ذِكْرَى لِلذَّاكِرِینَ))5

((و نماز را در دو طرف روز و اوایل شب كه نزدیك روز است برپادار كه به یقین نیكی‌ها گناهان را ازبین می‌برد، این تذكری است برای یادكنندگان))

- پروردگارا لطف خاص‌ات را از ما دریغ مدار وبه ما نیز توفیق مرحمت كن تا بتوانیم همواره در راه فرامین قرآن واهل بیت علیهم السلام گام برداریم.

پي نوشت :
    1- تفسیر جامع ج3 ص 248

2- بحارالنوار 92/278
    279 باب 36 / روایت 1و2 به نقل از ثواب الاعمال وتفسیر عیلشی
    3- تفسر جامع ج3ص253 و 254

4- تفسیر نمونه وتفسیر جامع شان نزول آیه 12 سوره هود

5- سوره هود/114

منبع : دارالقرآن کریم اصفهان

امضاء

سکوت
    خطرناک تر از حرفهای نیشداراست
    کسی که
    سکوت می کند روزی حرفهایش را
    سرنوشت به تلخی به شما خواهد گفت

و قسم به حقارتِ واژه و شکوه سکوت،
    که گاهی شرح حال آدمی ممکن نیست...

2. تشكر

نرگس منتظر (27-08-2011)

3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع