نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: عضو قدیمی حزب زحمتکشان ایران: کودتای ۲۸ مرداد کار خود مصدق بود

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

kabotar. عضو قدیمی حزب زحمتکشان ایران: کودتای ۲۸ مرداد کار خود مصدق بود

ویژه نامه خبرآنلاین به مناسبت سالگرد کودتای 28 مرداد 1332 – خلاصه اظهارات حمید سیف‌زاده یکی از اعضای قدیمی حزب زحمتکشان ایران در گفت وگویی با همشهری ماه

حمید سیف‌زاده یکی از اعضای قدیمی حزب زحمتکشان ایران است. او از یاران نزدیک مظفر بقایی و طرفدار آیت‌الله کاشانی ومخالفان محمد مصدق بوده است .

به گزارش خبرآنلاین، وی در گفت و گویی با همشهری ماه در مرداد ماه 89 تاکید کرده است که کودتای ۲۸ مرداد کار خود مصدق بوده است. وی که ساکن کاناداست و در کتاب تازه منتشر شده خود به نام "گواه تاریخ" این ادعا را صریح تر مطرح‌ کرده است.
    گزیده‎ای از بخش‌ پایانی گفت وگوی سیف زاده را که در آن چنین ادعایی را مطرح کرده را می توانید در زیر بخوانید:

قطعا عامل کودتای 28 مرداد خود مصدق بود. مصدق از 25 مرداد تا 28 مرداد خودش تمام مقاومت‌ها را به نفع انگلیسی‌ها از بین برد. مصدق به یک دیکتاتور تبدیل شده‌ بود که از قانون اساسی تجاوز کرد و شدت عمل بسیاری به خرج داد. قبلاً مصدق می‌گفت دانشجویان باید در امور سیاسی دخالت کنند و در تظاهرات شرکت‌ کنند اما بعدا بخشنامه صادر کرد که بر خلاف باورهای قبلی‌اش بود؛ مثلاً اعلام کرد که اگر کارمندان دولت در تظاهرات سیاسی دیده بشوند بازداشت شده و برای کار اجباری و انجام اعمال شاقه به وزارت کار معرفی شوند و این مطالب مغایر با آزادی‌های اساسی و سیاسی ملت آزادیخواه ایران و شعارهای ملی‌گرایانه و دموکرات او بود.

من معتقدم اگر 28 مرداد یک کودتای واقعی بود، مصدق باید کشته می‌شد چون در کودتا اول شخص کشته می‌شود و اعلام وضع فوق‌العاده می‌شود، در حالی که در روز 28 مرداد خودش اعلام کرد هیچ یک از طرفداران من به خیابان نیایند. اگر 28 مرداد کودتا شده بود، کسی که رهبر ملی بوده باید در خانه محبوس شود و بماند، نه اینکه فرار کند!

مصدق همه برنامه‌های شخصی‌اش، استراحت و هواخوری‌اش در احمد‌آباد فراهم بود. حتی وقتی از ارنست پرون خواست که او را نجات دهد و ارنست پرون اینکار را کرد، رفت احمدآباد برای استراحت. در احمدآباد هم خودش خواست ژاندارمری از او محافظت کند.
    •من 35 سال است که در رابطه با موضوع دخالت مصدق در کودتای 25 مرداد تحقیق و بررسی کرده‌ام و الان حدود 10 سال است که به این نتیجه رسیده‌ام. کار برای خودم هم سخت و باورنکردنی بود.
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

من در جستجوی قطعه ای از آسمان پهناور هستم

که از تراکم اندیشه های پَست، تهی باشد .

2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)