نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: چرا خدا زیبا است؟

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    970
    نوشته
    3,832
    مورد تشکر
    7,609 در 1,949
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

توجه چرا خدا زیبا است؟

چرا خدا زیبا است؟ اگر جواب این است که چون مخلوقاتش زیبا هستند؛ مثلاً من یک نقاشم و آثار زیبایی دارم، ولی بسیار بد قیافه هستم!

این گونه قیاس کردن خود به خداوند متعال، قیاس درستی نیست؛
    چرا که خدای متعال که خالق تمام خوبی ها و کمالات و زیبایی ها است، خود در مرحله نخست باید دارای تمام این کمالات به بهترین نحو باشد، و زیبایی که یکی از کمالات محسوب می شود، در همین حلقه جای دارد.
    هر ممکن الوجودی مانند انسان، ممکن است دارای یک یا چند امتیاز و یا کمال باشد، چنان که یک نقاش که خالق یک اثر زیبا است، به قول شما ممکن است زیبا نباشد، و امکان دارد زیبا هم باشد که در این صورت دارای دو کمال است؛
    یعنی هم صورتش زیبا است و هم با فکر زیبای خود می تواند اثر هنری زیبایی به وجود آورد.
    اما خداوند فراتر از این تصورات است.
    باید توجه داشت که من و شما اگرچه ممکن است از نظر چهره ظاهری زیبا نباشیم، اما از آن جا که شاهکار خلقت هستیم که خداوند به جهت خلقت ما به خود لقب
    "احسن الخالقین"[مؤمنون/14] داد، ازاین لحاظ -که شاهکار خلقتیم- زیباییم.

بنابر این، در این جا زیبایی ظاهری مراد نیست؛ زیرا که خداوند مثل من و شما جسم نیست، تا زیبایی ظاهری داشته باشد.
    او وجود محض است؛ نور خالص است؛ و وجود خالص تمامش زیبایی است و زشتی در آن وادی معنا و مفهوم ندارد.

islamquest.net

امضاء

2.  

3. Top | #2

عنوان کاربر
    کاربر عادی
    شماره عضویت
    87
    نوشته
    6
    مورد تشکر
    24 در 6
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط شهیده نمایش پست ها

چرا خدا زیبا است؟ اگر جواب این است که چون مخلوقاتش زیبا هستند؛ مثلاً من یک نقاشم و آثار زیبایی دارم، ولی بسیار بد قیافه هستم!
    پاسخی که می توان به این سوال داد این است که در علم اعتقادات ثابت شده است که معطی شیئ نمی تواند فاقد آن شیئ باشد ،توضیح ساده این قاعده کلامی ان است که کسی که چیزی را عطا می کن باید آن شیئ را داشته باشد مثلا اگر خدا به یک نفر علم را می دهد باید خودش هم علم داشته باشد و یا اگر به کسی قدرت می دهد خودش هم باید قدرت را داشته باشد و نمی توان فرض کرد که خدا نعمتی و صفتی را به کسی بدهد وخودش فاقد ان باشد،حال در مورد زیبایی نیز چون خدا این زیبایی را به ما و موجودات دیگر داده است باید خودش نیز این زیبایی را داشته باشد وگرنه خلاف این قاعده عقلی می شود.
    نکته ای که نباید فراموش کنیم این است که صفاتی می توانیم به خدا نسبت دهیم که مستلزم نقص نباشد و هر صفتی که مستلزم مادی بودن خدا یا مستلزم نقص باشد نمی توان به خدا نسبت داد در صورت نیاز این بحث را می توان بیشتر باز کرد.

4. Top | #3

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن زنان
    شماره عضویت
    2988
    نوشته
    8,405
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
    مورد تشکر
    24,923 در 7,352
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

دورکعت نماز عشق
    نماز

خدا زیباست...

خیال میکردم میخوان برن مهمونی ! بهترین لباسهاشون رو می پوشیدن. یه روز بهشون گفتم :<< آقا! امام حسن! چرا بهترین لباسهاتون رو وقت نماز می پوشید؟>>امام فرمودند :<< خدا زیباست و زیبایی رو دوست داره . برا همین (وقت نماز) خودم رو واسه خدای خودم زیبا میکنم.
    آیا ما اینطوریم.....

5. تشكرها 2

حسنعلی ابراهیمی سعید (18-02-2018), شهیده (22-07-2012)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)