صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 11 , از مجموع 11

موضوع: زيارت آل ياسين و توضيح كلمات كليدى آن ..........

1. Top | #11

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    71
    نوشته
    12,724
    صلوات
    3110
    دلنوشته
    10
    صل الله علیک یا مولانا یا صاحب الزمان
    مورد تشکر
    7,626 در 2,115
    وبلاگ
    7
    دریافت
    0
    آپلود
    0

10ـ «وَعْداللّه‏ِالَّذى ضَمِنَهُ»:
    وعده خدا كه اجرايش را ضمانت كرده. اين تعبير مى‏رساند كه وجود داشتن، غيبت و پنهان زيستن و بالاخره ظهور و قيام عدالت گسترى كه احكام واقعى اسلام را در اجتماع بشرى عملى كند قطعى و حتمى است، زيرا وعده‏ايست كه خداى توانا داده و اجرايش را تضمين كرده، و ما ـ با وجود شبهات معاندان ـ در اين باره ترديد به خود راه نمى‏دهيم و شك نمى‏كنيم چون بر اين باوريم كه «إنَّ اللّه‏ لايُخلِفُ الميعاد»، (سوره آل عمران، آيه 9): خدا خلف وعده نمى‏كند.
    مى‏پرسند: اين وعده در كجا آمده؟ پاسخ مى‏دهيم: درقرآن كريم و معجزه عظيم خدا، و كجا از آن جا مطمئن‏تر و راست‏تر! «وَ مَن اصدَقُ من‏اللّه‏ِ حديثاً»، (سوره نسأ، آيه 87): كه از خدا راستگوتر است؟ اكنون به كلام‏اللّه‏ مراجعه مى‏كنيم، در سوره نور آيه 55 مى‏خوانيم: «وعداللّه‏ الذين آمنوا منكم و عملوا الصالحات ليستخلفنهم فى‏الارض كما استخلف الذين من قبلهم وليمكنن لهم دينهم الذى ارتضى لهم و ليبدلنهم من بعد خوفهم امناً يعبدوننى لايشركون بى شيئاً و من كفر بعد ذلك فاؤلئك هم الفاسقون»: خدا به كسانى از شما كه ايمان آورده و كارهاى شايسته كرده‏اند وعده داده است كه حتماً آنان را در اين سرزمين جانشين [ خود [قرار دهد، همان گونه كه كسانى را كه پيش از آنان بودند جانشين [ خود] قرار داد، و آن دينى را كه بر ايشان پسنديده است به سودشان مستقر كند، و بيمشان را به ايمنى مبدّل گراند [ تا] مرا عبادت كنند و چيزى را با من شريك نگردانند و هر كس پس از آن به كفر گرايد آنانند كه نافرمانند.
    براى آگاهى خوانندگان از نظر مفسران مختلف غير شيعه اماميه از مراد خداى تعالى نسبت به كسانى كه آنان را در زمين خليفه مى‏گرداند، خلاصه آنچه ابوالفتوح رازى ـ مفسر بزرگ شيعه در سده ششم ـ نوشته نقل مى‏كنيم و آن سه قول است:
    1ـ جمله امت مصطفى صلى‏الله‏عليه‏و‏آله كه خداوند آنان را خليفه امتهاى پيشين كرد.
    2ـ مراد صحابه‏اند كه خلافت كردند بعد رسول عليه‏السلام، زيرا خداى تعالى در عهد ابوبكر بعضى ولايت عرب بگشاد، و در عهد عمر بعضى ولايت عجم.
    3ـ قول سوم آن است كه «در تفسير اهل‏البيت آمد كه مراد به اين خليفه صاحب‏الزمان است عليه‏السلام، كه رسول خبر داد به خروج او در آخرالزمان و او را مهدى خواند و امّت بر خروج [و قيام [او اجماع كردند»
    دليل بر صحت اين قول و فساد قولهاى ديگر آن است كه خداى وعده داد و وعده به چيزى دهند كه نباشد. اگر مقصود ملت و آيين رسول است (قول نخست) اين نقد بوده نه وعده، زيرا در عهد رسول خداى تعالى ملك و شرايع منسوخ كرد و زمين به رسول داد.
    ديگر آنكه تمكين از دين و پذيرفتن اسلام به آن حد نبود كه خداى حكايت كرد، و بدل شدن خوف به امن هم به اندازه‏اى نبود كه جاى گفتن باشد. و آن كه گفت «مرا عبادت مى‏كنند و چيزى را با من شريك نمى‏كنند» هم حاصل نشد. يعنى وعده‏هايى كه در آيه داده شده تحقق نيافت. پس اينها دليل فساد قول آنان است كه آيه را به خلافت صحابه حمل مى‏كردند (قول دوم). اما قول خداى تعالى «وَليُمكِّنَنَّ لَهُم دينهم» اگر تمكين بر دين بدان حد خواستند كه امروز است و در عهد صحابه بود، و اين و مانندش در عهد رسول عليه‏السلام بود بى‏حاصل است و وعده دادن نمى‏خواهد، و اگر بيش از آن خواست تمكينى كلى چنان كه وعده داده «لِيُظْهِرَهُ علَى‏الدّين كُلّه» تا بر تمام دينها برترى و پيروزى دهد نه آن روز بود و نه امروز است، بلكه آن روز خواهد بود كه رسول عليه‏السلام گفت: «يَمَلأُ الارضَ قِسطاً وَعَدْلاً كَما مُلِئَت جَوراً وَ ظلماً». اما تبديل خوف به امن «ولَيُبَدّ لنهّم مِن بَعدِ خَوفِهم أمناً» معلوم است كه اين بر عموم حاصل نيست مگر در بعضى مواضع. و اين كه گفت «مرا عبادت كنند و چيزى را شريك نسازند» پوشيده نيست كه مسلمانى نسبت به كافرى اندكى است از بسيارى، و شمار كافران بر زمين بيش از مسلمانانند.
    پس آيه پذيراى آن اقوال نيست و مصداقش منطبق نمى‏شود مگر به خلافت و امامت مهدى كه عليه‏السلام رسول به او بشارت داد و امت همگى بر آن اجماع كردند، هر چند در تعيين مصداق آن اختلاف دارند. ابوالفتوح در پايان استدلال مذكور حديثى نقل مى‏كنند كه عيناً مى‏آوريم:
    «و رسول گفت: «لَوْلَمْ يَبقِ مِن‏الدُّنيا الاّ يومٌ واحدٌ لِطَوَّلَ‏اللّه‏ُ ذالكَ‏الْيَومَ حتّى يَخْرُجَ رَجلٌ مِنْ وُلْدى. يُواطى إسمُه إسمى وَكُنيتُهُ كُنيَتى. يَمَلأُ الأرضَ قِسطاً وَ عَدلاً كَما مُلِئَت جَوراً وَ ظُلماً»
    گفت اگر از دنيا نماند الاّ يك روز، خداى تعالى آن روز را دراز كند تا بيايد مردى از فرزندان من. همنام من و هم كنيت من. زمين پر از عدل و انصاف كند پس از آن كه پر از جور و ظلم باشد. و اين خبر مخالف و مؤالف روايت كردند و خلاف در تعيين ] معين كردن مصداقش] افتاد28».
    خوشبختانه با روايات بسيارى كه از يازده امام معصوم ما رسيده و توقيعاتى كه از آن حضرت صادر شده، شخص او هم معين شده يعنى فرزند حضرت حسن‏بن‏على عسكرى عليه‏السلام كه در نيمه شعبان سال 255 هجرى قمرى در سامّرا از بانويى پاك نهاد به نام نرجس زاده شده است، و شرح زادنش در كتب معتبر قديم مانند «كمال‏الدين و تمام‏النعمة» تأليف شيخ ابو جعفر محمد بن على بن بابويه قمى ملقب به صدوق(م. 381)، و پيش از اين در «اصول كافى» كتاب الحجة تأليف محمد بن يعقوب كلينى (م. 329) آمده است، و ما با وثوق به اين كتب معتبر و اطمينان به وعده‏اى كه خداوند داده و رسولش ابلاغ كرده، در انتظار ظهور پر سرورش به سر مى‏بريم، و مى‏كوشيم با قلم و قدم و گفتار و رفتار شايسته مقدمات آمدنش را فراهم سازيم.

امضاء

2. تشكرها 2

3. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع