نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: جواب به شش شبهه پيرامون مسئله رجعت.....

Threaded View

پست قبلی پست قبلی   پست بعدی پست بعدی
  1. Top | #1

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    71
    نوشته
    12,729
    صلوات
    3110
    دلنوشته
    10
    صل الله علیک یا مولانا یا صاحب الزمان
    مورد تشکر
    7,634 در 2,119
    وبلاگ
    7
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض جواب به شش شبهه پيرامون مسئله رجعت.....

1 - اگر گفته شود شما كه قائل به رجعت هستيد، و اينكه خداى تعالى مردگانى را پيش از قيامت در موقع قيام قائم عليه‏السلام به دنيا باز مى‏گرداند تا دلهاى مؤمنان را به عذاب كافران شفا بخشد

و از براى آنها از كافران انتقام گيرد، بنا بر اين چه مانعى وجود دارد از اينكه يزيد و شمر و ابن ملجم در آن روز توبه كنند و از كفر و گمراهى خودشان برگردند،

و در زمان رجعت به اطاعت امام عليه‏السلام در آيند پس آن وقت دوستى و محبّت آنها واجب گردد، و لازم آيد كه خداوند پاداش نيكو به آنها دهد، و اين سخن، مذهب شيعه را نقض و باطل مى‏كند.

جواب:

شيخ مفيد - رضوان الله عليه - به اين شبهه به دو نحو جواب مى‏دهد و ما فقط جواب دوم او را به جهت رعايت اختصار اينجا مى‏آوريم و به آن اكتفا مى‏كنيم.

مى‏فرمايد : چون خداوند كافران را در روز رجعت به دنيا باز گرداند تا از ايشان انتقام گيرد، در آن وقت توبه آنان را قبول نمى‏كند و در اين باب همچون فرعون شوند كه چون غرق مى‏شد گفت :

«آمنت انه لا اله الا الذى آمنت به بنو اسرائيل و انا من المسلمين»(1) يعنى :ايمان آوردم به اينكه معبودى نيست مگر آن كه بنى اسرائيل به آن ايمان آوردند و من از جمله مسلمانانم

. خداى تعالى فرمود : «الان و قد عصيت من قبل و كنت من المفسدين»(2)يعنى : آيا اكنون ايمان آوردى و حال اينكه پيش از اين عصيان كردى و از فساد كنندگان بودى. پس خداى تعالى ايمان او را رد كرد و قبول نفرمود

و اين پشيمانى بر وى در آن حال سودى نبخشيد، و نيز كافران در رجعت مانند كسانى هستند كه خداى تعالى در روز قيامت توبه آنها را نپذيرد و پشيمانى به آنها نفعى ندهد؛

زيرا آنها در آن وقت به آنهائى مانند كه كارى را از راه اجبار انجام دهند، علاوه از اين، حكمت خداوندى مانع اين است كه توبه را در همه اوقات قبول فرمايد بلكه ايجاب مى‏كند بعضى از اوقات مختص قبول توبه شود

و در بعضى ديگر توبه در آنها قبول نشود. پاسخ درست بنا بر مذهب اماميه همين است كه گفتيم و اخبار بسيار هم بر همين مطلب از آل محمد عليه‏السلام به ما رسيده و روايت شده است

از ايشان درباره فرمايش خداى تعالى كه مى‏فرمايد:

«يوم ياتى بعض آيات ربك لاينفع نفسا ايمانها لم تكن آمنت من قبل او كسبت فى ايمانها خيرا قد انتظروا انا منتظرون»(3)

يعنى :

روزى مى‏شود كه بعضى از آيات پروردگارت مى‏آيد و در آن وقت كسى كه از پيش ايمان نياورده يا در مدت ايمان خويش كار خيرى انجام نداده ايمان آوردنش سودى ندهد، بگو منتظر باشيد كه ما نيز منتظريم.

گفته‏اند مضمون اين آيه در مورد ظهور قيام قائم عليه‏السلام مى‏باشد و زمانى كه حضرت ظهور فرمايد توبه مخالفان را قبول نكند، و اين سخن چيزى را كه سائل به آن اعتماد نموده است ساقط مى‏كند.

ویرایش توسط نرگس منتظر : 23-08-2012 در ساعت 11:50
    امضاء

2. تشكرها 3

نرگس منتظر (26-10-2011), خادم کریمه اهل بیت (26-10-2011), عهد آسمانى (30-10-2011)

3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع