نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: میرزا مهدی آشتیانی

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن اهل بیت علیهم السلام
    شماره عضویت
    143
    نوشته
    21,044
    صلوات
    4413
    دلنوشته
    5
    اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
    مورد تشکر
    50,598 در 16,233
    وبلاگ
    15
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض میرزا مهدی آشتیانی

- ولادت: 1306 ق.
    - محل ولادت: تهران
    - وفات: 1372 ق.
    - محل دفن: قم

- اساتید: آخوند خراسانی، سید محمد کاظم یزدی، میرزای نائینی، آقا ضیاءالدین عراقی و...

- شاگردان: ابوالحسن شعرانی، سید جلال‏الدین آشتیانی، محمدتقی جعفری، میرزا عبدالکریم روشن و...

- تالیفات: اساس التوحید، تعلیقات اشارات، تعلیقات شفا، تعلیقات اسفار و...

پدرش میرزا جعفر از شاگردان حکیم محمدرضا قمشه‏ای و حکیم جلوه‏ بود و در علوم عقلی و نقلی تبحر داشت.

میرزا مهدی آشتیانی که به «فیلسوف شرق» شهرت داشت، حدود سی‏ سال در حوزه فلسفی- عرفانی تهران تدریس کرد و صدها شاگرد تربیت کرد که هر کدام فرهیخته عصر خویش بوده‏اند.

یک بار یکی از شاگردان از ایشان پرسید: «مطالب شما یافتنی بود یا بافتنی؟» فرمود: «آنچه گفتم به علم الیقین بود، اما به عین‏الیقین راه نبردم.» و ادامه داد: «در سفری سالکی خواست مرا به خدمت خود در آورد و تربیت کند. گفتم: « به خاطر پدرم باید برگردم.» اما او گفت: «اگر بروی پدر را نمی‏بینی و چون برگردی مرا نمی‏یابی.» من برگشتم و همان‏طور شد که او گفت و سلوک من تمام نشد.»

آیت‏الله ربانی می‏فرمود: «عارفی به من گفته بود میرزا مهدی آشتیانی همچون دریای متلاطمی است، مواظب باش امواج سهم‏گین او تو را از جا نکَند!»

در یکی از جلسات از او درباره اسم اعظم سوال کردند، پاسخ داد: «اسم اعظم خود انسان است. انسان باید خودش را پیدا کند.»

روز آخر عمر شریفش رو به قبله نشسته مشغول اذکاری بود تا اینکه صدایش شنیده شد که می‏گفت: «یا ارحم الراحمین» در ذکر سوم یا ارحم الراحمین، قدم از تنگنای ناسوت برداشت و روی در فضای دلگشای لاهوت نهاد.
    ویرایش توسط نرگس منتظر : 09-11-2009 در ساعت 08:41
    امضاء

2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع