نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7

موضوع: ردّ مظالم چیست؟

1. Top | #1

عنوان کاربر
    کارشناس افتخاری سایت
    شماره عضویت
    1100
    نوشته
    763
    مورد تشکر
    4,155 در 728
    وبلاگ
    5
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض ردّ مظالم چیست؟

بررسی معنای رد مظالم و نوع محاسبه آن.

در لغت : واژه مظالم جمع مظلمه عبارت است از چیزى که به ستم از کسى گرفته شده است.

در اصطلاح : هرگونه حقی از دیگران، که به ستم، در گردنمان افتاده باشد، که باید آنرا به صاحبش(که در حق او ظلم شده) باز گردانیم.

پس در واقع رد مظالم، یعنی اینکه اگر در حق دیگران ظلمی کردیم آن ظلم را از بین ببریم!

حالا این ظلم و حقّ نابود شده، ممکنه به یکی از این دو حالت صورت گرفته باشه:

آن حق، مادّی است:

1- دسترسی به آن فرد طلبکار، ممکن است : باید، بدهی رو به او تحویل دهیم و حلالیت هم بگیریم.

2- دسترسی واقعا ممکن نباشد، که این خود، 2 حالت دارد:

الف- مقدار بدهی دقیقا مشخص است : با اجازه مرجع تقلید، از طرف صاحب مال، صدقه میدهیم.

ب- مقدار بدهی دقیقا مشخص نیست : حداقل مقداری که یقین داریم را با اجازه مرجع، صدقه میدهیم، و اگر مطلقا چیزی به ذهنمان نرسید، خمس آنرا حساب و با اجازه مرجع از طرف آن شخص خرج میکنیم.

آن حق، روحی و معنوی است!

1- دسترسی به آن فرد طلبکار ممکن است : باید پیش او رفته و حلالیت از او بگیریم.

2- دسترسی به آن فرد طلبکار ممکن نیست : باید در اینجا هرچقدر میتوانیم برایش خیرات بفرستیم، حال میخواد از طریق صدقه دادن باشه یا از طریق قرائت قرآن و ذکر صلوات و ... و ثوابش رو هدیه به اون فرد نماییم.

به امید آنکه هیچ حق الناسی به گردنمان نباشد.

2. تشكرها 8

3.  

4. Top | #2

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,182
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    صلی الله علیک یا مولاتنا یا زینب کبری علیها السلام
    مورد تشکر
    204,152 در 63,546
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

نقل قول نوشته اصلی توسط محمدی نمایش پست ها
    بررسی معنای رد مظالم و نوع محاسبه آن.

در لغت : واژه مظالم جمع مظلمه عبارت است از چیزى که به ستم از کسى گرفته شده است.

در اصطلاح : هرگونه حقی از دیگران، که به ستم، در گردنمان افتاده باشد، که باید آنرا به صاحبش(که در حق او ظلم شده) باز گردانیم.

پس در واقع رد مظالم، یعنی اینکه اگر در حق دیگران ظلمی کردیم آن ظلم را از بین ببریم!

حالا این ظلم و حقّ نابود شده، ممکنه به یکی از این دو حالت صورت گرفته باشه:

آن حق، روحی و معنوی است!

2- دسترسی به آن فرد طلبکار ممکن نیست : باید در اینجا هرچقدر میتوانیم برایش خیرات بفرستیم، حال میخواد از طریق صدقه دادن باشه یا از طریق قرائت قرآن و ذکر صلوات و ... و ثوابش رو هدیه به اون فرد نماییم.

به امید آنکه هیچ حق الناسی به گردنمان نباشد.

با نام و یاد خدا

عرض سلام خدمت استاد گرامی و تشکر از مطلب بسیار خوب شما

در خصوص حالت دوم یعنی دین یا مظلمه روحی و روانی ، چنانچه رجوع به فرد و درخواست رضایت و حلالیت موجب مفسده ای دیگر شود چه ؟ فکر کنید فرد اصلا در جریان نیست سر منشاء‌ این اسیب ها چه کیست و حالا با دانستن آن موجب هتک ابروی فرد خاطی نزد خانواده و دیگران بشود یا به هیچ وجه رضایت ندهد ویا باتهدید متوسل به اخاذی بشود . یا اینکه خود ان شخص که به او مدیون هستیم از نظر اخلاقی و روانی به گونه ای نیست که بشود موضوع را با وی در میان گذاشت و ممکن است موجب خسارت جبران ناپذیری شود ، یا .................

در این صورت ایا واقعا لازم است در هر شرایطی و به هرقیمتی شده نزد آن فرد رفته و درخواست حلالیت کنیم ؟
    امضاء

سکوت
    خطرناک تر از حرفهای نیشداراست
    کسی که
    سکوت می کند روزی حرفهایش را
    سرنوشت به تلخی به شما خواهد گفت

و قسم به حقارتِ واژه و شکوه سکوت،
    که گاهی شرح حال آدمی ممکن نیست...

5. تشكرها 5

محمدی (01-02-2012), مدير اجرايي (02-02-2012), نرگس منتظر (01-02-2012)

6. Top | #3

عنوان کاربر
    کارشناس افتخاری سایت
    شماره عضویت
    1100
    نوشته
    763
    مورد تشکر
    4,155 در 728
    وبلاگ
    5
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض اگر اطلاع دادن مفسده قابل توجهی داشته باشد چی؟

نقل قول نوشته اصلی توسط هديه فاطمي نمایش پست ها
    با نام و یاد خدا

عرض سلام خدمت استاد گرامی و تشکر از مطلب بسیار خوب شما

در خصوص حالت دوم یعنی دین یا مظلمه روحی و روانی ، چنانچه رجوع به فرد و درخواست رضایت و حلالیت موجب مفسده ای دیگر شود چه ؟ فکر کنید فرد اصلا در جریان نیست سر منشاء‌ این اسیب ها چه کیست و حالا با دانستن آن موجب هتک ابروی فرد خاطی نزد خانواده و دیگران بشود یا به هیچ وجه رضایت ندهد ویا باتهدید متوسل به اخاذی بشود . یا اینکه خود ان شخص که به او مدیون هستیم از نظر اخلاقی و روانی به گونه ای نیست که بشود موضوع را با وی در میان گذاشت و ممکن است موجب خسارت جبران ناپذیری شود ، یا .................

در این صورت ایا واقعا لازم است در هر شرایطی و به هرقیمتی شده نزد آن فرد رفته و درخواست حلالیت کنیم ؟
    علیکم السلام

تشکر و همچنین

بیان مطلب به صاحب حق ، در نوع دوم(که حق از امور روحی است) اگر مفسده اش قابل توجه و بیش از مصلحت آن باشد، نباید آنرا اعلام نمود!

و راه حل ماجرا منحصر در این خواهد شد که :

هرچقدر میتوانیم برایش خیرات بفرستیم، حال میخواد از طریق صدقه دادن باشه یا از طریق قرائت قرآن و ذکر صلوات و ... و ثوابش رو هدیه به اون فرد نماییم.
    موفق باشید.

7. تشكرها 6

8. Top | #4

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    71
    نوشته
    12,697
    صلوات
    3110
    دلنوشته
    10
    صل الله علیک یا مولانا یا صاحب الزمان
    مورد تشکر
    7,587 در 2,105
    وبلاگ
    7
    دریافت
    0
    آپلود
    0

با سپاس از شما

فرض کنید من یک انسانی هستم پر از خطا و اشتباه

مثلا حقوق مادی و معنوی کسانی رو پایمال کرده ام و حسابش از دستم خارج شده

دوست دارم پاک بشوم . پاک پاک پاک

حاظرم تمام حقوق مردم رو پرداخت کنم طوری که حتی بیشتر از حق مردم باشه . دوست دارم توبه واقعی کنم .

دوس دارم گوشت بر استخوان شوم و بدتر از اون

دقیقا بفرماید چکار کنم

اول کجا برم ؟ چجور محاسبه کنم ؟ مثلا 25 سال سن دارم و 10 سال هست به سن تکلیف رسیده ام و تو این 10 سال دو میلیون بار غیبت کرده ام و همون اندازه تهمت زده ام و همون اندازه گرون فروشی و ...............................

حالا نادم هستم . ممنون میشم راهنمایی بفرمایید . در پناه خداوند باشید .
    امضاء

9. تشكرها 4

محمدی (21-02-2012), مدير اجرايي (22-02-2012), نرگس منتظر (23-02-2012)

10. Top | #5

عنوان کاربر
    کارشناس افتخاری سایت
    شماره عضویت
    1100
    نوشته
    763
    مورد تشکر
    4,155 در 728
    وبلاگ
    5
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض چیکار کنم پاک بشم؟

نقل قول نوشته اصلی توسط الهادی المهدی نمایش پست ها
    با سپاس از شما
    فرض کنید من یک انسانی هستم پر از خطا و اشتباه مثلا حقوق مادی و معنوی کسانی رو پایمال کرده ام و حسابش از دستم خارج شده دوست دارم پاک بشوم . پاک پاک پاک
    دوس دارم گوشت بر استخوان شوم و بدتر از اون
    دقیقا بفرماید چکار کنم
    چجور محاسبه کنم ؟ مثلا 25 سال سن دارم و 10 سال هست به سن تکلیف رسیده ام و تو این 10 سال دو میلیون بار غیبت کرده ام و همون اندازه تهمت زده ام و همون اندازه گرون فروشی و ...............................
    با سلام و تشکر

راه همان است که در پست بالا عرض شد :

آن حق، مادّی است:
    1- دسترسی به آن فرد طلبکار، ممکن است : باید، بدهی رو به او تحویل دهیم و حلالیت هم بگیریم.
    2- دسترسی واقعا ممکن نباشد، که این خود، 2 حالت دارد:
    الف- مقدار بدهی دقیقا مشخص است : با اجازه مرجع تقلید، از طرف صاحب مال، صدقه میدهیم.
    ب- مقدار بدهی دقیقا مشخص نیست : حداقل مقداری که یقین داریم را با اجازه مرجع، صدقه میدهیم، و اگر مطلقا چیزی به ذهنمان نرسید، خمس آنرا حساب و با اجازه مرجع از طرف آن شخص خرج میکنیم.
    آن حق، روحی و معنوی است!
    2- دسترسی به آن فرد طلبکار ممکن نیست : باید در اینجا هرچقدر میتوانیم برایش خیرات بفرستیم، حالا میخواد از طریق صدقه دادن باشه یا از طریق قرائت قرآن و ذکر صلوات و ... و ثوابش رو هدیه به اون فرد نماییم.
    پس اگر فردی حق الناسی به گردنش است، و این حق الناس، مادی است، چاره ای ندارد که آن اموال را برگرداند.

و اگر حقّ معنوی است و مثلا غیبت کرده و به هر دلیل، حلالیت گرفتن مستقیم، مفسده ای به دنبال داشته باشه، در اینجا کافی است برای صاحبان حق، کارهای خیری انجام بده و ثوابش را به آنها هدیه کند هر چقدر بیشتر، بهتر !

پس ملاک این استکه برای پاک شدن خودمون از هیچ کوششی دریغ نکنیم!

انشاالله موفق باشید.

11. تشكرها 4

مدير اجرايي (22-02-2012), نرگس منتظر (23-02-2012)

12. Top | #6

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    10294
    نوشته
    16,245
    صلوات
    626
    دلنوشته
    6
    یا صاحب الصلوات ادرکنی
    مورد تشکر
    14,402 در 4,696
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

کارشناس محترم سلام
    کسی رو می شناسم که در جوانی خطا کرده. بسیار از مال مردم بدون اجازه بر داشته و حقهای بسیاری رو پایمال کرده ولی حالا که پا به سن گذاشته پشیمون شده . از یک طرف شرم از ابرو ریزی داره و از یک طرف توان پرداخت مالی رو که بدون اجازه تصرف کرده رو نداره
    خلاصه مونده که چیکار کنه هم از عذاب خداوند می ترسه و هم اینکه اگر مردم حقشونو بخوان نمی دونه چه کنه
    ایا باید سکوت کنه؟
    رد مظالم بده؟
    ویا ابروشو جلوی بچه هاش و داماد هاش ببره؟؟
    امضاء

13. تشكرها 4

محمدی (23-02-2012), مدير اجرايي (22-02-2012), نرگس منتظر (23-02-2012)

14. Top | #7

عنوان کاربر
    کارشناس افتخاری سایت
    شماره عضویت
    1100
    نوشته
    763
    مورد تشکر
    4,155 در 728
    وبلاگ
    5
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض آبرومون رو چیکار کنیم؟

نقل قول نوشته اصلی توسط کوثر نمایش پست ها
    کارشناس محترم سلام
    کسی رو می شناسم که در جوانی خطا کرده. بسیار از مال مردم بدون اجازه بر داشته و حقهای بسیاری رو پایمال کرده ولی حالا که پا به سن گذاشته پشیمون شده . از یک طرف شرم از ابرو ریزی داره و از یک طرف توان پرداخت مالی رو که بدون اجازه تصرف کرده رو نداره
    با سلام و تشکر از شما

بالاخره یه ضرب المثل هست که میگه:

هر کی خربزه می خوره پای لرزش می شینه!

بالاخره ایشون اموال مردم رو از بین برده، پس تا اونجا که میتونه، اون اموال رو باید به صاحبانش برگردونه.

منتها لزومی نداره شخص بدهکار ، بره پیش بقیه افراد و یا حتی لازم نیست بره پیش فرد طلبکار و جار بزنه که من پول تو رو برداشته بودم و الان میخوام پس بدم!

نه لازم نیست!

حداقلش اینه که پول رو به دست طلبکار برسونه و مثلا بگه :

این از طرف یه بنده خدایی بود که از من خواستش این پول رو به شما بدم و از شما براش حلالیت بگیرم!

که اینجوری هم آبروی خودش حفظ میشه، هم بدهیش رو میده، هم حلالیت گرفته.

موفق باشید.

15. تشكرها 4

نرگس منتظر (23-02-2012)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع