نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: سامری و گوساله اش

1. Top | #1

عنوان کاربر
    همكار انجمن خدمات و دانلود
    شماره عضویت
    1270
    نوشته
    727
    صلوات
    10
    دلنوشته
    1
    اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
    مورد تشکر
    3,491 در 697
    دریافت
    11
    آپلود
    12

پیش فرض سامری و گوساله اش

نام اصلی سامری، موسی بن ظفر، از نزدیکان موسی(ع) بود. وقتی بنی‌اسرائیل از فرعونیان گریختند، سامری کودک بود، و از جمعیّت جا ماند. پس از ۸۰ ماه، پدر و مادر او که بسیار اندوهگین بودند، او را جلوی خانه شان یافتند. این شد که بنی‌اسرائیل به او احترام می‌نهادند.

موسی برای عبادت، هارون برادرش را در میان قوم به جانشینی گذاشت تا به فرمان او زندگی کنند و به طور سینا رفت. به فرمان خدا وعده۳۰ روزه او به ۴۰ روز کشید. در این هنگام سامری، بنی‌اسرائیل را گرد خود آورد و گفت موسی با هفتاد تن از میان شما بیرون رفته‌است و همه هلاک شدند. اکنون می‌خواهم خدای موسی را به شما نشان دهم.

سامری که زرگر بود، قالبی به شکل گوساله از گِل درست کرد و آن را در زیر زمین پنهان نمود. سپس مقداری هیزم بر روی آن گذاشت و به بنی‌اسرائیل گفت هر یک دیناری طلا به آتش بیندازند. آنان حدود ۶۰۰۰ درهم در آتش انداختند و همچنان که آتش می‌گداخت، طلاها به درون قالب نفوذ می‌کردند.

سرانجام سامری رفت و گوساله را بیرون آورد، و بر زمین گذاشت تا همگان آن را ببینند.

گوساله سامری بانگی که ملایم گاو است از خود بر آورد. او توانست با این ترفند بیشتر بنی‌اسرائیل را گوساله پرست کند.

سامری لوله‌های مخصوصی درون سینه گوساله طلایی کار گذاشت که هوای فشرده از آن خارج می‌شد و از دهان گوساله صدایی شبیه صدای گاو بیرون می‌آمد. گوساله را آن چنان در مسیر باد گذاشته بود که بر اثر وزش باد به دهان او، صدا به گوش می‌رسید.

وقتی مردم بانگ گوساله را شنیدند، همه سجده کردند و گوساله پرست شدند (به جز دو قوم) بنی اسرائیل گوساله را سجده کردند، سامری گفت: «این خدای شماست و خدای موسی»

2. تشكرها 8

๑۩๑منتظر المهدی๑۩๑ (19-02-2013), sunstar12 (20-09-2012), فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* (15-02-2012), مدير اجرايي (15-02-2012), داوود (02-04-2013), رضا نجفی (08-04-2012), شهاب منتظر (20-09-2012)

3.  

4. Top | #2

عنوان کاربر
    همكار انجمن خدمات و دانلود
    شماره عضویت
    1270
    نوشته
    727
    صلوات
    10
    دلنوشته
    1
    اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
    مورد تشکر
    3,491 در 697
    دریافت
    11
    آپلود
    12

بازگشت موسی

هنگامی که موسی از طور سینا بازگشت، دید که قومش گوساله‌پرست شده‌اند. موسی از قوم خشمگین شد و به هارون گفت مگر تو جانشین من در قوم نبودی؟ پس چرا گذاشتی که قوم گوساله‌پرست شوند؟

هارون گفت ای برادر، مرا سرزنش نکن، چون من تنها بودم مرا ضعیف شمردند و به حرف من گوش نکردند. حتی نزدیک بود خودم را نیز بکشند.

سپس موسی پرسید چه کسی این گوساله را ساخت؟ گفتند سامری.

پس موسی او را خواست و گفت: چرا فتنه در میان قوم انداختی و آن‌ها را گمراه کردی؟ سامری گفت: به چیزی که دیگران به آن پی نبردند پی بردم و مشتی از رد پای فرستاده(جبرئیل) برداشتم و آن را در پیکر گوساله انداختم و نفس من بر من چنین فریب‌کاری کرد.

سپس موسی رو به سوی آسمان کرد و گفت: خدایا اگر گوساله را سامری ساخت، پس چه کسی او را به سخن در آورد؟

ندا آمد که ای موسی، من او را به سخن آوردم. پس موسی گفت: این جز آزمایش تو نیست هر که را بخواهی به وسیلهٔ آن گمراه و هر که را بخواهی هدایت می‌کنی.

ندا آمد که چون قوم را به هارون سپردی، این شد. آیا نمی‌دانستی که باید قوم را به خدا بسپاری تا در پناه باشند؟

خداوند آن دو قوم را (که گوساله‌پرست نشدند) شامل رحمت خود گرداند و آنان جدا از دیگران کنار کوه قاف، در نعمت و خوشی زندگی می‌کردند.

منابع: سوره طه آیه 96
    تفسیر نمونه، ج ۶ ص ۳۷۲
    تفسیر المیزان ج ۱۴ ص299
    سوره اعراف، آیه 155

5. تشكرها 8

๑۩๑منتظر المهدی๑۩๑ (19-02-2013), sunstar12 (20-09-2012), فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* (15-02-2012), مليکه (07-03-2012), مدير اجرايي (15-02-2012), رضا نجفی (08-04-2012), شهاب منتظر (20-09-2012)

6. Top | #3

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    71
    نوشته
    12,729
    صلوات
    3110
    دلنوشته
    10
    صل الله علیک یا مولانا یا صاحب الزمان
    مورد تشکر
    7,631 در 2,117
    وبلاگ
    7
    دریافت
    0
    آپلود
    0

هشدار! مراقب گوساله های سامری باشید

امروزه مجسمه های فنگ شویی بسان گوساله سامری اعتقادات پاک مردم را نشانه گرفته اند. مردمی که آرزوها و آمال خود را در پرستش آن ها دیده اند!!!!

بسم الله الرحمن الرحیم

قَالَ بَصُرْتُ بِمَا لَمْ یَبْصُرُوا بِهِ فَقَبَضْتُ قَبْضَةً مِّنْ أَثَرِ الرَّسُولِ فَنَبَذْتُهَا وَکَذَلِکَ سَوَّلَتْ لِی نَفْسِی طه

سامری در جواب گفت من چیزی از اثر رسول حق (جبرئیل امین) را دیدم که قوم ندیدند آن را برگرفتم و در گوساله ریختم و نفس من چنین فتنه انگیزی را در نظرم جلوه داد.
    سامری دوباره به میان قوم آمده است و تاریخ گوساله پرستی مجدد در حال شکل گیری است .
    موسی (ع) در غیبتی چند بسر میبرد و دوباره سامری شروع به جولان دادن نموده است؛هارون (ع) تنهاست وسخنانش در گوش بنی اسرائیل کارگر نمیافتد چرا که بنی اسرائیل دوباره چشم و گوش و دل را بر حقیقت بسته اند و مسخ شعبده سامری گشته اند.
    أَفَلَا یَرَوْنَ أَلَّا یَرْجِعُ إِلَیْهِمْ قَوْلًا وَلَا یَمْلِکُ لَهُمْ ضَرًّا وَلَا نَفْعًا طه
    آیا این گوساله پرستان نمی نگرند که هیچ حرف و اثری و هیچ خیر و شری از این گوساله به آنها عاید نمی شود (پس چرا می پرستند؟)
    آیا تاریخ مجدد در حال رخ دادن است ؟آیا سامری دوباره ظهور کرده است؟آیا گوساله ای که از زر و سیم ساخته شد و به شعبده سامری صدای شگفت داشت دوباره ساخته شده؟
    آیا بنی اسرائیل دوباره چشم بر حقیقت بسته اندو آنچه که نیک بوده به بد بدل نموده اند؟
    آیا بنی اسرائیل فراموش نموده اند که گوساله اسباب فتنه و امتحان آنهاست؟

وَلَقَدْ قَالَ لَهُمْ هَارُونُ مِن قَبْلُ یَا قَوْمِ إِنَّمَا فُتِنتُم بِهِ وَإِنَّ رَبَّکُمُ الرَّحْمَنُ فَاتَّبِعُونِی وَأَطِیعُوا أَمْرِی طه

و هارون پیش از آنکه موسی باز آید گفت ای قوم من به هوش باشید که این گوساله اسباب فتنه و امتحان شما گردیده و محققا بدانید که آفریننده شما خدای مهربان است (نه این گوساله سامری) پس شما؛سامری و گوساله اش را ترک بگوییدوپیرو من شوید وامر مرا فرمان برید.

آری در عصر کنونی ماسامری و عقایدش در عرفان های نوظهور غرب و شرق و گوساله اش در لباس مجسمه های فنگ شویی ظهور یافته است.این بار نه با زر وسیم که از چوب و گچ وخاک!!!!!!
    و چه ساده لوحتر مردمان عصر ما که دل به چوب و سنگ وخاک سپرده اند تا برای آنان آرامش به ارمغان بیاورد؟!!!
    امروزه مجسمه های فنگ شویی بسان گوساله سامری اعتقادات پاک مردم را نشانه گرفته اند. مردمی که آرزوها و آمال خود را در پرستش آن ها دیده اند!!!!

جالب آنکه همچون گوساله سامری که با سو استفاده ازنام مقدس جبرئیل امین اعتقادات و ایمان مردم عصر خود را به سخره گرفت این بار فنگ شویی با سو استفاده از نام مقدس اهل بیت پیامبرکه درود بی پایان خدا بر آنها باد اقدام به ضربه زدن به ایمان مردم نموده است.

چه اتفاقی افتاده که مردم ما آرامش و موفقیت خود را در گرو این مجسمه های سامری میبینندو چرا روی به در گاه احدیت نمیاورندوچرا از ائمه علیهم السلام یاری نمی جویند؟
    آیا چون موسی زمان ما ((حضرت مهدی ((عج))در پرده غیبت بسر میبرد ما هم چون قوم بنی اسرائیل باید فریب شعبده سامری را خورده و گوساله پرستی را انتخاب نمائیم؟
    آیا صدای هارون های زمان خود را نمیشنویم((علمای دین)) که اعلام خطر نموده اند؟
    یادمان باشد که فراموش نکنیم که قوم بنی اسرائیل در جواب هارون که از مردم خواست گوساله پرستی را رها کنند چه گفتند؟

قَالُوا لَن نَّبْرَحَ عَلَیْهِ عَاکِفِینَ حَتَّی یَرْجِعَ إِلَیْنَا مُوسَی طه

قوم در پاسخ نصایح هارون گفتند ما به پرستش گوساله ثابت هستیم تا وقتی که موسی بسوی ما بازگردد.

آیا دوباره چنین صداهایی شنیده نمیشود؟بهتر بشنویم؟آیا زمان آن فرانرسیده که پیامبر باطنی در وجود ما به رسالت برسد؟ آیا نباید عقل در زندگانی ما بجز حساب های مادی نیز حضور داشته باشد؟آیا علاوه بر امام شناسی و شناختن موسی زمان خود نباید هارون شناس نیز باشیم؟

و دست آخر:
    إِنَّمَا إِلَهُکُمُ اللَّهُ الَّذِی لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ وَسِعَ کُلَّ شَیْءٍ عِلْمًا طه

معبود شما تنها آن خدایی است که جز او معبودی نیست و دانش او همه چیز را در بر گرفته است (۹۸)

امضاء

7. تشكرها 7

๑۩๑منتظر المهدی๑۩๑ (19-02-2013), mehdi0014 (18-04-2012), مليکه (07-03-2012), محامین * یالثارات الحسین * (20-09-2012), مدير اجرايي (07-03-2012), رضا نجفی (08-04-2012), شهاب منتظر (20-09-2012)

8. Top | #4

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن زنان
    شماره عضویت
    2988
    نوشته
    8,405
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
    مورد تشکر
    24,923 در 7,352
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

سامری و گوساله اش کجاست؟!

این حدیث از جمیع علمای شیعه و سنی روایت شده که روزی حضرت رسول خدا (ص) به حضرت علی (ع) فرمود:
    تو نسبت به من مانند هارون (ع) نسبت به موسي (ع) مي باشي
    با این تفاوت که بعد از من پيغمبري نخواهد آمد.
    تاکید حضرت رسول(ص) هم در زمان حیاتشان است هم بعد از رحلت نیز میتواند باشد!
    برداشت آزاد از یس: (که چون بعد از من دیگر پیامبری نخواهد بود پس تو در امت من به منزلۀ هارون هستی.)
    حال برای بررسی این حدیث داستان حضرت موسی و قومش را متذکر میشویم تا جایگاه خودمان را پیدا کنیم.
    حضرت موسی (ع) بنا به فرمان خداوند هارون را به جای خود بر سر امت سرپرست کرد و به کوه طور به مدت 30 روز برای آوردن قانون خدا رفت..........
    خداوند جهت آزمایش قوم موسی 30 روز را تبدیل به 40 روز کرد.......
    در این مدت 10 روز قوم بنی اسرائیل از خدا پرستی به گاو پرستی رسیدند....
    این داستان بارها در قرآن به انواع مختلف تکرار شده
    به راستی؛ چرا داستان حضرت موسی (ع) برای ما از سوی خداوند علی اعلا آنقدر پیام دهند است که به دفعات متذکرمی شود؟!
    به راستی چه پیامی را میخواهد به ما بندگان غافل برساند؟!

9. Top | #5

عنوان کاربر
    کاربر توقیفی
    شماره عضویت
    3811
    نوشته
    14
    مورد تشکر
    31 در 8
    دریافت
    0
    آپلود
    0

دوستان بنظرم کوه سینا باشه نه کوه طور!!
    طور کلمه عربی هست و به معنای کوه هست.

10. Top | #6

عنوان کاربر
    کارشناس افتخاری سایت
    شماره عضویت
    2479
    نوشته
    929
    مورد تشکر
    4,595 در 919
    دریافت
    1
    آپلود
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط زریه نمایش پست ها
    خداوند جهت آزمایش قوم موسی 30 روز را تبدیل به 40 روز کرد.......
    در این مدت 10 روز قوم بنی اسرائیل از خدا پرستی به گاو پرستی رسیدند....
    این داستان بارها در قرآن به انواع مختلف تکرار شده
    به راستی؛ چرا داستان حضرت موسی (ع) برای ما از سوی خداوند علی اعلا آنقدر پیام دهند است که به دفعات متذکرمی شود؟!
    به راستی چه پیامی را میخواهد به ما بندگان غافل برساند؟!
    خداوند براى آزمودن بنى اسرائيل نخست موسى (ع) را براى يك مواعده سى روزه دعوت نمود، سپس آن را تمديد كرد، تا منافقان بنى اسرائيل صفوف خود را مشخص سازند

از امام باقر ع چنين نقل شده كه فرمود: هنگامى كه موسى (ع) به وعده‏گاه الهى رفت با قوم خويش قرار گذاشته بود غيبت او سى روز بيشتر طول نكشد، اما هنگامى كه خداوند ده روز بر آن افزود، بنى اسرائيل گفتند: موسى(ع) تخلف كرده است، و به دنبال آن دست به كارهايى كه مى‏ دانيم زدند ( گوساله‏پرستى كردند)( تفسير برهان جلد دوم صفحه 33)

-----------------

شاید از این آیه این برداشت انجام شود که:طبق روایات غیبت امام زمان(ع)نوعی آزمایش مردم به حساب می آید

جابر گوید : به امام باقر«ع» عرض کردم، فَرَج شما چه هنگام خواهد بود؟ فرمود ؛ «دور است، دور است ؛ فرج ما پیش نخواهد آمد تا اینکه غربال شوید، باز غربال شوید... تا اینکه ناخالصى از بین برود و صافى باقى بماند(بحار الانوار، ج 52، ص 113)

از امام صادق (ع)؛ اما خداوند دوست دارد شیعه را آزمایش کند ؛ آن گاه معتقدان و طرفداران باطل به شک مى‏ افتند(اثبات الهداه، ج 3، ص 472)

حضرت موسی وقتی از طرف خداوند مأمور شد که به کوه طور برود و چهل روز در آن جا باشد خداوند این ایام عدم حضور او را یک آزمایش و ابتلائی برای قوم بنی اسرائیل قرار داد تا خوبان از بدان شناخته شوند و همین گونه نیز شد و عده ای به دستورات حضرت موسی و هارون (علیه السلام) عمل نکردند و گوساله پرست شدند و از راه حق منحرف گردیدند و این آزمایش الهی در هر زمانی وجود دارد چنان چه خداوند متعال می فرماید :« وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَیْءٍ مِّنَ الْخَوفْ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِّنَ الأَمَوَالِ وَالأنفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِینَ »( بقره-155ِ) یعنی ما شما را حتما به چیزی مانند گرسنگی _ ترس _ کمبود در جان و مال و ثمرات آزمایش خواهیم کرد .

دوران غیبت حضرت مهدی نیز یک ابتلای بزرگ الهی برای مردم بوِیژه مسلمانان می باشد و در این دوران یاران و دوستان واقعی آن حضرت شناخته خواهند شد ؛ کسانی که تهاجمات فرهنگی و اقتصادی دشمن و شیاطین انسی و جنی در آنان هیچ تأثیری ندارد و حتی در محیط های آلوده هیچ گاه از راه اسلام ناب محمدی و حقایق قرآن دست نمی کشند .

آنان کسانی هستند که با توسل و توجه به امام عصر و اینکه آن امام بزرگوار همیشه مراقب اعمال و رفتار آنهاست ، در راه کمال و معنویت قدم برمی دارند و تا جایی که ممکن باشد فرهنگ مهدویت را به جهان عرضه می دارند . امام کاظم (علیه السلام) در مورد فضیلت انتظار چنین می فرمایند : «خوش به حال آن دسته از شیعیان ما که در غیبت قائم ما چنگ به دوستی ما زده و بر محبت ما ثابت می مانند و از دشمنان ما بیزاری می جویند ‘ آنها از ما و ما از آنها هستیم …خوشا به حال آنها ‘ به خدا قسم آن ها در قیامت در درجه ی ما خواهند بود…»(بحار الانوار ج1ِ5ِ-ص150)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع