نمایش نتایج: از شماره 1 تا 8 , از مجموع 8

موضوع: تفسیر آیات در شان امام علی علیه السلام

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدير بخش
    شماره عضویت
    1852
    نوشته
    1,543
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    السلام علیک یا بقیه الله
    مورد تشکر
    5,372 در 1,364
    وبلاگ
    3
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض تفسیر آیات در شان امام علی علیه السلام

برخی از ایات سوره مبارکه مریم در خصوص ولایت علی علیه السلام :

مریم ایه 76 وَيَزِيدُ اللَّهُ الَّذِينَ اهْتَدَوْا هُدًى وَالْبَاقِيَاتُ الصَّالِحَاتُ خَيْرٌ عِندَ رَبِّكَ ثَوَابًا وَخَيْرٌ مَّرَدًّا ﴿۷۶﴾
    و خداوند كسانى را كه هدايت‏يافته‏اند بر هدايتشان مى‏افزايد و نيكيهاى ماندگار نزد پروردگارت از حيث پاداش بهتر و خوش فرجام‏تر است (۷۶)

باقیات و صالحات همان حب عترت پیامبر اکرم و اولاد علی علیه السلام است .

نزد پروردگار تو باقیاتی هست که حب عترت پیامبر است در نزد خداوند از نظر ثواب بهتر هست و از نظر اخرت هم بهتر هست.
    در سوره مریم 87 آیه : نه کسی شفاعت می کند نه قدرت شفاعت کردن دارد الا من اذن له ربه .
    یعنی مالک شفاعت نمی شود مگر کسی که بوسیله ولایت امیر المومنین دیندار شده باشد ( تاویل الایات )
    سپس خداوند به تو یاد اور می شود شیعیان علی علیه السلام را دوست داردو مودت انان را در دل دیگران بندگانش قرار می دهد.
    همانا کسانی که ایمان آوردند ( به علی علیه اسلام ایمان اوردند ) وسپس عمل صالح انجام دادند ( منظوراز عمل صالح روی برگرداندن از فرعون و هامان و برائت جستن از انان است ) .
    در حقیقت ایمان حب علی علیه السلام است اعمال صالح برائت جستن و دوری جستن از دشمنان علی علیه اسلام است و سایر عبادات فرع هستند .

سیجعل لهم الرحمان وداً : رحمان که خداوند منان است در قلوب قلب خویش مودتی قرار خواهد داد در قلوب سایر موجودات از انسان تا موجودات .
    امام صادق علیه السلام فرمودند : ولایت علی علیه السلام همان " ود " است که خداوند عزوجل فرمود ( تاویل الایات ).
    و نیز امام صادق علیه السلام می فرماید : مومنی نیست مگر انکه در قلب او حب علی علیه السلام باشد . یعنی : کسی که فکر می کند مومن است اما حب علی ندارد مومن نیست .
    امام صادق علیه السلام فرمودند : همانا خداوند ان را اسان گردان بر زبان پیامبر اکرم صلوات الله علیه زمانی که امام علی علیه السلام را به عنوان علم و پرچم هدایت قرا ر داد . مومنین را به علی علیه السلام بشارت داد و کافران رابا علیه السلام انذار کرد. و دشمنان علی علیه السلام همان " لداً " هستند . ( تاویل الایات )

ماجرای دوستی سعید بن جبیر با علی بن ابی طالب علیه السلام:
    سعید بن جبیر از شیعیان متقی بوده است .حجاج سر شیعیان را می برید .
    حجاج مانده بود چگونه او را بکشد یک روز او را خواست .
    حجاج گفت ؟ اسمت چیست
    گفت :من سعید پسر جبیر هستم .
    او گفت نه شقی پسر کسیر هستی . کسیر اسب جبیر است و تقی اسب سعید است .
    می دانستند جبیر جایی که مشروب باشد نمی ماند به مامورین گفت او را دهی ببرید که مشروب خورده می شود .
    منطقه ای بود شیران درنده زیاد داشت شب ببرید چون سعید وارد ده بخاطر خمر نمی شود شیر های درنده او را می خورند و از شرش خلاص می شویم .
    اینها رفتند طبق برنامه .شب سعید بیرون بود . شیران امدند مامورین حجاج فکر می کردند بیرون بیایند از سعید چیزی نمانده است . وقتی خارج شدند دیدند سعید نشسته بر سر شیران دست می کشد حالا سعید نگران چی بود نکند اب دهان این شیرانبه لباسهایش بیفتد نتواندنماز بخواند و غصه خورده شدن توسط شیران را نداشت .

2. تشكرها 2

مدير اجرايي (20-02-2012), نرگس منتظر (20-02-2012)

3.  

4. Top | #2

عنوان کاربر
    مدير بخش
    شماره عضویت
    1852
    نوشته
    1,543
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    السلام علیک یا بقیه الله
    مورد تشکر
    5,372 در 1,364
    وبلاگ
    3
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ایات در خصوص حضرت علی علیه السلام در سوره طه :
    سوره طه آیه 82 : وَإِنِّي لَغَفَّارٌ لِمَنْ تَابَ وَآمَنَ وَعَمِلَ صَالِحًا ثُمَّ اهْتَدَى
    و من هر که را توبه کند، و ايمان آورد، و عمل صالح انجام دهد، سپس هدايت شود، مي‌آمرزم!

از چه چیزی توبه کرد؟ از پیروی ائمه - گمراهی و ضلال توبه کرد.

ثم اهتدی
    یعنی و ایمان آورد به علی علیه السلام و فرزندانش و سپس هدایت
    شد به سوی هدایت پروردگار
    و قلعه ایمانش .

این آیه ما را به یاد حدیث سلسله الذهب می اندازد.

امام علی علیه السلام را جانشین خود قرار داد و بشارت داد به آنانی که از ایشان تبعیت می کنند نه گمراه
    می شود و نه شقاوتمند.

قَالَ اهْبِطَا مِنْهَا جَمِيعًا بَعْضُكُمْ لِبَعْضٍ عَدُوٌّ فَإِمَّا يأْتِينَّكُمْ مِنِّي هُدًى فَمَنِ اتَّبَعَ هُدَاي فَلَا يضِلُّ وَلَا يشْقَى(طه/123)

(خداوند) فرمود: «هر دو از آن (بهشت) فرود آييد، در حالي که دشمن يکديگر خواهيد بود! ولي هرگاه
    هدايت من به سراغ شما آيد، هر کس از هدايت
    من پيروي کند، نه گمراه مي‌شود، و نه در رنج خواهد بود!

وَمَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِكْرِي فَإِنَّ لَهُ مَعِيشَةً ضَنْكًا وَنَحْشُرُهُ يوْمَ الْقِيامَةِ أَعْمَى(طه/124)

و هر کس از ياد من روي گردان شود، زندگي (سخت و) تنگي خواهد داشت؛ و روز قيامت، او را نابينا محشور مي‌کنيم!»

سپس خداوند تبارک و تعالی امام علی و فرزندانش را به عنوان ذکر و یاد خویش قرار داد و هر که از
    ولایت او روی گرداند تنگی معیشت و زشتی منظر قرار داده است.

مراد در ذکر و منظور از ذکر در این آیه همان پیروی از ایمان علی علیه السلام است .

ضنکاً یعنی کسی رو در مرداد ماه در حالی که رطوبت هوا بسیار زیاده او را در جای تنگ زیر افتاب
    که آنجا هم بسته باشه و هوا به راحتی ردوبدل نشه ، حالتی همراه با فشار تنگی سختی خفگی بهش دست
    میده به گونه ای که روح
    او به تنگ می آید به ان " ضنکاً " می گویند وگرنه " ضیقا "ً به معنای سخت است.

خدا می فرماید کسی که از ولایت علی علیه السلام روی گرداند معیشت او را ضنکا قرار می دهیم.

کسی که آیه ای بزرگ مثل علی علیه السلام را ندید در زیارات هم داریم :

" السلام علیک یا ایت الله العظمی سلام بر تو ای نشانه عظمای خداوند "

در روز قیامت هم چون در این دنیا نشانه های ما را ندید در آن دنیا هم او را کور محشور می کنیم.

امام صادق علیه السلام فرمود : من اعرض عن ذکری خدا منظورش ولایت امیر المومنین است .

ابن عباس هم می گوید کسی که ولایت علی علیه السلام را ترک گفت خداوند او را کور می کند وکسی که
    به علی و عترتش ایمان نیاورد و انان را تکذیب کند خداوند وی را به عنوان مومن قبول ندارد. ( در شاهد التنزیل )

وَكَذَلِكَ نَجْزِي مَنْ أَسْرَفَ وَلَمْ يؤْمِنْ بِآياتِ رَبِّهِ وَلَعَذَابُ الْآخِرَةِ أَشَدُّ وَأَبْقَى(طه/127)

و اين گونه جزا مي‌دهيم کسي را که اسراف کند، و به آيات پروردگارش ايمان نياورد! و عذاب آخرت، شديدتر و پايدارتر است!

منظور از آیات امام علی علیه السلام و فرزندانش می باشد.

اصول کافی : امام صادق علیه السلام فرمود : کسی که مشرک شد به ولایت امیر المومنین علی علیه السلام - برخی غیر از امام علی را خلیفه می دانند - و کسی که ایمان به ولایتش نیاوردند و ائمه اطهار را بخاطر لجاجت ترک کرد نه دنباله روی .

قُلْ كُلٌّ مُتَرَبِّصٌ فَتَرَبَّصُوا فَسَتَعْلَمُونَ مَنْ أَصْحَابُ الصِّرَاطِ السَّوِي وَمَنِ اهْتَدَى (طه/135)

بگو: «همه (ما و شما) در انتظاريم! (ما در انتظار وعده پيروزي، و شما در انتظار شکست ما!) حال که چنين است، انتظار بکشيد! اما بزودي مي‌دانيد چه کسي از اصحاب صراط مستقيم، و چه کسي هدايت يافته است.

امام باقر علیه السلام فرمودند : " باس شدید " علی ابن ابی طالب هست . ( مناقب علی ابن ابیطالب و تفسیر عیاشی )

از پیامبر اکرم هم روایت شده فرمودند: منظور از ثم اهتدی ولایت امیر المومنین است . ( در آیه 82 سوره طه هم آمده است ).

5. تشكر

مدير اجرايي (22-02-2012)

6. Top | #3

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن فرهنگی
    شماره عضویت
    399
    نوشته
    8,168
    مورد تشکر
    12,603 در 3,859
    وبلاگ
    34
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ایه انفاق
    « الذين ينفقون اموالهم باليل والنهار سراً و علانيه

فلهم اجرهم عند ربهم و لا خوف عليهم و لا هم يحزنون »
    [5]

« پاداش آنان که اموال خود را، شب و روز و نهان و آشکار ، انفاق مي کنند ، با پروردگارشان است ،
    نه بيمي بر آنها است و نه اندوهگين مي شوند. »

عبدالوهاب بن مجاهد از ابن عباس چنين روايت مي کند :

• « آيه انفاق درباره علي(ع) نازل شده است؛

او چهار درهم داشت که يکي را در شب انفاق کرد ، يکي را در روز ، و يکي را در نهان و يکي را آشکار . » [6]
    • سوره بقره ایه274
    امضاء

7. تشكر

ال یاسین (23-02-2012)

8. Top | #4

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن فرهنگی
    شماره عضویت
    399
    نوشته
    8,168
    مورد تشکر
    12,603 در 3,859
    وبلاگ
    34
    دریافت
    0
    آپلود
    0

) آيه فروش جان

« و من الناس من يشري نفسه ابتغاء مرضات الله والله رؤوف بالعباد » [7]

« برخي از مردم، جان خود را براي خشنودي خدا مي فروشند؛ و خداوند با اين بندگان مهربان است. »

ــ عبدالرحمان بن ميمون به نقل از ابن عباس مي گويد:

• « رسول خدا(ص) در شبي که به سوي آن غار برون شد، علي را در بستر خود خوابانيد. ابوبکر به دنبال پيامبر آمد و علي او را از خروج پيامبر آگاه کرد.

ابوبکر در پي آن حضرت روان شد و قريشيان بيدار و پاسدار، علي را [ به جاي پيامبر ] هدف خويش گرفته بودند. چون صبح شد، با شگفتي علي (ع) را

فراروي خود ديدند.

گفتند: محمد(ص) کجاست ؟

علي(ع) گفت: من از او خبر ندارم .

گفتند: ما نمي خواستيم به تو ضرري برسانيم و تو را آزار دهيم. ما هدفمان محمد(ص) بوده است. چون که او از زدن و ضربه خوردن به خود نمي پيچد

اما تو از ضربه خوردن به خود مي پيچي. سپس آيه و من الناس من يشري نفسه... درباره او نازل شد. »

ــ امام علي(ع) خود، در اين باره چنين سروده است:

وقيت بنفسي خير من وطي الحصي

واکرم خلق طاف بالبيت والحجر

وبِتُّ اُراعي منهم ما ينوبني

و قد صرت نفسي علي القتل والاسر

محمد لما خاف ان يمکروا به

فنجاه ذوالطول العظيم من المکر

و بات رسول الله في الغار آمنا

فما زال في حفظ الاله و في ستر
    [8]

با جان خود برترين راهوار در اين سنگريزه ها

و گرامي ترين آفريده، زاير بيت و حجر را پاسداري کردم

خوابيدم و در حالي که دشمنانم را مي پاييدم

خود را براي کشته شدن و اسارت آماده ساختم

زماني که محمد(ص) از مکر آنها بر خود ترسيد

خداوند بخشايشگر عظيم، از اين مکر نجاتش داد

آري، رسول خدا(ص) در آن غار، ايمن آسود

و همواره در پناه خدا باقي ماند.
    سوره بقره ایه207
    امضاء

9. تشكر

ال یاسین (23-02-2012)

10. Top | #5

عنوان کاربر
    مدير بخش
    شماره عضویت
    1852
    نوشته
    1,543
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    السلام علیک یا بقیه الله
    مورد تشکر
    5,372 در 1,364
    وبلاگ
    3
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ایات سوره کهف در خصوص ولایت امام علی علیه السلام :

قَيمًا لِينْذِرَ بَأْسًا شَدِيدًا مِنْ لَدُنْهُ وَيبَشِّرَ الْمُؤْمِنِينَ الَّذِينَ يعْمَلُونَ الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ أَجْرًا حَسَنًا(الکهف/2)

در حالي که ثابت و مستقيم و نگاهبان کتابهاي (آسماني) ديگر است؛ تا (بدکاران را) از عذاب شديد او بترساند؛ و مؤمناني را که
    کارهاي شايسته انجام مي‌دهند،
    بشارت دهد که پاداش نيکويي براي آنهاست...

خطاب به پیامبر خداوند فرمود برای انکه انذار کنید در خصوص " باس شدید " ابن عباس گفت منظور حضرت علی علیه السلام هست. چرا که علی علیه السلام از اهل پیامبر هست .

از امام رضا علیه السلام روایت شده است : باس شدید علی بن ابطالب هست و او از رسول خداست و با رسول خدا و در کنارش با دشمنانش می جنگد.

روایت می شود این ایه در مناقب علی علیه السلام است.
    سپس خداوند به پیامبر امر فرمود حق علی علیه السلام را _ ولایت را _ به مردم تبلیغ کند . و بگوید :

وَقُلِ الْحَقُّ مِنْ رَبِّكُمْ فَمَنْ شَاءَ فَلْيؤْمِنْ وَمَنْ شَاءَ فَلْيكْفُرْ إِنَّا أَعْتَدْنَا لِلظَّالِمِينَ نَارًا
    أَحَاطَ بِهِمْ سُرَادِقُهَا وَإِنْ يسْتَغِيثُوا يغَاثُوا بِمَاءٍ كَالْمُهْلِ يشْوِي الْوُجُوهَ بِئْسَ الشَّرَابُ وَسَاءَتْ مُرْتَفَقًا(الکهف/29)

بگو: «اين حق است از سوي پروردگارتان! هر کس مي‌خواهد ايمان بياورد (و اين حقيقت را پذيرا شود)، و هر کس ميخواهد کافر گردد!» ما براي ستمگران آتشي آماده کرديم که سراپرده‌اش آنان را از هر سو احاطه کرده است! و اگر تقاضاي آب کنند، آبي براي آنان مياورند که همچون فلز گداخته صورتها را بريان مي‌کند! چه بد نوشيدني، و چه بد محل اجتماعي است!

یعنی ولایت علی علیه السلام از جانب پروردگارتان است. فَمَنْ شَاءَ فَلْيؤْمِنْ وَ مَنْ شَاءَ فَلْيكْفُرْ یعنی هر کسی ولایت را بپذیرد مومن هست و کسی هم که از ولایت علی علیه السلام روی گرداندکافر هست.
    ما برای ظالمین عذابی اماده کرده ایم که ناشی از کفران ولایت علی علیه السلام هست.

وَاضْرِبْ لَهُمْ مَثَلًا رَجُلَينِ جَعَلْنَا لِأَحَدِهِمَا جَنَّتَينِ مِنْ أَعْنَابٍ وَحَفَفْنَاهُمَا بِنَخْلٍ وَ جَعَلْنَا بَينَهُمَا زَرْعًا( (الکهف/32)

(اي پيامبر!) براي آنان مثالي بزن: آن دو مرد، که براي يکي از آنها دو باغ از انواع انگورها قرار داديم؛ و گرداگرد آن دو (باغ) را با درختان نخل پوشانديم؛ و در ميانشان زراعت پر برکتي قرارداديم.

كِلْتَا الْجَنَّتَينِ آتَتْ أُكُلَهَا وَلَمْ تَظْلِمْ مِنْهُ شَيئًا وَفَجَّرْنَا خِلَالَهُمَا نَهَرًا(الکهف/33)
    هر دو باغ، ميوه آورده بود، (ميوه‌هاي فراوان،) و چيزي فروگذار نکرده بود؛ و ميان آن دو، نهر بزرگي جاري ساخته بوديم.

ای پیامبر برای انها مثالی بزن یکی مثال در خصوص خودش هست و یکی در خصوص دوستان امام علی علیه السلام.

هُنَالِكَ الْوَلَايةُ لِلَّهِ الْحَقِّ هُوَ خَيرٌ ثَوَابًا وَخَيرٌ عُقْبًا(الکهف/44)

در آنجا ثابت شد که ولايت (و قدرت) از آن خداوند بر حق است! اوست که برترين ثواب، و بهترين عاقبت را (براي مطيعان) دارد!

ولایت میر المومنین همان ولایت خداوند است . امام می فرماید من در قیامت خلق را بروی خداوند محشور می کنم. زیرا که این ولایت از جانب خدا ست.

زیرا که علی علیه السلام یک لحظه هم از حق خارج شد ( علی مع الحق و الحق مع العلی )

وَأَمَّا مَنْ آمَنَ وَعَمِلَ صَالِحًا فَلَهُ جَزَاءً الْحُسْنَى وَسَنَقُولُ لَهُ مِنْ أَمْرِنَا يسْرًا (الکهف/88)

و اما کسي که ايمان آورد و عمل صالح انجام دهد، پاداشي نيکوتر خواهد داشت؛ و ما دستور آساني به او خواهيم داد.»

عبارت " الحسنی " به ولایت اهل بیت جدا از ولایت امام علی علیه السلام تفسیر شده است ( تاویل الایات )

11. Top | #6

عنوان کاربر
    مدير بخش
    شماره عضویت
    1852
    نوشته
    1,543
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    السلام علیک یا بقیه الله
    مورد تشکر
    5,372 در 1,364
    وبلاگ
    3
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ایات سوره مباره اسرا در خصوص ولایت علی علیه السلا م

وَمَن كَانَ فِي هَذِهِ أَعْمَى فَهُوَ فِي الآخِرَةِ أَعْمَى وَأَضَلُّ سَبِيلًا ﴿۷۲﴾

و هر كه در اين [دنيا] كور[دل] باشد در آخرت [هم] كور[دل] و گمراهتر خواهد بود (۷۲)

کسی که با علی علیه السلام دشمنی کند خداوند او را به عنوان کور دردنیا و اخرت معرفی کرده است .کسی که در دنیا کور بود . کور از چی ؟

از شناخت و معرفت امام کور بود بنابراین در اخرتم کور و گمراه تر است .
    سپس خداوند به پیامبرش امر کرد از خداوند درخواست کند به واسطه علی علیه السلام بر او منت گذارد بعد فرمود :

وَقُل رَّبِّ أَدْخِلْنِي مُدْخَلَ صِدْقٍ وَأَخْرِجْنِي مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَل لِّي مِن لَّدُنكَ سُلْطَانًا نَّصِيرًا ﴿۸۰﴾

و بگو پروردگارا مرا [در هر كارى] به طرز درست داخل كن و به طرز درست‏خارج ساز و از جانب خود براى من تسلطى يارى‏بخش قرار ده (۸۰)

در قنوت دعا این آیه یکی از دعاها می باشد.
    ابن عباس می گوید : " به خدا قسم که خدای ما برای پیامبر ما دعایش را مستجاب کرد و علی ابن ابیطالب را به عنوان دلیل و حجتی که او را بر دشمنانش پیروز گردیده عطا فرموده است "

ابن عباس می گوید خدا این دعا را مستجاب کرد و او را مایه " سلطانا نصیرا " قرارداده است ( شواهد التنزیل )

پیامبر فرمود : خداوندا همانا موسی از تو سوال کرد و گفت :(35 طه ) " رب اشرح لی صدری .....اشدد " به ازری و اشرکه فی امری : ای خدا بعد اینکه موسی این را از تو خواست تو بر او قرانی ناطق نازل فرمودی و به او چنین فرمودی " سنشد ..." ای موسی ما باوی تو را با برادت محکم خواهیم کرد و برای تو حجتی قرار خواهیم داد تا دشمنان به شما دست نیابند و شما وپیروان شمارا پیروز خواهیم کرد ( قصص56 ) و پیامبر فرمود خدایا من محمد پیامبر و برگزیده تو هستم سینه مرا گشاده قرار داده و امر مرا آسان گردان و برای من وزیری از اهل من قرا ر بده که علی علیه السلام باشد تا کمر خود را به واسطه ایشان محکم کنم .

ابوذر می گوید رسول خدا این حرفش تمام نشد جبرئل از جانب خداوند نازل شد
    و گفت یا محمد " ما اقرا " پیامبر فرمود چه بخوان جبرئیل گفت بخوان :

انما ولیکم الله و رسوله و الذین امنوا والذین یقیمون الصلوه ویوتون الزکوه وهم راکعون ( تفسیر رازی و تذکره الخواص واطراعب و تفسیر ثعلبی )

12. Top | #7

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن زنان
    شماره عضویت
    2988
    نوشته
    8,405
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
    مورد تشکر
    24,923 در 7,352
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

تفسیر آیات قران در شان امیر المومنین علی علیه السلام - بقره

جلسه قبل رسیدیم به کلماتی که خداوند آنهارا به حضرت آدم یاد داد و خداوند
    توبه حضرت آدم را برآن شیوه پذیرفت.
    سپس خداوند بعد اینکه بر حضرت ادم منت گذاشت و توبه اش را پذیرفت بر
    بنی اسرائیل منت گذاشت و فرمود :
    يَا بَنِي إِسْرَائِيلَ اذْكُرُواْ نِعْمَتِيَ الَّتِي أَنْعَمْتُ عَلَيْكُمْ وَأَوْفُواْ بِعَهْدِي أُوفِ بِعَهْدِكُمْ وَ
    إِيَّايَ فَارْهَبُونِ ﴿۴۰﴾
    این چه نعمتی است که خداوند آنان را متذکر می شود؟ اى فرزندان اسرائيل
    نعمتهايم را كه بر شما ارزانى داشتم به ياد آريد و به پيمانم وفا كنيد تا به پيمانتان
    وفا كنم و تنها از من بترسيد (۴۰)
    خداوند نگفت نعمت مرا به یاد بیاورید بلکه گفته نعمه ( که مفرد است )
    ذکر بسیار پیامبر اکرم و یاد آوردن بسیار امام علی علیه السلام موجب شد قوم
    بنی اسرائیل از دریا عبور کرد.
    وقتی پیامبر به پیامبری مبعوث شد دوباره به بنی اسرائیل این واقعه را یاد آورد
    می شود .
    وَآمِنُواْ بِمَا أَنزَلْتُ مُصَدِّقًا لِّمَا مَعَكُمْ وَلاَ تَكُونُواْ أَوَّلَ كَافِرٍ بِهِ وَلاَ تَشْتَرُواْ بِآيَاتِي ثَمَنًا
    قَلِيلًا وَإِيَّايَ فَاتَّقُونِ ﴿۴۱﴾
    و بدانچه نازل كرده‏ام كه مؤيد همان چيزى است كه با شماست ايمان آريد و
    نخستين منكر آن نباشيد و آيات مرا به بهايى ناچيز نفروشيد و تنها از من پروا كنيد
    (۴۱)
    ایمان بیاورید که او خاتم النبیین است و برترین پیامبران است .
    سپس خداوند تبارک و تعالی متعهد شد برای کسی که وفا کند به این عهد و محبت
    پیامبرش او هم به عهدش که رحمت و بهشت است وفا کند .
    منظور از عهد : به عهدی که برای خاتم النبی بودن حضرت محمد صلوات
    الله علیه و ولایت علی علیه السلام است وفا کنید و ایمان می آورید .
    و وعده خداوند رحمت و بهشت است .

وَإِذْ فَرَقْنَا بِكُمُ الْبَحْرَ فَأَنجَيْنَاكُمْ وَأَغْرَقْنَا آلَ فِرْعَوْنَ وَأَنتُمْ تَنظُرُونَ ﴿۵۰﴾
    و هنگامى كه دريا را براى شما شكافتيم و شما را نجات بخشيديم و فرعونيان را
    در حالى كه شما نظاره مى‏كرديد غرق كرديم (۵۰)
    ماجرا این است هنگامی که موسی به دریا رسید و فرعون دنبال انها راه افتاد
    خداوند فرمد به بنی اسرائیل بگو توحید من را تجدید کنند و قلبهای خود را پر
    کنید به واسطه ذکر سید الانبیا . محمد بنده من و ولایت امام علی علیه السلام
    و پاکان از فرزنانش بر نفس های خود متذکر شوید .
    پس حضرت موسی به خداوند عرض کرد : ای خدا به حق محمد و آل محمد ما
    را از این آب بگذران .
    سپس آب شکافته شد و خداوند آنان را به فضل محمد و آل محمد نجات داد
    زیرا که بقیه انبیا هم به واسطه آنان دعا کردند و از گرفتاری نجات یافتند .
    منبع : ( مستدرک الوسا یل – تاویل الایات و بحار الانوار)
    منظور از عهد این بود که خداوند یاد آوری می کند : واذ فرقنا بکم البحر

خداوند می فرماید ایمان بیاورید به ان چیزی که امروز نازل کردیم منظور
    قران است . شما جز اولین کافر بودید و بعد خداوند انان را نهی کرد که علی را
    با چیزی مقایسه بکنند .
    ( ولا تلبسوا الحق بالباطل ) چرا که کسی که علی را کنار بگذارد حق را
    کنار گذاشته و به باطل متوسل شده است .

13. Top | #8

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن زنان
    شماره عضویت
    2988
    نوشته
    8,405
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
    مورد تشکر
    24,923 در 7,352
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

( ولا تلبسوا الحق بالباطل ) چرا که کسی که علی را کنار بگذارد حق را

کنار گذاشته و به باطل متوسل شده است .
    وَلاَ تَلْبِسُواْ الْحَقَّ بِالْبَاطِلِ وَتَكْتُمُواْ الْحَقَّ وَأَنتُمْ تَعْلَمُونَ ﴿۴۲﴾
    و حق را به باطل درنياميزيد و حقيقت را با آنكه خود مى‏دانيد كتمان نكنيد
    (۴۲)
    کتمان حق نکنید در حالی که علم داتشید .آنان به تورات علم داشتند و در تورات
    آنان آمده بود امام علی علیه السلام بعد پیامبر است .و آنان را از کتمان حق که -
    امام علی وصی پیامبر است - نهی نموده است .

سپس پیامبر اکرم و علی علیه السلام را به عنوان صبر و صلوات معرفی کرد
    گو ولایت آنان را به عنوان کار بزرگ قرار داد.

وَاسْتَعِينُواْ بِالصَّبْرِ وَالصَّلاَةِ وَإِنَّهَا لَكَبِيرَةٌ إِلاَّ عَلَى الْخَاشِعِينَ ﴿۴۵﴾
    از شكيبايى و نماز يارى جوييد و به راستى اين [كار] گران است مگر بر
    فروتنان (۴۵)
    طبق روایتی : صبر پیامبر و صلوات امام علی علیه السلام است .
    ( شواهد التنزیل )
    صبر یعنی تحمل بر سختی . با این حال خداوند از نماز تعبیر به سختی می کند
    در حالی که خیلی ها نماز می خوانند حتی عمر هم نماز می خواند .
    منظور از نماز چیست ؟ ایا ظاهر نماز است که خیلی ها انجام می دهند ؟
    منظور الولایه است .
    و بعد می فرماید الا علی الخاشعین .
    بعد انکه پیامبر آنان را به عنوان امت قبول کرد خداوند آنان را به عنوان بنده
    قبول کرد.
    قبولی امت یعنی کسی که ولایت علی علیه السلام را نپذیرد از امت پیامبر نیست
    و خداوند او را به عنوان بنده قبول ندارد.
    پس هر کسی بنده خدا نیست .
    به همین دلیل وقتی شخصی می آید ولایت را می پذیرد او را به عنوان عضوی
    از اسلام می پذیرد و در این صورت خدا او را به عنوان بنده خود می پذیرد
    و بهشت انان را به عنوان اهل بهشت می پذیرد و ملائکه آنان را به عنوان
    برادران خویش می پذیرد.
    پس همه این مسایل پشت سر ولایت امام علی علیه السلام می باشد.
    خداوند کسی که از ولایت امام علی علیه السلام رویگردانی وطغیان کرد خداوند
    او را به عنوان مسخ شده قرار داده است.
    وَلَقَدْ عَلِمْتُمُ الَّذِينَ اعْتَدَواْ مِنكُمْ فِي السَّبْتِ فَقُلْنَا لَهُمْ كُونُواْ قِرَدَةً خَاسِئِينَ ﴿۶۵﴾
    ابن عباس می گوید : ولایت علی علیه السلام بر تمامی امم عرضه شد کسی آن
    را قبول نکرد مگر اینکه ان افراد زکی و پاک بودند و کسی سرکشی نکرد
    و رویگردانی نکرد در مورد این ولایت مگر اینکه زیانکار و خاب ( کسی
    می خواهد به یک هدفی برسد ولی همه چیز برعکس شود یعنی هدف
    انان رسیدن به نیکی است اما با این کار زیانکار می شوند ) بود.
    منبع : ( تفسیر الفرات )
    سپس خداوند کسی را که حب علی را کنار گذاشت و حب دیگری را قبول
    کرد او را گمراه شده قرار داد و کسی که کفر را جای ایمان بگذارد از راه
    راست گمراه شده است.

108 بقره أَمْ تُرِيدُونَ أَن تَسْأَلُواْ رَسُولَكُمْ كَمَا سُئِلَ مُوسَى مِن قَبْلُ وَمَن يَتَبَدَّلِ
    الْكُفْرَ بِالإِيمَانِ فَقَدْ ضَلَّ سَوَاء السَّبِيلِ ﴿۱۰۸﴾
    ابن عباس : ایمان حب علی و پیروی از علی علیه السلام و کفر پیروی از
    غیر علی علیه السلام است( شرح اصول کافی و مکاتیب الرسول )
    سپس خداوند او را به عنوان کتاب معرفی کرد و کسانی که حق ولایت
    علی علیه السلام را شناختند تالی ( پیرو و دنباله ) معرفی کرده است . و کسی
    که ولایت علی علیه االسلام را قبول نکند از خاسران خواهند بود.

الَّذِينَ آتَيْنَاهُمُ الْكِتَابَ يَتْلُونَهُ حَقَّ تِلاَوَتِهِ أُوْلَئِكَ يُؤْمِنُونَ بِهِ وَمن يَكْفُرْ بِهِ فَأُوْلَئِكَ
    هُمُ الْخَاسِرُونَ ﴿۱۲۱﴾
    كسانى كه كتاب [آسمانى] به آنان داده‏ايم [و] آن را چنانكه بايد مى‏خوانند ايشانند
    كه بدان ايمان دارند و[لى] كسانى كه بدان كفر ورزند همانانند كه زيانكارانند .
    (۱۲۱)

۲۳-۶-۹۰

آرشیو نظرات
    نوشته شده توسط آل یاسین در چهارشنبه بیست و سوم شهریور 1390 ساعت 18:26 موضوع تفسیر آیات در شان امیر المومنین استاد عبدالرحمان | لینک ثابت

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)