نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5

موضوع: مناظره ای که درباره سلام بر پیامبر(ص) با یک وهابی داشتم

1. Top | #1

عنوان کاربر
    کارشناس افتخاری سایت
    شماره عضویت
    2479
    نوشته
    929
    مورد تشکر
    4,595 در 919
    دریافت
    1
    آپلود
    0

پیش فرض مناظره ای که درباره سلام بر پیامبر(ص) با یک وهابی داشتم

شخص وهابی از من سوال کرد که:

من یک جوان وهابی هستم، و هدفی جز دانستن حقیقت ندارم؛ می‌خواستم بدانم چرا به حضرت رسول اکرم و آلش درود و سلام می‌فرستید، در حالی‌که اصحاب رسول اکرم چنین کاری را انجام نداده‌اند؟!
    دانستنش باریم خیلی مهم است لطفا با منبع موثق بیان کنید.

جوابی که به این وهابی دادم:

در سوره توبه آیه 105 می خوانیم که)) وَ قُلِ اعْمَلُوا فَسَيَرَى اللَّهُ عَمَلَكُمْ وَ رَسُولُهُ وَ الْمُؤْمِنُونَ وَ سَتُرَدُّونَ إِلى‏ عالِمِ الْغَيْبِ وَ الشَّهادَةِ فَيُنَبِّئُكُمْ بِما كُنْتُمْ تَعْمَلُونَ --بگو: «عمل كنيد! خداوند و فرستاده او و مؤمنان، اعمال شما را مى ‏بينند! و بزودى، بسوى داناى نهان و آشكار، بازگردانده مى‏ شويد و شما را به آنچه عمل مى ‏كرديد، خبر مى ‏دهد!

كسى تصور نكند اگر در خلوتگاه يا در ميان جمع عملى را انجام مى ‏دهد از ديدگاه علم خدا مخفى و پنهان مى ‏ماند، بلكه علاوه بر خداوند، پيامبر ص و مؤمنان نيز از آن آگاهند

از امام صادق ع نقل شده كه فرمود:

تعرض الاعمال على رسول اللَّه اعمال العباد كل صباح، ابرارها و فجارها، فاحذروها، و هو قول اللَّه عز و جل وَ قُلِ اعْمَلُوا فَسَيَرَى اللَّهُ عَمَلَكُمْ وَ رَسُولُهُ، و سكت
    :" تمام اعمال مردم هر روز صبح به پيامبر عرضه مى ‏شود، اعمال نيكان و بدان، بنا بر اين مراقب باشيد و اين مفهوم گفتار خداوند است كه مي فرمايد: وَ قُلِ اعْمَلُوا فَسَيَرَى اللَّهُ عَمَلَكُمْ وَ رَسُولُهُ، اين را فرمود و ساكت شد"( اصول كافى جلد اول صفحه 171)

با توجه به این آیات و روایاتی که زیاد است در این باره می توان به طور قطع گفت که پیامبر (ص) و آلش اعمال ما را مشاهده می کنند موقعی هم که اعمال ما را مشاهده می کنند سلام ما را جواب می دهند اگر چه ما به خاطر گناهان نمی توانیم جواب آنها را متوجه شویم

ضمن این که:

سنن ابی داود ج1 ص 453 : این کلام آمده که : هیچ مردی نیست که بر من سلام کند مگر اینکه خداوند روح مرا به بدنم برمی گرداند تا پاسخ سلام او را بدهم . و هر کس نزد قبر پیغمبر به حضرت سلام کند حضرت پاسخ سلام او را خواهد داد کسی که از راه دور نیز سلام بدهد پیغمبر پاسخ سلام او را می دهد

---------------------------------------------------
    دراواخر نماز ما به پیامبر(ص)سلام می دهیم ((السلام علیک ایها النبی و رحمه الله و برکاته))—سلام بر تو ای پیامبر و رحمت و برکات خدا بر شما باد.پس اگه پیامبر (ص)سلام ما رو متوجه نمیشد پس لزومی نداشت ما هم در اواخر نماز به پیامبر سلام کنیم
    ----------------------------------------------------
    در سوره احزاب آیه 56 می خوانیم که:
    إِنَّ اللَّهَ وَ مَلائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَ سَلِّمُوا تَسْليماً--- خدا و فرشتگانش بر پيامبر درود مى‏فرستد اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد، بر او درود فرستيد و سلام گوييد و كاملًا تسليم (فرمان او) باشيد

نکته این آیه:
    مقام پيامبر ص آن قدر والا است كه آفريدگار عالم هستى و تمام فرشتگانى كه تدبير اين جهان به فرمان حق بر عهده آنها گذارده شده است بر او درود مى ‏فرستند، اكنون كه چنين است شما نيز با اين پيام جهان هستى هماهنگ شويد،" اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد بر او درود بفرستيد و سلام بگوئيد و در برابر فرمان او تسليم باشيد
    ------------------------------------------------
    سلام بر اولياء خدا صريح قرآن است:

وَ سَلامٌ عَلَي الْمُرْسَلِينَ صافات/ 181.
    سَلامٌ عَلي نُوحٍ فِي الْعالَمِينَ صافات/ 79.
    سَلامٌ عَلي إِبْراهِيمَ صافات/ 109.
    سَلامٌ عَلي مُوسي وَ هارُونَ صافات/ 120.
    سَلامٌ عَلي إِلْ‏ياسِينَ صافات/ 130.

اگر سلام بر اولیای خدا درست نبود قرآن بر این افراد سلام نمی کرد.

2. تشكرها 2

مدير اجرايي (26-03-2012), نرگس منتظر (27-03-2012)

3.  

4. Top | #2

عنوان کاربر
    کارشناس افتخاری سایت
    شماره عضویت
    2479
    نوشته
    929
    مورد تشکر
    4,595 در 919
    دریافت
    1
    آپلود
    0

دوباره اون شخص وهابی از من سوال کرد که:

دوست عزیز: دیدن‌ ها، سلام‌ها و درودها مخصوص عالم حیات است نه عالم بعد از مرگ زیرا در عالم بعد از مرگ رسول که از مؤمنین است در جنة به سر می‌ برد و لازمه به سر بردن در جنة در آسایش بودن ایشان است. و حال آن‌که اگر ایشان ناظر اعمال من و شما با شد همیشه در عذاب است نه در آسایش.

جوابی که در مرحله دوم به این وهابی دادم:

اولياي خدا به قدري مقام دارند كه خدا به آنها سلام مي ‌كند. در قرآن آياتي داريم «سَلامٌ عَلى‏ نُوحٍ فِي الْعالَمينَ» (صافات/79) خدا به نوح سلام كرده است. «سَلامٌ عَلى‏ مُوسى‏ وَ هارُونَ» (صافات/120) «سَلامٌ عَلى‏ إِبْراهيمَ» (صافات/109) يعني سلام به اولياي خدا كار قرآني است.

وهابي‌ ها مي‌ گويند: شما سلام كه مي ‌كنيد به مرده سلام مي كنيد. مرده هم مثل سنگ است. يعني پيغمبر كه از دنيا رفت نعوذ بالله انگار سنگ است. مي ‌گوييم: خوب پس خدا كه مي‌گويد: «سَلامٌ عَلى‏ إِبْراهيمَ» يعني «سلام علي سنگ»! «سَلامٌ عَلى‏ مُوسى‏» يعني «سلام علي سنگ» خداي حكيم به سنگ سلام مي ‌كند

بیان شد که در سوره توبه آیه 105 آمده است که: وَ قُلِ اعْمَلُوا فَسَيَرَى اللَّهُ عَمَلَكُمْ وَ رَسُولُهُ وَ الْمُؤْمِنُونَ وَ سَتُرَدُّونَ إِلى‏ عالِمِ الْغَيْبِ وَ الشَّهادَةِ فَيُنَبِّئُكُمْ بِما كُنْتُمْ تَعْمَلُونَ --بگو: «عمل كنيد! خداوند و فرستاده او و مؤمنان، اعمال شما را مى ‏بينند! و بزودى، بسوى داناى نهان و آشكار، بازگردانده مى‏ شويد و شما را به آنچه عمل مى ‏كرديد، خبر مى ‏دهد!

با کمی دقت در این آیه متوجه می شوید که فعل((یری))-می بیند—مضارع است و فعل مضارع دلالت بر استمرار می کند –یعنی خدا و رسول و مومنین اعمال شما را پیوسته می بینند

ضمن این که در سوره احزاب آیه 56 بیان شد که:إِنَّ اللَّهَ وَ مَلائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَ سَلِّمُوا تَسْليماً ---خدا و فرشتگانش بر پيامبر صلوات مى‏فرستند. اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد، بر او صلوات فرستيد و سلام كنيد سلامى نيكو.

تعبير به" يصلون" به صورت فعل مضارع دليل بر استمرار است يعنى پيوسته خداوند و فرشتگان رحمت و درود بر او مى‏فرستند، رحمت و درود پيوسته و جاودان

مساله عرض اعمال اثر تربيتى فوق العاده‏اى در معتقدان به آن دارد، زيرا هنگامى كه من بدانم علاوه بر خداوند كه همه جا با من است پيامبر ص و پيشوايان محبوب من همه روز يا همه هفته از هر عملى كه انجام مى ‏دهم، در هر نقطه و هر مكان اعم از خوب و بد همه آگاه مى‏شوند، بدون شك بيشتر رعايت مى ‏كنم و مراقب اعمال خود خواهم بود

5. تشكرها 2

6. Top | #3

عنوان کاربر
    کارشناس افتخاری سایت
    شماره عضویت
    2479
    نوشته
    929
    مورد تشکر
    4,595 در 919
    دریافت
    1
    آپلود
    0

به این نکته توجّه شود که در اسلام مرگ به معنای نابودی و نیستی نیست؛ بلکه انتقال حقیقت انسان یعنی روح او از دنیا به عالم دیگر است. در آن عالم، حیات انسان به گونه‌ای قوی ‌تر ادامه می‌یابد، تا هنگامی که روز رستاخیز و معاد فرا رسد. قرآن کریم درباره مرگ کلمه «توفّی» را به کار برده است که به معنای «چیزی را تمام و کمال گرفتن» می‌باشد. قرآن، حیات انسان در فاصله میان مرگ تا روز رستاخیز را «برزخ» نامیده است که برزخ به معنای «فاصله میان دو چیز» است؛ لذا می‌فرماید: «وَمِن وَرَائِهِم بَرزَخٌ اِلَی یَومِ یُبعَثُون»؛[ مؤمنون/100.]«و پس از مرگ فراروی ایشان برزخی است تا روزی که برانگیخته شوند.

آیات قرآن با صراحت تمام به بقای ارواح پس از جدایی از بدن دلالت دارد که به نمونه‌هایی اشاره می‌شود:
    1. شهدا زنده‌اند: «وَلَا تَقُولُوا لِمَن یُقتَلُ فِی سَبِیلِ اللهِ اَموَاتٌ بَل اَحیَاءٌ وَلَکِن لَا تَشعُرُون»؛[ بقره/ 154.] «به کسانی که در راه خدا کشته می‌شوند مرده نگویید؛ بلکه آنان زندگانند؛ ولی شما نمی‌دانید.»

در روایات اهل سنّت آمده است: «وقتی بنده در قبرش قرار گرفت و دوستانش رفتند، هنوز آن مرده صدای کوبیده شدن کفش آنها را می‌شنود که دو فرشته خدا، برای سؤال از او می‌آیند.»( صحیح بخاری، ج 2، ص 92 و 102

جواب سلام دادن مردگان: رسول خدا(ص) فرمود: «اِذَا مَرَّ الرَّجُلُ بِقَبرِ اَخِیهِ یَعرِفُهُ فَسَلَّمَ عَلَیهِ وَعَرَفَهُ وَاِذَا مَرَّ بِقَبرٍ لَا یَعرِفُهُ فَسَلَّمَ عَلَیهِ رَدَّ عَلَیهِ السَّلَام؛[16] وقتی کسی از کنار قبر برادر دینی خود که می‌شناسد، بگذرد و بر او سلام کند، مرده سلام او را پاسخ می‌دهد و او را می‌شناسد و اگر از کنار قبری بگذرد و صاحب آن را نشناسد و سلام کند، مرده سلام او را پاسخ می‌دهد.»( کنز العمّال، متقی هندی، مؤسسة الرسالة، بیروت، 1409 هـ . ق، ج 15، ص 646، ح42556؛ الفقه علی المذاهب الاربعة، ج 1، ص387.)

وقتی مرده انسانهای عادّی جواب سلام بدهد، آیا پیامبر اکرم(ص) و امامان معصوم(ع) حتی بعد از مماتشان سخنان ما را نمی‌ فهمند و جواب ما را نمی‌ دهند؟

7. تشكرها 2

8. Top | #4

عنوان کاربر
    کارشناس افتخاری سایت
    شماره عضویت
    2479
    نوشته
    929
    مورد تشکر
    4,595 در 919
    دریافت
    1
    آپلود
    0

اما این وهابی گفته بود که:

لازمه به سر بردن در جنة در آسایش بودن ایشان است. و حال آن‌که اگر پیامبر ناظر اعمال من و شما با شد همیشه در عذاب است نه در آسایش.

در جواب این سوال باید گفت که:

باید گفت که ناراحت شدن پیامبر موقع مشاهده اعمال با مساله عذاب در قبر فرق دارد بعضی از اوقات ما از مسئله ای ناراحت هستیم-افسوس می خوریم ولی در عذاب نیستیم ----(طبق ایات قران- از جمله فاطر آیه 18- کسی به خاطر گناه دیگر عذاب نمی شود.اگر ما گناه کنیم پیامبر عذاب نمی شود ناراحت می شود پس عذاب شدن با ناراحت شدن فرق دارد)چرا شما یک طرف قضیه را نگاه می کنید و می گویید همیشه در عذاب است طرف های مثبت را هم نگاه کنیم که پیامبر با اعمال خوب ما روحش در آسایش است

9. تشكرها 2

10. Top | #5

عنوان کاربر
    کارشناس افتخاری سایت
    شماره عضویت
    2479
    نوشته
    929
    مورد تشکر
    4,595 در 919
    دریافت
    1
    آپلود
    0

سوال رو میشه به یه طریق دیگه پرسید

هر روز چندین هزاران نفر، به پیامبر و ائمه، سلام مى کنند و به آنها توسل پیدا می کنند،چگونه ایشان می تونند این سلام ها و توسل ها رو در مدت کم بشنوند و پاسخ بگوید ؟

پاسخ :

این اشکال زمانی پیش میاد که کسی بخواهد کارهای ماوراء ماده (برزخ)رو با کارهای جهان ماده (دنیا)مقایسه کنه

در دنیایی که ما هستیم یه فرد عادی نمی تونه این همه سلام و توسلات رو جواب بده، اما جهان برزخ برای خودش احکام مخصوصی داره.

پیامبر گرامى(صلى الله علیه وآله) فرمود: «ما من أحد یسلم علىّ إلاّ ردّ الله علىّ روحى حتى أرد علیه السلام». (سنن أبى داود، ج1، کتاب الحج، باب زیارة القبور، ص 470.) «هیچ کس بر من سلام نمى کند، مگر این که خدا سلام او را به روح من مى رساند و من پاسخ او را مى گویم».

«صلّوا علىّ فإنّ صلاتکم یبلغنى حیث کنتم». (التاج الجامع للأصول فى أحادیث الرسول، تألیف منصور على ناصف، ج2، ص 189.)
    «بر من درود بفرستید، شما هر کجا باشید، درود شما به من مى رسد».

-------------------

فرشته مرگ را تصور کنید که چگونه در آن واحد جان افراد خیلی زیادی رو می گیره چه اشکالی داره که روح پیامبر و ائمه هم به حدی از کمال برسن که بتونن در آن واحد به همه توسل ها و سلام ها جواب بدهند

11. تشكرها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)