نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: در قبر چه می گذرد؟

1. Top | #1

عنوان کاربر
    کارشناس افتخاری سایت
    شماره عضویت
    2479
    نوشته
    929
    مورد تشکر
    4,595 در 919
    دریافت
    1
    آپلود
    0

پیش فرض در قبر چه می گذرد؟

کسی می گفت کجای قران در مورد قبر و شب اول قبر سخن به میان آمده؟

این نکته رو مد نظر داشته باشیم که مراد از برزخ عالمه قبره

آیات زیادی در قرآن اصل وجود برزخ رو ثابت میکنه.

«وَ مِنْ وَرائِهِمْ بَرْزَخٌ إِلى‏ یَوْمِ یُبْعَثُونَ؛[مومنون/100] پیش روى آنها (عالم) برزخ است تا روزى كه برانگیخته شوند.»

تعبیر به" إِلى‏ یَوْمِ یُبْعَثُونَ" (تا روز رستاخیز) دلیل بر اینه که برزخ عالمی است که در میان دنیا و آخرت قرار داره

«وَ لا تَحْسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ أَمْواتاً بَلْ أَحْیاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ؛[آل عمران/169] هرگز گمان نكن كسانى كه در راه خدا كشته شدند مردگانند آنها زنده ‏اند و نزد پروردگارشان روزى داده مى‏ شوند»

«النَّارُ یُعْرَضُونَ عَلَیْها غُدُوًّا وَ عَشِیًّا وَ یَوْمَ تَقُومُ السَّاعَةُ أَدْخِلُوا آلَ فِرْعَوْنَ أَشَدَّ الْعَذابِ؛[مومن/46] " آنها (فرعون و یارانش) هر صبح و شام در برابر آتش قرار مى‏ گیرند و به هنگامى كه روز قیامت بر پا مى‏ گردد فرمان داده مى‏ شود آل فرعون را در شدیدترین كیفرها وارد كنید.»

اما درباره حالات افرادی که وارد عالم قبر می شن، به چند آیه اشاره می کنم

«الَّذینَ تَتَوَفَّاهُمُ الْمَلائِكَةُ طَیِّبینَ یَقُولُونَ سَلامٌ عَلَیْكُمْ ادْخُلُوا الْجَنَّةَ بِما كُنْتُمْ تَعْمَلُونَ؛[نحل/32] همانها كه فرشتگان (مرگ) روحشان را مى‏ گیرند در حالى كه پاك و پاكیزه ‏اند به آنها مى ‏گویند: «سلام بر شما! وارد بهشت شوید به خاطر اعمالى كه انجام مى ‏دادید!»

«فَكَیْفَ إِذا تَوَفَّتْهُمُ الْمَلائِكَةُ یَضْرِبُونَ وُجُوهَهُمْ وَ أَدْبارَهُمْ؛[محمد/27] حال آنها چگونه خواهد بود هنگامى كه فرشتگان (مرگ) بر صورت و پشت آنان مى‏ زنند و جانشان را مى‏ گیرند؟»

«وَ مَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِكْری فَإِنَّ لَهُ مَعیشَةً ضَنْكاً؛[طه/124] و هر كس از یاد من روى گردان شود، زندگى (سخت و) تنگى خواهد داشت.»

حضرت علی (ع) می فرمایند: و همانا آن زندگى سخت و دشوارى كه خداوند دشمن خود را از آن بیم داده عذاب قبر است، كه خداوند بر كافر نودونه اژدها مسلّط كند كه گوشت بدنش را بدندان گزند، و استخوانش را بشكنند، و پیوسته بر سر او در آمد و شدند (او را پایمال كنند) تا روزى كه از قبر برانگیخته شود، كه اگر یكى از آن اژدهاها در زمین بدمد هرگز زمین زراعتى نرویاند.[ أمالی المفید، ص: 265]

2. تشكرها 7

3.  

4. Top | #2

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن زنان
    شماره عضویت
    2988
    نوشته
    8,405
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
    مورد تشکر
    24,923 در 7,352
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

در قبر چه می گذرد؟!

گویند شخص را وقتى كه در قبرش مى ‏گذارند، اموات همسایگى او صدا مى‏ زنند اى بازمانده پس از برادران و دوستان و همسایه ‏ها در دنیا آیا تو از ما پند نگرفتى؟ آیا از اینكه ما جلوتر از تو رهسپار این دیار شدیم، باعث اندیشیدن تو نشد؟

آیا تو گسستن رشته اعمال ما را ندیدى؟ در حالى كه تو فرصت داشتى، پس چرا آنچه را برادرانت از دست داده بودند، براى خود تدارك ندیدى؟

و قطعات زمین صدا مى ‏زند: اى كه گول ظاهر دنیا را خوردى آیا به بستگانى كه در زیر زمین پنهان شدند از آن كسانى كه پیش از تو فریب دنیا را خورده بودند و اجل آنها را پیش از تو رهسپار قبرها كرد، و تو مى ‏دیدى كه دوستانشان آنها را به سرعت به طرف قبر مى ‏بردند، عبرت نگرفتى؟!

دیگرى مى‏ گوید: شنیدم میّت را وقتى كه در قبر مى‏ گذارند، از اعمال خود بیمناك است تا اینكه خداوند اعمالش را به زبان مى ‏آورد، مى ‏گویند: اى بنده تنها مانده در قبر كه از دوستان و بستگان جدا افتاده ‏اى، امروز جز ما انیسى و همدمى ندارى!

یكى از بزرگان مى ‏گوید: هر گاه بنده صالح و فرمانبر پروردگار را در قبر مى‏ گذارند، اعمال شایسته او مانند نماز، روزه، حج و صدقه او را در میان مى‏ گیرند: و فرشتگان عذاب از طرف پاها مى ‏آیند! پس نماز مى ‏گوید: دور شوید از او، كه شما را راهى بر او نیست. او مدتها براى رضاى خدا به انجام من اقدام كرده است.

بعد از طرف سر میّت مى‏ آیند، روزه مى‏ گوید: شما را تسلّطى بر او نیست زیرا او در دنیا روزه ا براى خدا تشنگى كشیده است، پس شما را راهى بر او نیست! سپس از پهلوى جسد او مى‏ آیند، حج مى‏ گوید: دور شوید از او كه بدن خود را رنجانده و خویشتن را به زحمت انداخته و براى خدا مراسم حج به جا آورده است، پس شما را بر او راهى نیست.

آنگاه از طرف دستهایش مى ‏آیند، صدقه مى‏ گوید: از او خوددارى كنید، از صاحب من دست بردارید چه بسیار صدقه‏ هایى كه از این دستها بیرون و به خاطر خدا در دست خدا قرار گرفته است! پس شما را بر او تسلّطى نیست. آنگاه خطاب مى‏ رسد؛ گوارا باد تو را، زندگى و مرگ بر تو گوارا باد! فرشتگان رحمت مى‏آیند و بسترى از رحمت برایش مى‏ گسترند و بر او جامه‏اى بهشتى مى‏ پوشانند و قبرش تا آنجا كه چشم انداز است گشوده‏ مى ‏شود، و قندیلى از بهشت مى ‏آورند كه تا روز قیامت از روشنى آن برخوردار است!

و بزرگى مى ‏گوید: من شنیدم كه رسول خدا (ص) فرمود: میّت مى ‏نشیند و صداى پاى تشییع‏ كنندگان را مى‏ شنود امّا چیزى جز قبرش با او سخن نمى‏ گوید و قبر خطاب مى ‏كند: واى بر تو اى فرزند آدم! آیا تو از من و از تنگنا و كرمهاى من بیمناك نبودى؟ پس براى من چه تهیه دیدى؟

منبع:
    مجموعه ورام، آداب و اخلاق در اسلام / ترجمه تنبیه الخواطر، ص: -527-528
    به نقل از W
    WW.SOALCITY.IR

5. تشكرها 3

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع