صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 17

موضوع: گناه زنی که نازاست چیست ؟ چرا نباید با او ازدواج کرد ؟

1. Top | #1

عنوان کاربر
    كاربر ويژه
    شماره عضویت
    14008
    نوشته
    5,324
    مورد تشکر
    739 در 206
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض گناه زنی که نازاست چیست ؟ چرا نباید با او ازدواج کرد ؟

سلام دوستان

امروز در سایتی به این دو حدیث برخورد م که واقعا شوکه شدم

شِرارُ نِسائِكُمْ العُقَرَةُ، الدَّنِسَةُ، اللَّجُوجَةُ، الْعاصِيَةُ، الذَّليلَةُ فى قَوْمِها، الْعَزيزَةُ فى نَفْسِها، الحَصانُ عَلى زَوْجِها، الهَلُوكُ عَلى غَيْرِهِ.

بى خيرترين زنان شما: زنان عقيم و زنانى كه پاكيزگى را رعايت نمى كنند و لجباز و نافرمان و در ديد فاميل پست، و در نظر خود عزيز، و نسبت به شوهر سركش، و با ديگران رام و تسليم هستند. (بحار الانوار)

اَلا اُخْبِرُكُمْ بِشِرارِ نِسائِكُمْ؟ الذَّليلَةُ فى اَهْلِها، الْعَزيزَةُ مَعَ بَعْلِها، الْعَقيمُ الْحَقُودُ، الَّتى لا تَتَوَرَّعُ عَنْ قَبيح، الْمُتَبَرَّجَةُ اِذا غابَ عَنْها بَعْلُها، الْحَصانُ مَعَهُ اِذا حَضَرَ، لا تَسْمَعُ قَوْلَهُ، وَ لا تُطيعُ اَمْرَهُ، وَ اِذا خَلى بِها تَمَنَّعَتْ كَما تَمَنَّعَ الصَّعَبَةُ عِنْدَ رُكُوبِها، وَ لا تَقْبَلُ مِنْهُ عُذْراً، وَ لا تَغْفِرُ لَهُ ذَنْباً.[156]

بدترين زنانتان را معرفى نكنم؟ آنكه در فاميلش پست و بى مقدار، و نسبت به شوهرش فخر فروش، نازا، كينه توز، از كار زشت روى نگرداند، و در غياب شوهر خود را زينت دهد، و در حضور وى بى پيرايه باشد، از شوهر اطاعت نكند، فرمانش را نپذيرد، در خلوت نسبت به خواسته شوهر تمكين نكند، عذر شوهر را نپذيرد، و از خطايش در نگذرد. (بحارالانوار)

زن نازا چه گناهی کرده ؟ آیا خودش در این نازا بودن مقصره ؟ چطور میشه این حدیث را باور کرد ؟ زنی بدون هیچ تقصیری صرفا بخاطر اینکه خدا نخواسته او دارای فرزند بشه باید از ازدواج و تشکیل خانواده محروم بشه ؟ از همه اینها بدتر اینکه در لیست سیاه بدترین و بی خیر ترین زنها قرار بگیره ؟ اخه چرا؟ این زن چه صفت بدی داره؟ که جزو بدترین زنان قرار گرفته ؟

نازا بودن صفته یا نقص ؟ ایا بخاطر این نقص خدادادی باید گفت چنین کسی جزو بدترین زنانه ؟

واقعا گیچ شدم . برای من باور کردنی نیست که پیامبر گرامی (ص) چنین سخنی گفته باشد . شما چی فکر می کنید ؟ نظر شما خواننده محترم چیه ؟
    امضاء

2. تشكرها 5

mashoo (09-04-2012), فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* (09-04-2012), محمدی (10-04-2012), مدير اجرايي (07-04-2012), سابحات (11-04-2012)

3.  

4. Top | #2

عنوان کاربر
    کارشناس افتخاری سایت
    شماره عضویت
    2479
    نوشته
    929
    مورد تشکر
    4,595 در 919
    دریافت
    1
    آپلود
    0

در پاسخ به اين سؤال به چند نکته توجه شود

نکته اول:

يكى از اهداف ازدواج و نيازهاى فطرى بشر، تكثير نسل است این مساله به قدری اهمیت دارد که اگر مساله تگثیر نسل نبود خیلی از افراد حاضر نمی شدند تن به ازدواج بدهند. از همين رو و به خاطر اين نياز در رواياتى، مردان از ازدواج با زنان نازا منع شده‏اند

نکته دوم:

البته اين منع به معناى حرمت و يا حتى كراهت ازدواج با زنان نازا نيست بلكه روایات ما را راهنمایی می کنند به اینکه:اگر طالب فرزند و نسل هستى، با چنين زنانى ازدواج مكن، زيرا غريزه پدر و مادر شدن در انسان خیلی قوى است

نکته سوم:

چنين ازدواجى ممكن است در آينده گرفتار مشکلات فراوانی شود و به جدايى يا ناراحتى تا پايان عمر منجر شود.

پيامبر خدا (ص) به مردى فرمودند: «با زنى كه چه بسا نازيبا ولى ولود است ازدواج كن و با زن نازا اگر چه زيبا باشد ازدواج نكن زيرا من به شما امت در روز قيامت مباهات مى ‏كنم. آيا نمى‏دانى كه فرزندان در زير عرش براى پدرانشان استغفار مى ‏كنند»؟

5. تشكرها 5

mashoo (09-04-2012), فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* (09-04-2012), محمدی (10-04-2012), مدير اجرايي (09-04-2012), سابحات (13-04-2012)

6. Top | #3

عنوان کاربر
    كاربر ويژه
    شماره عضویت
    14008
    نوشته
    5,324
    مورد تشکر
    739 در 206
    دریافت
    0
    آپلود
    0

سلام علیکم

این پاسخ من نبود جناب معمار . سوالهای من واضح و روشن بود و جوابی روشن هم میخوام

گناه زن نازا چیه که طبق دو روایات بالا در ردیف بدترین زنان و بی خیر ترین زنان قرار گرفته ؟

راستی چرا پیامبربزرگوار نفرمودند بدترین و بی خیرترین مردان شما مردان عقیم هستند ؟

خوب میدونید که یک زن اگر شوهر ش عقیم باشه باید یا طلاق بگیره یا یک عمر بسوزه و بسازه . در حالیکه این سختی برای مرد نیست . چون طبق قانون اسلام می تونه چندین همسر داشته باشه که خب اگر از یکی از آنها صاحب فرزند نشد از دیگری صاحب فرزند بشه و هیچ نیازی نیست که همسرش رو طلاق بده یا یک عمربسوزه و بسازه .

فکر نمی کنید اینگونه احادیث جعلی باشند ؟ امکان نداره رسول مکرم اسلام به زنی که هیچ جرم و گناهی برای نقص خدا دادی که دارد اطلاق بی خیر و بدترین بکنه ، چرا که در این صورت چون این نقص خدادادی ست در واقع ایراد به آنچه که خدا خلق کرده گرفته و حق طبیعی یک زن رو که باید ازدواج کنه با این سخنان از اوسلب کرده .

ضمنا در این حدیث نفرموده اند که اگر طالب نسل هستی با چنین زنی ازدواج نکن . دقیقا فرمودند بدترین و بی خیر ترین . حالا شما بفرمائید در حدیث دیگری در جای دیگری گفته شده . این مطلب چرا در همین احادیث بالا نیامده ؟ این جا می فرمانید بی خیرترین و بدترین زنان هستند و با آنها ازدواج نکنید ، بدون اینکه توضیحی بدهند که شنونده متوجه منظور گوینده شود و همین را به عنوان حدیث پیامبر بگیره و با خودش بگه پیامبر گفته چنین زنی بدترین و بی خیرترینه و لذا سراغش نمیرم .

بعد در جای دیگر می فرمایند اگر طالب نسل هستی با چنین زنانی ازدواج نکنید ؟ چرا رسول الله این توضیح رو در همان حدیث نداده ؟

انصافا بفرمائید یک زن تمام و کمال از هر لحاظ که در نظر بگیرید اعم از نجیب ،‌ اصیل ،‌ خانواده دار ، مومن ، خوش اخلاق ، کدبانو ، مهربان ، تحصیل کرده .................... به دلیل ناز ا بودن میشه بهش بی خیر و بدترین زن خطاب کرد ؟

هنوز سوالات من ادامه داره . فقط استدعا دارم هرکس که پاسخ میده پاسخ کامل و همه جانبه بده .
    امضاء

7. تشكرها 5

mashoo (09-04-2012), فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* (09-04-2012), محمدی (10-04-2012), مدير اجرايي (09-04-2012), سابحات (13-04-2012)

8. Top | #4

عنوان کاربر
    کارشناس افتخاری سایت
    شماره عضویت
    2479
    نوشته
    929
    مورد تشکر
    4,595 در 919
    دریافت
    1
    آپلود
    0

دوست گرامی:

منظور از بی خیز بودن این نیست که این زن هیچ خیر و خوبی درش وجود ندارد.چرا که طبق آیات قرآن گرامی ترین افراد نزد خدا با تقواترین است(حجرات آیه 13).امکان دارد یه زنی عقیم و نازا باشه ولی بر اثر تقوی نزد خداوند قرب و مقام داشته باشه

بلکه بی خیر بودن زن عقیم یعنی این که چون که فرزندی به دنیا نمی آورند از این جهت خیری ندارند

پیامبر(ص)که فرمود:خیری درش نیست اگه منظور این باشد که این زن هیچ خیری و خوبی درش نیست این که حرفی اشتباه است, پس منظور از خیر در این قسمت کلام یعنی این که چون فرزندی به دنیا نمی آورد از این جهت خیری ندارد

یا میشه جمله"خیری درش نیست"رو این طوری تفسیر کرد که:پیامبر با توجه به این که ازدواج با عقیم مشکلات فراوانی را در پی دارد,فرمود که در ازدواج با عقیم خیری نیست

9. تشكرها 4

mashoo (09-04-2012), فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* (09-04-2012), محمدی (10-04-2012), مدير اجرايي (09-04-2012)

10. Top | #5

عنوان کاربر
    کاربر عادی
    شماره عضویت
    2539
    نوشته
    2
    مورد تشکر
    14 در 2
    دریافت
    0
    آپلود
    0

سلام وا عرض معذرت اما خوب یک زن نازا هم انسان هست ومانند تمام انسانهای دیگه خواسته ها وتمایلاتی داره اگه قرار بر این باشه که هیچ کس با زنان نازا ازدواج نکنند پس تکلیف این زن چیه واگه به گناه افتاد چی با عرض معذرت مجدد

11. تشكرها 6

mashoo (09-04-2012), فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* (09-04-2012), محمدی (10-04-2012), مدير اجرايي (09-04-2012), سابحات (11-04-2012)

12. Top | #6

عنوان کاربر
    كاربر ويژه
    شماره عضویت
    14008
    نوشته
    5,324
    مورد تشکر
    739 در 206
    دریافت
    0
    آپلود
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط معمار نمایش پست ها
    دوست گرامی:

منظور از بی خیز بودن این نیست که این زن هیچ خیر و خوبی درش وجود ندارد.چرا که طبق آیات قرآن گرامی ترین افراد نزد خدا با تقواترین است(حجرات آیه 13).امکان دارد یه زنی عقیم و نازا باشه ولی بر اثر تقوی نزد خداوند قرب و مقام داشته باشه

بلکه بی خیر بودن زن عقیم یعنی این که چون که فرزندی به دنیا نمی آورند از این جهت خیری ندارند

پیامبر(ص)که فرمود:خیری درش نیست اگه منظور این باشد که این زن هیچ خیری و خوبی درش نیست این که حرفی اشتباه است, پس منظور از خیر در این قسمت کلام یعنی این که چون فرزندی به دنیا نمی آورد از این جهت خیری ندارد

یا میشه جمله"خیری درش نیست"رو این طوری تفسیر کرد که:پیامبر با توجه به این که ازدواج با عقیم مشکلات فراوانی را در پی دارد,فرمود که در ازدواج با عقیم خیری نیست

بنام خدا

سلام علیکم

جناب معمار تشکر از پاسخگویی شما . جسارت منو ببخشید ، اما من احساس می کنم شما از پاسخ دادن صریح به تک تک سوالات من طفره میرید . اما این موضوعی نیست که بادوخط کلی گویی برای خانمها حل شود . در نظر داشته باشید اینگونه احادیث موجب بدبینی خانمها نسبت به دین و بزرگان دینی می شود و لازم است پاسخگویی کاملا دقیق و شفاف و ابهام زا باشه.

اگر بنا به قول شما " خیری درش نیست " رو به فرزند دار نشدن زن تفسیر کنیم که کاملا غیر منصفانه است که تمام خیر یک زن برای همسرش را در فرزند دار شدن خلاصه کنیم . بدترین را به چی تفسیر می کنید ؟؟ اینکه فرمودند اَلا اُخْبِرُكُمْ بِشِرارِ نِسائِكُمْ؟ بدترين زنانتان را معرفى نكنم؟ را به چه باید تفسیر کرد ؟ به خوبی میدانید که شرار از ریشه شرر به معنی شر و بدی ست . و معنی کلمه کاملا واضح است .

زن نازا چه شر وبدی دارد که رسول الله در موردش چنین فرموده ؟

اگر ازدواج بخاطر تکثیر نسل است این رابطه ای دو طرفه است . بنابراین باید به خانمها هم گفته می شد بی خیرترین و بدترین مردان را معرفی کنم ؟ مردی که عقیم است بی خیرترین و بدترین مرد است و با چنین مردی ازدواج نکنید . اما چرا گفته نشده ؟؟؟؟؟؟؟

به نظر میرسد این حدیث از ریشه دارای مشکل باشه . خود نویسنده بحار الانوار گفته من فقط هرچه هرجا دیدم جمع کردم . اما اینکه همه صحیح است یا نیست نمیدانم .

چرا بزرگان ما بجای رد اینگونه احادیث که توهین به شان و منزلت زنان است در صدد تفسیر و توجیه آن برمیان ؟

اگر این خطاب نسبت به اقایان بود واقعا شما چه میگفتید ؟ چطور تفسیر می کردید ؟

مجددا استدعا دارم به سوالات من به طور واضح و روشن پاسخ دهید . من از وقتی این احادیث را شنیدم هنوز درشوک بسر می برم که ایا پیامبر من ممکنه در مورد زنی بدون هیچ جرم و گناهی و تنها برای یک نقص خدادادی چنین حکمی داده باشه ؟

ممنون

امضاء

13. تشكرها 6

mashoo (09-04-2012), فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* (09-04-2012), محمدی (10-04-2012), مدير اجرايي (09-04-2012), گل نرگس 333 (09-04-2012), سابحات (13-04-2012)

14. Top | #7

عنوان کاربر
    عضو آشنا
    شماره عضویت
    2084
    نوشته
    42
    مورد تشکر
    101 در 40
    دریافت
    0
    آپلود
    0

با سلام

همان طور که می دانید خیلی از احادیثی که در شریعت اسلام وارد شده جعلی و از روی عمد همچین احادیثی گفته شده
    شما دوست عزیز بنا به شناختی که از دین اسلام داری میتونی براساس منطق خودتون ببینید آیا همچین حدیثی صحت داره یا نه

در صورتی که به پاسخی نرسیدید می تونید به مراجع مختلف این حدیث رو ایمیل بزنید و نظرات آنها را در مورد این حدیث بدانید
    امضاء

خدایا تو خود گفتی که در قلب شکسته خانه داری

شکسته قلب من جانا به عهد خود وفا کن

15. تشكرها 4

فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* (09-04-2012), محمدی (10-04-2012), مدير اجرايي (10-04-2012), سابحات (13-04-2012)

16. Top | #8

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

این احادیث منبع معتبری دارند؟! خیلی از احکام الهی و اسلام هستن که واقعآ قدرت فهم و درک حکمت و معناشون از ما ساقطه!....مثلآ من خودم چند وقت پیش تو یه مسئله واقعآ مونده بودم که گناه فرزندی که حاصل زناست چیه!؟....تو خیلی نوشته ها و سخان دیدم و شنیدم که میگن فرزندی فاسد و فلان و بی ارزش به وجود میاد!...نمیدونم گناه این بچه چیه که باد تاوان گناه پدر و مادرشو بده!...الله علم
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

من در جستجوی قطعه ای از آسمان پهناور هستم

که از تراکم اندیشه های پَست، تهی باشد .

17. تشكرها 4

فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* (09-04-2012), محمدی (10-04-2012), مدير اجرايي (10-04-2012), سابحات (13-04-2012)

18. Top | #9

عنوان کاربر
    کارشناس افتخاری سایت
    شماره عضویت
    1100
    نوشته
    763
    مورد تشکر
    4,155 در 728
    وبلاگ
    5
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض رجوع به متخصصان

با عرض سلام خدمت همه شما عزیزان

خصوصا خدمت جناب معمار، شمیم یار، گل نرگس 333، mashoo و مهدی 1994

و خصوصا تشکر از جناب شمیم یار بابت طرح سوالشون در این سایت.

برای پاسخ به این سوال، باید به چند مطلب توجه داشته باشیم:

مطلب اول:

نقل قول نوشته اصلی توسط شميم يار نمایش پست ها
    امروز در سایتی به این دو حدیث برخورد م که واقعا شوکه شدم...
    شما چی فکر می کنید ؟ نظر شما خواننده محترم چیه ؟
    باید توجه داشته باشیم که در هرکاری اگر برامون مشکلی ایجاد شد باید به متخصص اون مراجعه کنیم.

مثلا اگر خدایی نکرده فردی، در سرش غده بزرگی ایجاد شده باشه، آیا این صحیحه که بیاد و از خوانندگان سایت، مشاوره درمانی بگیره؟! یا باید سریعا خودش رو به یک متخصص غدد برسونه؟!

یقینا باید خودش رو به یک متخصص برسونه، در غیر این صورت مصداق این ضرب المثل خواهیم شد که:

کوری عصاکش کور دیگر شد!

در مسائل دینی هم همینطور هست، اگر به شبهه ای برخورد کردیم سعی کنیم در درجه اول تا اونجا که ممکنه، سوال رو از یک متخصص بپرسیم چنانکه خداوند میفرمایند:

(فَاسْأَلُوا أَهْلَ الذِّكْرِ إِنْ كُنْتُمْ لَا تَعْلَمُونَ؛ اگر نمي‌دانيد، از آگاهان بپرسيد)(الأنبياء/7)

چه بهتر که آن سوال رو از متخصص در ابتدا بصورت خصوصی بپرسیم نه عمومی، تا باعث ایجاد شبهه در ذهن افراد متعدد دیگر نشویم! چون ممکنه افرادی بلافاصله بعد از درج شبهه بیاند و آنرا بخوانند و بروند، و شاید هیچ وقت برای خواندن جواب (که بعدا ارسال میشود) به اینجا نیایند، و آنها میمانند و شبهه ای که ما آنرا نشر دادیم ... !

پس ابتدا شبهه رو بصورت خصوصی از متخصصین بپرسیم و بعد از آنکه به جواب رسیدیم، بیاییم سوال رو در کنار جوابش آنهم بصورت زیبا برای عموم به نمایش بگذاریم، تا باقیات الصالحاتی برایمان محسوب شود.

ادامه دارد ...

19. تشكرها 5

mashoo (10-04-2012), فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* (10-04-2012), مدير اجرايي (10-04-2012), معمار (10-04-2012)

20. Top | #10

عنوان کاربر
    کارشناس افتخاری سایت
    شماره عضویت
    1100
    نوشته
    763
    مورد تشکر
    4,155 در 728
    وبلاگ
    5
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض دوری از تهمت به خدا و حتی راویان حدیث

مطلب دوم :

چرا بزرگان ما بجای رد اینگونه احادیث که توهین به شان و منزلت زنان است در صدد تفسیر و توجیه آن برمیان ؟
    باید توجه کنیم ردّ کردن احادیث، فقط بخاطر اینکه معناشون رو متوجه نشدیم، هنر نیست، بلکه اصلا نوعی تهمت دروغگویی به راویان آن حدیث بحساب میاد و تهمت، گناه کبیره است!

بلکه هنر اینه تا اونجا که میشه، تحقیق کنیم تا بهترین معنای عبارت رو بفهمیم، و صرف اینکه مطلبی رو دقیقا متوجه نشدیم اونرو انکار نکنیم!

(قال امیرالمومنین علی ع النَّاسُ أَعْدَاءُ مَا جَهِلُوا؛ مردم دشمن آن چيزى هستند كه نمى‏دانند)(نهج البلاغه حکمت 172)

مطلب سوم :

چطور میشه این حدیث را باور کرد ؟ زنی بدون هیچ تقصیری صرفا بخاطر اینکه خدا نخواسته او دارای فرزند بشه باید... ایا بخاطر این نقص خدادادی ...
    باید عرض شود کلّیت این کلام صحیح نیست، چون ما عقیده داریم، تمامی اتفاقاتی که برای انسان حادث میشه، بی علت نمی باشد!

اینکه انسان مشکلات جسمی خودش و یا اطرافیان و دوستانش رو در اولین مرحله به گردن خدا بندازه، کاری است ناصحیح!

(وَمَا أَصَابَكُمْ مِنْ مُصِيبَةٍ فَبِمَا كَسَبَتْ أَيدِيكُمْ وَيعْفُو عَنْ كَثِيرٍ؛ هر مصيبتي به شما رسد بخاطر اعمالي است که انجام داده‌ايد، و بسياري را نيز عفو مي‌کند!)(شوري/30)

ادامه دارد ...

21. تشكرها 5

mashoo (10-04-2012), فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* (10-04-2012), مدير اجرايي (10-04-2012), معمار (10-04-2012)

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع