صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 28

موضوع: l^l^l^l^l با پیامک های به ظاهر مذهبی چه کنیم؟! l^l^l^l^l

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن ایران شناسی
    شماره عضویت
    1938
    نوشته
    13,518
    صلوات
    1998
    دلنوشته
    2
    « اَلـلّـــهُـــمَّ عَـجِّـــل لِـولـیِّـــنَاالـفَـــرَجَ »
    مورد تشکر
    42,176 در 11,163
    دریافت
    0
    آپلود
    1

پیش فرض ✉ ... ✉ ... ✉ با پیامک های به ظاهر مذهبی چه کنیم؟! ✉ ... ✉ ... ✉

" به نام آفریننده ی خرد و دانایی "

سلام

پيرو متن زير مي توان به ارسال كنندگان اين گونه پيامك ها تذكر داد و ازانتشار اين گونه بدعتهاي خطرناك، آنان را منع نمود و از آنان خواست با ارسال كنندگان ديگر نيز همين گونه برخورد كنند.

قبل از آنکه مطلبم را به عرض برسانم و توضیح دهم ، لطفاً نگاهی به متن های ذیل که توسط پیامک دریافت شده اند و قطعاً شما هم مشابه آن ها را دریافت نموده اید بیندازید:

متن اول: این پنج اسم خداوند را به پنج نفر بفرست. بزرگترین مشکلت حل میشود:
    یا الله، یا کریم، یا اول، یا آخر، یا مجید قبل از حذف یکبار امتحان کن. تو رو به روح حضرت محمد (ص) کوتاهی نکن.

متن دوم: با سلام، 8 ختم قرآن هدیه به امام رضا (ع): سهم شما صفحه 350 شد. یک صفحه اضافه کنید و به 8 نفر ارسال کنید. در صورت عدم امکان به شماره زیر اطلاع دهید. برای شرکت در ختم به 0937....... خبر دهید. (قرآن عثمان طه) یک نفر قطع کننده بود اتفاق خیلی بدی براش افتاد. به قرآن و امام رضا(ع) قسمت می دهم شما قطع کننده نباش.

متن سوم: طرح قرائت یک میلیون صلوات برای تعجیل در ظهور امام زمان (عج). سهم شما ده صلوات و ارسال به ده نفر دیگر. مهم نیست که حتی چندین بار از افراد مختلف این پیام را دریافت کنی، مهم آنست که هر چه بیشتر افراد مختلف آن را
    ببینند. لطفاً قطع کننده زنجیره نباش.

متن چهارم: بنا به فرمایش معصوم (ع) هرکس که دعای زیر را تا قبل از پایان ماه صفر بخواند همه دعاهایش مستجاب شده و مشکلاتش رفع میشود. تنبلی نکن، به دوستانت بفرست و بگذار دیگران هم بهره ببرند. اگر نفرستادی منتظر اتفاقات بدی در زندگیت طی یک هفته آتی باش.

و . . .

نکات مشترک همه این متنها و بسیاری از متنهای مشابه عبارتند از:

1- سوء استفاده و بهره برداری (بعضاً افراطی) از اعتقادات مخاطبین
    2- طرحهای هرمی (یک به چند) که میتواند به سرعت (به صورت تابع نمائی) یک پیام را تبدیل به میلیونها عدد کند!
    3- همراه نبودن با هیچ سند و مدرکی دال بر معتبر بودن ادعاهای مطروحه در آنها (رفع مشکلات، استجابت دعا، گرفتار شدن در صورت نفرستادن و ...)
    4- تعارض ادعاهای بسیاری از آنها با متون معتبر دینی، عقل سلیم و منطق در حقیقت اینها نسخه های الکترونیکی و مدرن همان جهل نوشته های قدیمی در پشت کتب موجود در اماکن مذهبی هستند. همان نوشته هائی که بارها و بارها مراکز و
    متولیان دینی و عقلای قوم به باطل بودن ادعاها، خوابها، نقل قولها، تبشیرها و تهدیدهای آنها گواهی داده و صراحتاً اعلام کرده اند که نبایستی به آنها اعتنائی کرد. حتی بعضی از عالمان دینی در سالهای گذشته حکم به حرمت انتشار
    اینگونه مطالب سخیف داده اند.

اما در عین حال این جهل نوشته های مدرن دارای چند خصوصیت منحصر و جدید هم
    هستند:

1- ارسال آنها به سادگی فشردن چند کلید است و بنابراین در صورت همراهی دریافت کنندگان کم توجه با انتشار دهندگان اولیه آنها، با سرعتی حیرت آور در سطح جامعه منتشر میشوند.

2- روز به روز بیشتر به محتوا و لایه های تمسخر و توهین آمیزشان که با ظرافت
    در بطن متن پنهان شده اند افزوده میشود. آیا واقعاً دستی در کار است که با ارسال چنین مطالب سخیفی با آب و رنگ دینی، این اندک باقیمانده های اعتقادی را
    هم در مردم از بین ببرند؟!

3- یک سؤال مهم: چرا غالباً اینگونه مطالب از طریق پیامک ارسال میشوند و نه رایانامه؟ چه کسی از حجم عظیم پیامکهای ناشی از چنین مواردی منتفع میشود؟! آیا ممکن است بتوان گفت شاید دستهای پنهانی با تحریک یا میانداری شرکتهای
    مخابراتی، هر چند وقت یکبار چنین موجهائی را در سطح جامعه راه می اندازند تا تجارتی کثیف و میلیاردی (ناشی از هزینه ارسال پیامک که از مشترکین دریافت
    میشود) شکل بگیرد؟!!

اگر به محتوا و پیام این رایانامه معتقدید، آن را در اختیار اطرافیان و دوستان و آشنایانتان قرار دهید و بگذارید یک عزم جمعی در ملت ما برای خودداری از آلت دست شدن به وجود آید.

ضمناً برای آنکه یک تفاوت عمده با ارسال کنندگان مطالب فوق الذکر داشته باشم، به شما تضمین میدهم اگر آن را برای هیچکس نفرستادید، هیچ اتفاق بدی برایتان رخ نخواهد داد!

موفق باشید.

ویرایش توسط شهاب منتظر : 03-09-2013 در ساعت 09:31
    امضاء

http://www.ayehayeentezar.com/signaturepics/sigpic1938_35.gif

2.  

3. Top | #2

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    1938
    نوشته
    13,518
    صلوات
    1998
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    42,176 در 11,163
    دریافت
    0
    آپلود
    1

نقل قول از سامان گرامي(يکي از دوستان): "با سلام بابا ننويسيد حسين را منتظرانش كشتند منتظران حسين كه به او پيوستند و شهيد شدند منتظران حسين در كوفه نماندند اونهايي كه به روي حسين شمشير بستند دشمن ديرينه بودند نه شيعه منتقم خون حسين هم كه زنداني شد اين اشعار را ننويسيد."

* سامان جان ، سلام و خير مقدم.

به نکته ي خيلي خوبي اشاره فرموديد.

حق مطلب هم همينه که ما وقتي در اين دنيايي که به قول شهيد آويني به دنياي انفجار اطلاعات بدل شده نسبت به اون چيزي که مي خونيم حالا چه از طريق پيامک و چه از طريق صفحه هاي جادويي دنياي مجازي کمي تامّل کنيم و هر چيزي رو قبول نکنيم و کورکورانه با نقل قول و ارسال به ديگران روش صحّه نگذاريم و ناخواسته به يک تفکّر شيطاني کمک نکنيم.

به عنوان مثال اين جمله که اخيراً مد شده به صورت پيامک ردّ و بدل مي شه و شخص فرستنده هم کلّي ‍ست روشنفکري هم ممکنه به خودش بگيره : " اي منتظران به هوش باشيد حسين را منتظرانش کشتند!!! " جداي از ظاهر زيبا و پر از تلنگرش بسيار فريبنده است و در همين چند کلمه کلّي مطلب غلط به ذهن خواننده ي جمله مي ريزد که گاه پاک کردنش نياز به ساعت ها کار دارد.

اگر شمر ملعون و عمر ابن سعد خبيث و ... و کوفيان هزار چهره منتظران امام حسين(ع) بودند پس واي به حال غيرمنتظران!!!

يکي از مهم ترين اهداف اين جمله توخالي کردن و غلط و بي معنا جلوه دادن « فرهنگ انتظار » و به چالش کشيدن آن و به حاشيه بردن واژه ي عميق و انسان ساز « انتظار » مي باشد چرا که نويسنده و نقل کننده ي اين جمله گاه بي آن که خود متوجه باشد و ناخواسته به مخاطبش اين چنين القاء مي کند که انتظار چيز خوبي نيست در حالي که فرهنگ انتظار در تفکّر شيعه و اسلام ناب محمّدي(ص) از جايگاه و اهمّيِّت وي‍ژه و والايي برخوردار است و در عصر غيبت کبري ي حجت خدا ، مهدي موعود(عج) داراي قدرت سازندگي بي مثالي است.

جمله هاي اين چنيني امروزه کم نيستند و ما بايد درباره ي آن ها و نقل قولشان خيلي مراقب باشيم.

يکي ديگر از جملاتي که به نظر بنده خيلي هدفدار و حساب شده در سال هاي اخير از طريق پيامک به شکلي هماهنگ منتشر و نقل قول شد اين جمله از دکتر شريعتي مي باشد: " حسین تشنه آب نبود ، حسین بیشتر از آب تشنه لبیک بود ، اما افسوس که به جای افکارش ، زخم های تنش را نشانمان دادند وبزرگترین دردش را بی آبی نامیدند. "

اين جمله طي يک سخنراني در دهه ي ۵۰ هجري شمسي توسط دکتر شريعتي در حسينيه ي ارشاد به مناسبت روز عرفه بيان شده که روي صحبت آن سلطنت منحوس پهلوي بوده که لازم است نقل کننده ي جمله بايد زمان بيان جمله را بداند و اين را هم بداند که اين جمله از چند جاي يک سخنراني برداشت شده و نقل کننده ي جمله ممکن است با هدف تخريب فرهنگ روضه و مخدوش کردن مجالس روضه و عزاداري حضر سيّدالشهداء(ع) آن را نقل مي کند و يا نادانسته به القاي اين اقدام شيطاني کمک مي کند.

از شروع زيبايي که داشتيد خيلي لذّت بردم وبراتون آرزوي توفيق و شادکامي دارم و منتظر خواندن ساير مطالبتون و حضور مؤثرتون هستم.

ملتمس دعات _ شهاب

ویرایش توسط شهاب منتظر : 13-03-2013 در ساعت 21:15
    امضاء

4. Top | #3

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    1938
    نوشته
    13,518
    صلوات
    1998
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    42,176 در 11,163
    دریافت
    0
    آپلود
    1

سلام آیه های انتظاری های محترم.

چند روز پیش که پیام قبلی رو برای دوستم نوشتم تو مخم هم نمی گنجید که یه همچین پیامی امروز به دستم برسه ،

یه همچین چیزایی واسم اومده بود و در جا هم پاکش کرده بودم همه رو امّا این دیگه آخرشه!!!

انقده اعصابم ریخت به هم که پاک کردنش رو به تأخیر انداختم و گفتم عینش رو براتون بنویسم که مشخص بشه چه وضعیتیه؟!

ملاحظه بفرمایید:

" سلام ، آرزوتو از خدا بخواه و 3 بار تکرار کن ،

بعد آیه زیرو بخون:

بسم الله الرحمن الرحیم

لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم

این پیامو به 9 نفر بفرست آرزوت قبول میشه ،

منم اولش باور نمی کردم ولی واقعا قبول شد ،

اگه پاک کنی و نفرستی خدا آرزوتو قبول نمی کنه .

ساعتتو نگاه کن ، 9 دقیقه بعد یه اتفاق خوب خوشحالت می کنه . "

قبول دارید که آخرشه؟!

خیلی ضایع است خدایی! ، نه؟!!!

آخه ، تازه ضایع ترش اینه که این پیام رو یه آدم خیر سرش تحصیل کرده و مثلاً مذهبی و معتقد واست فرستاده باشه!!!

لابد اگه می گفتن به جای 3 بار 9بار تکرار کن بعدشم 9 بار هم معلّق بزن ، باید بزنیم دیگه!
    چون پیامک گفته و ما نباید از هوش و عقل و درایتمون استفاده کنیم دیگه! درسته؟!

باید آکبند نگهش داریم!

جالبش اینه که تکرار کردنش رو می گه 3 بار تکرار کن امّا ارسالش رو می گه به 9 نفر بفرست می دونید یعنی چی؟!

یعنی معطلش نکن ، زودتر بفرست!!! شاید مسائل مالیش رو هم لحاظ کرده و این که باید زودتر به سودش برسه!

نمی دونم ما بچه مذهبی ها و اونایی که فکر می کنیم خیلی معتقدیم چرا باید اسیر این بازی ها و این پیامک های پوچ با ظاهر مذهبی بشیم!

والله اینایی که این جور پیامک ها رو می سازن ما رو به بازی گرفتن و به ما و همه چیزمون دارن نیشخند اونم از ته دل می زنن و ریسه

می رن واسه خودشون!وای به حال مردم عوامی که تحصیلکرده ها و خواصشون اینا باشن!

جیب ایرانسل و همراه اوّل و ... رو هم پر می کنن!

کی می خوایم متوجه بشیم ، الله اعلم!!!

با این همراهانی که ما داریم هر چی سرمون بیاد باور بفرمایید که حقمونه!!!

ویرایش توسط شهاب منتظر : 13-03-2013 در ساعت 21:19
    امضاء

5. Top | #4

عنوان کاربر
    عضو صمیمی
    شماره عضویت
    1687
    نوشته
    1,326
    مورد تشکر
    3,309 در 1,118
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

سلام

این ماجرای پیامکها هم برای خودش داستانی شده منم بعضی وقتا پیامکهای ناجوری دریافت میکنم که بعضی وقتا واقعا غصه ام میگیره تا حالا پیامکهای طنز از طنز ملی بود (یه ترکه یه رشتیه یه ...) چند وقت پیش یه پیام دریافت کردم که پیامبران و رسالتشون رو زیر سوال میبرد و به ریش خند میگرفت !

انقدر عصبانی شدم که با اینکه فرد ارسال کننده بزرگترم بود و یکی از اقوام نزدیک بود پیام فرستادم و اعتراض کردم و توضیح هم دادم ولی برای خودم واقعا تکاندهنده و عجیب بود ! که چطور به همه چیز انقدر راحت میخندیم ، به مردم کشورمون... به آقای احمدی نژاد... به ولایت فقیه... و حالا دیگه به پیامبران !!!! نمیدونم مرحله ی بعدش چی میتونه باشه !

6. Top | #5

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    1938
    نوشته
    13,518
    صلوات
    1998
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    42,176 در 11,163
    دریافت
    0
    آپلود
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط یاس نبی نمایش پست ها
    سلام

این ماجرای پیامکها هم برای خودش داستانی شده منم بعضی وقتا پیامکهای ناجوری دریافت میکنم که بعضی وقتا واقعا غصه ام میگیره تا حالا پیامکهای طنز از طنز ملی بود (یه ترکه یه رشتیه یه ...) چند وقت پیش یه پیام دریافت کردم که پیامبران و رسالتشون رو زیر سوال میبرد و به ریش خند میگرفت !

انقدر عصبانی شدم که با اینکه فرد ارسال کننده بزرگترم بود و یکی از اقوام نزدیک بود پیام فرستادم و اعتراض کردم و توضیح هم دادم ولی برای خودم واقعا تکاندهنده و عجیب بود ! که چطور به همه چیز انقدر راحت میخندیم ، به مردم کشورمون... به آقای احمدی نژاد... به ولایت فقیه... و حالا دیگه به پیامبران !!!! نمیدونم مرحله ی بعدش چی میتونه باشه !

سلام و عرض ادب.

باید به بهترین ، کامل ترین و موثرترین شکل ممکن با این گونه هرزنامه ها و کفرنامه ها که گاه به صورت پیامک سعی در استهزاء و سست کردن اعتقادات ما و گاه برای سنجش میزان حساسیت ما نسبت به اعتقاداتمان برایمان ارسال می کنند مقابله کنیم.

ویرایش توسط شهاب منتظر : 13-03-2013 در ساعت 21:21
    امضاء

7. Top | #6

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن اهل بیت علیهم السلام
    شماره عضویت
    143
    نوشته
    21,044
    صلوات
    4413
    دلنوشته
    5
    اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
    مورد تشکر
    50,598 در 16,233
    وبلاگ
    15
    دریافت
    0
    آپلود
    0

با سلام و عرض ادب
    وقتی نوشته های جناب شهاب منتظر رو خوندم یاد یه جریانی که چند روز پیش تو دانشگاه برام پیش اومد افتادم
    یکی از بچه ها تو دانشگاه داشت با دوستش صحبت میکرد و میگفت بزار برات این پیامک رو بفرستم تو هم معطل نکن بفرستش
    من اینکارو کردم یه خبر خوب شنیدم و به این پیامکا اعتقاد قلبی پیدا کردم اصلا ایمان دارم .
    وقتی دیدم چجور داره رو مخ اون بنده خدا ساده دل کار میکنه گفتم وظیفمه باید برم راهنماییش کنم
    رفتم پیش شون و باهاشون صحبت کردم و براشون توضیح دادم که این پیامکا فقط پول ریختن تو جیب مخابرات و پشتیبان هر خط دیگه ایه و یه سری افراد از خدا بیخبرن که فقط نیت شون به مسخره گرفتن اعتقادات دینی مونه و...
    اون بنده خدا ساده دل چنان به من پرید ترسیدم گفتم الانه با مشتش بیاد تو صورتم
    چنان دادی زد که ..... برو بابا داری کفر میگی وقتی اینجا نوشته بعد از خوندن این آیه خدا تو رو به آرزوت میرسونه تو چی میگی
    هر چی گفتم بنده خدا تو مگه میدونی این حرفا رو کی گفته ؟اصلا منبعش کو ؟کجای قرآن نوشته؟ کدوم حدیث و روایت آورده شده؟
    قبول نکرد که نکرد
    اخرشم دیدم هیچ فایده ای نداره بهش گفتم
    متاسفم ، متاسفم برا شمایی که خودت رو دانشجو و از قشر فرهیخته جامعه میدونی و اینه طرز فکرت
    و واقعا داریم به کجا پیش میریم وقتی یه تحصیلکرده بدون فکر اقدام به ارسال اینطور پیامکها میکنه از بقیه مردم چه انتظاری میشه داشت
    خدا آخر عاقبت مون رو ختم به خیر کنه
    امضاء

8. Top | #7

عنوان کاربر
    عضو صمیمی
    شماره عضویت
    1687
    نوشته
    1,326
    مورد تشکر
    3,309 در 1,118
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

سلام مسلما همه میدونن ولی خوبه که بگم ...

بعد از خوندن مطالب یاد این افتادم که به امام علی هم میگفتن کافر و میگفتن نماز نمیخونه به امام حسین هم همینو میگفتن شما هم که پیرو این بزرگواران هستید و .... این داستان تا کی قراره ادامه پیدا کنه الله اعلم

خدا میدونه امام زمان بیاد چی میشه

9. Top | #8

عنوان کاربر
    کاربر عادی
    شماره عضویت
    3447
    نوشته
    3
    مورد تشکر
    33 در 3
    دریافت
    1
    آپلود
    0

توجه توجه......دشمن در کمینه....استعمار جدید با از بین بردن امید....توجه

توجه دشمن در کمینه....چشمتو برو حقایق باز کن توجه

فرانسیس فکویاما(نظریه پرداز آمریکایی) در توصیف هویت شیعی چنین می گوید: شیعه پرنده ای است که افق پروازش خیلی بالاتر از ابرهای ماست پرنده ای که دو بال دارد یک بال سبز و یک بال سرخ. او بال سبز این پرنده را مهدویت و عدالتخواهی و بال سرخ این پرنده را شهادت طلبی که ریشه در کربلا دارد و شیعه را فنا ناپذیر کرده است معرفی می کند.
    چند وقتيست که پيامکهائي از سوي دشمن به زبان طنز و تمسخر، عقيده به مهدویت را نشانه گرفته .
    و مردم هم این پیامک ها را برای دوستان خود ارسال میکنند غافل از اینکه این یک جنگ نرم است که بال سبز شیعه را هدف قرار داده است در اصل مفهومی که این پیامک ها می رساند این است: که شما بیهوده به انتظار نشسته اید و هر چه که روی دهد، موعود شما ظهور نخواهد کرد.
    مقام معظم رهبری می فرمایند: همه ی عقاید سازنده، مورد تهاجم قرار گرفته است... همه این ها نقاط برجسته ای هستند که اگر ما مسلمان ها، درست به حقیقت این ها توجه بکنیم، تبدیل به یک موتور حرکت دهنده ی جامعه اسلامی میشود؛ ولی وقتی روی آن کار کردند و آن را خراب و معنای آن را عوض کردند و در ذهن ها به صورت دیگری جا انداختند، همین موتور محرک، به یک داروی خواب آور و مخدر تبدیل می شود... .
    این عقیده که همه ی مسلمان ها هم به آن معتقدند ... از آن عقاید بسیار کارگشاست که به دلیل همین کارگشایی، دشمن آن را هدف قرار داده است.
    گاهي اين شيوه چنان ماهرانه طراحي شده که حتي دوستان و معتقدان به آن حضرت و شرکت کنندگان در دعاي ندبه که در فراغ آن وجود مقدس ناله سر ميدهند هم ناخودآگاه گرفتار اين شيوه مرموز شده و مطلب دشمن را نقل و انتشار ميدهند و افراد ضعيف الايمان وقتي ميبينن اشخاص مذهبي اين پيامکها رو نقل ميکنن اين رفتار را يک مجوز برای شوخي با موضوع انتظار و مهدويت ميدونن و در نهايت آب به آسياب دشمن ميريزند
    لذا حواسمان را جمع کنیم و بیشتر مراقب این پیام ها بوده و چشم بسته آن ها را نشر نکنیم

10. Top | #9

عنوان کاربر
    عضو حرفه‌ ای
    شماره عضویت
    753
    نوشته
    2,287
    مورد تشکر
    7,562 در 1,896
    وبلاگ
    6
    دریافت
    0
    آپلود
    0

هر زمان چنین پیامکهایی برخورد یم
    سریع بازخورد آن را به ارسال کنند ه ی آن پیام ارجاع بدهیم تا از انجام چنین کاری دست بردارد و به خطای کار خودش او را واقف کنیم
    امضاء

11. Top | #10

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن زنان
    شماره عضویت
    2988
    نوشته
    8,405
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
    مورد تشکر
    24,923 در 7,352
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

مفهومی که این پیامک ها می رساند این است: که شما بیهوده به انتظار نشسته اید و هر چه که روی دهد، موعود شما ظهور نخواهد کرد.

با سلام

بهترین پاسخ دعایمان از ته دل و خلوص نیت اللهم عجل لولیک الفرج میباشد.انشالله سال جدید شروع امامت و ولایت

اقا صاحب الزمان باشد. تا مشت محکمی بر دهان یاوه گویان شیطان صفت و کور دل باشد.

تمام گشته قرارم خدا کند که بیایی

کسی به جز تو ندارم خدا کند که بیایی

خزان عمر من آمد بسر نیامده هجرت

گل همیشه بهارم خدا کند که بیایی

چه میشود گل زهرا به صبح آدینه

ببینمت به کنارم خدا کند که بیایی

اگر چه غرق گناهم تو مهربانی کن

گلی به پای تو خارم خدا کند که بیایی

زبس که جمعه شمردم به انتظارتوای ماه

برون شده زشمارم خدا کند که بیایی

فدای مقدم تو ای مسافر زهرا

تمام ایل وتبارم خدا کند که بیایی

امضاء

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع