نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5

موضوع: این خداوند غفار!

1. Top | #1

عنوان کاربر
    همكار انجمن خدمات و دانلود
    شماره عضویت
    1270
    نوشته
    727
    صلوات
    10
    دلنوشته
    1
    اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
    مورد تشکر
    3,491 در 697
    دریافت
    11
    آپلود
    12

پیش فرض این خداوند غفار!

در بنى اسرائيل مردى بود كه بسيار گناه كرده و بسيار توبه نموده بود.

روزى در فکر فرو رفت كه از بس گناه و خطا و معصيت كرده، دلش از خودش گرفته است، برخواست و از دلتنگى به صحرا رفت و گفت: خدايا! از بس گناه و بى حرمتى كردم دلم گرفت و جانم به گلويم رسيد، شرم دارم كه توبه كنم، تا كى از اين جفاهاى من؟...

ندا رسيد كه:

اى بنده من! اگر هزار بار این کار را كنى، تا زمانی که مى دانى من خداوند آمرزگارم و بر آمرزيدن گناه توانايی دارم، مرا شرم كَرَم و بخشش باز مى دارد كه تو را مجازات كنم.

روضه المذنبين، ص 54

اى جان برادر! كمى فكر كن كه آيا سزاوار است كه چنين خدايى را معصيت كرد؟!

آيا توفيق توبه پيدا خواهیم كرد؟

اگر توبه كردیم، آيا توبه ما پذيرفته می شود؟

آيا اگر گناه كنیم و توبه نمايیم بهتر است يا گناه نكنیم و دوست خدا باشیم؟

به قول معصوم (عليه السلام): آيا مى شود ادعاى دوستى خدا كرد و معصيت او نمود؟

زمزمه هاى زندگى من، ص 73

2.  

3. Top | #2

عنوان کاربر
    کارشناس افتخاری سایت
    شماره عضویت
    2479
    نوشته
    929
    مورد تشکر
    4,595 در 919
    دریافت
    1
    آپلود
    0

در سوره زمر آیه 53 آمده است که :

قُلْ يا عِبادِيَ الَّذينَ أَسْرَفُوا عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَميعاً---- بگو: «اى بندگان من كه بر خود اسراف و ستم كرده‏ايد! از رحمت خداوند نوميد نشويد كه خدا همه گناهان را مى ‏آمرزد، زيرا او بسيار آمرزنده و مهربان است

در سوره نساء آیه 48 آمده است که:

إِنَّ اللَّهَ لَا يَغْفِرُ أَن يُشْرَكَ بِهِ ---- به راستى خداوند [آن را] كه به او شرك آورده شود، نمى ‏بخشد

نکات قابل توجه:

نکته اول:

آيا عموميت در آيه اول همه گناهان حتى شرك و گناهان كبيره ديگر را فرا مى ‏گيرد؟

و

آيا اين وعده غفران كه در آيه اول بحث آمده است مطلق است يا مشروط به توبه و مانند آن؟

نکته دوم:

با توجه به آیات 54 سوره زمر جواب این سوال مشخص می شود :

وَ أَنِيبُواْ إِلىَ‏ رَبِّكُمْ وَ أَسْلِمُواْ لَهُ مِن قَبْلِ أَن يَأْتِيَكُمُ الْعَذَابُ ثُمَّ لَا تُنصَرُونَ--- و به درگاه پروردگارتان بازگرديد و در برابر او تسليم شويد، پيش از آنكه عذاب به سراغ شما آيد، سپس از سوى هيچ كس يارى نشويد!

اين دستورهاى سه‏ گانه {{{{أَنِيبُوا إِلى‏ رَبِّكُمْ (به سوى پروردگارتان باز گرديد) وَ أَسْلِمُوا لَهُ (در برابر فرمان او تسليم شويد) وَ اتَّبِعُوا أَحْسَنَ ما أُنْزِلَ إِلَيْكُمْ مِنْ رَبِّكُمْ (پيروى كنيد از بهترين دستوراتى كه از سوى پروردگارتان بر شما نازل شده).}}}}

این آیات به صراحت مى‏ گويد درهاى غفران و رحمت به روى همه بندگان بدون استثنا گشوده است مشروط بر اينكه بعد از ارتكاب گناه به خود آيند، و تغيير مسير دهند، رو به سوى درگاه خدا آورند، در برابر فرمانش تسليم باشند و با عمل، صداقت خود را در اين توبه و انابه نشان دهند، به اين ترتيب نه شرك از آن مستثناست و نه غير آن، و نيز مشروط بودن اين عفو عمومى و رحمت واسعه به شرائطى غير قابل انكار است.

4. Top | #3

عنوان کاربر
    کارشناس افتخاری سایت
    شماره عضویت
    2479
    نوشته
    929
    مورد تشکر
    4,595 در 919
    دریافت
    1
    آپلود
    0

توبه‏ کامل و حقیقی طبق روایات پنج ركن دارد:

1- ترك گناه. 2- پشيمانى از گناهان سابق.

3- تصميم بر ترك گناه. 4- جبران گناهانى كه قابل جبران است با اداى حق اللَّه و حق النّاس. 5- استغفار با زبان.(نهج البلاغه – قصار 417.)

در قرآن می فرماید:

«مَنْ تابَ وَ آمَنَ وَ عَمِلَ عَمَلاً صالِحاً فَأُوْلئِكَ یُبَدِّلُ اللَّهُ سَیِّئاتِهِمْ حَسَناتٍ وَ كانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحیماً؛[فرقان/70] كسانى كه توبه كنند و ایمان آورند و عمل صالح انجام دهند، كه خداوند گناهان آنان را به حسنات مبدّل مى‏ كند و خداوند همواره آمرزنده و مهربان بوده است.»

از این آیه استفاده می شود که: همه گنهكاران پشيمان می توانند توبه کنند و به سوی خدا باز گردند، به شرط این که توبه حقیقی کنند و علامت این توبه حقیقی این است که عمل صالح انجام دهند و گناه خود را با اعمال خیر جبران کنند، و گرنه مجرد استغفار به زبان، با پشيمانى زودگذر به قلب، دلیلی بر توبه نمی باشد

5. Top | #4

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن مناسبت ها
    شماره عضویت
    1889
    نوشته
    31,832
    صلوات
    3655
    دلنوشته
    20
    مورد تشکر
    92,609 در 31,344
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    امضاء

اَلـــلّــــهـُــــمَّ عَــــجِـّـــلْ لِـــوَلـــیـــِّکَ الــــْفــــَرَجْ

اَلـــلّــــهـُــــمَّ عَــــجِـّـــلْ لِـــوَلـــیـــِّکَ الــــْفــــَرَجْ

6. Top | #5

عنوان کاربر
    کاربر عادی
    شماره عضویت
    10614
    نوشته
    1
    مورد تشکر
    1 بار در 1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

مرسی خیلی ممنونم از مطلب عالی شما.
    امضاء

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع